Má euro smysl?

Podle Oskara Lafontaine – německého ministra financí z doby přijímání eura – je čas uvažovat o životaschopnosti eura. Hlavním důvodem je podle něj nemožnost kurzové politiky jednotlivých zemí, devalvace měny by přitom zemím v ekonomických problémech jen prospěla.

Německo přitom není na obchodu s eurozónu dramaticky závislé. Proto by se ani ono nemuselo bránit odchodu vybraných zemí z eurozóny. Naopak. Pokud to neudělají oni, může to udělat Německo samotné.

Klíčem k vývoji je to, jak moc věrně je vývoj v EU zobrazen následujícím obrázkem z díly Gluskin Sheff.

 

 

 

TOP 5 letošní vybrané články

Komentáře
 1. VoDo napsal:

  To má váhu asi jako komentáře Philipa na ekonomiku.

 2. Oracle napsal:

  € v súčasnej podobe pre Európu nemá zmysel, Eurozóna a € v súčasnej podobe je odsúdená k zániku.

  Čo sa týka EU a €, ten je americký projekt, a tak to celé aj vyzerá, Európa je oslabená a ožobračovaná.

 3. Jan Dvořák napsal:

  Vodo: každý takovýto hlas oslabuje euro.

 4. Jan Altman napsal:

  Euro samozřejmě škodí a jih se bez odchodu z eurozóny nemá šanci vzpamatovat.

  Ze strany EU by politicky nejprůchodnější a nejchytřejší bylo eurozónu rozdělit:
  – Současné Euro zůstane jak je, i dluhy v něm zůstanou
  – Sever si založí nějaké „severské euro“
  – Nové/severní posílí, resp. to staré/jižní (a dluhy v něm denominované) oslabí
  – Jih prostřednictvím devalvace získá konkurenceschopnost
  – Sever se přehnanému posilování severského eura může bránit úplně stejně, jako to dělá Švýcarsko s CHF
  – Obě eura mohou být ve všech zemích EU legálním platidlem, legálním prostředkem pro uzavírání smluv a splácení závazků
  – Reálně se na jihu asi budou používat obě (primárně jižní, ale na úspory a díky tržbám z turismu asi i to severní)
  – Jih bude dluhy splácet ve slabém jižním euru, ale část tržeb (bruselské dotace, eurobondy, příjmy z turismu i ze vzrůstajícího exportu) budou v tvrdším severním euru.
  – Penze a platy státních zaměstnanců na jihu budou v jižním euru a tak bude čistě na státu, jak moc bude valorizací kompenzovat pokles jeho hodnoty
  – Politicky se to dobře okecá, euro vlastně nezaniklo, dokonce místo jednoho máme hned dvě, super! A obě jsou legálně platné na celém území EU, takže jednota byla zachována.

  Bohužel v Bruselu se logicky neuvažuje a tak tento scénář, který by s nejmenší možnou bolestí vše vyřešil, přijat nebude. Bude se tlačit na Německo, aby vyměklo, povolilo ECB nějaké to QE a souhlasilo s eurobondy. Díky tomu se bude moct řešení ještě několik let oddalovat a o to současným politikům a byrokratům jde především, protože dál vidět nechtějí a nepotřebují.

 5. VoDo napsal:

  Severní a jižní euro je s prominutím blbost ještě větší než současný euro bez stejných pravidel pro všechny. Kdyby jižní euro platilo dejme tomu ve čtyřech státech tak kdo by určoval sazby? Kdo by byl centrální banka jižního eura? Podle jakého státu by se určovala politika? Směřuje to ke stejným pravidlům pro všechny, tak jak to bylo v původním návrhu eura.
  Dvě eura si můžou přát jen úředníci protože jich bude potřeba víc.

 6. Jan Dvořák napsal:

  Dvě eura by dnes prospěla mnohem víc. Slabší „jižní“ euro by slušně pomohlo ekonomice jižních zemí…
  Podle mě to k daném stavu směřuje. Ani Německu by to moc neublížilo – https://proinvestory.cz/krize-nemecko-euro-marka

 7. VoDo napsal:

  Je to blbost, vůbec ničemu by to nepomohlo. Jak by se určilo kdo je kde? Kdo by to určil? Nakonec by se mohlo udělat euro pro Německo, další euro pro Francii, pak euro pro Španělsko a Portugalsko, další euro pro Řecko, Slovinsko a moment kam patří Itálie a další? A všechno by se to mělo řídit z Prahy 🙂

 8. Jan Dvořák napsal:

  Kdo by to určil? Přece Němci – podle toho, koho by v nově vznikajícím „severním euru“ chtěli. Koho ne, ten by zůstal u stávajícího eura.

