Martin Jonášek: Je cena drahých kovů manipulována, nebo je to jen taktika prodejců drahých kovů?

Kilovka zlata

Toto je první článek únorového kola soutěže čtenářů roku 2014.

 

Dovolte, abych začal tento článek výrokem Jeffreyho Christiana, prezidenta společnosti CPM Group z března 2010, který byl uveden jako znalecký posudek při slyšení Americké Komise pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC).

„Drahé kovy jsou finanční aktiva a podobně jako měny, pokladniční poukázky a dluhopisy a jsou obchodovány v papírové podobě, a jejich objem stonásobně převyšují fyzická podkladová aktiva.“

Možná Vám také vrtá hlavou, proč cena zlata v posledních 2 letech poklesla, přestože poptávka po zlatě je opravdu robustní, hlavně z Číny a Indie. Jen dovoz těchto dvou zemí překračuje celoroční těžbu zlata, která se na tento rok odhaduje na 2700 tun.

Možná jste také v médiích narazili na podobný článek, který tvrdí, že cena zlata a stříbra bude jen klesat. Kde je tedy pravda?

Podle mých zjištění, je cena kovů potlačována bankovním kartelem a jím ovládanými médii. Věděli jste, že 90 % médií v USA ovládá pouhých 6 společností? Dle mého to mluví za vše. Myslíte si, že média půjdou proti svým vlastníkům?

Mediální propaganda se zdá velmi účinná – v běžném evropském a americkém tisku jsou zlato a stříbro ukazovány jako ta nejhorší investice. To je také důvod, proč již nevěřím prognózám ohledně cen drahých kovů od bankovních analytiků. Více se můžete dozvědět v mém článku Zkreslují mainstreamová média informace ohledně drahých kovů? Spíše to vypadá, že vůbec netuší, o čem píší!

Myslíte si, že když tyto velké banky byly usvědčeny z manipulací kde čeho, tak trh se zlatem a se stříbrem manipulován není? Přestože je to v jejich nejlepším zájmu potlačovat cenu drahých kovů. Drahé kovy jsou totiž přímým konkurentem jimi vytvářených papírových měn.

Jsou lidé opravdu tak naivní, možná snad nepoužívají mozek nebo si jen nechtějí přiznat, že to může být jinak, než nám média říkají?

Existuje tolik důkazů, že manipulace probíhá: Nejzřetelnější jsou právě grafy:

K největším propadům došlo vždy během několika hodin, často spíše minut, kdy velké objemy prodejů srazily cenu pod významnou podporu (rezistenci). O zbytek se pak postaraly stop-lossy. Pak tu bylo zvyšování záloh (margin-call) u future kontraktů. A je to právě trh s future kontrakty, který určuje cenu drahých kovů. Např. v týdnu mezi 1. až 7. květnem 2011, kdy cena stříbra spadla z 48 na 34 dolarů za unci, byly zálohy zvýšeny 4krát.

Manipulaci naznačuje i níže uvedený graf denní průměrné ceny. Zajímavý je pravidelný značný propad těsně před odpoledním Londýnským fixem.

 

Dále jsou tu svědectví lidí, kteří pracovali pro instituce, které mají za úkol intervenci na finančních trzích. Kolik investorů tuší, že existuje třeba Working Group on Financial Markets aka Plunge Protection Team.

Co např. svědectví tradera Andrewa Maquira, který přesně popsal, jak manipulace funguje i před Komisí pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC)? Později popsal přesný průběh jedné z manipulací 2 dny předem.

Potlačování cen také naznačuje prohlášení bývalého šéfa americké centrální banky (Fed) Paula Volckera z 80. let kdy byl ještě ve funkci: (Cena zlata se tehdy zvýšila z 35 dolarů za unci v roce 1971 na 850 dolarů za pouhých 9 let.)

„Udělali jsme chybu, že jsme neměli pod kontrolou cenu zlata a skončili jsme s dvoucifernou inflací.“

A tak bych mohl pokračovat dále a dále. Na své stránce mám o manipulaci celou sekci. Sdružení GATA reportuje přímé i nepřímé důkazy manipulace již přes 15 let. Navíc centrální banky již jednou cenu zlata potlačovaly, proč by to nemohly udělat znovu?

A proč to dělají? Nízké úrokové sazby podporují nízká inflační očekávání, a nejlepší způsob, jak udržet nízké úrokové sazby, je potlačovat cenu zlata.

