Měnová reforma v eurozóně jak vyšitá

Ne někde „v tramtárii“, ale v členské zemi eurozóny.

Myslíte si, že vklady u bank jsou bezpečné? Sice jsou pojištěné, to ale nebrání tomu, aby vám jich mohli desetinu sebrat.

Vždyť na Kypru jsou přes víkend (vypadá to, že do podobného zákona bude Kypr dotlačen) vklady menší než 100 tisíc euro zdaněny 6,75%, vklady nad 100 tisíc euro pak sazbou 9,9%.

Stále věříte bankám?

 

P.S.

Pokud máte nápady, jak se před podobnou daní bránit, uvítám je v diskusi pod článkem.

 

 

 

Tagy:
Komentáře
  1. maxik napsal:

    Mám jeden nápad, jak se tomu bránit. Vybrat peníze podle intuice před takovým zásahem. Vždyť intuitivně se to dalo čekat, protože peníze jsou ruské a nikoliv evropské, tak proč by EU nemohla Rusy okrást? A zbytek okradených jsou prostě smolaři. Když se kácí les, tak létají třísky.

  2. Oracle napsal:

    Ono tie peniaze peniaze sú nielen Ruské, ale aj Slovenské a České. Stačí si len spomenúť na kauzy okolo veľkých štátnych tendrov, keď jeden tender za druhým vyhrávali Cyperské firmy s neznámymi akcionármi.

    Okrem spôsobu čo navrhol maxik, je tu ešte jedna možnosť a tým je defenestrácia vlády, parlamentu a senátu. 😉

  3. maxik napsal:

    Myslím, že rozlišovací úroveň úředníků v EU mezi ČECHY, SLOVÁKY a RUSY bude nulová. Jsme přeci všichni Slované. Navíc firmy s neznámými vlastníky leží v žaludku evropských politiků dlouho a evropská legislativa proti tomu dlouho brojí.

  4. Ives napsal:

    Už to frčí, přesně jak jsem po dnešním ohlášení mimořádné daně z bankovních vkladů na Kypru čekal:
    https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/296257-kyperske-banky-jsou-v-krizi-lide-berou-bankomaty-utokem.html

  5. maxik napsal:

    To se dalo čekat. Ti chytří si už své miliardy vybrali dříve a poslali zpět do Ruska. Toto je pouze reakce stáda. Limity na výběr se nedají ošidit. Když máte větší možnost výběru, tak peníze dojdou právě když jste na řadě….

  6. Jan Dvořák napsal:

    Beztak vyhlásí, ze dan se vztahuje na výši zůstatku k pátku. Tečka.

  7. maxik napsal:

    A nebo zaúčtují daň klidně ke dnešku, ale ještě před výběrem, který zaúčtují pak v pondělí klidně do minusu. Příklad: na účtu bylo tisíc euro, majitel vybral tisíc euro, protože si myslel, že to stihnul, ale srážku tisícieurového výběru mu banka zaúčtuje se zpožděním až v pondělí (jako první pracovní den, kdy bylo možné výběr zapracovat), přitom – dle nařízení 6,75 % odečte na výpise s dnešním datem a majitel účtu má dluh 67,50 euro a běží mu drahé úroky za nepovolený debet. Minimální zůstatek (i kdyby byl dvacet euro) nepokryje tuto srážkovou daň. To kdyby tam bylo 1000 eur plus 20 euro minimalniho zůstatku na BÚ.

  8. Jan Dvořák napsal:

    Stejně, pokud tam mají podobná nařízení jako u nás (vyber nad 100 tis kc hlasit X dni predem), tak cely vklad si rada lidi nevyzvedne.

  9. maxik napsal:

    Řada lidí si vklad nevyzvedne, ale ti co mají dobré renomé v bance a nebo se znají s pokladníkem, tak čekat nemusí a peníze dostanou ihned. Je to o domluvě a přístupu pokladníka. V případě Kypru je ale na výběr pozdě. Je jedno, jestli vyberou hotovost v sobotu otevřené pobočce či bankomatu.

  10. Jan Altman napsal:

    Tedy upřímně já jsem to nečekal. Tzn. minimálně já zcela jistě nebudu říkat „to se dalo čekat“… A musím říct, že mi uniká smysl. Kypr sám by k tomu asi nesáhl, protože negativa převyšují nad pozitivy. Ale pokud na to tlačila EU a podmiňovla tím pomoc, pak asi chápu, proč Kypr „vyměkl“. Ale stejně ani z pozice EU to moc smyslu nedává. Zabavit necelých 10% z vkladů jim nějak zásadně nepomůže, navíc největší vklady patří velmi protřelým lidem s politickými konexemi – takže lze čekat, že naleznou kličky, jak z toho ven. Nebo je možná ani hledat nebudou – pokud šlo o „easy money“ ruské mafie a oligarchů, tak to mohou brát jako snesitelný poplatek za to, že jim EU zachrání zbytek. Ale pro normální/poctivé lidi a firmy to je jasným signálem, že před státní zvůlí a hrabivou rukou byrokratů si nemohou být jisti. A v důsledku to poškodí jak Kypr, tak i další ohrožené jižní země. Důvěra v systém bude narušena. Představitelé systému opět ukázali, jak jim jsou bližší krátkodobé zisky před těmi dlouhodobými, bez ohledu na následky. Může si nyní být jist majitel účtu v Itálii či Španělsku, že se mu to nestane také? Zcela jistě tato událost bude znamenat odliv kapitálu, výběr vkladů a omezení/zamrznutí finančních toků v mnoha zemích. I kdyby to byl dopad jen v řádech promile, bude v součtu podstatně významnější, než těch získaných 9,9% z kyperských vkladů. Ale jako všechny nezamýšlené důsledky státních intervencí bude rozprostřen na celou ekonomiku a bude težko spojitelný s touto intervencí.

    Takže ve výsledku možná velcí vkladatelé na Kypru protestovat nebudou, nebo jen formálně. Pochopí, že to je úlitba pro evropské daňové poplatníky, aby europolitici mohli říkat, že i (ruští) vlastníci účtu se na záchraně Kypru podílejí. Eurodaňovník tak bude oblbnutý a bude méně protestovat, že musí zaplatit rusům tu větší část. Řekové, Španělé, Italové a Portugalci raději část svých úspor vyberou a budou držet cash, nebo nakoupí nějaké z jejich pohledu bezpečné aktivum (drahý šperk, akcii fejzbůůku či eplu, dluhopis Francie, …).

