Druhá událost nedávných dní

Autor článku: 29. 10. 2014

Nedávno jsem jako klíčovou událost posledních dní zmínil jednání Číny se Spojenými státy za zavřenými dveřmi. Nedávno v Číně také proběhla další významná událost, ta však nikoliv za zavřenými dveřmi. Naopak.

Šlo o první velký kongres v Číně věnovaný zlatu. Mezi hlavní sponzory kongresu s několika sty účastníky patřila čínská vláda a tamní velké těžařské společnosti. Co na něm bylo nejzajímavější? Skutečnost, že se tam naplno diskutovalo o zlatém kryté čínské měně.

Neznamená to samozřejmě, že zlatem krytá čínská měna tu bude příští týden, ale považoval bych to za významný signál směrem ven. V tom smyslu, že Čína zlatu věří.

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

 

Štítky: ,

Komentáře

 • fotrJeLotr napsal:

  troska z ineho sudka. neviem ci ste zachytili spravu ze Britania ma do rozpoctu EU vratit 2 miliardy eur do 1. decembra. Co na to hovorite?

 • ... a Němci mají dostat několik set mil. euro zpět... Británie se bouří a vůbec se jí nedivím

 • johndow napsal:

  Dnes zasedá FOMC Fedu, očekává se oznámení o oficiálním ukončení QE3 (které je plánované na konec října). (Bloomberg) Schvali? a co bude misto nej?

 • lulinak napsal:

  co by bylo, OE3 se mozna ukonci, a na pozadi bude probihat dale, a za nejakou dobu se spusti nove obdobne programy jen pod jinym nazvem. Na techto steroidech se da dal zit klidne i roky a roky, jen nekteri maji stale pocit, ze ne. A jak ten zivot v neustalem cekani na kolaps leti...

 • RusSvk napsal:

  1.Zlatý štadnard dusí ekonomiku!čínsky ľud jednoznačne potrebuje 1.vlastnit zlato,ktoré viac vlastnia súkromínci,nastastie aj ludia... 2.používať papierové peniaze!z jednoducheho dovodu- ak chce ekonomika rásť potrebuje peniaze kôli výmene. No a objem zlata nerastie(iba 1%)! takze potrebujeme nieco ako prostriedok výmeny co mozeme vydavat adekvatne k rastu objemu ekonomiky!!! Na zavedení zlateho standardu vzdy profitovali jeho vlastníci-alokátori-sústreditelia, ktorí akonáhle ho zaviedli, tak prenajali zlato a dostávali splátky s úrokami... Samozrejme tento prefinancionalizovaný virtuálny úžernícky systém vytvorený istými krivými individuami, je tiež zlo!len ďalší extrém vytvárajúvší bubliny...po ktorých prasknutí zase tie isté individuá zavádzali alkovane zlato ako standard... POTREBUJEME SYSTéM, KDE SA PAPIEROVé PENIAZE VYDáVAJú DO OBEHU ADEKVáTNE VZHLADOM NA CELKOVú VýKONNOSť EKONOMIKY !!!

 • RusSvk napsal:

  2. Donedávna sme tu mali systém dolárového standardu = nikto, ani CB RF(pobočka fedu) si nemohol ovplyvňovať zásobu peňazí tak, aby umožnovala rozvoj ekonomiky. Naopak, tak ako zlatý štadnard dusievaval, tak donedávna dusievaval dolárový štandard!!! takze postupne, ale pomalicky sa treba odpájať, tak ako to uz v sučastnosti prebieha,hlavne žiadne šoky...

 • kubik napsal:

  https://www.prisonplanet.com/gold-at-7000-article-goes-viral-in-chinese-media.html On ten šok přijde tak jako tak

 • Libri napsal:

  RusSvk - při konstatním množství platidla a růstu produktivity budou zákonitě klesat ceny (tedy i platy), říká se tomu částečně nesprávně deflace a to slovo má díky médiím hrozivý emoční význam, ačkoli tento vliv je pro ekonomické zdraví přímo blahodárný. kecy o nutnosti větší peněžní zásoby jsou vybásněnou mantrou těch co pokřivili učení Keynese - levičáků.

 • Libri napsal:

  jenom zjednodušený příklad: na světě bude jedna ryba a kilo zlata. cena ryby bude právě jedno kilo zlata. budou -li ryby dvě a stále jenom kilo zlata, jedna ryba bude stát půl kilogramu žlutého kovu. není potřeba mít dva kilogramy zlata i když se zvedlo množství zboží v oběhu.

 • RusSvk napsal:

  To je chybná úvaha! Priemyselná revolucia v Anglicku prebehla práve vdaka tomu , že Adam Smith vtedy zabezpečil zavedenie papierových peňazí! Keby tam bol nejaký štadard- nič by sa nekonalo! https://www.youtube.com/watch?v=hRo77vdmv5A

 • johndow napsal:

  future is in the silver my friends https://www.kitco.com/news/2014-10-28/Investors-Turning-Their-Gaze-To-Silver-Silver-Institute-Executive-Director.html At the U.S. Open tennis tournament from Aug. 25 to Sept. 8 in New York City, Ralph Lauren produced a polo shirt with bio-sensing silver fibers, called the Polo Tech Shirt. “The ball boys all wore these Ralph Lauren polo shirts that had tiny silver threads embedded and served a duality and purpose,” DiRienzo said. “It not only kept the shirts cleaner and fresher, because silver kills bacteria, but it also sent signals monitoring heart rate, blood pressure and distance travelled to either that person’s phone or to another device.” The shirts are pretty fashionable as well but they’ll only be available to the general public in 2015.