Umělé nízká cena drahých kovů zvyšuje důvěru v  oficiálně udávané informace o inflaci. Co by znamenal nárůst reportované inflace, a s tím spojený nárůst úrokových sazeb, se můžete dočíst v mém článku Růst úrokových sazeb – GAME OVER nejen pro velké banky, ale také pro státy.

Tyto zásadní informace se však v televizi, rádiu ani v novinách nedozvíte, ale to neznamená, že to není realita.

Když tedy probíhá potlačování, je tedy zásadní otázkou pro investora, jak dlouho to může trvat. V roce 2011, jsem předpovídal 2 až 5 let. V té době bylo potlačování více skryté a člověk musel mít značné znalosti, aby chápal, jak to funguje. Dnes už je manipulace tak zjevná, že si jich všímají i běžní obchodníci. A dokonce se o možné manipulaci mluví už i ve finančních médiích jako je Bloomberg. To vše naznačuje, že potlačování se blíží ke konci.

Dokonce i finanční regulátor z Anglie (FCA) začal vyšetřovat možnosti manipulace ceny zlata. Zajímavé jsou také výsledky vyšetřování manipulace ceny stříbra americkou CFTC. Nedávno dokonce jedna z největších bank na světě, Deutsche Bank ukončila svou účast na Londýnském fixu, díky vyšetřování možné manipulaci ceny drahých kovů ze strany německých autorit.

Co z toho všeho plyne? Drahé kovy jsou spíše dlouhodobá investice, s vyšší volatilitou. Krátkodobě můžeme vidět velké výkyvy cen, jak nahoru tak dolů.

Existuje snad lepší doba k nákupu aktiva, než když je tržní sentiment na dobu mrazu? Jak je tomu dnes na trhu s drahými kovy v západních zemích díky silné mediální propagandě.

Číňané a Indové se snaží omezit riziko vysoké inflace právě nákupem fyzických kovů. A nízkou cenu přímo vítají. O nějaké mediální propagandě na západě ani netuší. Myslíte si, že tyto miliardy lidí najednou změní své myšlení, když mají dlouholetou tradici používat zlato a stříbro jako ultimátní uchovatel hodnoty? Ke změně myšlení nepomohou dle mého ani administrativní opatření např.indické vlády. Navíc kde dnes přibývá nejvíce milionářů? Nejsou to právě asijské země. Proto si myslím, že ceny drahých kovů mají před sebou zářnou budoucnost.

Samozřejmě chápu, že pro ty, kteří se zatím nesetkali s těmito informace, to může vše znít šíleně a odmítají tyto informace přijmout. Raději budou dále věřit dezinterpretacím z mainstreamových medií. Sám jsem také dlouho odmítal přijmout fakt, že banky vytváří peníze z ničeho jen tím, že Vám půjčí.

To je vcelku přirozená reakce. Z psychologického hlediska rozlišujeme 5 fází reakce na nové nepříjemné skutečnosti, které nabourávají staré zažité jistoty:
Popření – naštvanost – smlouvání (hledání řešení ve starém paradigmatu) – deprese – a nakonec akceptace.

 

Martin Jonášek

 

 

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Nic nebrání miliardářům manipulovat cenu nahoru, vždyť na to stačí pár miliard na páku, to by Sinclair, Casey, Sprott a další dali dohromady.

  2. František Sousedík napsal:

    Pro Martin Jonášek:
    Předpokládám, že víte, jak podobný článek na tomto serveru působí? 🙂
    Co je tedy jeho cílem?
    Řekněme, že vím o tom, že je manipulováno. Co s tím?
    Přestanou-li manipulovat vyletí cena během cca 1, 2 let někam k 5 tisícům. Co s tím?
    Investovat krátkodobě? Když investice do zlata je dlouhodobá?
    Nebyla by to opačná „manipulace“?
    Není manipulace s cenou zlata jen slabým odvarem manipulace s cenou stříbra? Nemělo by stříbro stát těch cca 5 tisíc nebo i mnohem více?
    Ceny akcií nejsou manipulovány? Ceny nemovitostí nejsou manipulovány? Prosím, co není manipulováno? A je důležité to vědět? Co s tím?

  3. Jan Altman napsal:

    Přestože jsem drahým kovům docela nakloněn, takovéto články mi přijdou přehnané a tendenční (zejména vzhledem k tomu, na jakém webu je to publikováno).

    Kdyby byla cena kovů tak zjevně maniplována dolů (a tedy podhodnocena), určitě by se našel někdo, kdo by toho využil. Ale kde jsou ti novodobí bratři Huntové?

