Německé zlato zůstává ve Spojených státech

Kilovka zlata

Německo se rozhodlo zastavit stahování zlata domů a ponechá ho v New Yorku a Londýně. Podle vyjádření mluvčího poslaneckého klubu vládní CDU v německém parlamentu se Spojené státy o německé zlato starají dobře.

Toto je zásadní změna německé politiky. Německo tak žehlí své vztahy se Spojenými státy. Docela by mě zajímalo celé pozadí tohoto rozhodnutí a zda s ním souhlasí i Bundesbanka.

Komentáře
 1. stas napsal:

  Okupační správa ukázala Němcům kde je jejich kout! 😀

 2. lulinak napsal:

  jojo, a to bylo humbuku kolem tyhle komedie, mno nic, najdeme si honem neco dalsiho, cemu zase ovce na chvili uveri ze…

 3. marwin napsal:

  No,podle mne se z toho komedie stala teprve teď…:)
  Nedovedu si dost dobře představit relevantní důvod,proč by mělo být německému zlatu lépe v USA nebo v GB…? V souvislosti s tím,že němečtí poslanci nebyli připuštěni ke kontrole svých vlastní zlatých cihliček v USA,a vzápětí přišli na to,že ho vlastně ani zpátky nechtějí,je to vlastně docela povedená taškařice…:)

 4. lulinak napsal:

  vzdyt to cele co se deje je jen a jenom taskarice na vysoke urovni, nic jineho, avsak spousta lidi ma porad tendence se v tom orientovat, snazit se tomu porozumnet a hledat ty neprustrelny souvislosti, tak at tedy hledaji dal, kdyz jim to neprijde jako ztrata casu…
  Ja si myslim ze reziseri vsech tehle medialnich komedii se musi popadat za bricho, kdyz nasledne sleduji pisalky, analytiky, radoby experty a dalsi, jak se snazi v tech jejich vymyslenych pribezich a detektivkach usilovne hledat vraha, ktery neexistuje… 🙂

 5. marwin napsal:

  Kdybych se nesnažil orientovat se v dění kolem sebe,nikdy bych se nedozvěděl,že je politika a ekonomie jenom jedna veliká taškařice…:)
  Až do doby,než někdo natáhne kvér.
  Pak člověku tak nějak stydne nejprve úsměv,potom krev- až do úplného vystydnutí. A je po legaraci…:)

  Komedie v médiích,stupidita a lži politiků na denním pořádku-jako všude jinde,ale mnohem mnohem sofistikovnější a vyšperkovaný kvérem u hlavy…:)

 6. marwin napsal:

  A ještě k těm režisérům-nemyslím si,že tuhle zlatou komedii zinscenovali jenom pro to,aby se královsky pobavili,to mně připadá příliš konspirační…:)

 7. Petr Gejdos napsal:

  Bohové Sumeru byli bohové s malým „b“. Kdo si dá tu práci = jako třebas já – tak zjistí, že historie lidstva je všelijaká, zaručeně však nikoliv je taková, jak jest nám mainstreamově tvrzeno.
  PROČ TAKOVÝ ÚVOD ?
  Všechny dostupné fakta, polofakta, skoro-ne-fakta a mytologie, že oni bohové Sumeru byli mimozemšťané = „Anunaki“, kteří přechodně (??) kolonizovali planetu Země s naprosto primárním zájmem – těžili zde zlato pro vlastní potřebu záchrany životního prostředí na své „Planetě milionů let“ ! Tito sumerští bohové alias ET nikdy nebyli popisováni či znázorňováni se zlatými ozdobami či šperky. Sumerská mytologie vcelku nediskutovateůlnbě přesně uvádí okolnosti vzniku člověka – člověk byl stvořen genetickou manipulací jako biorobot pro těžké práce. Primárně potom naprosto primárně a původně pouze pro těžké práce v jihoafrických zlatých dolech.
  ………………………………………………………
  Komu se to nechce studovat, může mi prostě jen (ne)věřit, že je to tak. Po biblické Potopě světa biblický Bůh říkal Noe, že (volně z hlavy) „…a dávám vám tuto Zem na dobu určitou, od Olam po Olam…“ MOJE JE ZLATO řekl Bůh a vězte tedy, že se naplňuje ono „od Olam po Olam“. Je čas sklizně, bude oddělováno zrno od plev, lidstvvo mělo svou dobu a’la prázdniny a mělo na tu dobudané své „domácí úkoly“ ! Jako správní spratci nevychovaní jsme se na ty domácí úkoly skoro všichni doslova vykašlali. Nu a prázdniny se končí. BUDE PLÁČ A SKŘÍPĚNÍ ZUBŮ. V kolika jazycích to třeba napsat, aby to bylo správně chápáno ?
  PS – komu se zdá, že píšu nesrozumitelně, tomu říkám „ber nebo nechej být…“

 8. joudy napsal:

  vítejte na PROINVESTORY.CZ – články dobrý, diskuze zoufalá

 9. DEERRICK napsal:

  https://www.investicniweb.cz/2014/6/25/zautoci-fed-na-volny-trh-nebo-na-stinove-bankovnictvi/

  FED má strach.Oni ví,že dřív nebo později se jim to sesype.

 10. fotrJeLotr napsal:

  Tak to je zaujmave viustenie situacie.
  @Jan Dvorak:
  Mate na to nejake vysvetlenie? Ci mam tomu rozumiet tak ze nemci uz su tak v podruci USA ze si nedovolia ani ziadat o to co si mysleli ze je ich?

  @Petr Gejdos
  Ja by som to kludne cele bral ako velmi pravdepodobne, az na jeden maly detail. Clovek ako efektivny stroj na tazbu zlata? Ked ti mimozemstania mali technologiu na vytvorenie cloveka, urcite boli popredu aj v mechanike a robotike, a urcite budete so mnou suhlasit, ze postavit nejake stroje/roboty muselo byt daleko efektivnejsie/ucinejsie/rychlejsie ako vytvarat cloveka a cakat stovky rokov kym to cosi vytazi. Najma za situacie ked to zlato tak zufalo potrebovali.

 11. lulinak napsal:

  snazim se domyslet, na co bude mimozemstanovi zlato, ale asi jen malo ctu… 🙂

 12. Oracle napsal:

  @ stas
  Súhlas, okupačná vláda ukázala Nemcom politikom kto je tu pánom, LENŽE občianska iniciatíva je stále aktívna. Málo reportovaní fakt je, že v Nemecku cez víkend vypukli protesty kde skandovali „End the FED.“. Čo z celého vyplýva?
  Merkelová stratila dôležité politické body kvôli tomu, že sa podvolila;
  Američania a Londýn nepriamo priznali, že to zlato už nemajú a predali ju BRICS; a teraz to najdôležitejšie, aby si nemecké politické špičky zachránili svoj krk budú nútení pridať sa na stranu BRICS, inak stratia nielen finančnú podporu svojich priemyselníkov, ale aj politickú podporu svojho národa. Podľa všetkého BRICS chcú zaviesť nejakú formu energeticky krytej (petroyuan, plynový Rubeľ) a zlatej meny.

