Klíčová sazba Libor se bude stanovovat na burze

O nesrovnalostech na mezibankovním trhu při stanovování klíčové úrokové sazby Libor pro mezibankovní půjčky psal Jan Dvořák polovině r. 2012. Od té doby situace trochu utichla, nicméně to neznamená, že se nic neděje a poté co byly uděleny některým bankám hl. v Londýně pokuty 2,5 mld. USD, tak nyní stále probíhají vyšetřování a americká komise pro komoditní trhy řeší společně s ministerstvem spravedlnosti (DOJ) civilní kauzy a DOJ spolu s britským UK Serious Fraud Office další kriminální vyšetřování. Např. banka Barclays se přiznala, že skutečně manipulovala sazbu tak, aby byla profitabilní na svých úrokově derivátových transakcích a její finanční situace vypadala v období finanční krize lépe.

Proč je tato sazba tak důležitá? Protože se od ní odvíjí přímo oceňování přes 350 biliónů (ano s B!) aktiv, od hypoték, přes firemní a studentské půjčky, kreditní karty až po deriváty. Podívejme se graficky na proces stanovování tohoto instrumentu od deníku Finacial Times:

 Proto se od vypuknutí skandálu začalo v USA v souvislosti s implementací regulí Basel III a tzv. Dodd-Frankovy reformy Wall Streetu hovořit o zvýšeném převodu mezibankovních operací (OTC) na burzu jako transparentní a levnější varianty oproti nutnosti vyšších potřebných kapitálových rezerv pro zachování stávajícího stavu. A také pro větší bezpečnost z důvodu omezení rizika „selhání protistrany“ u OTC, které je u burzovních operací řešeno formou clearingu burzy, jež je vytvořen, aby vždy dostál závazkům, bez ohledu na finační způsobilost obchodujících protistran v době vypořádání kontraktu. V současnosti se začínají zde na burzu v Chicagu převádět např. jisté swapové transakce. A před pár dny přišla zpráva, že onen nešťastný Libor bude v r. 2014 po doporučení britských regulátorů transferován od současného administrátora British Bankers’ Association (BBA) na londýnskou divizi Liffe newyorské burzy NYSE Euronext, o které jsme mimochodem psali minule a která je v procesu akvizice americkou komoditní burzou ICE. Tj. administrace se nestěhuje z Londýna, jak jsme se mohli dočíst z některých médií, ale v londýnském City zůstává a jen se celý proces stanovování sazby změní na veřejný, centralizovaný a transparentní komputerizovaný systém. Na londýnské divizi Liffe se obchodují např. futures kontrakty na úrokové instrumenty jako Short Sterling nebo Euribor.

Pro účely administrace Liboru hodlá NYSE Euronext vytvořit autonomní jednotku NYSE Euronext Rate Administration Ltd. (britská společnost regulována U.K. Financial Conduct Authority), nicméně konečné rozhodnutí, jak bude docházet k mechanismu stanovení finální sazby ještě nepadlo. V současnosti se sezba stanovuje pro 10 měn a 15 zápůjčních období od „přes noc” do 1 roku formou dotazníku participujícím bankám od BBA, za kolik jsou ochotny půjčit. Zjednodušeně, výsledné první a poslední kvartily kotací jsou vyloučeny a zbytek zprůměrován. Finální sazby jsou pak zveřejněny do 11:30 rána londýnského času.

Tak věřme, že se převod na burzu úspěšně povede a dojde k centralizaci a žádoucí transparenci pro tento nesmírně důležitý trh tak podstatnou. Závěrem se pojďme podívat na odvozený kontrakt od Liboru, Libor 1 měsíční futures na burze CME v Chicagu (Globex systém, kontinuální kontrakt, týdenní data, sazba počítána jako 100-cena v p.a. vyjádření). Klikněte na obrázek pro zvětšení:

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Chapu to jako dobry krok.

Přidat komentář