  11. dvorak.milan napsal:

    Mě nyní hlavně zajímá, jestli se na bankomaty vrhnou i lidé v dalších státech…. To by mohlo vyústit v hezkou řetězovou reakci.

  12. Kolda napsal:

    Tak to já v klidu můžu napsat “to se dalo čekat”
    Něco podobného bylo i v Argentině, lidi pak vytáhli s kastrólama do ulic. Logicky jsem očekával takové kroky i v Evropě.

    Od r. 2008 mám safety box v bance, kde držím rezervu pro nenadálé události v papírkách.

    Co jsem ale nečekal, že to provedou zrovna na Kypru – minimální vejvar a maximální collateral damage.

  13. VoDo napsal:

    Bránit se lze jednoduše. Držet místo miliónů v ojrech akcie amerických společností v USD přes US brokera. Ještě napadá zlato ale to bude brzo asi nelegální tudíž stejný jako mít doma kilo kokainu. Já to řeším ještě tak že peníze utrácím za vzdělávání se a za cestování. Konkrétně Kypr je pračka peněz takže líto je mi místních občanů střadatelů ale zbytku ne. Politici mají nejspíš jiný informace a tak toto udělali, šlápnout někomu na kuří oko, můžou být rádi že daň se jen přiblížila k EU standardu a není třeba 50%

  14. srph napsal:

    Ahoj vsichni,
    Přidavám svůj názor do plena:
    1) proc Kypr – je malý? Právě proto ze je malý =možnost vyzkoušet si s min. rizikem reakce střední třídy a kyperských SME. Současné také i reakce médií a ostatních PIiGS.
    2) ad „mohlo to byt třeba 50%“ – ano, a Němci požadovali na začátku jednání zdanění 40% (i když je asi pravděpodobnější, ze se jednalo spise o vyjednávací taktiku, než ze by verili , ze to v teto výši protlačí)
    3) ad „co s penězi na BU“ – v bance by měly ležet jen prostředky, které se točí pravidelně každý měsíc (energie,nájem,ost. provoz). Úroky nabízené momentálně na trhu b. služeb jsou dlouhodobě na tak nízké úrovni, ze v podstatě nemá valný smysl držet větší sumy v bance. Zbytek by tedy mel byt presouvan aktivně mezi vyhodnymi investicemi (krátkodobé s ohledem na aktuální situaci s dobrou likviditou v nouzovém případě) a část podle potřeb osoby/rodiny by mela byt v cash „v matraci“ – alespoň na 3 měsíce rozumných potřeb (viz pouceni z Argentiny/Ruska – dříve).

    Jinak děkuji provozovateli za perfektní blog i články a zdejším uživatelům za podnětné komentáře! Mějte se všichni fajn.

  15. Kolda napsal:

    1) proc Kypr – je malý? Právě proto ze je malý =možnost vyzkoušet si s min. rizikem reakce střední třídy a kyperských SME. Současné také i reakce médií a ostatních PIiGS.

    Také mne napadlo, že to je pokusný balónek. Ale je otázka, jestli dostanou šanci, to zopakovat. Střadatelé si budou hledět, aby jim tu šanci nedali.

    Leda že by nečekali, až se někde zhorší situace a rovnou napálili 20% v celé Evropě, piigs nepiigs.

  16. Jan Dvořák napsal:

    S pokusným balonkem souhlas. Ze je pokusným balonkem, jsem tvrdil před dvěma lety i o Řecku. Na Kypru jsou jeste o krok dal. Tak uvidíme.

  17. Oracle napsal:

    Pán Altman, Kolda a M. Dvorák ďakujem, takýto krok vo Španielsku, v Grécku, v Taliansku a vo Francúzsku je celkom reálny a vzhľadom na to, že aký namyslenci sú vo vláde v týchto krajinách (stáva sa zjavným že platí rovnica, čo politik, bankár a možno aj pápež to zločinec-pre tých čo chodia na „konšpiračné“ weby nie je novinka, že veľký „muž“ je aj veľký zločinec-stačí si spomenúť na Sarkozyho na financovanie jeho kampane či na “ jeho vojnu“ v Líbyi).

    Takáto extra daň spolu s napätou soc. situáciou, by aj odštartoval dosť vážne/krvavé nepokoje.
    Mnohí z tunajších diskutujúcich vytýkali, že horiacu Európu a krvavé nepokoje považujem za reálne, iní zas pýtali kedy „to“ vypukne.
    Odpoviem, očakávam že takéto nariadenie príde do platnosti v niektorých horeuvedených krajinách v 1.-2. týždni apríla, najneskôr v júly následne na to prepuknú fakt krvavé nepokoje.

    Poznámka: zdá sa že nielen Ruský, český a Slovenský „podnikatelia“ ale aj Briti to odniesli: https://www.dailymail.co.uk/news/article-2294388/ATMs-emptied-Cyprus-savers-learn-10billion-euro-bailout-agreement-includes-levy-bank-accounts.html

  18. srph napsal:

    @Kolda
    Souhlasim, bylo by to fajn, kdyby se střední třída probudila ze snu o prosperitě a sociálním státu řízeném z Bruselu, ale ruku na srdce, průměrný stradatel s úcty v úhrnu do 100tis EUR si informace nezajišťuje a nezpracovává je vlastním mozkem. Taková osoba bohužel ve většině případů pasivne přebírá před zvykane info z hlavních zdrojů (hlavni media+ většinová politická reprezentace). Ani jeden z těchto dvou subjektu nemá zájem na destabilizaci země ani bankovního sektoru. Budou tedy situaci zabarvovat tak dlouho ve svůj prospěch, dokud to půjde. Průměrný stradatel tedy bude nadále považovat banky s garancnim fondem za jistotu a dal si tam posílat své těžce vydělané peníze. Navíc většinovou společnost finanční makro nezajímá(vlastni zkušenost). Mysli a jednají obvykle v mikru a řeší své příp. problémy krátkodobe a většinou je řešení založeno na tom co zrovna četli v novinách, nebo slyšeli v TV. Z tohoto pohledu to tedy může s velkou pravděpodobnosti projít i v dalších zemích…

    @Oracle
    Nevěřím ze bude Evropa hořet v dohledné době několika měsíců. K tomu, aby šli lide reálne do ulic po statisicich a města hořela, by nejprve musel skolabovat státní aparát (viz předválečné Nemecko), stát by musel přejít do insolvence i vůči loajalnim urednikum a ozbrojeným slozkam a hlavně by střední třída musela mít vysokou miru nezaměstnanosti (řekneme kolem 30-40%). Jediné tehdy az nebudou mít obyčejní zástupci nejpočetnější střední třídy co dat dětem doma k večeři vezmou právo a svou vizi spravedlnosti do svých rukou. Ne drive, ale jak historie ukazuje ne později.

