Investujte do firem, ne do trhu

Mezi obchodníky na finančních trzích se používá hantýrka stylu „akcie šly nahoru“ nebo „akcie šly dolů“. Často se to používá slovo „akcie“ jako synonymum pro index pětiset největších amerických společností – S&P 500. Tento index není nic jiného než vážený průměr ceny akcií pětiset firem. To, že „akcie šly“ nějakým směrem ukazuje, jakým směrem se pohybovaly ceny akcií zejména největších firem.

Individuální investor, který koupí akcie několika konkrétních pečlivě vybraných společností ale ze své podstaty neinvestuje do „akcií“ ve výše zvedeném smyslu slova, ale do konkrétních společností. Ať už je to ExxonMobil, J&J nebo třeba Microsoft.

„Stádové“ chování akcií může ovlivnit vývoj ceny v krátkodobém a střednědobém horizontu. V dlouhodobém horizontu se hlavním faktorem ovlivňujícím cenu akcie konkrétní společnosti stane finanční zdraví a hospodářské výsledky konkrétní společnosti.

Podívejte se, jak se ceny různých akcií mohou dramaticky lišit od vývoje indexu S&P 500. Mimo jiné jsem to ukazoval v nedělním webináři.

Obrázek1

 

Tady je názorně vidět ten rozptyl vývoje cen akcií. Zelená je Citi, žlutá CocaCola

 

Mějte toto všechno na paměti, když kupujte a prodáváte akcie. Možná se vám zdá divný ten třetí bod.  Přijďte na webinář tento čtvrtek a dozvíte se více.

Kompletní know-how formou Online kurzu najdete zde

Komentáře

Přidat komentář