Finanční válka sílí

Finanční válka pokračuje. Až do nedávna bylo Turecko ze strany Spojených států cílem výhružek. Důvodem je to, že Turecko napomáhalo Íránu obcházet finanční sankce uvalené na něj Spojenými státy. Nyní se situace změnila.

V polovině února Spojené státy zesílily svoje sankce. Spojené státy znemožnily tureckým státem vlastněné Halkbank  zprostředkovávat platby za třetích zemí do zemí OPEC. Turecko totiž platilo Íránu za zemní plyn tím v tureckých lirách na účet Íránu otrevřený u turecké Halkbank. Za tyto turecké liry pak Írán v Turecku nakupoval zlato a to pak přes Dubaj dopravoval do Íránu.  Tímto způsobem Írán obcházel americké sankce odříznutí od SWIFTu.

Turecko však nepřestane kupovat Íránskou ropu. Akorát se prostředky budou kumulovat na íráských účtech v turecké bance a Írán bude hledat další cesty, jak tyto prostředky repatriovat. Přece jenom, jde o číástky, které se velmi těžko realizují hotově. Jde tedy o to, najít nového prostředníka.

Rusko? Čína? Indie? Spojené arabské emiráty?

Obchod íránské ropy za juany a zlato se zdá jako logický krok, zvláště poté, co Čína uzavírá další a další swapové transakce a zároveň loni na podzim vyjádřila záměr stát se zprostředkovatelem jakéhokoliv obchodu s ropou na světě.

Zajímavé je, že Spojené státy nabídly Íránu oslabení sankcí výměnou za íránské ústupky. Prezentováno je to tak, že je to dobrá vůle těchto dvou zemí. Ale také to může být úplně opačně.

Spojené státy pomalu ale jistě zjišťují, že rozjíždějící se uvedení zlata (defacto vynucené sankcemi proti Íránu) do mezinárodního finančního systému představují pro ně větší nebezpečí, než  íránský jaderný program.

Nezamýšlené důsledky některých kroků mají moc převážit ty zamýšlené. V takovém případě by konec petrodolaru mohl být blíže, než si myslíme.

 

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
 1. VoDo napsal:

  Já jim klidně poskytnu jeden z mých účtů za 0,1% transakční poplatek. 🙂

 2. Oracle napsal:

  VoDo mne stačí aj 0,005% ako transakčný poplatok, asi tak ako Číňanom. 😉 K veci, no to je kúzlo nechceného, pekne nahrali Iráncom do karát, oni totiž dlho plánovali že opustí USD a budú prijímať platby v lokálnych menách, v € a zlate. Teraz ich EU a USA zbavili SWIFT kódov, tak nielen urýchlili vytvorenie nového finančného systému ale aj vznik nového medzinárodného zlatého štandardu. K cene zlata, keď zlato začalo hrať tak veľkú úlohu v medzinárodnom obchode, tak prečo jeho cena nie je vyššia? Nie je v tom manipulácia s trhom zlata a striebra?

 3. VoDo napsal:

  Zlato pravděpodobně vrchol už vidělo, moc bych na něj nesázel. Dolar je na cestě vzhůru což zlatu taky moc nepřidá, Bondy na cestě dolů. To že někteří stále dokola říkají že ve zlatě je minimum prostředků je fakt, ale asi to tak i zůstane a peníze půjdou do akcií, tím neříkám že zlato půjde už jenom dolu, ale jen to že nejlepší má už za sebou a peníze půjdou spíš do těch akcií. Nejdřív ale nejspíš bude korekcička na vystrašení lidí 🙂

 4. Miroslav Piták napsal:

  Korekční fáze ceny zlata od data dosažení vrcholu překračující 1900 USD z 22.8.2011 trvá již 1,5 roku, což je standardní doba konsolidace býčích fází trhu. Při pohledu do historie se nejedná o nic mimořádného, ať už z hlediska doby korekce, tak hloubky korekce. Na základě historických dat napříč trhy s velkou pravděpodobností předpokládám, že v letošním roce skončí pokles a začne další růstová fáze.

 5. VoDo napsal:

  Jo i to je možné a původně jsem si myslel že bull trh bude trvat až do roku 2014, ale proti jsou ukazatele jako USD v bull trhu, komodity obecně v bear trhu, centrální banky nakupují jak pominuté, což dělají když je po všem, narozdíl od posledního bull trhu máme deflační tlaky a ne inflační, máme elektronický trh, máme ETF. Já sám mám nějaký ty investice v kovech, ale spíš už jako pojistku co kdyby, než jako investici.