    Spise předpokládám (a upřímně s tím počítám jako s pravděpodobnější variantou) nárůst radikálních politických uskupení a radikalizaci tech mainstreamovych a vzestup nových vůdců, kteří nám budou sladce vyprávět o tom jak s těmi korupcniky/bankéři a spinavymi politiky zaútočí a jak se budeme mít s nimi lépe…(ostatně nás nové volby čekají už cca za rok) Navíc příp. „ozbrojenost“ veřejnosti je v cele Evropě tradičně mala (jiná situace je samozřejmě v USA, kde bych bojůvkam ve výše uveden případě věřil hypoteticky vice), tj. i kdyby někde vzniklo teoreticky ohnisko, tak pokud někam dorazí armáda, tak se lide obvykle rozejdou (samozřejmě za předpokladu, ze je stále dobře placena, loajální vůči režimu, a ze armádní vůdci nemají ambice stát se vládnoucí třídou – viz Egypt).

    Přeju všem fajn jarní nedeli!

  19. VoDo napsal:

    Kdyz tak nad tim premyslim tak je to krasny a elegantni reseni. Na vyreseni dluhu by mnohnde stacilo jen 30% dan z vkladu.
    https://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2013/03/European%20wealth%20tax.jpg A kdyz se to krasne vysvetli treba tak ze stejnak vsichni mate hyposku takze my vam za tuto dan dame inflaci kolem 10% a tim vam vlastne snizime vase splatky, takze lide vy na tom jeste vydelate a zachranite sami sebe pred ztratou mista, z duvodu krachu ekonomiky, a zabaveni baraku a zustali by vam jen dluhy!

  20. maxik napsal:

    Nemyslím si, že nějaké větší nepokoje by vypukly nad rámec toho, co již vidíme v novinách. Nespokojenost vyjadřovaná v pochodech na ulici je a bude národním sportem všech jižanských národů. To ale na situaci tam nic nezmění. Byl jsem na podzim na dovolené v Itálii deset dnů. U zámku v Cassertě se v parku válely kopy odpadků. Hotel před začátkem ubytování několik dní před nástupem vybral peníze hotově a vystavil mi na vizitce propiskou napsané potvrzení o úhradě jen tak. Po jednom dni ubytování v tomto 3 hvězdičkovém hotelu jsme zjistili, že ta avizovaná snídaně jako švédský stůl má v nabídce suchary a jeden druh pečiva – anglického toastového chleba, který Středoevropané nejedí. Na osobu příděl jednoho croissantu, který si tam upekli. Po mém protestu na recepci jsme dostali v jídelně ještě každý druhý croissant a recepce se přihlásila, že máme jít doplatit turistické taxy. Poslední ráno na nás vybafla recepce ještě žádost o doplacení DPH. To se mi ale nelíbilo, tak jsme nechali zavolat recepčního řediteli, ale placení se nekonalo na pokyn ředitele s tím, že se to mělo řešit první den. Změnili jsme hotel. Předtím jsme byli v hotelu, který avizoval použití kuchyňky, a tak jsme si vítězoslavně nakoupili jídlo na vaření. Ihned po zahájení se objevil recepční, který nás z kuchyňky vykázal, že je prý jen pro ně. Další den jsem to reklamoval a bylo mně řečeno, že kuchyňka je hostům také k dispozici, ale ne na vaření! Takže reklama je dle hotelu v pořádku a čtyři zaplacené noci nám nevrátí a musíme tam zůstat až do konce. Pak jsme byli ještě ve třetím hotelu kde sice byly snídaně slušnější, ale neodtékal odpad ve sprše a při jídle na nás koukal invalidní mafiánský capo přímo z jednometrové blízkosti co jíme a ještě tam byla kamera. Když jsem chtěl potvrzení o zaplacení hotelu, tak na nás recepce vypálila doplatek ceny, takže jsme v žádném hotelu doklad nedostali. Samozřejmě, že peníze tím končí v kapsách hotelů a stát z toho nevidí ani euro. Všechny hotely, jak v ŘÍMĚ, tak Neapoli, si zamkly i přes den. Obrovská kriminalita je tam vidět čím dál více s narůstajícími lety, do některých čtvrtí se člověk bojí chodit a dále jsme viděli vjíždět od pouličních trhů policejní auta se zapnutou houkačkou. Jsou tam celé ctvrtě Senegalců, Číňanů s jejich obchůdky a i mnoho Ukrajinců za 500 euro měsíčně v pečovatelských službách nebo hlídajících prodej vánočních stromků nebo jiného zboží. Viděli jsme také ukrajinské a arabské obchody, kde se vozí náš chleba z Polska a pivo až z Ukrajiny ve skle v zálohovaných láhvích a Ukrajincům se to vyplatí

  21. Kolda napsal:

    maxik: Dobrá story 🙂

  22. maxik napsal:

    Demonstrací jsme viděli dost a plno rozbitých výloh. Ukrajinský obchod, kde mají mnoho druhů ukrajinských piv ve skleněných láhvích, je v ulici Corso A.Lucci (vlevo od východu ze stanice Neapol hl.n.) u vybočení ulice Galileo Ferraris. Viděli jsme přijet zásobovače – Ford Transit s ukrajinskou SPZ. Před obchodem se válejí vršky od pivních láhví, jeden Ukrajinec se tam napájel, ceny jsou evropské. U místa, kde se do ulice Corso A.Lucci připojuje ulice Vespucci, se před vozovnou trolejbusů koná o nedělích též nelegální burza práce. Jinak mají Ukrajinci sešlost ještě ve středu u kostela díky volnu od svých chlebodárců. Číňané prodávají zejména bižuterní cetky a hadry mladým Italkám. Nemluví vůbec italsky, anglicky ani rusky, umí jenom čísla a rozpoznají eurové peníze. V hotelu co měl croissant na příděl byl pokojský chlap z Bangladéše. Poptávali jsme se na cenu dvoulůžáku v Neapoli – v pětihvězdičkovém hotelu 180€ pro nás sleva, na letišti Roma Fiumiccino jediný hotel pro dva 290€ (se snídaní 315€) za noc. Na letišti v noci pospávalo plno bezdomovců mezi cestujícími po sedačkách. Plno lidí spalo na zemi a někteří Italové z vyšších tříd raději spali na křeslech v luxusním pekařství otevřeném nonstop, kde si něco dříve koupili za přehnanou cenu a už tam přes noc zůstali. V tunelech na letišti rovněž vidíme spát lidi, všude silný zápach. Vlak z letiště stojí do města 22€ a visí tam cedulka, že cena vlaku je 2€ a zbytek je poplatek cestovní kanceláři, která jízdenky nabízí. V ŘÍMĚ posprejované vlaky, strašná špína u nádraží – v ulici se hoteliérka přes den třese strachy za uzamčenými dveřmi. Po přesunu do Neapole jsme zjistili, že ze tří vlaků do Palerma, které jezdily v noci již jezdí jenom jeden noční vlak, ale cena rezervace nás odradila, protoze byla dvakrát dražší než hotel. Cestou na jih do Paoly jsme videli upadek železnic, třítunelová trať je v provozu jen jedním tunelem, ostatní koleje jsou zatarasené, tunely zabedněné, trať rezivý a ve stanicích jsou koleje nepoužívané