 • johndow napsal:

  https://www.youtube.com/watch?v=zipGvqaSJiE

 • Oracle napsal:

  @ RusSvk Kľud, nič sa neje tak horúco ako sa uvarí, obzvlášť to platí u Číňanov. Lenže, môžu zaviesť zlatý Yuan/RMB ako akýsi rezervný štandard 4g zlata ako to je/ bude u ruského Rubľa. To ale neznamená, že budú mať gumové meny a frakčné bankovníctvo (spojené s úrokom). Aká to bude meny? Komoditná meny, pravdepodobne ropné a plynové (cca na 2-3 desaťročia), lebo bez energie niet ekonomiky: https://www.youtube.com/watch?v=IvqEi7XRKY8 Preto elektrický invariant nie je úplne zlá myšlienka, len nedokonalá: dotu.ru/files/20040506_In_Quest_of_National_Idea.pdf

 • Zavacky napsal:

  Najlepšie na tom je to, že tých, čo takýto vývoj predvídali, už nikto nemôže obviňovať z konšpirácií.

 • RusSvk napsal:

  Este 1 dodatok: ked sa objem tovarov minimálne zvyšoval aj počas dusiaceho štandardu, alokátorov zlata to maximálne motivovalo k parazitovaniu tým ,že zlato v ich rukách im umožňovalo skupovať každý ten minimálny prírastok a nič nerobiť! Preto treba zlato do rúk ľudu(mnohým) po malých čiastkach, aby ľud(mnohí) profitoval na rozvýjajucej sa ekonomike, ktorá sa bude maximálne rozvýjať len vdaka papierovému výmennému prostriedku, krytému výkonnosťou ekonomiky ako celku-teda so všetkými zdrojmi a prácou...

 • RusSvk napsal:

  Tak este 2. prosím: Zároveň ale tí, ktorí pracovali v stave štandardu, potrebovali prostriedok výmeny ,ktorý bol obmedzený-teda dusil a ktorý ale mal kto? No krive individua ktoré im ho prenajali(splátka!+úrok!!!)=profitovali s prírastkov...zároven ked napr.potrebovali ameriku za velmoc, tak odviazali postupne-najprv tienovo,potom čiastočne a nakoniec Nixonom(1971) oficiálne...Ale to už Zlatý štandard bol bezvýznamný ked si vymysleli výnosnejší(ani zlato nebolo treba na krytie)= DOLáROVý...HOWK!

 • Oracle napsal:

  @ Zavacký Vďaka a Pet si môže ísť kade ľahšie. :P Wall Street už šušká o QE4: https://www.cnbc.com/id/102132192 Pritom ktokoľvek s fungujúcim mozgom vie, že tlačením meny a ZIRP/NIRP CB nemôžu skoncovať, pretože keď prestanú tlačiť bubliny prasknú a systém sa rozpadne a pokračovať tiež nemôžu, lebo z US$ a € (a tým pádom väčšina mien Západu) sa tiež znehodnotia lebo BRICS povie na ne nie. Čína práve teraz ponúka resp. naznačuje alternatívu na rezervnú menu. - Mimochodom aj strieborné meny majú svoje opodstatnenie, lebo je to priemyselný kov.

 • Libri napsal:

  RusSvk - průmyslová revoluce proběhla NAVZDORY papírovým měnám ne jako jejich zásluha (dokonce kdyby se část bohatství přes fiat měny nepřesouvala do rukou těch co žádné skutečné bohatsví nevytváří - odborněji se tomu říká špatná alokace zdrojů, byl by průmyslový pokrok ještě větší). průmyslová revoluce by proběhla i kdyby se platilo lasturama nebo korálkama. pochop že peníze (zlato, potištěné papíry, úpisy, směnky) jsou jen směnným prostředkem - nic nevyrábí a nic netvoří. vědeckotechnický pokrok tvořili a tvoří lidé. touha socialistů snažit se definovat na základě vlastních ideologií proč se něco stalo tak jak se stalo je úsměvná, o to více když se snaží naroubovat své chybné přesvědčení na nesmyslnou myšlenku.

 • woxow napsal:

  Já bych řekl, že navazovat stávající fiat měny na zlato by udělal jen vůl. Proto zapomeňte na zlatý USD nebo JUAN nebo euro. Vznikne zcela nová měna, která nebude žádnou měnou státu, ale univerzální měnou. A tato měna bude určovat hodnotu všech ostatních měn podle toho jak se kde tiskne, hospodaří atd. Pouze pro stanovování férových cen mezinárodních transakcí. Aby někdo mezi uzavřením smlouv a dodáním si o 10% nedevalvoval měnu... prostě vše se bude platit v equivalentu zlaté měny, kterou nebude řídit politika, ale bude sloužit jako základní jednotka míry bohatství. Takže si bsrzy zvykneme na dvě cenovky... v lokální měně, a v neutrální měně. A pak bude na každém záviset čím zaplatí.