    Takže to chce zachovávat střízlivý rozum, nakupovat bez DPH a s nízkým prémiem (protože díky Číně nás za 10 let možná budou zajímat kila a ne unce, pandy a ne orli), udržovat vyvážené portfolio a neplašit.

  4. Jan Dvořák napsal:

    Obsah článku je věcí autora. Proč by tady nemohl být? Kvůli mé angažovanosti na trhu drahých kovů?

  5. lulinak napsal:

    Honza Altman: souhlas, proto budeme moc radi za kazdy (i velmi kratky) clanecek na tema „jak nakupovat stribro / zlato vyhodne bez dane a anonymne“, nejsem v teto oblasti tolik zbehly a osobne bych to uvital.
    Neco malo je k nastudovani i v nasich koncinach na https://www.zlatoforum.cz/

  6. lulinak napsal:

    ted koukam ze neco malo se resilo uz i tady…

    https://proinvestory.cz/jak-usetrit-pri-nakupu-investicniho-stribra

  7. Jan Dvořák napsal:

    Anonymně a bez DPH to bohužel jednoduše nejde…
    Kdyby tady byla, článek by byl…

  8. Koudak napsal:

    Otázka manipulace trhu s drahými kovy mi přijde zajímavá, ovšem mně se pořád dere na mysl jedna věc. Pokud je to opravdu tak a západ vyprodal levně své drahé kovy, zřejmě očekává, že se jejich cena už nevrátí zpět na vysoké hodnoty. Západní státy nedostaly za své zlato nic, než fiat měny asijských států a ty jsou jim, ve srovnání se zlatem, k ničemu. Z toho mi vyplývá, že se buď chystá tvrdý útok na reputaci drahých kovů, jako uchovatele hodnoty (přiznají, že zlaté cihly jsou pajcnuté wolframem…?) nebo je ještě nějaký jiný plán, který ze zlata udělá normálního Černého Petra v rukách jihovýchodní Asie a destabilizuje zde hlavně Oraclem široce diskutovanou možnost vytvoření nové, zlatem kryté měny.

  9. Lime napsal:

    Díky za článek.

    Odpovídám tímto úryvkem z článku vydaného 18.1. 2014

    „Deutsche Bank přestává stanovovat benchmarky cen zlata a stříbra (fixing) jako jedna z pěti bank, které to dělaly

    Evropští regulátoři mezitím vyšetřují možné manipulace trhu s drahými kovy, od Deutsche Bank si materiály vyžádali v polovině prosince. Deitsche Bank svůj krok zdůvodňuje poklesem komoditního byznysu v rámci svého portfolia aktivit.

    Téma je to doslova třaskavé, podle Elke König z BaFin (Spolkový úřad pro finanční dohled) jsou „manipulace s cenami kovů horší než nedávný skandál se sazbou LIBOR“.“

  10. VoDo napsal:

    Me spis udivuje ze instituce drzi AMZN ktery ma P/E nad 500, tohle by se melo vysetrit a ne nejaky zlato!

  11. Petr Gejdos napsal:

    Jsem tu nový, neinvestuju, jsem CSD (=celkem spokojený důchodce) a dlouho si zde jen čtu. Moje parketa je historie a z toho plynoucí de facto konspirativní myšlení = snaha smysl dějin chápat v celém kontextu.

    Osobně se domnívám, že skutečně je cena zlata manipulována a že je na trhu „nějak“ vytvořen mechanismus, který bych pracovně nazval „pumpa na zlato“. Přičemž si lze dosadit za zlato skoro cokoliv podobného, jiného. V zásadě lze současnost charakterizovat jako „dobu zlomu časů“. Pro zlato platí slova vlastně sumerských bohů „Moje je zlato…“ a současný vývoj lze v ucelené linii vysledovat od dob „starého Sumeru“ jako logický vývoj časů. Velmi se přikládním k logice a mínění pana oracle. Osobně se domnívám, že onen „zlom časů“ již probíhá a jeho součástí bude závěrečná část světové války – jejíž dílčí etapou byla I. a II, svtová válka. Pokud zde budou nějací příští historici – patrně ji tu válku vcelku nazvou „Stoletá světová válka o planetu Země“ nebo tak nějak. Nutno mít na paměti slova (volně) Nostradama, že „Toto je válka Bohů“, celé proroctví můžu doložit, netřeba ale nutně.

