LIBOR

stock_analysis

LIBOR je mezinárodní úroková sazba, od které se odvíjí úrokové sazby obrovského množství úvěrů. Před pár lety se hodně mluvilo o tom, že i tato sazba je manipulována velkými globálními bankami. Deutsche Bank za to nedávnou dokonce dostala mastnou pokutu. To je jedna strana mince.

Já se teď chci podívat na vývoj této sazby, a co nám signalizuje. Zde je dvouletý graf této sazby.

 

Před dvěma lety činil  tříměsíční LIBOR byl 22,5 b. Dnes je 115 bp. Základní sazba ECB se za tu dobu vůbec nezvedla, Fed uvedl sazby o 50 bp. LIBOR tedy roste ze všeho nejvíce. Výsledkem je tak rozšiřující se spread mezi tržní sazbou a sazbami centrálních bank.

Za normální situace tento jev signalizuje pnutí v bankovním sektoru. Protože se dnešní situace sotva dá nazvat normální, mohou zde být i jiné důvody.  Navíc absolutní výše spreadu je v porovnání s poslední krizí velmi nízký.

Největší riziko je tak v roli LIBORu referenční sazby. Jakékoliv zvýšení této sazby má široké dopady. Úvěrů navázaných na tuto sazbu je za několik biliónů dolarů. Z každého jednoho biliónu dolarů činí je jedno procento 10 miliard, 1 bp. tak představuje dopad 100 milionů dolarů. To není malá částka. Tak si spočítejte dopad zvýšení o 90 bp.

 

 

Komentáře

Přidat komentář