Minulý týden a prohlubující se záporné úrokové sazby

stock_analysis

Začneme opět pohledem na uplynulý týden.

 

  Stav na začátku Stav na konci Změna
S&P 500 2023,04 2089,17 +3,27%
Zlato 1083,90 1077,2 -0,62%
Ropa Brent 44,47 44,66 +0,43%

 

Americké akciové trhy měřené indexem S&P 500 obnovily svůj růst, rostly sedmý týden z osmi posledních.  Akcie jsou tak těsně pod hodnotami před srpnovým propadem.

Zlato kleslo již pátý týden po sobě. Jeho cena se tak ještě prolomila dlouhodobému minimum, které bylo dosaženo letos 31. Července (1080,05 dolaru). Týden zlato zakončilo na 1077 dolarech, ale ve středu byla jeho cena o dalších 7 dolarů menší.

Cena ropy Brent po opakovaných pohybech sem a tam, se změnila ani ne o půl procenta.

Německé úrokové míry míří čím dál více pod nulu

Německé dvouleté bondy nabízí záporný výnos téměř 0,4 %. Proč? Spoléhají na avízované zesílení evropského QE. Podle současných pravidel by se jim to totiž nevyplatilo. Aby se jim to vyplatilo, musely by ECB srazit depozitní sazbu na alespoň -0,4 %.

Je to významný signál trhu směrem k ECB. Otázkou je, co udělá Fed. Trhy signalizují rostoucí pravděpodobnost zvýšení sazeb. Pokud by skutečně došlo k souběhu snížení sazeb v eurozóně a zvýšení, dolar se může hodně rychle přiblížit paritě s eurem.

Cílem toho všeho je vyvést peníze z vkladů u bank. I když v zemích, kde již záporné sazby jsou (např. Dánsko, Švédsko, Švýcarsko) to lidi k utrácení nevede. Cítí to jako mimořádné opatření z důvodu, že něco není v pořádku, a tak neutrácejí a raději spoří.

Zároveň souběžně probíhá snaha znepříjemnit používání hotovosti, ať už je zdůvodňována jakkoliv. Proč? Protože přesun peněz z bankovních účtů do hotovosti je to poslední, co si centrální banky přejí.

Pokud investujete, vybírejte své akcie opravdu pečlivě.

 

Komentáře

Přidat komentář