 13. Pavel Jan napsal:

  Já jsem se divil, co že to mohlo Němce vyhnat do ulic. A je to tady. Všechno nasvědčuje tomu, že depozitáře FEDu ve kterých má ležet německé zlato, jsou prázdné asi tak jako dlaň žebráka v šest hodin ráno. Že je Němec před Amerikánem v předklonu, to jsem věděl, ale že by se až čelem dotknul špičky boty, to jsem nečekal. Letošní rok bude ještě zajímavý.

 14. Jan Dvořák napsal:

  fotrJeLotr:
  vysvětlení nemám, o područí si netroufám mluvit.

  Pavel Jan:
  co bránili Fedu zlato nakoupit? Že by nebylo fyzické zlato v takovém množství na trhu?

  P.S. o Německu už jsem četl řadu spekulací, že Merkelová do pár měsíců končí – https://proinvestory.cz/nemecko-vs-francie-klid-pred-bouri

 15. Oracle napsal:

  Rast HDP USA v Q1 oficiálne je -2,9%, a podľa VoDo USA sú na tom najlepšie. 😀
  Zdroj: http://www.bea.gov/newsreleases/national/gdp/2014/pdf/gdp1q14_3rd.pdf

  Nesmieme pritom zabudnúť, že inflácia je umelo prifarbená na 2%, v skutočnosti je to asi 6%, znamená to, že ekonomika USA prepadá pod čiernu zem.

 16. marwin napsal:

  Mně v tom udělal jasno lulinak-všechno je v dobrých rukou krále Miroslava.Není třeba se ptát,stačí jen- věřit…:)

 17. kubik napsal:

  https://www.srspol.sk/clanek-nemecki-strojari-stratili-60-percent-objednavok-z-ruska-9513.html

  Ono němcům a potažmo i nám moc dobře nebude,vypadá to že finanční a ekonomická válka se bude stupnovat,kde to skončí bude záležet jen na tom,do kdy si evropané nechají na sobě štípat dříví

 18. Hugo napsal:

  nehledal bych v tom nic složitého, nezapomente že byl Obama a jeho tým v Evropě, stačilo že naznačil že má něco v šuplíku na frau Merkel a hned je vše OK.

 19. Standa napsal:

  Co na to říci? Snad jedině: „Uzavření zlatého okna podruhé.“

 20. cipinek napsal:

  Stando a co myslíš, že bude následovat teď, pokud nechtějí vydat Německu jeho zlato, tak už bude následoval jenom konfiskace zlata jednotlivcům a firmám, jinak to nevidím, jinak to nebude, žádná unce zlata a stříbra nebude v bezpečí, muži v černém se o to postarají:-)
  třeba to tady někde pan Oracle psal, že se to zlato Německu už nikdy nevrátí, stejně ho ukradli židům ve 2. světové válce, tak si ho američtí židi teď nechali, a vlastně o co jde:-)))

 21. marwin napsal:

  Myslím si,že tady vůbec nejde o pár set tun něčího zlata.To si opravdu mohou FEDI sehnat,a určitě by to uměli i bez toho,aby ho poslali na trhu k nebesům.
  Jde o to,jak Němci stáhli ocas mezi nohy poté,co měli plná ústa výhružných nót ohledně odposlechů jejich milované tety Merkel,o tom,jak je naprosto nepřípustné šmírovat „kamarády“…!:(
  Jde o to jejich náhlé prozření,o přiznání,že se spletli a prosí za odpuštění,že je mohlo vůbec napadnout chtít své zlato zpátky ,když se mu ve FEDU tak dobře daří… A aby si rozlobeného strýčka Obamu usmířili,už ho vlastně nechtějí ani vidět…!
  Najednou jim vůbec nevadí,že je někdo šmíruje i v ložnici…:)
  To je právě- alespoň pro mne- veliká zábava,ne nějaké řeči o konfiskaci…:) A v té komedii přece nejde jenom o Němce.My jsme dostali také roli,i když je to jenom takový „štěk“.
  (Kupodivu- a to mne příjemně překvapilo-hrajeme zatím se ctí a podle vlastní režie…)
  Poté,co odešli za velikého aplausu jedni dočasně na věky umístění soldáti, měli by se k nám nakvartýrovat ti z US Army,aby se jim od nás dobře šmírovalo,provokovalo,a aby měl strýček Sam všechno pod dohledem.
  Rusy jsme vyhodili,Amíky si sem nasadíme.
  Poté,co jsme roky vězeli po krk v hnoji kravském,vlezeme si-tentokrát dobrovolně- do hnoje koňského…:)
  Jak nemusím socany a Sobotku zvláště,tady má můj obdiv.Být tam Saška Vondrúj a kníže,tak jim nastavili rektum v hlubokém předklonu,podobně jako to dělají Poláci,Britové a teď asi i Němci..:)
  Jenom budu se zájmem sledovat akce typu odposlechy paní Noland ,nebo pánů Sikorski + Tusk,to je velká prča a kouzlo nechtěného,co na srdci,to na jazyku…:)

 22. marwin napsal:

  opr. Noland x Nuland …:)

 23. marwin napsal:

  Jejda,to se nám to pěkně rozplétá…!
  https://www.blisty.cz/art/73714.html
  Páně Sikorského prostořeká ústa otevřela obětavé Americe oči…:)
  (Nejpůvabnější je stať o hloupém Bushově nápadu dobýt Írák a o polské pomoci,kterou vlastně Poláci Američanům uškodili…!
  No,a pak že to není sranda…:)

 24. kubik napsal:

  https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4277-znamy-psycholog-klimes-cesko-je-mrtvola-kterou-rozeziraji-supi-vse-se-hrouti-a-my-saskujeme-s-budovanim-eu-a-lidskymi-pravy

  Taky jeden článek hodný pozornosti jak to tady dopadne,něco na oracluv způsob,ale pomalejší umírání-tak uvidíme

 25. stas napsal:

  Když nad tím přemýšlím, tak mě napadá otázka: co vlastně se zlatem?? Jíst se nedá, ani s ním nezatopím a když bude špatně , tak spíš potřebuju olovo 9mm. Jak napsal Oracle, pro budoucí ekonomiku bude důležitá měna, která bude podložena praktickou hodnotou, kterou každý nutně potřebuje!! Tedy plyn, ropa , obilí a elektrika. Tedy měny podložení reálnou prací a komoditami!!

 26. lulinak napsal:

  ted mas prej nakoupit (je uz nekolik let super levny jak jinak) zlato a stribro atd., pak az to zejtra krachne tak bude mit hodnotu tisicinasobku ale klesnou treba nemovitosti, pak to zlato a stribro (samozrejme zase na dne, jak jinak) vymenis za ty hrozne levny nemovitosti a az ten krach odkrachuje, budes celkove hrozne bohatej.
  Ale bejt celkove hrozne bohatej prej taky neni dobrej napad protoze by te nekdo asi kvuli tomu odkrouhnul.
  Ze se zlata nenajis? No to je jasny, proto ma kazdej spravnej postapo doma uz mnoho mnoho let zasoby suchyho jidla na 12 mesicu, elektroagregat a benzin na 12 mesicu (kterej je dobry kazdej kvartal nalejt do auta, kolaps se nam uz nekolik dekad opozduje a to nedela benzinu v kanystru dobre….).
  Toliko navod jak bezpracne zbohatnout a zaroven prezit, honorare mi posilete k honzajsovi.