  23. rj1 napsal:

    Vodo: daleko vic nez 30%. ten obrazek je velky optimismus u mnoha zemi (zejmena UK) se bude podobat Irsku…

    https://www.munknee.com/2012/01/debt-to-gdp-ratio-of-10-largest-economies/

    p.s.

    obrazek te hory a deti dole je vymluvny a celkem presny, s tim
    ze ty deti jsme uz my..

  24. WAM napsal:

    branit sa tomu da a velmi jednoducho… urobit si kvalitnu offshore strukturu, to znamena za anonymna spolocnost v niektorom kvalitnom offshore state, napr. Marshallove Ostrovy, Samoa, Sv.Vincent… a otvorit si ucet v overenej offshore banke, nikdy nie ta ista krajina, ako je zalozena firma. A samozrejme mat tam aj svoj brokersky ucet, tym padom neriesit rozne europske socialisticke nezmysly o daniach z financnyzch transakcii, neplatit zdravotne odvody z dividend atd. Vsetko sa to da uplne jednoducho, Doug Casey z Casey Research, Peter Schiff z Europacific atd. ma na podobnu cestu naviedli pred niekolkymi rokmi a nelutujem. Bez toho, ze by som tu xcel robit reklamu, kludne sa mi mozete ozvat a viem to vsetko zabezpecit, ani to tak vela nestoji.
    Cyprus nie je offshore, ani danovy raj a navyse ma podpisane zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia a o vymene danovych informacii so vsetkymi EU statmi, preto tie argumenty o anonymnych uctoch su mytus, Bruselska kleptomafia testuje, co ludia znesu, keby to bolo zamerane len na rusmi drzane uctu a zahranicne firmy, dalo by sa to bez problemov takto zamerat 😀

  25. VoDo napsal:

    jojo je to stary, rok 2009. Hehe story z Italie, dobry.

  26. Jan Dvořák napsal:

    Zítra je na Kypru svátek, takže banky mají zavřeno tak jako tak. K tomu pro jistotu vyhlásili bankovní prázdniny i na úterý…

  27. Oracle napsal:

    2 srph ono to „deťom nemáme čo dať“ v Španielsku a v Grécku, nie je nový jav, deje sa to pomaličky už rok, rok a pol, sem tam sa objaví správa že deti sú zanechané rodičmi lebo nedokážu ich kŕmiť, deti kolabujúce v školách kvôli hladu atď, sú to deti tých rodín ktoré boli pred krízou strednou triedou. Takže rátať s tým že v Madride a v Aténach budú krvavé nepokoje a Európa bude horieť (viem znie to dramaticky, ale nemám na mysli občiansku vojnu) nie je celkom od veci. Na príklade Maďarska môžeme zas vidieť, že ozaj schudobnieť sa dá t.j. vypadnúť sa zo strednej triedy do 6-8 mesiacov, a to takým spôsobom, že rozum zostáva stáť. Celé len kvôli tomu, že vláda a parlament dve roky (možno o 6 mesiacov viac, voľby boli v 2010) schvaľuje jeden idiotský zákon za druhým, prepisuje ústavu prakticky mesačne a robí neudržateľné rozpočty (že škrtá sociálne výdaje aj invalidom aj starobným dôchodcom, je len bonus).
    Pokiaľ maxikova príhoda je všeobecný jav a nielen periférny, tak aj Taliansko má nahnuté,podobne ako mala Grécko či Španielsko.

    Inými slovami súčasný zlý stav, ktorá sa zhoršuje prakticky zo dňa na deň a môže sa vyústiť v dosť krvavých nepokojoch v celej EU, je produktom zámerne(?) chybnej politiky „to big to fail“.

    Pokiaľ niekomu hlava ešte stále neberie to čo tvrdím, tak nech si spomenie na Argentínsku krízu, aj tam sa ekonomika skolabovala prakticky cez noc a pri tom mala dovtedy relatívne prosperujúcu ekonomiku a nikto nepočul varovania o tom, že jej ekonomika je pred kolapsom.

  28. Jan Altman napsal:

    K těm „pokusným balónkům“: já tomu moc nevěřím. Nevěřím tomu, že eurokrati mají nějaký dlouhodobý plán, nějakou strategii. Podle mne jen ze dne na den lepí největší problémy, aby se jim to ještě alespoň týden nesesypalo. Tedy nevěřím tomu, že mají nějaký plánovaný soubor strategických opetření a ten si testují na malých státech. Navíc tato opatření napodruhé nebudou fungovat jako napoprvé. Tyto věci fungují jen jsou-li naprosto nečekané. A že by to později zkusili všude? Jako naráz v celé EU? (protože postupně to dělat nelze, ztratil by se moment překvapení) Tomu také nevěřím, vždy se najdou státy, kde je právě před nějakými důležitými volbami. Navíc výsledkem by bylo, že movití by peníze přesunuli úplně mimo EU. K přirovnání „zlato jako kokain“: ano, pokud postaví Au mimo zákon (jako to poměrně nedávno bylo v Británii, USA a dalších zemích), bude držení zlata doma skoro na úrovni držení kokainu. Na druhou stranu restrikce je účinná pouze tehdy, kdy ji podporuje většina obyvatel. Držení kokainu považuje za špatnost 99% lidí. U zlata bude skupina lidí nesouhlasící s takovým opatřením daleko daleko větší. Navíc zákaz zlata přijde až v momentě kolabující měny (nebo alespoň velmi vysoké inflace), zlato bude chtít každý, dům nikdo neprodá za papírky, samotný zákaz Au důvěru v papírovou měnu ještě dále podlomí. Pokud zakážkou jen Au, všichni o to intenzivněji začnou prchat do Ag. Zakážou tedy i Ag, Pd, Pt? A co diamanty, atd…?
    Podle mne zákaz Au by vedl k jedinému – lidé by ho zakopali hlouběji, než ho mají teď. Zazdívali by ho pod podlahu ve sklepě, spouštěli na dno studny. Au většina lidí vnímá jako jistotu do budoucna. Jako zajištění na penzi či jako zajištění dětí a vnoučat. Pokud má někdo do penze 20 či 40, let, nějaký zákaz ho nemůže vykolejit, protože nejen zákaz, ale ani samotný politický systému tu takto dlouho nebude. Zlato tedy bude dobrým „4.pilířem“ i kdy ho nějaký byrokrat postaví mimo zákon.