  12. Jan Dvořák napsal:

    Koudak: na tuhle otázku také neznám odpověď

  13. Lime napsal:

    Z dlouhodobého hlediska věřím fyzickému stříbru a to z těchto důvodů.

    Nerovnováha cen – historický problém mezi určením poměrem ceny zlata a stříbra. Platí fakt, že poměr mezi cenou zlata a stříbra byl za posledních 4500 let průměrně v rozpětí 1:5 až 1:12. Když se podíváme na současnou situaci, tak poměr mezi cenou zlata a stříbra je cca 1:60. Což může značit, že se stříbro může reálně zhodnotit až o 5-ti násobek, aby se dostalo do své přirozené korelace.

    Kvalitní povrchové naleziště jsou defacto již dnes vytěženy. Stříbro se musí „dolovat“ stále ve větších hloubkách a tím se samozřejmě velice prodražuje jeho těžba. Navíc se ve své ryzí podobě prakticky nevyskytuje a je vždy těženo ve sloučeninách. Především v rudě mědi, niklu či zinku. Z tohoto důvodu je další argument pro držení stříbra fakt, že pokud by těžařské společnosti chtěly impulzivně vytěžit více stříbra, současně by musely vytěžit i ostatní rudy, čímž by afektovaly cenu těchto kovů. Což není ekonomicky či tržně výhodné! Ze stejného důvodu lze považovat za výhodu také fakt, že mnoho těžařských dolů zaměřených na těžbu primárních kovů bylo pro neefektivitu uzavřeno. Na rozdíl od zlata totiž stříbro mizí nenávratně v předmětech běžné spotřeby, bez kterých si ani při použití hodně velké dávky fantazie nedokážeme představit náš běžný život. Jen pro ilustraci, jedná se o automobily, televize, počítače, mobilní telefony. Mimochodem, v dohledné době se mají na trhu objevit notebooky, ve kterých dosavadní lithio-iontové baterie nahradí baterie stříbro-zinkové. Prý budou mít podstatně větší výdrž a budou méně toxické. Kromě toho vstupují do boje o stříbro nová odvětví. Díky antibakteriálním účinkům se spotřebuje ročně až tisíc tun stříbra v oděvním průmyslu. Velkým hitem se mají stát v dohledné době polyesterové oděvy s vetkanými mikroskopickými stříbrnými vlákny. Prý se v nich nebudeme potit a ušetříme za deodoranty.
    Vzhledem k zaměření našeho magazínu nesmíme opomenout využití stříbra v automobilovém průmyslu. V loňském roce bylo při výrobě baterií do elektromobilů spotřebováno 660 tun stříbra. Letos by to mělo být o dalších sto tun více.
    Pro světlou budoucnost stříbra hovoří i další velmi důležitá fakta. Stříbro se příliš nevyužívá v těžkém průmyslu, který v případech ekonomických krizí inkasuje nejtvrdší rány, ale v průmyslových oborech vyznačujících se vysokou technologickou náročností. Tyto naopak nejsou na krizové situace až tak náchylné. Kromě toho je recyklace stříbra finančně velmi náročná, takže se zatím jednoduše nevyplatí. A průmyslové nahrazení stříbra jiným kovem je alespoň dnes nemožné! Na základě všeho v tomto odstavci uvedeného není těžké pochopit, proč se v odborných kruzích v poslední době hovoří stále častěji o „silver deficitu“!

    Prostě z nějakého důvodu stříbru věřím. Pokud se mýlím, pocítím to sám na sobě a to zde na těchto stránkách nemusí uživatele vůbec vzrušovat.
    Navíc je to jedna částečka mého osobního porrtfolia. Fyzické stříbro je dlouhodobá zajišťovací záležitost. Navíc, to že měny budou kolabovat je pravděpodobné a v horizontu 10 – 30 let jisté.
    Myslím, že větším rizikem, jsou různé ETF, Fondy ,penzijní spoření, burza , cenné papíry, akcie atd.

    Každý preferujeme něco jiného a o tom je život. Někdo má rád blondýnky, jiný brunetky, další pihaté zrzečky. No a někdo je raději sám…

    Celý život je v určitém smyslu hra. Jednou dole, podruhé nahoře.

  14. Jan Dvořák napsal:

    I stříbro má různé formy.
    Kdo chce aktivně obchodovat a spekulovat na pohyb cen, pro toho je fyzická forma naprosto nevhodná. Ten ať obchoduje s ETF.
    Kdo se chce zajistit a držet kov řadu let, ať volí fyzický kov. Ale nemůže do něj dát 100% majetku.