 27. Petr Gejdos napsal:

  Pane Stas !

  Není to výčitka Vám, ale reaguji na ten Váš příspěvek 26.6.2014 v 07:16 a používám to jako „nahrávku“. Tady mnozí jsou náchylní na „naschválodbuzeradobuzera“ myšlení. Zlata se skutečně nelze najíst a jeho technologické využití, ač velmi důležité, zdaleka by nekrylo jeho těžbu ve stávající době a potřebách. Urité nevýhody takto hmotového platidla jsou mnohonásobně vyváženy pro-demokratickým decentralistickým působením zlata na společnost. Prostě vlastnící zlata skutečně mohou říkat „já pán, ty pán“ a bude to fungovat. Dnešní stav je demokratickýz pouze na hud´bvě a ve skutečnosti vytváří podmínky pro bezpráví, kde platnost zákonů a smluv je závazná pouze pro slabší stranu.

  Primárně tedy zlato skutečně je ideálním platidlem s de iure i de facto hodnotou, kterou nelze snadno falšovat. A hlavně, které je komoditou s uznávaně nejkoncentrovanější hodnotou na svůj objem či váhu. Máte samozřejmě pravdu v tom, že pouze takové komodity, které jsou pro život nezbytné, mají svoji zaručenou de facto hodnotu a tím cenu a budou tedy na příštích trzích směňované. Ovšem zajisté se ani po eventuální světové katarzi lidstvo, pokud to vůbec přežije, nebude chtít vracet k primitívnímu směnnému obchodu „z ruky do ruky“. Je tedy zcela logické, že základem příští světové měny bude skutečně zlato jako uznávaná substituce hodnoty obchodované komodity.
  Výhodou zlata přitom bude kromě eliminace zlodějských manipulací a’la dnešní US dolar v tomto systému dneška rovněž to, že de facto není bezpodmínečně nutné pro zájemce o obchodování, aby centrálně někam své zlato ukládal a nechal si tak šmírovat své finance. Vždy zajisté bude možné, aby kromě jakéhosi centrálního místa „účtování“ mohly obchodní transakce probíhat i pěkně „postaru“ – prostě důvěryhodná osoba/subjekt může velký obchod/obchodování napříč světem realizovat i jednorázovou/občasnou platbou s fyzickým přesunem svého zlata. Zajisté se dají najít spolehlivé mechanismy, které zbytečné a riskantní převážení tun zlata napříč světem omezí na nezbytné minimum. Čili i se světovou měnou = zlatem bude možno podstatnou část technických problémů a rizik s manipulací s fyzickým zlatem nahradit důvěrou a „virtuálními převozy/převody“ zlata. Tedy podobně, jako tomu je dnes s US dolarem, kde ovšem již v podstatě žádná důvěra neexistuje a funguje to již skutečně dočasně – kde dočasnost není zcela určitě míněna jako pobyt vojsk, že – a spíše setrvačností pod hrozbou agrese USA/Západu vůči „rebelantům“.
  Vzdor samolibým pošklebkům adorantů současného stavu se dá v podstatě již dnes říci, že stará dolarová kobyla zdechnula, ale v agonii kope a ještě nějaký čas kopat bude. Že to někdo nevidí a neuznává, to bude bolet jej.

 28. stas napsal:

  Pane Gejdosi, mate svou pravdu, za predpokladu ze dojde k plynule a poklidne k prestupu platebniho systemu na zlato. Bohuzel zlata neni pro celosvetovy business dostatek a ne vsichni ho maji. Pravdepodobny scenar takoveho ekonomickeho kolapsu by byl zcela urcite valecny s globalnim dosahem velkeho omezeni bankovnich plateb a i blackout. Do 2 mesicu mame rozpad civilizace a boj vsichni proti vsem, viz Sarajevo. Z praxe nastupuji platidla typu placatice rumu, zapalek, hygienickych potreb , konzerv , benzinu atd. Prvni co zmizi z trhu bude prave zlato a jakesi funkcni penize. Nejtvrdsi menou bude olovo a antibiotika…Zlato a stribro je mozne pouzivat pokud bude fungovat jakastakas civilizace . A ceny a zlato? co ma vetsi cenu, konzerva nebo zlato kdyz je hlad??

 29. Oracle napsal:

  @ stas
  Kolaps ekonomiky neznamená okamžite kolaps spoločnosti príklad: Argentína, Zimbabwe alebo Sovietsky zväz. Na to aby skolabovala spoločnosť treba toho viac napr. kolaps centrálnej vlády a nakoniec aj kolaps lokálnych centier moci a vtedy dochádza kolapsu spoločnosti. Čiže kolaps komplexných systémov ako spoločností deje kaskádovito (asi sa to bude diať aspoň 1 dekádu maximálne 3 dekády), viac o tom tu: https://cluborlov.blogspot.sk/2008/02/five-stages-of-collapse.html

  – O čom som ale chcel pôvodne napísať je toto: vo svojom článku som napísal, že Číňania uverejnia správu o tom, že v súkromnom držaní je menej fyzického zlata ako sa deklaruje, a v jednom príspevku som napísal, že okolo 23.6.2014 sa uverejní tá správa, a je to tu (pôvodne Bloomberg):
  https://www.zerohedge.com/news/2014-06-26/80-billion-gold-backed-loans-are-falsified-chinese-auditor-warns

  Čas výhodných nákupov skončil. 🙁

 30. Standa napsal:

  cipinek: Roosevelt tehdy konfiskoval de facto platidla.

  Dnes ale nebudou konfiskovat něco, o čem tvrdí (a draze vytvářejí iluzi), že je to barbarský přežitek.

  Navíc, konfiskace proběhla léta před uzavřením zlatého okna.

  Pokud bych k něčemu současnému měl tu konfiskaci přirovnat, tak to byl masový výprodej zlata hluboko pod cenou v 90. letech.

  Pokud na základě analogie z minulosti předpovídat budoucnost, tak bych viděl legalizaci možnosti, že banky a fondy budou moci dle svého uvážení vypořádat všechny závazky ve zlatě pomocí dolarů. A samozřejmě inflaci z masivního tisku peněz.

 31. stas napsal:

  Oracle, tyto zeme vyhlasily bankrot, ale bankovni system nejakym zpusobem fungoval dal, protoze mel moznost pouzivat jinou menu, USD. Pokud ale zkolabuje USD a nebude adekvatni nahrada za nej a zacne se z nouze pouzivat zlato a stribro, tak v podstate zkolabuje elektronicke bankovnictvi a nebude cim platit za suroviny. Kolotoc se roztoci a az do zastaveni dodavek elektriny a bez elektriny proste nezaplats….! A nastava kolaps civilizace

 32. Oracle napsal:

  @ Standa
  To ale bude znamenať okamžitý koniec GLD a SLV a podobných moderných výdobytkov finančného lietadla.
  Musíme si uvedomiť, že to čo píšete je už zahrnuté v zmluvách, takže to neskončí len pri inflácií, ale ohrozí to stabilitu fin. systému. Najhoršie na tom je, že Číňania môžu povedať (akože súkromníci), že dodajte nám to zlato ihneď a zlata niet. Bude z toho škandál ktorý môže položiť fin. systém a US$ pretože tie doláre potom sa začnú vracať domov (akože aj z tých vyrovnaní).