    Ale zpět ke kyperské akci: Na druhou stranu dost možná kyperské opatření žádnou velkou negativní reakci nezpůsobí. Běžný „Novák“ v ostatních PIIGS to ani nezaznamená (bude to snad v TV zprácách?). A nakonec i ten Kypřan může být rád. Zaplatí jen pár procent a při tom by vlastně měl přijít o vše – kyperské banky by měly zkrachovat a všichni vkladatelé by utřeli nos, protože ani nějaký fond pojištění vkladů by neměl na to všem dát 100%.

  29. Jan Altman napsal:

    Oracle: Souhlasím, že je možné, že se to zítra sesype. Nikdo to nemusí čekat a může to přijít rychle jako argentinský bankrot, nebo jako konec komunismu.

    Ale stajně tak je možné, že se to ještě docela dlouho povleče. Záleží i na tom, k jak drastickým opatřením bude establishment ochoten sáhnout. A já bych si o jejich morálních zábranách iluze nedělal.

    Stejně tak je možné, že to EU bude schopna pytlíkovat dál, ale vaz jí srazí šoková vlna ze zahraničí (bankrot Japonska, splasknutní čínske nemo-bubliny, vákla na středním východě, atd…)

    Těžko cokoli předvídat. Závidím těm, kteří sebevědomě prezentují svůj názor na to, jak (a kdy) to bude.

  30. diego004 napsal:

    maxik: mockrat dekuji za info o Italy, dalsi zeme vyskrtnuta ze seznamu.. 🙂

  31. Kolda napsal:

    Podle mne jen ze dne na den lepí největší problémy, aby se jim to ještě alespoň týden nesesypalo. Tedy nevěřím tomu, že mají nějaký plánovaný soubor strategických opetření a ten si testují na malých státech.

    Jistě, politici plán nemají a jen flikují. Ale v pozadí stojí mocní lidé a mocné finanční skupiny. A ti strategicky plánovat a řídit umí. Předlužení je řešitelné pouze tak, že někdo příjde o svůj majetek. A ti, co jsou na vrcholu potravního řetězce se postarají, aby to nebyli oni. A k tomu mají své loutky – politiky.

    Solidní způsob řešení kyperských problémů by především nejprve vymazal z povrchu zemského akcionáře a držitele bondů toxických bank. Pak by se teprve sáhlo na střádaly. Skončilo to ale tak, že akcionáři jsou ve vatě a budou to chtít zopakovat i jinde.

  32. Oracle napsal:

    Kolda začíname znieť ako „konšpiračný web“, na druhú stranu každý politik chce byť znovuzvolení a na to potrebuje peniaze a peniaze majú akcionári bánk, keďže Cyprus nie je Island, tak zostáva v hre „to big to fail“.

    Pán Altman, situácia EU bola riešiteľná jednoducho a lacno v rokoch 2008-09, keď vyšli najavo problémy, keďže sa to neriešilo po Islandsky tak sa to začalo riešiť po Americky, ale Americký spôsob riešenia nie je riešením, je to len tlačenie problémov pred sebou a každé nové „riešenie“ generuje x ďalších oveľa väčších problémov. No a za tých 4-5 rokov sa to poriadne nakopilo a končiť to v súčasných podmienkach EU nemôže tak ako u Japonska (na to potrebujete výkonnú ekonomiku), skončí to ako Argentína, znenazdania skolabuje jedna stredne veľká ekonomika (ja typujem Taliansko alebo Španielsko) a potom nasleduje reťazová rekcia, ktorá prakticky zmetie ekonomiku EU. Odnesie to aj Nemecko, lebo najviac obchoduje s členmi EU, Rakúsko a Slovensko budú na tom lepšie (vrátane Škandinávie), Rakúska ekonomika je okrem energetických nosičov sebestačná a Slovensko je na tom tak zle, že my sa môžeme len polepšiť. Rumunsko, Bulharsko, Česko a Maďarsko to odnesie, kvôli svojim vládam, lebo Fica môžeme síce považovať za haj*la ale v žiadnom prípade za namysleného blba, ktorý verí že sa mu nič nemôže stáť, to samozrejme neplatí o politikoch horeuvedených krajín.

  33. maxik napsal:

    Pro VoDo ze 17.3.2013 15:31h. Milý VoDo, není to vůbec stará story, přiletěl jsem z dovolené 30.11.2012 a nikoliv v roce 2009, takže příběhy nejsou zastaralé a vypovídají cosi o pádu italské společnosti na dno. Nebudu popisovat, že jsme viděli zátahy proti kriminálním živlům, kapsářkám a studentům pochodujícím městem s následnými palcovými titulky v ranních novinách. Tříhvězdičkový hotel s jedním croissantem na příděl se jmenuje De La Ville http://www.napolidelaville.it. Hotel s kuchyňkou, kde se nesmí vařit ani dát jídlo do mikrovlnky, se jmenuje Ginevra http://www.hotelginevra.it. Hotel, kde byla snídaně dozorována osobou i kamerou je v ulici Palermo blízko neapolské hlavní ulice Arenaccia a jmenuje se Rosa a rozmlácené výlohy s prasklinami jsou k vidění na hlavní obchodní třídě pojmenované Corso Umberto I. Nejhůře to odnesly německé obchody se značkovým oblečením. Numismatická prodejna na této ulici má železné rolety a dole dva obří visací zámky, když je zavřeno. Podél ulice postává tisícovka Afričanů s jejich pouličním prodejem zboží.