  15. Lime napsal:

    Souhlasím s Honzou Dvořákem. Ono se dnes neoplatí do ničeho nedávat 100% majetku.

  16. VoDo napsal:

    Gejdos: jediný problém je v čase, někdo volá po pádu neustále a nakonec se trefí. Já jsem přesvědčen že společnost neni tak daleko aby opravdický průšvih nastal během pár let. Kolaps podle mne nastane až:
    Většina populace bude stará
    Stroje budou mít navrh, inteligence strojů bude dosahovat inteligence lidí
    Biotechnologie budou měnit lidský životy, oprava těla bude dostupná jako dneska lepší dovolená
    Technologie budou součástí lidského těla (smartphone je první krok, máte ho neustále u sebe?)
    Bude to nutnost abysme se vyrovnali strojům
    Mladá generace bude mít navrh (adaptace na technologie) a začne si říkat o prostor
    Soukromý zmizí a bude výsadou undergroundu
    Pak to rupne, o zdroje opět, polovina tohoto století.
    Pak? Pak se přenese lidské vědomí do stroje.

  17. Jan Dvořák napsal:

    VoDo: Matrix teď akorát dávají u nás v TV

  18. Zavacky napsal:

    Ja by som ponúkol pre uvažovanie len takúto jednoduchú otázku: Keby niekto dostal namiesto auta certifikát o aute a nikdy by to auto už nevidel, bol by ochotný tvrdiť, že cena auta nie je manipulovaná ?? Uspokojil by sa z certifikátom ??
    . Na celý problém je potrebné pozerať z dlhodobého a principiálneho hľadiska. Krátkodobé, strednodobé a investično-špekulatívne hľadisko nie je pre správne chápanie smerodatné.
    .
    https://hiddensecretsofmoney.com/videos/episode-5

  19. Jan Altman napsal:

    Lime: Plánovat si koupi jachty na základě toho, že Ag vždy bylo 1:5 až 1:12 k Au a teď je 1:60, je docela ošidné. Teoreticky se může dostat třeba i na 1:1, ale pokud se to stane za 100 let, bude mi to k ničemu 🙂

    Au a Ag se velmi liší. Proto jestli existje nějaká indicie „cinknutosti“ trhů, tak je to právě jejich korelace, resp. fakt, že se Au a Ag hejbe velmi podobě. Proč by mělo? Au je v rezervách, Ag ne. Ag se spotřebovává, Au ne. Au se těží samostatně, Ag jako vedlejší produkt. Atd…

    VoDo: Proč by to mělo rupnot až tehdy? V roce 1989 to tu nebyl samý pezista, bylo co jíst, nebyla kamera na každé křžovatce, neovládali nás roboti, IQčka a PMDčka…

    Lulinak: Anonymně jde nakupovat kdekoli. Sice je nějaký oficiální limit, nad který už by si měl prodejce ofotit doklad, ale on chce především prodat, že.
    Co se týče DPH:
    – pokud jste plátce DPH (nebo se s nějakým příbuzným/známým plátcem domluvíte, že to papírově bude na něj), je to jasné
    – nebo lze i nadále s výhodou nakupovat v Německu (viz můj link výše), protože poplašné zprávy o zavedení 19% DPH se zatím jaksi nenaplňují
    – pokud při nákupu v Německu sdělíte DIČ, nakupujete rovnou za cenu bez DPH
    – další možností je se domluvit s nějakou firmou, která kov používá ve své výrobě. Pak už je na vás, co a jak si s kým dohodnete
    – obdobně je jistě možné dohodnout se s nějakou firmou vykpující kov. Pokud někdo vykupuje Au/Ag za spot minus X procent (a samozřejmě bez DPH) a část jeho výkupů tvoří kov v investiční formě či staré mince, mohl by být otevřený nějaké dohodě.