  Keď k tomu prirátame to, že Gazprom je ochotný vyrovnávať sa s Čínou mimo US$ (Rubeľ a RMB), pričom Čína určite povie áno, tak máme tu veľký problém, lebo potom všetci budú chcieť robiť biznis v iných menách ako US$.

 33. Oracle napsal:

  @ Stas
  Náhrada za US$ bude resp. je. Čo si myslíte prečo sú na svete Yuanové menové swapy, prečo sa pripravuje BRICS banka?
  Áno BRICS sa chystá zabiť US$ bez toho aby medzinárodný obchod zastavil.

  Kto ale odnesie to všetko budú súkromný držitelia veľkých US dolárových rezerv a v ňom denominovaných aktív čiže banky, poisťovne, fondy, VoDo atď, preto väčšina západných finančných inštitúcií skolabuje. Otázka znie či dcérske spoločnosti Sberbanky skolabujú?

  Preto hovorím o súkromníkoch, lebo štáty si v novej BRICS banke vymenia svoje US dlhopisy a US$ za zlato, striebro a iné aktíva napr. v podiel.

 34. Petr Gejdos napsal:

  Pane Stas !

  Popsal jste to patrně velmi přesně – to ocituji: „…Pane Gejdosi, mate svou pravdu, za predpokladu ze dojde k plynule a poklidne k prestupu platebniho systemu na zlato. Bohuzel zlata neni pro celosvetovy business dostatek a ne vsichni ho maji. Pravdepodobny scenar takoveho ekonomickeho kolapsu by byl zcela urcite valecny s globalnim dosahem velkeho omezeni bankovnich plateb a i blackout. Do 2 mesicu mame rozpad civilizace a boj vsichni proti vsem…“
  Pouze bych se dost rozpačitě pozastavil nad tvrzením, že by bylo zlata nedostatek a že by jej neměl každý. To je tvrzení dost … ehmmm … zvláštní, že ? Ukazuje to na „drobný uzlík na myšlení“ a dolarovou indoktrinaci. Vždy jsem si myslel a Vy sám jste to právě popsal, že ty nejdůležitější atributy vhodné komodity, která by mohla nahradit nekryté papírky, jsou vzácnost a nedostatek takové vhodné „hmoty“. Přece považte, že by někdo hodlal svou měnu podložit nikoliv zlatem, nýbrž kupříkladu vzduchem. Toho je dostatek a má jej běžně každý – to myslíte, že by fungovalo lépe ?
  ………………………………………………………..
  Když didakticky promyslíme, co vlastně lidi vedlo k „vynálezu obchodování“, potom je to právě vzácnost určitých zvolených komodit a to, že je nemá každý. Jako platidlo potom bylo v historii, co alespoň já tedy znám, použito vždy pouze to, co v dané době bylo považováno za nejvzácnější a nejžádanější – tedy logicky to, co zaručeně neměl k dispozici každý. Což je normální a je to vůbec smysl takového vynálezu ! Čili, záměr „shazovat peníze z helikoptéry“, aby to podpořilo ekonomiku, to naopak je atribut nenormálu, de facto již kolapsu současného „vymyšleného“ nefunkčního systému věcí.
  Tady někteří místní dolaroví optimisté – další, méně již lichotivé adjektívum, byť by bylo přesnější, raději nepoužiju, abych někoho náhodou neurazil – jasně ukazují, že prostě ničemu nerozumí a že u nich myšlení vlastně žádné neexistuje v tom pravém slova smyslu.
  Války byly vždy. Kolapsy taky. Tento kolaps – který právě prožíváme a nechť se nikdo zbytečně neutěšuje, že ne ! – však v historii lidstva je výjimečný. Poprvé ve známé historii lidstvo dokázalo s prominutím „posrat“ celý svět globálně najednou a to v nesčetných a nepředstavitelně mnohých oblastech ! Jest mi líto, ale je to tak. Uvítám skutečně logicky a praxí podloženou úvahu, jak by si někdo představoval, že by stávající stav šlo řešit smírně, bez velkolepé krvavé katarze a miliard obětí. A velmi rád bych si přečetl od nějakého dolarového optimisty vysvětlení, proč si kromě pouhé leńivosti vůbec myslet v širokých souvislostech oni „jakože myslí“, že kolaps právě neprobíhá ? Jaké atributy jim tady chybí, aby změnili názor ?
  PS – velmi mi to připomíná – míním myšlení těch „optimistů“ – ten vtip, kterak nějaký člověk padá s velkého mrakodrapu a svědci v každém patře, kolem kterého proletěl, tvrdili, že slyšeli, jak si mumlá, že „…zatím je to dobré !“

 35. Petr Gejdos napsal:

  a ještě dodám…
  Já nemám SVOJI pravdu, já prostě v tomto MÁM PRAVDU ! Vím, že je to zdánlivě hrdopyšné prohlášení a de facto pouze Bůh může mít pravdu. Jenže – já de facto cituju TU PRAVDU Z BIBLE. Takže bych mohl k tomu svému „kázání“ již jen dodat „…slyšeli jsme slovo Boží !“

 36. Petr Gejdos napsal:

  a ještě dodám k tomu dodatku…
  Tady si někteří stěžují, že takové názory – jako třebas ten můj viz předešlý – sem nepatři, že je to tu pro „investory“ a že úroveň diskuse je timto znehodnocena. TO JE NAPROSTÁ PRAVDA ! Pokud ovšem si někdo myslí, že dobrá úroveň diskuse „pro investory“ zde je výhradně řešit dílčí de facto marginálie – potom je to opravdu tak. Já však vycházím z toho, že zde nejsme na diskusi výhradně keťasů, zlodějů a podvodníků. Pro takové bych potom zcela věcně měl naprosto nadějnou investiční radu – prostě investovat do samopalu a handgranátů, zde by byl po přepadení banky potenciální zisk zaručeně nejvyšší možný – co na tom, že na druhý den takového „investora“ třebas chytnou ? Vždyť takoví „investoři“ toto neřeší, že ? Jde přece jen o okamžitý zisk !

 37. kubik napsal:

  https://quadrant.org.au/opinion/doomed-planet/2014/06/edge-cold-deep-abyss/

  Toto bude spouštěč toho,co tady líčí PG,jestli se to stane.
  Odkaz je odtud,pokud někoho zajímá změna klimatu.
  https://www.euroekonom.cz/diskuse-globalni-oteplovani.php

 38. Standa napsal:

  Oracle: GLD a SLV mohou klidně dál pokračovat. Někde jsem četl, že vypořádání v kovu požaduje pouze 0,5% investorů.

  99,5% pojede dál, jako by se nic nedělo. A těch 0,5% požádá o zlato, a dostanou také jen dolary. A jelikož to bude na základě zákonného dekretu, bude vše v nejlepším pořádku.

