Modla současnosti

stock_analysis

Jaká je největší modla politiků a ekonomů?

Čtvrtletní růst Hrubého domácího produktu (HDP). HDP je vnímán jako ukazatel kvality života v konkrétní zemi. Žádný jiný makroekonomický ukazatel není tak bedlivě sledován, jako právě tento. Aby byl co nejvyšší, mění se i metodika jeho výpočtu.

Dle definice Českého statistického úřadu je HDP peněžní vyjádření celkové hodnoty statků a služeb nově vytvořených v daném období na určitém území. Recese je vnímána jako setrvalý pokles ekonomiky. Zjednodušeně je recese definována jako pokles HDP ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. Jakmile se mezi klesající čtvrtletí vklíní jedno neklesající, je dle definice recese ukončena. I kdyby ekonomika klesala o 10% každé čtvrtletí a poté vzrostla o 0,1%, recese je u konce. Fajn. To ale neznamená, že jsme se z propadu ekonomiky „vyhrabali“, že už si vedeme dobře.

 

Jak to vypadá aktuálně u nás?

Je to něco podobného, i když ne s takovými čísly.

Podle posledních čísel recese opravdu skončila. Hurá. Vždyť co bylo před nějakou dobou oslavných komentářů v hlavní zpravodajské relaci ČT (Chtěl jsem tento komentář zveřejnit už tehdy, ale rozhodl jsem se vyčkat na zpřesněné údaje). Vždyť ve druhém čtvrtletí letošního roku český HDP vzrostl o 0,6% (původní údaj byl 0,7%). Je to však pouze jedno kladné číslo zmenšující jiné záporné číslo – i přes tento čtvrtletní růst klesla ekonomika za posledních 12 měsíců o 1,3%.

Česká ekonomika bohužel klesá i při střednědobém pohledu. Naší ekonomice se zatím nepovedlo překonat ekonomický pokles způsobený finanční krizí. Ekonomika ČR stále nedosáhla předkrizové úrovně z roku 2008 a ještě nějaký ten tok nedosáhne.

Sice jsme venku z recese, ale z poklesu ekonomiky nikoliv. Nezapomínejme na to.

 

TOP 5 letošní vybrané články

Tagy:
Komentáře
  1. František Sousedík napsal:

    Já vím, že se do toho slova mnohým příliš nechce, ale, není setrvalý pokles ekonomiky spíše krizí (A to podle definice.)?

    Předpokládám, že v letech před rokem 1929 a i v něm ukazoval HDP skvělou minulost, přítomnost i budoucnost.

    Nepřemýšlel jste pane Dvořáku nad provedením studie závislosti HDP na tisku měny?

  2. Jan Altman napsal:

    No hlavně: co kdyby někdo vývoj HDP za posledních XX let přepočetl s použitím alternativní informace o inflaci dle shadowstats.com?

    Kdyby se nominální růst HDP očistil o inflaci o X procentních bodů vyšší, možná bychom nad výsledkem žasli… A nebo by se nám rozsvítilo, plácli bychom se v okamžiku prozření do čela a pochopili bychom konečně, jak je možné při deklarovaném neustálém růstu to, že před několika dekádami příslušník (i nižší) střední třídy měl na pořízení domu, měl na to, aby žena byla v domácnosti, dětem zaplatil vzdělání, rodině zdravotní pojištění, atd…. a dnes musí pracovat i manželka, přesto nemají na splátky hypotéky, pomalu nemají na zdravotní pojištění a děti studují na dluh, který nikdy nebudou schopné splatit. Tomu říkám pokrok a důkaz růstu…

  3. Jan Dvořák napsal:

    Kdyby se US HDP přepočetl pomocí shadowstats, jsou USA v prakticky nepřetržité recesi od roku 2001.

  4. Jan Dvořák napsal:

    Tisk měny nemusí být jednosuše eliminován poklesem rychlosti obratu peněz

Přidat komentář