 6. VoDo napsal:

  Interest rates up, další pro zlato ne moc příznivá zpráva. Peníze půjdou zpět do USD.
  https://blogs.decisionpoint.com/chart_spotlight/2013/03/20130308cs.html

 7. Oracle napsal:

  VoDo ja zas vychádzam z 2 vecí:
  -Amerika „tlačil a tlačí“ obrovské množstvo peňazí, ale zotavenie reálnej ekonomiky USA nie je nikde (jediná vec čo rastie je Dow Jones)a nehovoriac o tom, že stačí 1 škandál typu Enron (kde vyjdú najavo pochybne účtovné praktiky jednej firmy-môj typ je firma General Motors) a aj to bude v ťahu,
  -na základe článku z Fondsk.ru zo 7.3.2013 (preklad tu: https://zvedavec.org/komentare/2013/03/5403-divadlo-s-nazvem-audit-zlatych-rezerv-usa.htm ), kde sa píše o tom ako „nedbalo“ previedli audit finančných rezerv USA. Na základe usudzujem, že vsádzať na pokles zlata je nebezpečné, lebo môže sa vypuknúť škandál okolo nedostatočných zlatých rezerv USA a následne vyvolať rast cien, vsádza na USD je tiež hlúposť z dlhodobého hľadiska (tak 2-3 roky možno bude rásť).
  Ja by som na vašom mieste vsadil na na Švajčiarsky frank, Rubeľ, Rupiu (aj keby nerástli nebudú klesať) a zásadne proti €.

 8. VoDo napsal:

  Nojo to je všechno pěkný ale ja radši obchoduju tak jak to je než tak jak by to mělo být. Mě dva tři roky růstu dolaru stačí, ikdyž si myslím že bude růst tak pět let. Ono se klidně může stát že v roce 2016 bude dolar stát přes třiceti korun a zlato pod tisíc dolarů a DJ30 bude na 17 000.

 9. Oracle napsal:

  Pravda aj to sa môže stať, mne je skôr reálny scenár 200 Čk za dolár, zlato v oblakoch a DJ30 na 9000.

 10. VoDo napsal:

  Svycarsky frank je vazan na Euro a bude nejakou tu dobu, Rubl je tak silnej jak je draha ropa, Rupie to uz tisickrat radsi ceskou korunu.

 11. Oracle napsal:

  VoDo, otázka je, dokedy to bude tak ako hovoríte?

  Otázka je asi takto:
  -Rubeľ bude viazaný na ropu/€/USD len dovtedy, kým neprejde nový ústavný zákon o Ruskej centrálnej banke
  -Švajčiarsky frank bude len dovtedy viazané na €, pokiaľ nebude jasný aj tomu poslednému hlupákovi že EU má prakticky neriešiteľné ekonomické problémy, alebo prepuknú fakt krvavé sociálne nepokoje (čo odstraší väčšinu investorov)- očakávam, že jedna z týchto nie celkom nezávislých udalostí odohrá ešte tento rok
  -ekonomický kolaps EU (Česko a Maďarsko bude medzi prvými) zapríčiní to, že investori sa budú utekať kde je relatívna ekonomická, politická a sociálna stabilita a to predstavuje zlato, Švajčiarsky frank, Rubeľ, Indickú rupiu a možno Yen a Juan
  -o USD platí viac-menej to isté ako o €

 12. VoDo napsal:

  Bude to tak dlouho dokud to nebude jinak, jednoduche ale presne az se svycarsko rozhodne vazat frank na neco jinyho tak se situace zmeni, ale ted je to tak. Rubl bude tak silnej jako ropa porad, protoze proste je to jejich hlavni komodita az se toto zmeni tak se zmeni i rubl, ja se jen sanzim videt veci tak jak jsou a ne tak jak by meli byt kdyby to bylo jinak.

 13. maxik napsal:

  Pro Oracle odpoved na dotaz z 10.3.2013 11:20h k manipulacim cen zlata – viz.www.hnonline.sk komentare a blogy ze dne 7.3.2013. V clanku HN je uvedeno, ze kdyz Nemecko pozadalo o repatriaci zlata z USA, tak nahle zacala kampan proti zlatu a od te doby se podarilo srazit cenu v hodnote zlata (ktere ma byt navraceno) o 1 mld.USD. Souhlasim s tim, ze ceny by mely naopak rust, kdyz Iran funguje v obchode na zlate bazi s Indii, Cinou, Tureckem a nevime jeste s kym. Ono totiz neni moc znamo, ze Iran vydava obrovske mnozstvi BAHÁRŮ, coz je kvalitni zlata mince iranske centralni banky pro platby v obchodech a na trzich a jeji kurz je vyhlasovan pravidelne v novinach a kazdy den visi na kurzech smenaren po celem Iranu.

Přidat komentář