  Když mohou klesat výnosy dluhopisů Řecka a Portugalska, které se propadají do čím dál vyšších dluhů, bude dost vaty i na vypořádání GLD a SLV. Bude-li to potřeba, FED veškeré jejich „papírové fyzické zlato“ vykoupí.

  Ne ne, dokud lidé věří, že potištěné papírky a čísla na displeji znamenají bohatství, systém nezkolabuje. Tato víra je tak hluboko zakořeněná, že jí dokáže zničit jen opravdu hluboký otřes.

 39. stas napsal:

  A celá likvidace naší civilizace začne tak nějak nenápadně. Runem na banku! Banky začnou zavírat a s tou plastovvou kartičkou si nakonec můžete víte co!!Naše civilizace mi připomíná přešlechtěnou monokulturu, které se daří ve skleníku….Malý příklad: velká banka s přebujelým investováním do derivátů tak trochu zakopne…..a systém to už nerozchodí!! A my s ním!!

 40. Pet napsal:

  Vytesat by si měli někteří tvoje slova – nebo alespoň přečíst – lulinak napsal: 25.6.2014 v 07:40

  vzdyt to cele co se deje je jen a jenom taskarice na vysoke urovni, nic jineho, avsak spousta lidi ma porad tendence se v tom orientovat, snazit se tomu porozumnet a hledat ty neprustrelny souvislosti, tak at tedy hledaji dal, kdyz jim to neprijde jako ztrata casu…
  Ja si myslim ze reziseri vsech tehle medialnich komedii se musi popadat za bricho, kdyz nasledne sleduji pisalky, analytiky, radoby experty a dalsi, jak se snazi v tech jejich vymyslenych pribezich a detektivkach usilovne hledat vraha, ktery neexistuje
  – jen dodám – dělat web na nějaké úrovni je docela těžká záležitost a nezbývá než říci – gratuluji vlastníku k dobrému nárůstu kliknutí.
  Jinak J@ to shrnul – česká verse – Čínské firmy padělaly transkace se zlatem -https://www.colosseum.cz/vzdelavani-a-informace/zpravy/20484/cinske-firmy-padelaly-transkace-se-zlatem – ono se nakonec zjistí, že roční nákup zlata do Chiny je jen papírově vedený obchod a China dostává další hřebík do rakve – snížení průmyslové produkce = snížený nákup surovin = gratulace Rusku – prodávat za 5 let do státu , kde se měna propadne o dalších 10% a dostávat zaplaceno v juanech – proč ne – ale třeba dojde na ten barter a China si uplatní část ztracených exportů do Ruska, Rusko si přidá do investice pohledávku 10 mld. USD ze Severní Koreje a zase jedeme dál. Afrika přestane blbnout s dovozy komodit do Chiny a prodá ropu a plyn do Evropy, EU rozjede výstavbu plynovodů z jihu na sever, HDP poroste a jedeme dál.
  Pokud se chce někdo v téhle mediální masáži orientovat – je nejlepší se spolehnout na selský rozum.

 41. Oracle napsal:

  @ Standa, Pet
  Tento fin. systém stojí a padá na dôvere a keď sa to naštrbí nuž, bude to s ním ísť dolu vodou.
  Všeličo môže naštrbiť dôveru v systém, ale jedna vec určite čínske zlaté CFD (komoditne financované úvery/dohody) kým v prípade medi a hliníka sa v podstate nakúpila komodita a po spätnom predaji sa hedgeoval na pokles, u zlata schéma bola nastavená naopak v podstate zlato prúdilo do Číny bez toho aby zdvíhala ceny, a kedykoľvek „niekto“ predal papierové zlato vo veľkom množstve, Číňania sa na to vrhli ako kŕdeľ hladných supov.
  Pre nás je to zaujímavé z niekoľkých dôvodov:
  -Čínske regulačné úrady vyhlásili, že nie je v súkromnom držaní toľko zlata ako sa tam to tvrdí (priniesol som o tom odkaz);
  -tých ktorých nenačapali a poškodení budú dožadovať dodanie zlata;
  -zlata v tých fondoch niet;
  -Číňania nebudú držať jazyk za zubami.
  Ergo, Číňania západné banky porazili v ich vlastnej hre a keby to nestačilo táto výhra môže položiť tento fin. systém.

 42. marwin napsal:

  K čemu je mně zdravý selský rozum,pokud vyhodnocuje nepravdivé informace?Pak chodím po světě jako zdravý selský hňup…:)
  Má pravdu křesťan,nebo muslim,Starý,nebo Nový zákon?
  Je správná monogamie,nebo polygamie?
  Pravda je vždycky jenom naše vlastní syntéza dostupných informací a životních zkušeností v daném čase.Ti moudřejší z nás ji berou s rezervou,a jsou připraveni ji změnit,když dostanou informace nové.
  Dogmatici pak své neměnné pravdy vykřikují do světa a nutí své okolí,aby je akceptovalo.
  P.S…donedávna byla neotřesitelná pravda,že vysoký cholesterol poškozuje cévy a je pro člověka extrémně nebezpečný.
  Dneska už to pravda není,zjistilo se totiž,že vysoký obsah cholesterolu v krvi zdravé cévy nepoškozuje.Selský rozum v tom nehraje žádnou roli,je třeba to vědět…:)

 43. stas napsal:

  Nexistuje větší matrix, než jakým je náš stávající finanční systém nekrytých peněz!! „Věříme“, že kus papíru s obrázkem mrtvého prezidenta má hodnotu čísel na něm natištěných a že jeden mrtvý prezident je cennější, než jiný. Dokonce ani nepřemýšlíme o tom, že používání tohoto papíru s mrtvým prezidentem je přímou příčinou našeho zotročení.
  Viděli jste někdy svůj bankovní účet? Není tam. Jen panáčkování pokladníka a účetního za oponou způsobuje, že tato iluze vypadá pro lidi “mistomozkumagikostku” skutečně.
  P.S. ted dokonce věříme, že některé elektronicke 0/1 mají větší hodnotu než jiné elektronické 0/1……Víte co se stane když Slunce spustí velkou elektromagnetickou bouři? Všechny transformátory shoří“!!!!!!! a máte po 0/1, máte po civilizaci!

 44. Eudius napsal:

  hnonline.sk pise „Nemecké zlato neexistuje“
  https://finweb.hnonline.sk/komentare-a-analyzy-123/nemecke-zlato-neexistuje-622413

 45. Eudius napsal:

  Dalsia zaukimava sprava z Bulharska

  „V uplynulých dňoch sa objavili pokusy destabilizovať štát prostredníctvom organizovaných útokov na bulharské banky,“ uviedla v piatok (27.6.) bulharská centrálna banka. Vyzvala všetky štátne inštitúcie, aby chránili stabilitu finančného systému. Medzi verejnosťou kolujú fámy o zlej situácii bánk. First Investment Bank (FIBank) vyhlásila, že je obeťou nevídaného kriminálneho útoku. Jej zákazníci preto v priebehu niekoľkých hodín vybrali zo svojich kont v tretej najväčšej bulharskej banke vyše 400 miliónov eur“

  https://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/bulharsko-sa-obava-paniky-ludia-vybrali-z-bank-stovky-milionov-622416

 46. Eudius napsal:

  Uz len zacat nalepkovat ludi, ktori si vyberu z banky svoje uspory ako „teroristi ci extremisti“….

