Hledejte na správném místě – žádné klapky na očích

Klapky na očích jsou dobré pro taženého koně. My, investoři, spatříme skryté poklady tam, kde je laici nikdy neuvidí. Laici prosívají akcie firem svým sítem, ale velmi často jim unikne zlatý valoun. Jak je to možné? Ukážeme si to na oblíbeném investorském sportu, jakým jsou tzv. poměrové ukazatele?

Investoři a analytici poměrové ukazatele sledují pečlivě. Tradičně se začíná poměrem P/E, čili ceny akcie a čistého zisku připadajícího na jednu akcii. Jako další poměrové ukazatele se často používají P/B (Price – to – Book). To je poměr tržní ceny akcie a účetní hodnoty aktiv připadajících na akcii. A samozřejmě P/S (Price – to – Sales), což ukáže poměr tržní ceny akcie a tržeb připadajících na jednu akcii. Pokud tyto ukazatele splňují požadované parametry, akcie zkoumané firmy projdou prvním kolem filtru. A jde se dál.

A právě zde hodně investorů překročí místo, kde je čas od času skrytý poklad.

Zajímavá příležitost byla zahozena, škoda. Skutečnou investiční chuťovku lze totiž najít občas i mezi společnostmi, které nesplňujícími P/E nebo další kritéria obvyklá kritéria.

Protože nás zajímají „tip ťop“ investiční příležitosti, jeden z výše uvedených poměrových ukazatelů jsem si lehce poupravil. Je to oblíbená vychytávka, kterou si oblíbili všichni investoři, kterým jsem ji ukázal. Nesleduji totiž účetní hodnotu připadající na jednu akcii, ale objem finančních prostředků připadajících na jednu akcii. To je velký rozdíl! Tuto hodnotu následně porovnávám s cenou akcie. Tento screening provádíme s kolegy 2-3x ročně.

A teď pozor! Jakmile jsou finanční prostředky připadající na jednu akcii rovné ceně akcie dávám společnost na Short list. jakmile jsou finanční prostředky připadající na jednu akcii o 25- 30% větší, než je tržní cena akcie, společnost si zasluhuje pozornost. Taková firma může vykazovat „otřesné“ P/E a další ukazatele, a přesto být zajímavou příležitostí, protože její budoucí vývoj nabízí řadu scénářů. A jak už určitě tušíte, stejně tak se adekvátním způsobem nabízí příležitosti investory.

A teď jak to vypadá v praxi: Schválně, jaká společnost se minulý týden dostala na můj short list? Je to výrobce mobilních telefonů, společnost HTC. Ano, jeden z největších producentů mobilních telefonů na světě se obchoduje za takovéto ceny.

Nebo třeba čínský dodavatel zařízení pro elektrárny (kterých se v Číně staví celá řada), se obchoduje za méně než polovinu hotovosti na účtech.
Než propadnete nadšení, uvědomte si, že samotný tento ukazatel nic neřekne. Co kdyby společnost právě čerpala úvěr? Nebo něco jiného. Samozřejmě, že firmu podrobíme ještě další detailní fundamentální analýze. Mrkneme se jí pořádně „na zoubek“.

Jak vidíte, skryté poklady jsou kolem nás. Umíme je hledat právě proto, že nemáme klapky na očích a že nepodléháme zažitým investorských stereotypům.

Pro ty z vás, co preferují video, jsem připravil i článek nově i ve videoformátu.

 

 Kniha věnovaná fundamentální analýze:

EBOOK ZDARMA
ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“
  • + Základy obligací

Ke stažení ZDE

Komentáře
  1. Honzo budeš v pátek na veletrhu Investor? Já tam mám vstupy v debatním bloku (na kovy) a rád bych s tebou dal kafe k pár tipům, co jsme probírali. Jestli můžeš, udělej si na Investoru čas, hodně lidí se mně ptalo na možnost setkání s tebou.
    Tak se snad zase po čase setkáme na Investoru 🙂

  2. Jan Dvořák napsal:

    Nejsi první, kdo se mě ptá. 🙂
    Jasně, že tam budu. Ale jen v pátek, 4. září. Jenom doladíme čas, už mám domluvené nějaké schůzky.

    Pokud tam přijde i někdo další ze čtenářů, jste zváni.

Přidat komentář