Co je za Obamovým balíčkem?

Prezident Spojených států nedávno oznámil plán na podporu americké ekonomiky ve výši 447 mld. USD, rozložené do 10 let. Rozhodl jsem se mu trošku podívat na zoubek. Kdybych to měl shrnout do jedné věty, asi bych použil „Jako divadlo to bylo pěkné“.

Částka je zhruba 50% nad očekávání, tedy v tomto směru pozitivně překvapil. Z čeho se tedy skládá? Největší položky jsou:

  • 240 mld. – snížení daně z příjmů
  • 62 mld. – prodloužení možnosti pobírat dávky v nezaměstnanosti
  • 50 mld. – investice do dopravní infrastruktury
  • 35 mld. – podpora místních samospráv – navýšení prostředků pro učitele a policisty
  • 30 mld. – modernizace škol:
  • 10 mld. – další podpora investic do infrastruktury

Náklady na tento plán by měly být financovány z úspor. Ve výsledku tedy žádné úspory nebudou, jenom se peníze přelejí z jedné kapsy do druhé.

Mimochodem, pokud si spočítáte ambici, tak jedno zachráněné pracovní místo vyjde na víc než 300 tis USD. Nebyly by levnější dát lidem na ruku 2-3 toční platy a ať si najdou práci sami? Samozřejmě, že bylo. Sice by tento projekt mohl zvýšit HDP (mluví se o 300 mld. USD), ale multiplikátor je MENŠÍ NEŽ 1.

Co náklady na projekt? Předpokládejme, že projekty budou nabíhat lineárně – každý rok 45 mld. USD. Při 3% úrokové sazbě by úroky první rok činily 1,3 mld. a o tuto částku by se rok od roku zvyšovaly. I při pouhé 2% sazbě (aktuální výnos desetiletých bondů USA) po dobu 10 let činí úrokové náklady tohoto projektu o více než 26 mld. USD. O tom se moc nemluvilo. Při rychlejším nabíhání by úroky samozřejmě dosáhly vyšší hodnoty. Nemluvě o případném růstu sazeb, kde každý průměrný procentní bod navíc znamená dalších 13-14 mld. dolarů na úrocích. To není zanedbatelná položka.

Komentáře

Přidat komentář