 47. Oracle napsal:

  @ Marwin
  Skutočný problém ako sa zdá nie je cholesterol, vlastne vysoká hladina cholesterolu nie je príčinou upchatia ciev a ako vedátori zistili cholesterol chráni cievy (tak ako aj ten „zlý“, tak ako aj ten „dobrý“/HDL, LDL).
  Čo môže byť potom problém?
  Vyzerá to tak, že chronický zápal ciev, ktorú môže spôsobiť nejedna vecí napr. znečistený vzduch (vysoké hladiny NOx, SOx), elementárny chlór vo vode, fajčenie, baktérie atď

 48. Oracle napsal:

  @ Marwin
  Objektívna pravda existuje ale často používame nesprávnu metodológiu spracovania informácií a tým pádom taký človek sa k objektívnej pravde nemôže dopracovať.
  – Na objektívnu realitu zatiaľ nemáme zmysly.

 49. Libri napsal:

  Oracle ,Marwin:
  stran cholesterolu je to dle některých poznatků takto: při překyselení organismu (stravou, která není pro naše Ph vhodná – zejména živočišné bílkoviny) dochází z poškozování (naleptávání) stěn krévního řečiště. a tělo volí mezi možností nedělat nic a zamřít během pár let, anebo riskovat za desítky let infarkt či mozkovou příhodu a začít poškozené cévy lepit cholesterolem 🙂
  ad) objektivní pravda – ta bývá často nezajímavá, neboť důležitější je vždy pocit vlastního prospěchu či spravedlnosti – což jsou subjekticní faktory. výhodou je, pokud se ostatní daří přesvědčovat, že moje pojetí spravedlnosti (a tedy i můj užitek) je vlastně spravedlností „objektivní“ 🙂

 50. marwin napsal:

  ad Libri- tisíce let jsme se vyvíjeli jako všežravci a živočišné bílkoviny jsou pro náš organismus nezbytné -navzdory názoru vegetariánů a veganů.
  Cholesterol se prostě ve zdravých cévách neusazuje,v poškozených ano.Toť vše.
  (Jak si je poškodíme- to už je jiný příběh…:)
  Ovšem to se ještě před pár lety nevědělo,a ten,kdo pojídal bílkovinami nasycenou čočku svému lékaři navzdory (o vepřovém koleni už se vůbec neodvažuji zmínit), byl označen málem za sebevraha!
  Maminky pak hystericky vydloubávaly dětem z chlebíčků vajíčka…:)
  Nevím,co máte na mysli pod pojmem „objektivní pravda“-já nevím,co to je…?
  Jediné,co doopravdy funguje člověku navzdory jsou přírodní zákony…:)

  Ale zeptám se-,jak se dá „objektivně“ vyřešit otázka polygamie a monogamie?
  Křesťané na to mají zcela odlišný názor,než většina této planety,tak jak to je „objektivně správně“?…:)

 51. Oracle napsal:

  @ Marwin
  Polygamia tu bola dlho-dlho pred kresťanstvom napr. v starovekom Egypte, v Číne donedávna a praktikovali to aj biblický patriarchovia, ba čo viac praktikujú ju aj niektoré kresťanské sekty (okolie Salt Lake City). Z čisto biologického hľadiska môžeme povedať aspoň 2 veci:
  -valná väčšina cicavcov je polygmaných;
  -samice vyhľadávajú kvalitné gény, aby zabezpečili kvalitné potomstvo.
  Priamo toto čo som povedal nemôžeme okamžite aplikovať na ľudské pokolenie, sú tu jednak kultúrne bariéry a jednak muž kvôli relatívne dlhému reprodukčnému cyklu (cca 20 rokov) musí sa zúčastňovať vo výchove potomkov.
  Ďalšia vec, vo väčšine súčasných polygamických spoločností kde-kto vyberá dievčine manžela, len nie ona sama.
  Takže keď polygamia, tak len z vôli žien, čo asi nestane tak skoro len z jednoduchého dôvodu, naša kultúra je nastavená takto (keď si niekto myslí, že podsúvam mu to, že naše ženy sú vychovávané k žiarlivosti, tak má pravdu).

 52. marwin napsal:

  Nevím.Polygamie v muslimském světě je sice normální a morální,avšak nikdo nikomu další partnerky nevybírá.Je to otázka ekonomická-každá žena má podle koránu nárok na stejný komfort,jako ta předchozí.A to je limit,kvůli kterému se do polygamie mnoho muslimů nežene…:)
  Nicméně-znovu se zeptám-hovořili jste o objektivní pravdě,tak ta je kde…? V přírodě žádný návod nenajdeme.Jsou tam páry přísně monogamní (husy,labutě) ale např. primáti jsou polygamní…:)

 53. Oracle napsal:

  @ Marwin
  Síce pravda, že korán prikazuje starať sa o svoje manželky rovnako, ale rozvod sa dá urobiť aj cez SMS-ku.
  Druhá vec, a čo rodičia dievčat? Tie práve, že vyberajú vo väčšine prípadov ženícha. 🙂
  Písal som vyslovene o cicavcoch, čo sa týka labutí, husí, papagájov ara a ostatných tie musia byť monogamné (aspoň počas hniezdenia), pretože pomáhajú vo výchove mláďat.
  Zaujímavé je, že väčšina monogamných druhov sa vyskytuje v našich alebo v extrémnych klimatických podmienkach a polygamické zas na trópoch.

  Takže v prírode nájdeme pre nás vhodné príklady, sme predsa cicavce. 🙂

 54. Libri napsal:

  snažit se popsat objektivní pravdu zevnitř (tzn. že my jsme součástí systému) opravdu objektivně nejde, neboť právě proto že se jako dotčený subjekt o toto snažíme, půjde vždy (ve větší či menší míře) o subjektivní pohled. o získání objektivního nadhledu se můžeme snažit a i bychom o něj měli usilovat, nutno ovšem k tomu přistupovat s pokorou a vědomím toho, že absolutní odstup pro objektivní pohled mít nikdy nebudeme.

 55. Petr Gejdos napsal:

  Objektívní pravdu skutečně nelze voluntaristicky vysledovat smysly a rozumem. Lze se k ní ale dobrat četbou (poslechem) Svatých Knih, sdělením (zasvěcením) od svého guru, nebo věšteckou vizí. Člověk, který se přitom sám poctivě uvědoměle snaží udržet maximální nadhled a osobní nezaujatost, má velmi dobře našlápnuto k tomu, aby dokázal mít věšteckou vizi, neboť takové vize může zažít prakticky každý člověk, pokud se nejen tomu nebrání, ale naopak tomu aktívně napomáhá. Nu a pokud má někdo vyšší vnímavost a dar takových vizí, nic potom není jednodušší. To ovšem je výrazně sníženo, tato věštecká citlivost, u jedinců tzv. „racionalistů“. V Mahabharatě, v Bhagavatgítě, Arjuna žádá v rámci rozmluvy na bitevním poli Kurukshetra Krsnu, aby se mu zjevil v celé své velikosti. Krsna mu toto přání splnil a Arjuna si zakryl oči a zděšeně Krsna žádal, aby se zase změnil na jemu známého Krsnu našeho hmotného světa – nedokázal vidět a vnímat celou objektívní realitu, byl to pro něj strašný a nepochopitelný zážitek. Bergier v knize „Jitro kouzelníků“ mluví o pozorování „bodu Alef“, což bude ze stejného ranku zážitků. Čili – sic obtížně, ale možné to je, poznat objektívní pravdu a ne každý to unese. Existuje však pro „laiky“ poměrně schůdná cesta k tomuto poznání. Je to odpoutání se od osobního zájmu a zisku, de facto materialismu.
  Není to ale zas tak jednoduché, pro některé obzvláště.