  34. Oracle napsal:

    2 maxik: sakra, tak potom Taliansko je na tom horšie ako som si myslel.

    Len tak pod čiaru, v Paríži zaviedli tento rok úsporné opatrenie, že v noci sa nesmie svietiť tak na verejnosti ako aj v reštauráciách a hoteloch. Toľko o tom, že Paríž je mestom svetiel a muziky.

  35. Ives napsal:

    S tou daní na depozita v kyperských bankách se teda zase jednou EU střelila do nohy. Možná se zaleknou a odpískají to? No uvidíme. Zítra má o tom hlasovat kyperský parlament. Každopádně bankovní prázdniny se prodloužily do úterý včetně (zítra je na Kypru svátek a banky mají tak jako tak zavřeno). tAK VyčkejME co dnové příští přinesou…

  36. VoDo napsal:

    Maxiku, já reagoval na reakci na můj příspěvek s obrázkem který je z roku 2009.

  37. VoDo napsal:

    johndow, tak se zvednou dane jeste chudym co jinak!

  38. plukin napsal:

    Ano, intuitivne se tomu branit lze, ale kolik lidi veri sve intuici? Nicmene koho by to zajimalo, tak to natrenovat jde.
    Otazka taky pak je kam s penezma protoze muzou zdanit vklady, ale muzou taky udelat menovou reformu jako byla v 50 letech ci kdy. Ono nakonec bude opravdu nejlepsim resenim trenovat tu intuici bez ohledu na to jak sebeblazniveji to zni, protoze v tehle rozbourenych dobach to bude nejjistejsi. 🙂

  39. Toxic napsal:

    Je to síla, jsem zvědav, jestli to dneska projde. Nejlepší je žádné peníze nemít, ani na účtu, ani pod matrací, ale vše uratit za zlato, stříbro, umění, veterány, víno… 🙂 Btw. kdy jsou v Kypru volby?

  40. johndow napsal:

    https://zpravy.kurzy.cz/348625-kypersky-run-na-banky-posiluje-zlato-a-svycarsky-frank/

    Dnes je na Kypru státní svátek, předvelikonoční zelené pondělí. Je pravděpodobné, že se banky neotevřou zítra ani pozítří. Banky již preventivně zablokovaly příslušné částky na účtech klientů. Většina bankomatů je nefunkčních pro nedostatek finančních prostředků.

    Chapu to tak ze pokud jsem nemel v penezence dost penez, tak si u obchodnika ktery nebere platbu kartou dnes ani zitra nic nekoupim… A ze moje penize uz vlastne nejsou tak uplne moje… A ze treba pokud jsem mel na ucte penize pripravene na nakup nemovitosti a mam schvalenou hypo, tak najednou tam mam o 10% mene a na nemovitost jiz nemam…

    Dul, to me prece vzit nemuzou, to je jenom dira v zemi…

  41. Oracle napsal:

    Vyvoláva to ambivalentné pocity v človeku, keď vaše predpovede sa začínajú naplňovať(mám na mysli posilnenie zlata a Švajč. franku).

    Čo sa stane keď Francúzske firmy preventívne (mám na mysli veľké a stredne veľké podniky) začnú sťahovať svoje daňové sídla napr. na Cyprus?

    Tento už celkom reálny scenár sa určite uvedie do reality, tak bankrot štátu je zaručený.

  42. wiKing napsal:

    A ještě k tomu o víkendu v Ostravě sjezdovali socialisti a ty neuvěřitelné výroky socdem papaláše MLÁDKA, že živnostníci jsou vlastně PARAZITI (parazitují prý na zaměstnancích tím, že platí menší zdravotní a sociální daně),- a tudíž by měli být náležitě oškubáni – šokovaly podnikatelský sektor. Mládek se sice následující den za výrok o parazitech omluvil, ale znáte to: „slůvko lehce ptáčkem vyletí a zpátky už ho nedostanete ani koňským zpřežením“. Asi byl v ráži a v euforii prozradil něco předčasně, co mělo ještě chvíli zůstat skryté. Tedy, že příští socdemácká vláda se chystá „zaříznout“ živnostníky a drobné podnikatele. Tak to se tedy máme na co těšit.

  43. Oracle napsal:

    wiKing tie malé firmy a živnosti v Česku zanikajú, keď socdem vláda príde k moci možno že nebude môcť koho ošklbať daňami.

  44. maxik napsal:

    Pro johndow z 18.3.2013 14:47h. Blokace příslušných částek znamená, že pokud má klient 1000 eur na účtě, tak mu banka zablokuje 6,75% daň, tj. 67,50€, aby se nestalo, že klient vybere tisicovku a pak ma debet 67,50€ do minusu a bude se dohadovat s bankou, že nezaplatí sankční úroky. Je to pouze vychytralý krok bankovních domů, aby těmto sporům předešly. Popisoval jsem toto nebezpečí ve svém starším příspěvku.

  45. Jan Dvořák napsal:

    Opustí 50 miliard euro Kypr? Dost možná.
    Rusům bych se nedivil. Částka nad 50 miliard je to, co Rusům a ruským firmám na Kypru zbude po zavedení daně.

    Rázem bude Kypr potřebovat balíček č. 2

  46. johndow napsal:

    to maxik:
    Ja mel na mysli casch, normalne si ji o prazdninach ci weekendu vyberu z bankomatu, ale kdyz jsou vsechny prazdne a banky zavrene?

    https://zpravy.kurzy.cz/348640-kypr-a-zasadni-zmena-pravidel-hry/

  47. Jan Altman napsal:

    Sakra to ať mi nedělaj, já chci Au dole!
    Nahoře smí bejt teprve až budu odcházet do penze…

  48. maxik napsal:

    Teď ve tři čtvrtě na čtyři skončilo zpravodajské okénko pana Libora Dvořáka v Českém rozhlase. Opět „nezklamal“ se svým tendenčním komentářem proti Rusům a moderátorka mu ještě pomáhala v plesání nad tím, že bohatí Rusové přišli na Kypru o část svých úspor. Vstup začal zprávou, že prezident Ruské federace proti zdanění ostře protestuje.

  49. Oracle napsal:

    Pán Altman ešte môže vyšplhať ešte vyššie, podľa mňa zlato je podhodnotené.