    Podle mne i v oblasti kovů je dobré diverzifikovat. Tedy jak mezi Au a Ag, tak mezi formami – tedy asi nějakou část mít v prvotřídních likvidních investičních mincích a slitcích a část brát čistě podle hesla „atom Ag jako atom Ag“ a jít výhradně po dobré ceně a „neštítit“ se zachovalých republikových 5ti/10ti/20ti korun či půlstoletí starých USD a CHF. https://chodorov.galerie.cz/#89460544 A to proto, že nikdo neví, zda za 15 let někdo ocení, že máte neotevřené tuby a masterboxy Eaglů. Zda někdo bude ochoten si za to připlácet. Zda nebudem ve světě, kde dominance USA a jejich standardů bude minulostí (již dnes Čína taví tisíciuncové cihly na kilové). Fyzický kov je o zachování části majetku v případě globální systémové změny. A jaká pravidla a preference budou po té změně, to nikdo neví. Takže je otázka, zda připlácet vysoká prémia a DPH za dnes preferovaná provedení, když nevíme, co bude preferované za 15 let. V Eaglu (aktuální cena s DPH na Silverum) stojí gram Ag 19.9 Kč.
    Spotová cena Ag je 12.76.
    To znamená, že za cenu 100 Oz v Eaglech lze koupit 156 Oz (docela rozdí, že?) např. v prvorepublikových desetikorunách, tedy 693 sedmigramových mincí – drobných, vhodných pro menší nákupy ve světě po tom, co to „ruplo“.
    Pokud by současný monetární systém padl a do peněžnictví se vřítil svobodný trh, tak možná budeme fungovat tak, že doma vezmeme kov (cihlu, minci, prsten, příbor), odneseme ho do banky (ta si něco málo strhne za případnou nižší ryzost) a ta nám připíše příslušný počet gramů na účet. Těmito gramy pak budeme platit v obchodě kartou či mobilem, dělat platby/převody na internetu, atd… a kdykoli si budeme moct z banky zůstatek vybrat ve fyzické podobě (to proto, aby si banky udržely důvěru, reálně to bude dělat málokdo – ledaže by něaká banka podváděla formou částečných rezerv, nebo by to vypadalo, že se do peněžnictví zase chce motat stát – pak by se před bankou udělaly fronty a každý by chtěl fyzický výběr vkladu).

  20. Zavacky napsal:

    Toto bude vhodnejšie video :
    https://hiddensecretsofmoney.com/videos/episode-2

  21. one2free napsal:

    @Zavacky: super je celá série, už se těším na šestý díl. Nejdůležitější je ale 4.díl, ten by měl každý vidět několikrát, aby vše správně a plně pochopil.
    https://hiddensecretsofmoney.com/videos/episode-4
    Jinak dneska nám to pěkně lítá … Radím všem: kupte si fyzické zlato, dokud je levné (a hlavně dokud ještě vůbec je) 🙂

  22. František Sousedík napsal:

    Pro Jan Dvořák:
    Obsah článku je věcí autora. …
    Až tak jsem to nemyslel.
    Chtěl jsem říci, že na tomto serveru lze očekávat většinou určitý směr. (Kdyby to mělo být soustavně kritické ke kovům, asi dlouho nepojede. Ale třeba se mýlím. 🙂 )
    Obdobně ze základního principu od žádného bankéře neočekávám doporučení nákupu zlata. Na zlatu se obvykle v horizontu jednoho roku nevydělává.
    Mimochodem, pane Dvořáku, máte plán který zahrnuje prodej zlata v jinou dobu než za jídlo v době velké krize?
    Kdy a co s utrženou měnou?

  23. mimi napsal:

    Jan Altman: Starý český mince se při současný ceně podle mě ted moc nevyplatí..za spot(+-) je neseženete. Cena za gram se zastavila na nějakejch 20 Kč, občas je možná seženete za 17, když máte štěstí, ale to je cena stejná jako loni/předloni(taky se daly sehnat i za 17 Kč/gram), přitom cena na burze byla cena přes 30$. Vyplatilo se to někdy cca do března/dubna loňskýho roku, kdy jste je mohl dostat za spot i míň, pak už bohužel 🙂

  24. woxow napsal:

    Nákup stříbra bez DPH

    Je to možné. Ale nevyplatí se to u malých částek a nejde to u firem. U OSVČ to jde. OSVČ musí mít jen dobrý kredit u banky a pak samozřejmě nějaké peníze v hotovosti.

    Protože vše je naprosto legislativně v pořádku a nejedná se o podvod, jsou tyto informace velmi cenné. Nelze tedy čekat, že je někomu pošlu e-mailem, protože i já jsem musel zaplatit nemalou částku za audit daňovému poradci, který skulinku v legislativě objevil.

  25. Jan Dvořák napsal:

    Pro Fr. Sousedík:
    tady budu prodávat: https://proinvestory.cz/jak-se-pozna-zlata-manie

  26. Oracle napsal:

    @VoDo: Aby som odpovedal na Vašu hlúpu poznámku zo začiatku diskusie.
    Miliardárom bráni manipulácií ceny zlata a striebra smerom hore ZDRAVÝ ROZUM.
    Prečo by to mali robiť, nakúpia stovky kíl a dajú si ju do svojho trezoru doma, alebo do depozitu ktorý nie je napojený na bankový/depozitárový systém COMEX-u a počkajú.