 9. VoDo napsal:

  Ale vždyť je to celý postavený na hlavu, Německo není vládcem EU, kdo řekl že Německo jako celek toto chce. Jsou to jen hypotézy co by kdyby. EURO zůstane tak jak je, akorát bude oslabovat, zavede se jednotná politika a vytvoří se to co mělo být uděláno před deseti lety, ale nacionslitičtí vůdci z toho udělali bastl, tak jak se to děje v menším na český scéně. Nějaký odborný tým navrhne reformu, dá to politikům, ale jelikož tito jsou většinou psychopati s egana, tak z funkčního návrhu udělají něco úplně jinýho a říkají že to navrhl odborný tým specialistů.

 10. Jan Dvořák napsal:

  Němci nejsou vládci EU, ale mohou euro opustit a vyzvat další země, které chtějí s nimi mít společnou měnu, ať dají vědět.

 11. VoDo napsal:

  A zlato opět dolu, jak je zvykem už druhým rokem. Co by se muselo stát aby to bylo jasný i goldbugs?

 12. Sid napsal:

  Z historie je známo, že společné měnové celky obvykle jako první opouští nejsilnější. Takže sázím na němce.
  Rozdělovat €blok na dva považuji za politicky naprosto neprůchozí. Tím by se vlastně přiznalo, že některé národy nejsou rovny jiným a nesmí být členem luxusního €klubu. Kam by patřila třeba Francie? V současnosti je vidět jak voliči v jednotlivých státech upřednostňují vlastní národní identitu před společnou evropskou. Jsem zvědav kolik dostane AfD v záři ve volbách v Německu, jestli překvapí jako grilovaných 5 hvězd. Tenhle trend € zlikviduje, pokud ho nezniční rychleji sólo akce některé země. Protože jakmile odejde jeden, je konec. A to je to jediné co si bruselští hlavouni uvědomují a dělají nemožné, aby se tak nestalo.
  € smysl už nemá.

 13. Jan Dvořák napsal:

  Vodo:
  Musely by se změnit globální makroekonomické fundamenty.

  Sid:
  pokud by euroblok opustilo Německo, pak by Francii do „severního eura“ spíše nevzali.

 14. VoDo napsal:

  Jak? Ropy se našlo dostatek, takže problém s energiemi ještě nejaký ten rok nebude. Vlády ukazují že se nebojí jít do kontroverzních řešení, deflace je zažehnána, globální oteplování je taky to tam.

 15. Jan Dvořák napsal:

  Jak? Až přestanou být vlády a centrální banky a vlády nuceny k mimořádným krokům – toto je výběr z Článků týdne, které vyjdou za necelou hodinu:
  * Proč by jinak ECB skupovala z bank špatné jihoevropské dluhopisy?
  * Jsem zvědav na globální finanční reformu, nad níž se schází G7
  * Kdyby Jim Reid z Deutsche Bank neprohlásil: „We would stress that we fully understand why the authorities wouldn’t want free markets to operate today as the risk of a huge global default and unemployment cycle would still be very high“

  Pak uvěřím, že se situace uklidnila a přišel čas opustit drahé kovy.

 16. Oracle napsal:

  €-zóna sa rozpadne, nič iné tomu ani nezostane a bude to dosť nepríjemný pohľad.

  Čo sa týka zlata, koľko uncií zlata dali na trhu? Určite je to niekoľko 100 000 uncií, môže to znamenať len 2: niekto naďabil na niekoľko neskutočne výnosných nálezísk zlata (a striebra) alebo niekto zaplavuje trh s obrovským množstvom futures (preliali sa peniaze z komodít do futures na zlato). Keďže 1. možnosť je nanajvýš nepravdepodobné tak zostáva možnosť 2.

  Nepríjemná vec je, že najväčší producenti zlata a striebra sú tie isté spoločnosti ktoré dolujú meď ako hlavný produkt, ergo keď poklesne cena a dopyt po medi, poklesne aj produkcia medi a ostatných kovov a aj preto je pokles cena striebra a zlata podozrivá.

  Čo sa týka ropy v USA, tá bola tam vždy a nie sú to nové náleziská, problém ale bolo, že ťažba bola nákladná a keďže cena ropy začala stúpať tak začali ťažiť. Druhá vec je to, že dopyt po rope v USA klesol, ľudia tam nekonzumujú toľko, čoho znakom je aj cca 50 miliónov na potravinových lístkoch (keď máte problémy uživiť rodinu, na automobilové výlety bárs nemyslíte).

 17. Toxic napsal:

  To, že by Německo opustilo Euro je největší hloupost, už byste tu myšlenku mohli opustit. Němcům to takto vyhovuje, pokud by Euro opustili, Marka by výrazně posílila a export značně poklesl.

 18. Jan Altman napsal:

  Toxic: Marka by posílila přesně tak, jako by si Bundesbanka přála. Platilo by pro ni to samé, jako dnes pro CHF.