 56. stas napsal:

  Navrhuji prejmenovat web „proinvestory“ na „proverici“ 😀

 57. Petr Gejdos napsal:

  Pane stas !

  Nevím, proč to píšete, jaký to má mít skutečný smysl. „…Investor je investiční fond, banka, penzijní fond, pojišťovna nebo fyzická osoba, která vyhledává optimální způsob, jak zhodnotit své dočasně volné finanční prostředky. Při rozhodování o volbě investice zvažuje investor míru rizika, likviditu a očekávanou výši výnosu…“
  Takto to říká stručná definice z Wikipedie. V zásadě a formálně s tím lze souhlasit, s drobnou výhradou – viz dále. Tatáž Wikipedie pak k termínu „investice říká – „…Jako investice se v ekonomii označuje ta část příjmu (důchodu), která je vložena do kapitálu. Tedy do dlouhodobých statků, které nepřinášejí okamžitý prospěch, ale umožní zvýšení produkce statků v budoucnosti. Ekonomický subjekt (stát, podnik, jednotlivec) tak odloží část své současné spotřeby (úspor) za účelem získání budoucího užitku. Budoucí užitek či výnos může být peněžního nebo nepeněžního charakteru … Investicí v běžném denním rozhodování o volné části kapitálu myslíme především vložení aktuálního přebytku (zisku, úspory) do statků, u nichž předpokládáme nejen návratnost, ale i kladné zhodnocení…“
  TOLIK SUCHÁ TEORIE A DEFINICE Z WIKIPEDIE
  ………………………………………………………..
  Pane stas, Vy se domníváte, že zdejší tzv. „investoři“ ve smyslu těchto definic a premis jsou opravdu skuteční investoři ?? Já se domnívám velmi podloženě, že nikoliv, jedná se spíše o spekulanty. To ale je poměrně značný věcný i morální významový posun. Máte ale plnou pravdu – zdejší web i bez nějakého formálního přejmenování není web „proinvestory“, nýbrž „prověřící“ a to již dávno. Vy tzv. „investoří“ totiž věříte, že jste investoři, ve skutečnosti však nic z té definice, co to je „investice a investor“ tady nikdo není schopen doložit, že dělá. Protože zde nikdo ve skutečnosti a doopravdy neinvestuje, nýbrž pouze spekuluje na fiktívním trhu s fiktívními hodnotami jakýchsi žetonů, přičemž nic z toho s reálnou ekonomikou de facto nesouvisí. De facto se zde hraje hra v dnešních podmínkách globalizovaného světa již s „nulovým součtem“, zdání růstu potom je vyvoláváno růstem neexistující fiktívní ekonomiky, prezentované poze růstem papírových bezcenných žetonů, zvaných třebas dolary.
  KRÁTCE ŘEČENO – JEDNÁ SE O PODVOD. PODVOD, O KTERÉM ZDÁ SE I VY VĚŘÍTE, ŽE SE JEDNÁ O SLUŠNOU SMYSLUPLNOU PRÁCI, KDEŽTO DOOPRAVDY TO JE PODVOD, PODVOD A JEŠTĚ JEDNOU PODVOD.
  ………………………………………………………
  PROTO I JÁ SE DOMNÍVÁM, ŽE SPRÁVNÝ NÁZEV TOHOTO WEBU BY MĚL BÝT proverici.cz !

 58. lulinak napsal:

  vazeni, jsme na serveru pro investory, a na takoveto pude vzdy platilo a vzdy platit bude, ze jedinou, opravdu jedinou pravdu ma trh, pouze trh a nic nez trh. A je uplne ukradeny proc je na trhu zlata ci akcii ci dluhopisu apod. takova nebo makova aktualni hodnota, proste takova je a bud to zobchodujes anebo nezobchodujes.
  Az budeme na serveru pro filozofy tak si tam dlouze virtualne mudrujte, ze zlato nema byt na 1300 a bez zajmu investoru, jako tomu je uz nekolik let ted, ale ze ma byt na vasich virtualnich 50.000 apod., ale sem to proste a jednoduse IMHO nepatri.
  Ale filozoficky kecani nic nestoji, tak analyzujte postaveni hvezd dal…

 59. Petr Gejdos napsal:

  Pane lulinak !

  Já překvapivě s Vámi v tom fundamentu Vaší téze souhlasím. Ohražuji se pouze proti tomu zmatku v pojmech. Zkusím Vám to naznačit:

  1.Svobodný trh – podívejte se na definice a potom si odpovězte na fundamentální otázku – existuje něco takového jako „svobodný trh“ ?
  2.Investor – podívejte se na definice, co je to investor a odpovězte si na fundamentální otázku – už jste v životě potkal či viděl skutečného investora ?
  3. atd
  Pane lulinak – Vy tady „cosi o čemsi“ říkáte a není jasné, o čem mluvíte. Mluvíte kupříkladu o jakémsi trhu zlata – můžete naznačit, co tím vlastně máte na mysli ? Ve smyslu v šech těch definic totiž žádný trh se zlatem není. O čem to potom tady mluvíte, že cosi zobchodujete či nezobchodujete ? V jakých pojmech a jakou řečí Vy vlastně tady píšete ?
  Uvědomte si jednu věc – to Vy tady filosofujete o čemsi, co de facto neexistuje. Názývejte věci pravými jmény a nemusíme se vůbec o ničem dohadovat – vše bude jasné. Jinak jste to Vy a Vám podobní, kdo tady v tom s prominutím dělají pojmový bordel a tváříte se Boho rovně, že tomu rozumíte. Děláte v tom však pouze zmatek a de facto tady mluvíte jakousi umělou havlistickou ptydepe !
  Netvařte se, že rozumíte tady tomuto textu – citace: „…Ra ko hutu d dekotu ely trebomu emusohe, vdegar yd, stro reny er gryk kendy, alyv zvyde dezu, kvyndal fer teknu sely. Degto yl tre entvester kyleg gh: orka epyl y bodur depty-depe emete. Grojto af xedob yd, kyzem ner osonfterte ylem kho dent de det detrym gynfer bro enomuz fechtal agni laj kys defyj rokuroch bazuk suhele. ..“
  Tak totiž v podstatě vy zdánliví investoři mluvíte a tváříte se povzneseně. Já mám raději tu řeč z „Císařův pekař“ a „Pekařův císař“ – cituji : „…Jamalalicha? Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. Tasparta maznalika zamáz piskurty, jarda, piskurty, patláma, patláma, patláma a… žbrluch! “
  Obávám se, že mi nebudete chtít rozumět. Já se Vám tímto snažím naznačit, že to Vy mluvíte takovou řečí.