  27. xmart napsal:

    @woxow: Ono to lze bez DPH i legálně pro firmy i pro běžné občany, jen objem prostředků musí přesáhnout 10 000 Euro. Naštěstí to nemusíte platit vše najednou, ikdyž v při dnešních cenách bych neváhal. Těch 10 00O je mimimální objem prostředků, které chcete do stříbra/zlata v nejbližších letech nainvestovat. Ale nechci tady Honzajsovi lézt do zelí.

    @František Sousedík: Původně to měla být první část delšího článku – ony nejsou manipulovány jen trhy, ale i naše mysl. Nakonec to však bylo rozděleno do dvou článků. Na tu zajímavější část se můžete brzy také tešit.

    Navíc najdou se i nový čtenáři tohoto blogu a pro ně může být takové shrnutí velmi přínosné. Dezinfomací kolem drahých kovů je bohužel spousta. Třeba te někoho přivede na tu správnou cestu, jak ochránit své finance.

  28. xmart napsal:

    @Vodo: přesně jak říká Oracle. Navíc před 2 nebo 3 lety, pan Sprott objednával dodávku stříbra (kolem 300 milionů dolarů, což bylo něco přes 300 tun stříbra) do svého ETF fondu, krytého fyzickým stříbrem, byly všechny slitky co dostal, vyrobeny až po zadání dodávky a dodávka trvala přes 3 měsíce! Fyzické stříbro není dostupné ve velkém objemu za dnešní ceny. I přesun fyzickýho kovu do jiného depozitu může být problémem
    https://www.silverdoctors.com/20-year-metals-trader-with-morgan-stanley-every-metals-transfer-request-from-major-broker-is-being-rejected-multiple-times/ A nevidím důvod proč by si miliardáři hráli na Comexu, kde kraluje FED s téměř neomezenými prostředky.

  29. Oracle napsal:

    @VoDo: Čo sa týka vašich predpovedí na toto storočie, ste optimista. Lacných zdrojov už niet a tu nemám na mysli zdražovanie spôsobené infláciou, ľahko prístupné výdatné zdroje energetických nosičov sú na 90-98% vyčerpané.
    Ostatné zdroje, sú otázne, ale ich vyčerpanosť je asi 60-80%.
    Ďalšia vec, Slnko čo má najväčší vplyv na našu klímu sa správa neštandardne: https://www.youtube.com/watch?v=VIAp_6FAXCY
    -môžeme teda čakať najprv globálne ochladenie v nasledujúcich rokoch a o 15-20 zas oteplenie.
    Asi to dám do ďalšieho chystaného článku.

  30. kubik napsal:

    J A napsal-
    Kdyby byla cena kovů tak zjevně maniplována dolů (a tedy podhodnocena), určitě by se našel někdo, kdo by toho využil. Ale kde jsou ti novodobí bratři Huntové? A co tady-
    https://goldsilverworlds.com/physical-market/jp-morgan-holds-highest-amount-of-physical-silver-in-history/

  31. Oracle napsal:

    @Kubik: Ste si tak istý, že JPM nepripisuje na svoj účet aj cudzie striebro, pretože s čínskym zlatom to urobili: https://www.zerohedge.com/news/2014-01-28/jpm-sees-28-withdrawal-gold-vault-one-day-another-10-tons-depart
    -ostatne ja veľkým bankám neverím ani ten „Dobrý deň!“ ani nos medzi očami.
    Mimochodom každý investor do fyzických kovov alebo „doomer“ či Ind kupuje striebro (a zlato).

  32. VoDo napsal:

    Kdyby v jeden den všichni pojištěnci nabourali tak by to položilo i tu nejlepší pojišťovnu, měla by se udělat regulace tak aby pojišťovny mohly vyplatit sto procent a hned!

  33. VoDo napsal:

    Ne o Matrixu to neni, stačí se podívat kolem sebe, jaký obory jsou poptávka byl a jaký zanikají. Doporučuji exkurzi do nějaký továrny. Brzo nebudou třeba pokladní, prodejci u mekáče atd. Mě osobně iPhone a aplikace ušetří spoustu peněz, který nemusím platit „odborníkům“ podobně internet jako takovej. Už dneska si člověk může koupit 3D tiskárnu za pár tisíc dolarů a tisknout běžný domácí věci, velikosti do cca 14cm. Já vím dnes si řekneme k čemu to, stejně jako si to říkali lidé o počítačích před dvaceti lety.