  50. maxik napsal:

    Také si myslím, že zlato je podhodnocené, ačkoliv to na první pohled není tolik znát, ale stačí se podívat na centrální banky Ruska, Íránu, Brazílie či Jižní Koreje, které nakoupily v tomto pořadí největší objemy a pozadu ani nezůstalo Mexiko či Indie nebo Indonesie. Například jihokorejská centrální banka nakoupila jen v posledním měsíci a půl 20 tun zlata, poslední dobou ale jde už o páté přikoupení. O prvních příčkách mezi bankami jsem se zmiňoval ve svém příspěvku o úloze zlata v Indii.

  51. johndow napsal:

    https://aktualne.centrum.cz/ekonomika/podnikani/clanek.phtml?id=774397

    Zdanění bankovních vkladů na Kypru nechává české firmy, které mají v tomto daňovém ráji sídlo, chladnými. Alespoň podle oficiálních vyjádření. Kvůli oslabování kyperské ekonomiky a hrozící krizi si totiž často převedly své peníze včas na účty v jiných zemích.

    Hadam ze nebudou jedini

  52. Jan Dvořák napsal:

    Mohou snad české firmy oficiálně říkat něco jiného????

  53. Jan Dvořák napsal:

    Pověstný „kanár v dole“ právě zemřel.
    https://www.zerohedge.com/news/2013-03-18/end-systemic-trust-canary-just-died¨

  54. Oracle napsal:

    Pán Dvorák už nejaký ten týždeň hovorím, že ekonomika EU ide do kopru a skončí to dosť krvavo.

    Takže čo bude skôr, rapídne zhoršenie sociálnej situácie a krvavé nepokoje alebo run na banky a následný krvavejšia verzia Argentínskeho scenára? (Pripomínam že v Argentíne v predvečer prepuknutia krízy bolo vyvedené obrovské množstvo cashu a následný run na banku odštartovalo problémy).

    Práve ma napadlo v Taliansku a vo Francúzsku Cash je nežiadúci, tak neviem či následky Cyperských činov nebudú bolieť práve občanom horeuvedených krajín, i keby Cyperský parlament to neschválil.

    EDIT: Ako vidím krok Cyperskej vlády (urobil to z donútenia) pekne dvíha cenu zlata a striebra.

  55. Kolda napsal:

    Začíná kino – na Kypru strhli vlajku z německého velvyslanectví.

    Nedivil bych se kdyby EU celou konfiskační akci odvolalo a nechalo Kypr zbankrotovat. Kypr je malinký a dopad na evropskou ekonomiku by byl minimální. Střadatelé by přišli o všechno nebo o většinu úspor. Při další konfiskační akci v Itálii nebo ve Španělsku by proti 30 procentům nikdo ani nepípnul.

  56. Jan Dvořák napsal:

    Ještě bude hodně „veselo“.

  57. Ives napsal:

    A je to tak Honzo, veselé divadýlko v podání kyperského parlamentu pokračuje, hlasování se odkládá, možná na neurčito. Objevil se malý problém: zatím není dost hlasů, kterými by se daná opatření mohla schválit. Tak uvidíme, jak dlouhou zůstanou banky na Kypru zavřené. Podle posledních zpráv zřejmě celý tento týden…

  58. Oracle napsal:

    Podľa tohoto článku (viem že je to z „konšpiračného webu“, ale po škandály s LIBOR treba brať tak, že takéto články sú na 95% pravdivé, preklad na Zvedavci): https://www.infowars.com/banking-chief-calls-for-15-looting-of-italians-savings/

    Tieto kroky sú zamýšľané na získanie posledných aktív v postihnutých krajinách, dúfam že tím nenažraným bankárskym h@jzlom vypáli rybník ten Čínsko-Rusko-Indický blok, tým že skúpi vybraté aktíva pred nosom.

  59. johndow napsal:

    https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2292144/eurozona-hasi-a-chce-nedotknutelnost-pojistenych-vkladu-kypr-varuje-ze-zakon-dnes-neprojde.html

    To jsou porad dohady a chozeni okolo horke kase, tak se snad Merklova uz poradne rozhoupe a ukaze nam ten opravdovy eurosocialismus, jake s tim strachy, nad 100tisic sebrat vse a hotovo, kupredu leva 🙂

    Stejne jakmile se banky otevrou tak budou do 2dni vybilene

  60. VoDo napsal:

    A pamatuje tady nekdo na druhou pulku devadesatych let v cesku? Jak stat „sanoval“ banky, jak se „ztratilo“ nekolik set miliard a co na to ceskej lid? Voli ty stejny lidi a nektery i prezidentama. Nekdy mam pocit ze si zapadaci berou priklad z nas cechu!

  61. Kolda napsal:

    Ukázalo se, že EU (Merklová) na zdanění pojištěných (do 100k) vkladů netlačilo. Chtěli haircut jen na vyšších vkladech. S variantou nižšího zdanění vysokých vkladů a přidání zdanění sub-100k vkladů přišel kyperský prezident. A proč? Rusáci prý vyhrožují kyperským politikům, že je oddělají, pokud jim něco seberou. Tak to prezident chtěl dostat alespoň pod 10% a musel přihodit 6.75%, aby se dostal na celkovou požadovanou částku.

  62. Oracle napsal:

    VoDo Moudrostrak považuje Čechov natoľko zblbnutých asociálnou propagandou a reklamou, že citujem „lidlujúci Marenky a pivný Pepíci, ktorí za zlého bolševika undergroundove počúvali Kocába“ volia tie isté karikatúry ľudí, ktoré ich viac než 20 rokov ožobračujú. Iný zas tvrdia že „elity“ Česko vybrali ako testovací polygón kvôli tomu, že sú ovce, ktoré sa dajú ľahko rozoštvať navzájom.

    Ja osobne si myslím, že Česi sú národom Švejkov, dokážu všetky nariadenia a zákazy vykrútiť tak, aby mohli robiť čo chcú.
    Samozrejme Švejkovať sa dá len dovtedy, kým sa nechajú rozoštvávať a vrchnosť nezatne do živého dostatočne veľkej masy ľudí. Podľa mňa vrchnosť začal ťať do živého aj v Česku a ja si myslím, že aj tam bude „veselo“ ešte tento rok.

  63. plukin napsal:

    Vodo: to neni domena jenom cechu, takhle to funguje v zasade vsude na svete..vetsina lidi ma kratkou pamet a kdyz jim nekdo naslibuje hory doly tak mu odkejvou co bude chtit. To ze to neni dlouhodobe reseni ci vubec proveditelne uz je netrapi..
    Vysledkem je ze mas nahore loutky politiky co vi prd co je treba (hlavne ze je znova zvoli) a nechaji se ovladat tema kdo vi co chcou, ci jsou jsou vuci takovym minimalne bezmocni.
    Tohle vsecko je minulost a nastavajici doba s timhle zamete..