 60. lulinak napsal:

  Petre, pisu to uz asi podesate (ocividne zbytecne) – pro obchodovani na trhu spekulanta vetsinou naprosto nezajima co je na pozadi toho trhu, bud jej obchoduje anebo ne, hotovo.
  Trh je proste takovy jaky je (at se nam to libi nebo ne) a tak je treba ho brat.
  Az bude treba na zlate svice o 200 dolaru dolu, tak nebudu premejslet proc k ni doslo (zbytecny, vzdyt je to hra), ale jestli jsem byl v pozici anebo ne, a pokud ne, tak proc ne.
  To je jako kdyby denne rano vysvitlo slunicko, a my jsme neustale analyzovali, ze by preci ale melo vychazet vecir, jakej to ma smysl?
  Kdo umi obchodovat sve virtualni filozofie a fantazie at je obchoduje, pro vsechny ostatni jsou tu k obchodovani trhy.
  Koncim, je to uz dost unavny… 🙂

 61. Petr Gejdos napsal:

  Já to taky nechcu prolongovat zbytečně, skutečně je to svým způsobem únavné. My se totiž tak trošku srandovně asi nechápeme. Já přece uznávám, že i blbá pravidla jsou pravidla a dá se podle nich sic blbě, ale přec jen nějakou chvíli zdánlivě fungovat. Ale to neznamená, že s nimi budu souhlasit a aktívně to podporovat. Kdyby už pro nic jiného, tak proto, že ta špatná „blbá“ pravidla v tomto případě jednoznačně deformují případný skutečný trh a tedy nutně to vede ke katastrofě. Je to, jako bychom seděli v obří kanoi a někteří zuřivě pádlovali směrem k Niagaře a jiní by chtěli obráceným směrem. Tak to přece po mě nikdo nemůže žádat, abych takto pomáhal spáchat sebevraždu jen proto, že zrovna teď ještě chvilku má někdo sice nesmyslnou, ale zrovna mainstreamově platnou „pravdu“. Až bude již pozdě – a ono de facto již pozdě je – co potom, chytráci ? Budou ti chytráci pak všechny nabádat, aby se chopili pádel a makali pro změnu již proti proudu, pryč ze smrtícího proudu, pryč od katastrofy ? Není to tak trošku něco na způsob „nedovidění si na špičku svého nosu“ ?? Musíme se hnát do záhuby jen proto, že to někomu teď chvilku zrovna vyhovuje ??
  Ne ne, nebudu to již taky dále natahovat, tedy taky již s tím končím. Evidentně ještě mnohým čas nedozrál k chápání všech kontextů. Jen ještě připodotknu, že i taková jen en passant kolaborace je pořád jen a jen kolaborace. A že nevědomost hříchu nečiní ? Ba, to bude fakt že skvělá útěcha ….

 62. stas napsal:

  Vazeni , tato poznamka je pro vsechny: VSICHNI JSME INVESTORI!! VSICHNI INVESTUJEME DO ZIVOTA TO CO MAME A TO CO UMIME!! Jako zamestnanec jsem investor a nabizim svuj um a svou praci a nekdo za ni zaplati ci ne. Nebo jdu na trh a davam svou praci, um a sve riziko jako podnikatel. Nebo nedelam nic a spoleham na okoli , ze neco dostanu….. vysledkem je , ze se vsichni vice mene snazime v systemu byt uspesni a pohani nas hlad a nakonec marketing…..Takze neni dulezite jake mam znalosti a kolik penez investuji a do jakeho fundamentu, protoze nakonec cinim rozhodnuti sam o sve vuli a VERIM na zaklade informaci , vzdelani a odhadu spolu se stestim, ze se mi vrati vic nez davam. Otazka je zda toto ucetnictvi muze byt jen v penezich nebo to delam pro vlastni pocit stesti, moralky a pochvaly sveho okoli!!

 63. Libri napsal:

  Překvapuje mne, že člověk ze kterého div stříká hrdost na orientaci se v textu, klidně argumentuje slovním zmatením, jenom proto, že to vyhovuje jeho představě o škodlivosti obchodování a proto každý argument kterým může plivnout je dobrý 🙂 (znovu opakuji: netvrdím že stav řízení měnové zásoby a používání fiat měn je OK, neustále opakuji, že to je i pravou příčinou negativních jevů, které můžeme vnímat dnes a denně. ale házet vinu na pozitivní infrastrukturu finančních trhů je jako rozbíjet stroje, protože prý berou dělníkům práci).
  SPEKULACE = sázka na změnu ceny = nakoupím za x a čekám, že v budoucnu budu moci prodat za víc a je úplně jedno v jakém časovém intervalu anebo o jakou komoditu jde. Takže investor je totéž jako spekulant, rúzná slova, stejný význam. Jen výraz spekulant je obalován nánosem hanlivosti (aby se mohlo část obchodovaní, kterému někteří nerozumí a na kterém neumí vydělat, nejlépe zakázat ve stylu ať zdechne koza i sousedovi), zatímco investor je prý ušlechtilý, přičemž ale oba dělají totéž.
  Je to stejný newspeak jaký můžeme vidět v médiích dnes a denně a paměťově vzdělaný národ na to skáče jako ryba po flusu. Např. z patriotismu a hrdosti na vlastní národ se dělá ošklivý nacionalismus, ze snahy chránit vlastní kulturní odkaz se dělá škodlivý xenofobismus, ze snahy bránit se proti adoraci homosexualismu se dělá homofobismus. Nacismus (nacionální socialismus) je prý ultrapravice zatímco internacionální socialismus (komunismus) je normálně levicový (to je stejné jako u spekalucí – bolševici potřebovali konkurenční ideologii znevěrohodnit a zakázat, tak ji slovně onálepkovali jako škodlivý extrém z opačného politického spektra). a podobných příkladů si přemýšlivý člověk najde desítky. Orwel se musí válet smíchy, že jeho román není používán jako odstašující případ ale jako návod k použití.

 64. Petr Gejdos napsal:

  Pane libri !

  To máte vcelku marné. Podivuju se velmi, prostě – nemáte šanci obhájit neobhájitelné. A udivuje mě, že se o to pokoušíte, kde to jsme …
  Orwell se možná válí smíchy, nikoliv však proto, že by někdo jeho román používal jako návod. Orwell totiž popisoval de facto tehdejší již aktuální realitu, nikoliv anticipoval dnešek. To, co se Vám jeví jako Orwellovo proroctví jakoby proroctví dneška – to bylo v té době již pro vnímavého pozorovatele jasně vidět a byla to pro něj již realita. Vy tím, co píšete, ukazujete, že Vy tu realitu evidentně jste schopen a začnete vnímat až post festum. Nutíte mě k tomu a byl jsem v pokušení vyhnout se již jakémukoli zaobalování, říci zatím eufemisticky: nebaví mě to, takové řeči – sorry !!

Přidat komentář