  VoDo: Kdo by určil, kdo bude v severním a kdo v jižním euru? No vlády a případně parlamenty členských zemí. A jelikož by si jižní/latinské státy řídily svou latinskou CB samy, mohly by si devalvovat a tisknout tak, jak byly zvyklé za dob drachmy, liry a pesety. Jejich CB by vesele mohla v neomezené míře za natištěná lationeura skupovat jižanské dluhopisy. Jižanské vlády by nemusely tlačit na státní zaměstnance, aby souhlasili se snížením platů. Nominální platy by jim zůstaly, jen by se snížila jejich reálná hodnota tiskem. A že je jednotné euro s jednotnými pravidly „logické“? A podle jaké logiky? Té vaší jediné správné? A co teorie optimálních měnových zón?

 19. VoDo napsal:

  Ale vždyť jižní státy nejsou jedna ekonomika, jediný co je spojuje je zadlužení, kam by patřilo Irsko? Jsem rád že Češi nevedou EU to by byl bordel, každou chvíli jinak, podle větru.

 20. Jan Altman napsal:

  VoDo: Jistě – lepší by byl návrat k národním měnám. Ale pokud to není politicky průchozí, nabízí se právě rozdělení eurozóny na 2-3 měnově téměř optimální oblasti.
  Která země by kam patřila je na ní (dnes je přeci lehce poznat, pro koho je euro až příliš silné a komu to naopak evidentně nevadí). Případně si nastudujte teorii optimálních měnových oblastí a z toho pak usuďte, kdo by kam měl patřit – řekl bych, že to je téměř exaktní vědecká disciplína.

  Jižní státy sice nejsou stejné a společné latinské euro by jim nevyhovovalo na 100%, ale rozhdně více, než frankfurtské euro.

  Ideální řešení to samozřejmě není, jenže ideální řešení je politicky naprosto neprůchodné, protože se jmenuje freebanking .

 21. VoDo napsal:

  Optimální blabla, optimální nic není, ekonomové žijí ve vakuu svých pouček zatímco svět jde dál. Možná si toho ekonomové nevšimli ale i mezi Španělskem a Portugalskem JE rozdíl. Je lepší brát situaci takovou jaká je než se pořád dokola snažit vyřešit co by kdyby. A ne nejlepší není návrat k měnám, nejlepší řešení je jednotná měnová politika, stejný pravidla pro všechny, plus rozdíly v daních tak jak to mají USA. Spoustě lidem nedochází pojem konkurenceschopnost v dnešních dnech, pomůže se podívat na mapu a uvědomit si kdo hraje první ligu, do budoucna není jiná cesta než sjednocená Evropa. JE lepší patřit DO Evropy než být nejaký státeček. Lidi pocházející z Asie vidí Evropu jako „stát“ ano spoustě lidem vadí že tito nevědí kde je Česko, ale copak někdo v Evropě zná regiony v Indii či Číně? Ne EU není ideální a nebude.

 22. Oracle napsal:

  Iste Vodo, je lepšie v skupine ako sám, ale v akej skupine sme?

  Celá EU je de facto kolónia USA, a Nemecko obzvlášť-60 rokov je v podstate okupovaná.
  Nástrojom vysávania krajín EU je € a bruselská byrokracia napr. nedávny návrh na kriminalizovanie úradne neschválených odrôd či chystaný euro-atlantský koridor voľného obchodu (nestačí nám európsky a čínsky šunt, chceme aj americký!)-mne to pripomína správanie britského impéria v 18. storočí, keď vysával americké kolónie.

  Čo sa týka uplatňovania rovnakých pravidiel v rámci EU ( a vo svete vo všeobecnosti), to je žart napr. dodržiavanie 3% deficitu-malé krajiny ju musia dodržiavať veľké krajiny ako Nemecko či Francúzsko nie.

 23. Jan Altman napsal:

  Čím větší celek, tím vetší byrokracie a protekcionismus. A tím menší daňová konkurence, svoboda, atd…
  Největšího rozmachu Evropa dosáhla za renesance a za městských států. I když je pravda, že tehdy jednotná měna existovala. Ovšem bez centrální banky a bez zločinu zvaného „měnová politika“.

 24. VoDo napsal:

  Německo je relativně v klidu, protože:
  1. Nedopustilo realitní bublinu
  2. Má kvalitní školství
  3. Polovina mladých lidí se učí řemeslo
  4. Vyrábí produkty prémiový kvality
  5. Kvalitní R&D
  To jsou body který dohromady nemá zádný jiný stát v Evropě. Přirozené expanduje. Německo nemůže za to že v jiných státech se vychovávají lidé co neuméjí vyměnit žárovku atd. Česko je hodně blízko Německu bohužel jen na mapě, stačí kam směřují reformy, školství je pořád na začátku 20 století s tím že VŠ degradovali ba úroveň maturit před dvaceti lety, krade se všude atd. Podobný je to všude jinde v Evropě. To není chyba Německa, Německo je takovej ostrov uprostřed Evropy který to všechno táhne a všichni na něj nadávají protože válka před 60ti lety.