  64. plukin napsal:

    johndown: Merklova se nerozhoupe, nemuze, stejne jako vetsina politiku..je treba opatrne, obezretne, takticky.. Merklovou cekaji v lete volby vime..

  65. Oracle napsal:

    Johndow, niečo podobné som napísal aj ja a dal som aj podobný link.

    Keďže sa to tak otvorene „šušká“, peniaze z účtov eurozóny začnú odchádzať kade ľahšie a hoci politici budú vyhlasovať čokoľvek, škodu ktorú napáchali nebudú môcť odrobiť.
    Chcem tým povedať, že sa začal odliv kapitálu a môžeme očakávať krízu Argentínskeho typu ale že pri tom potečie krv a bude horieť Európa (vlastne Európske veľkomestá) na to môžeme brať jed.

  66. Kolda napsal:

    This IMF catastrophe in Cyprus is literally a landmark event in history … říká Jim Sinclair. A dodává, že objem ruských peněz v kyperských bankách je řádově větší, než se běžně uvádí.
    https://kingworldnews.com/kingworldnews/KWN_DailyWeb/Entries/2013/3/19_Sinclair_-_Cyprus_Disaster_Is_Much_Bigger_Than_Being_Reported.html

    Ale abych pravdu řekl, Sinclaira čtu celkem pravidelně a mám pocit, že začíná senilnět.

  67. Toxic napsal:

    Bude něco takového v budoucnu na Novém Zélandě?
    https://www.voxy.co.nz/politics/national-planning-cyprus-style-solution-greens/5/150410

  68. Jan Dvořák napsal:

    Malá poznámka:
    prakticky všichni se proti této dani bouří. Uvědomme si ale, že daň tohoto principu (i když v jiných částkách) u nás již dávno existuje.

    Co jiného je daň z nemovitostí?

  69. Oracle napsal:

    J. Dvorák súhlasím, daň z nehnuteľnosti je de fakto krádež, ale na druhú stranu málo vlád si dovolil tak okato okradnúť sporiteľov a ešte menej bankárov požadoval legálne okradnúť cudzích a svojich klientov.

  70. Jan Dvořák napsal:

    Faktem je, že o dani z nemovitosti vitě, už když si ji kupujete. Tohle byl blesk z „čistého“ nebe

  71. Jan Dvořák napsal:

    Kyperský parlament nepřijal podmínky pomoci.
    Vydá se Kypr islandskou cestou?

    Mimochodem, PRO bylo NULA poslanců

  72. maxik napsal:

    Nevydají se islandskou cestou, ale ruskou cestou. Rusko přebírá kyperské banky Bank of Cyprus a Laiki Bank každou za 1 euro. Kyperský ministr fin.je teď už v Moskvě. Nikdo příliš nevěnoval pozornost mému příspěvku, že prezident Ruské federace ostře protestoval proti zdanění vkladů. Dohodli s kyperským prezidentem elegantní řešení celé situace a euro posílilo teď večer z 1,2861 USD až na 1,2898 USD. Uvidíme, jestli to bude jen korekce.

  73. Jan Dvořák napsal:

    Mas bod

  74. maxik napsal:

    Doporučuji též moje komentáře k článkům Indie a používání zlata a také Finanční válka sílí, kde odpovídám na nejasnosti v příspěvcích čtenářů a rovněž můj náhled na vytváření zlaté burzy a údajné nebezpečí v Dubaji.

  75. Oracle napsal:

    Odklepli-neodklepli, škoda je už dokonaná.

    Len tak pod čiarou, tí h@jzli z Troiky nájdu cestu ako sa dostať k našim peniazom.

  76. Jan Dvořák napsal:

    Maxik, pokud bys měl zájem, zkus sepsat nazory do článku.

  77. maxik napsal:

    Konkrétně na jakou tematiku? Kam to mám poslat a na jaký e-mail?

  78. Jan Dvořák napsal:

    Tema nechám na tobě. Pošli to na jandvorak119@gmail.com

  79. johndow napsal:

    Velká Británie poslala svým vojákům působícím na Kypru milion eur v hotovosti, aby je tak zajistila pro případ, že v zemi v souvislosti s tamními finančními potížemi přestanou fungovat bankomaty a bankovní karty (AP)

  80. johndow napsal:

    Schäuble – Nikósie může obviňovat jen sama sebe

    „Litujeme toho rozhodnutí,“ řekl o hlasování kyperského parlamentu německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru s televizní stanicí ZDF. „Kypr požádal o pomocný program. Pro takový program ale potřebuje spolehlivou cestu k tomu, aby se Kypr mohl vrátit na finanční trhy. Na to jsou ale kyperské dluhy příliš vysoké.“ Dle německého ministra financí je na Kypru nyní „vážná situace“ a Nikósie z toho může obviňovat jen sama sebe. Dodal, že kyperský „obchodní model“ nepovažuje za funkční, proto ostrovní stát vyzval k rychlé reakci

  81. Toxic napsal:

    Hodně by mě zajímala statistika odlivu vkladů od víkendu v jižanských státech. A jsem zvědav, co se stane na Kypru, až se banky otevřou (kdy to bude?). Pokud parlament neschválil žádnou daň, tak logicky by banky měly přestat blokovat tu zadržovanou částku určenou na daň.. Mimochodem, když jsou banky zavřené, znamená to, že nefunguje ani internetové bankovnictví a v podstatě se zastavil pohyb peněz?

  82. Toxic napsal:

    Tak zde jsou odpovědi na můj dotaz ohledně internetového bankovnictví:
    https://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/zpravy/916412

  83. maxik napsal:

    Odhaduji, že Rusko nejenom koupí po jednom euru dvě největší banky, ale také půjčí Kypru další peníze. Tentokrát by to mohlo být 5 mld.€.

  84. Jan Dvořák napsal:

    Španělsko se v tichosti inspirovalo na Kypru- zavedlo daň z vkladů, i když prozatím s nulovou sazbou.

    tohle je google překlad článku ve španělštině:
    https://economia.elpais.com/economia/2013/03/19/actualidad/1363720713_602578.html

  85. tut0vka napsal:

    řešení je jednoduché :o) vybrat peníze z účtu a strčit je v bance do depozitni schránky,tam je nezdaní :p)

  86. Jan Dvořák napsal:

    tut0vka:
    pak se ještě nabízí otázka v jaké měně 🙂

Přidat komentář