  34. diego004 napsal:

    jsem zvedavy na vysledek… nebo pan vysetrovatel skona nekde pri „sebevrazde“…. 🙂

    https://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-svet/c1-61663760-stat-new-york-vysetruje-velke-svetove-banky-podezira-je-z-devizovych-manipulaci

  35. Oracle napsal:

    @VoDo: Poznámka o poisťovniach ohľadom JP Morgan je vrchol demagógie.
    Veď je prakticky nemožné aby v jeden deň havarovali všetci poistenci jednej poisťovne (samozrejme za predpokladu, že ich je viac než 100).
    Lenže banka nie je poisťovňa, ktorá zo zákona musí mať dostatočné (100%-né) rezervy a vďaka moderným praktikám banka nemusí mať 100% krytie, stačí mu 1-4% v prípade peňazí či drahých kovov a práve zlaté certifikáty podľa insiderov sú napákované asi na 93:1 t.j. na 1 jednotku fyzického zlata pripadá 93 jednotiek ako pohľadávka. To znamená banky a fondy predávajú zlato (a striebro) tých klientov ktorý tam nechali zlato (a striebro) na uschovanie.

  36. Martin Kopacek napsal:

    Jan Altman:
    Co kdybyste třeba nakoupil stříbro za spotovou cenu a dovezl to sem s DPH nula či 7 ?
    Vyděláte jmění 😀

    Ad 7% DPH v DE. Podívejte, jde o zne/vy/užívání nejednoznačnosti výkladu platného zákona.
    Máme na to stanovisko DE daňového poradce, které jsme si zaplatili. Je to prostě na hraně. Taky by se nám líbilo pokračovat v prodeji se 7% DPH.
    ALE Stejně jako další v DE čekáme na stanovisko Finanzamtu k prvnímu šetření, až proběhne. Nechceme být těmi, kterým Finanzamt doměří dodatečně DPH a mastnou pokutu k tomu.

    Prosím Vás už podruhé, abyste sem nevkládal odkazy na obchodníky s drahými kovy.
    Podruhé Vám tedy děkuji, že to budete respektovat.

  37. Lucca napsal:

    Panove, ktory online obchod by ste odporucili na nakup fyzickeho investicneho zlata ? Aj z hladiska buduceho predaja aj garancie kvality? Diky za radu.

  38. Martin Kopacek napsal:

    Lucca:
    Samozřejmě doporučím rozhlížet se nejen po ceně (i když teoretici debatéři výše píšou jako vždy pouze o cenách), ale po likviditě (dtto viz výše). A především hledejte prodejce, který Vám neprodá oběhové zboží napucované wolframem. Koupit „levně“ neznamená koupit dobře.
    Vzhledem k výše uvedenému a vzhledem k tomu, že jsem jedním je spolumajitelů obchodu s drahými kovy (který mimo jiné sponzoruje provoz tohoto serveru), doporučuji s klidným svědomím SILVERUM s.r.o. A můžete leccos zajímavého „ulovit“ za dobré ceny na http://www.burzadrahychkovu.cz . Zatím s povinnou smlouvou, v brzku již i bez nutnosti smlouvy… Což mimochodem použitete také ku prodeji zlata a stříbra atd.

  39. woxow napsal:

    Martin Kopacek

    Němci rádi posílají na finančák informace o tom že si občan nebo firma z jiné země nakoupili u nich zboží s nižší sazbou DPH. Pak samozřejmě se může stát, že daného občana si zavolá po X letech finančák a doměří mu daň i s penále za to, že zboží převezl přes hranice a nedodanil rozdíl.

    Dnes je v německu tuším DPH na stříbro vyšší než u nás.

    xmart
    Částka není rohodující. Pro firmy je dokonce možné nakoupit zlato a stříbro tak, že je dostanou do nákladů a přitom ho nemají na skladě. Dokonce lze nákup zlata provést speciální metodou s DPH a uplatnit si pak odpočet. A to vše zcela legálně. Avšak firmy, které toto chtějí nesmějí vykazovat ani vratky ani ztráty a nesmějí nakupovat za 100% zisku. Jinam jim to na finančáku neprojde a ten kdo to pro firmy umí zprostředkovat se snimi ani nebude bavit.

Přidat komentář