  Altman: ano ale svět vypadal jinak, svět tenkrát byl jen Evropa, vše podstatné se dělo tam, tomu je konec, konkurence je velká a jedině velký celek bude úspěšný.

 25. Jan Altman napsal:

  Velký celek může „konkurovat“jen velkou byrokracií.
  Singapur ani Švýcarsko žádný velký celek nejsou a fungujou docela dobře.
  Nevidím jediný reálný důvod, proč by spojení do velkého byrokratického celku mělo jakkoli zlepšovat konkurenceschopnost, prosperitu a blahobyt obyvatel.

  Nebo jinak: nechť se spojuje ten, kdo chce a netahá do toho ty, kteří nechtějí. Jestli chcete poslouchat Brusel, mít ESM, eurobondy, EURo, atd… tak si ho mějte. Já ho nechci.

  Německo je opravdu relativně v klidu. I když jeho dluh také roste a pokud dojde na plnění záruk, za které ručí, veselo mu nebude. Ale vedle těch důvodů, které uvádíte, tu jsou i jiné. Německo prosperuje tak trochu na úkor jihu. Má malou nezaměstnanost vykoupenou tou vysokou na jihu. Má relativně slabou měnu díky tomu, že na jihu ji maji relativně silnou. Otázka je, zda to je udržitelné. Zda jih stále může žít s obchodními deficity, dluhem nad 100% a nezaměstnaností blížící se 30%. Podle mne toto zkrátka není stabilní situace a řešení podle mne není v tom, že se ještě zintenzivní to, co k tomuto stavu vedlo (tedy řešením nebudou ani eurobondy, ani federalizace – federální je i Itálie a Španělsko, kde to dlouhodobně vede ke zvyšování a ne ke snižování rozdílů mezi regiony. A že by Sasko nějak dohánělo Bavorsko, se mi nezdá).

 26. Oracle napsal:

  VoDo ekonomický úspech Nemecka je zaujímavá téma, pozrime na jej dôvody bližšie.

  Prvá vec, čo sa týka hospodárskej politiky je fakt, že sa tam nepresadila neoliberálna hospodárska politika a.k.a. TRH bez prívlastkov.

  Druhá vec je základ ekonomiky Nemecka, a tá spočíva v stredne veľkých firmách (cca 500 ľudí), ktorí vyrábajú produkty v malých šaržiach s veľkou pridanou hodnotou a pritom spolupracujú so školami a robia vlastný výskum.

  Tretia vec je, je to ako tak fungujúci sociálny systém ktorá brzdí ochudobňovanie sociálne najslabších vrstiev (aj tam sú nezamestnaný chudobný a bezdomovci), ktorá praská vo švíkoch kvôli imigrantom.

  Nemecký úspech ale nosí v sebe semienko vlastnej skazy. Totiž nemecká ekonomika je postavená hlavne na exportu produktov s veľkou pridanou hodnotou, to má za následok veľkú pozitívnu bilanciu zahraničného obchodu. Samozrejme keď je niekde kladná bilancia zahraničného obchodu, tak niekde existuje aj záporná bilancia.

  Toto je práve to semeno zkazy, totiž hlavný obchodný partneri Nemecka sú hlavne krajiny PIIGS, USA, Čína a Rusko. V krajinách PIIGS a v USA klesajú príjmy a životná úroveň a jedine čo rastie je počet mizerne platených prác, počet ľudí na štátnej podpore, nespokojnosť ľudí a kriminalita.

  Rusko a Čína ich zas nevytiahnú z problémov, lebo tam nie je dostatočné množstvo kupujúcich, pre ilustráciu v Číne priemerný príjem domácností je 33 000 USD, v EU je to 86 000 USD a v USA je to 100 000 USD za rok (priemer veci skresľuje-som zvedavý aký je medián).

  Inými slovami, keď keď začne byť „veselo“ v krajinách PIIGS, tak bude „veselo“ aj v Nemecku a aj u nás, lebo sme montovňami hlavne pre Nemcov.

  No keďže na území EU poklesla výroba v priemere o 3% (neviem na akom časovom období-asi medziročne), tak začína byť veselo lebo to postihuje najmä Nemcov.

  PS: Prasknutie realitnej bubliny v Číne zasiahne najprv zbohatlíkov, lebo oni kupovali tie nehnuteľnosti, to ešte neznamená že nebude tam „veselo“, ale hladomor určite nebude.

Přidat komentář