 • woxow napsal:

  Forexový trh se rozroste o dalších 100 párů... a na grafech vůči zlaté měně, bude krásně vidět kdo jak tiskne a hospodaří protože tato měna může růst na hodnotě (vůči fiat) v jako rostl bitcoin, a už se těším na první soukromé penzijní programy... ale bohužel si toto spoření stát rozhodně nemůže nárokovat. Musel by totiž vyplácet zhodnocení cca 8% a více ročně = musel by takto devalvovat aby toho byl schopen.

 • Oracle napsal:

  @ Libri Nečvoldova môžete obviňovať zo všeličoho, len nie zo socializmu, pretože ten Ruskí dôstojník o ktorom je reč vo videu RusSvk, slúžil aj ako kontraroziedčik v cárskej armáde a zomrel v exilu v Paríži. Ostatne Adam Smith na ktorého odvoláva Nečvoldov vôbec nehovorí o zlatu. O zlatu ako o špeciálnej komodite ku ktorému všetko treba prirovnávať hovorí Marx. Preto zlatá mena je vhodná na rezervy, ale do obehu potrebné dať iné komoditné meny, také ktoré sa aj spotrebuje a dá sa recyklovať alebo sa obnovuje napr. kovy, obilie a čiastočne aj energetické nosiče, lebo bez nej niet modernej ekonomiky. Takže ako hovorí woxow neutrálna zlatá mena má opodstatnenie ale len vtedy keď zlato je rozšírené aj medzi ľuďmi vo väčšej miere.

 • fotrJeLotr napsal:

  Jan Dvořák napsal: 29.10.2014 v 09:23 ja si myslim, ze to bude zaujmave sledovat. Briti sa tvarili ze to zaplatit nechcu. Uvidime co z toho vzide.

 • Libri napsal:

  Oracle, toho Nečvoldova jsem nikdy neviděl ani neslyšel: můj koment byl k RusSvkeho tezi že za průmyslovou revoluci vděčíme fiat měnám. Definici PENÍZE (dle pěti parametrů tak jak peníze filozoficky popsal již Platón) fiat měna nesplňuje. Peníze v pravém slova smyslu mají sloužit jako měřítko hodnoty a směnný prostředek pro možnost měnit statky nezávisle na bartrové realizaci. V takovém případě jsou peníze zároveň důležitým indikátorem stavu hospodářství a podniků a pokud ukazují správně, nutí odpovědné lidi k adekvátnímu chování. Fiat měna tyto ukazatele falšuje a proto to vede mnohdy k hloupým reakcím na vzniklé ekonomické ukazatele a ruku v ruce i k morálnímu hazardu. A nechápu proč někteří lidi uvěřili tomu že když se k číslům přidá pár nul navíc již jde o makroekonomii a pro tu platí úplně jiná pravidla než pro malou násobilku s menšími čísly.

 • J@ napsal:

  Pravidla hry …Nikolaj Starikov https://nstarikov.ru/blog/46322 nebo česky v druhé části hrochova překladu https://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/10/30/hrochovy-denni-preklady-dnes-z-29-10-2014/

 • cipinek napsal:

  zlato prorazilo dlouhodobě velmi silný support na 1180, jedeme z kopce pánové, ... a drahé kovy se staly tvými okovy...:-))), už se zase ironicky těším na maily od různých prodejců drahých kovů, jaká je ideálné doba zase trochu kovů přikoupit...:-)))

 • cipinek napsal:

  https://www.investicniweb.cz/2014/10/29/hussman-nic-jste-nepochopili-krach-na-burze-uz-prece-zacal/ další adept pro Chocholouška nebo exekutora:-)))

 • cipinek: ad zlato, nevím jak Vy, ale já fakt přikupuju při poklesu :) Stejně jako jsem USD nakupoval na 17, tak jsem stříbro bral nejprve na 8, pak na 16, pak na 22 a na 25. Čím vyšší cena, tím méně kupuju. A protože cena klesá, naopak přikupuju. A mám zlata s stříbra docela dost :) a okovy to rozhodně nejsou. Je to pojistka, diverzifikace. Obchoduju na burze, mám příjmy z firem, takže je pro mne prioritní ochrana majetku. A to papírové peníze prostě neumí.... Víte, on je rozdíl, jestli máte dost peněz nebo ne. Já když vydělám, tak si prostě část dám do kovů. Je to pojistka, první dolary jsem totiž kdysi nakoupil po 42. --- ad prodejci: Jsem dovozce a prodejce drahých kovů. Chvála bohu vydělám tolik, že fakt řeším jen ochranu majetku, ne nedostatek :) ¨--- A v tom je právě často zakopaný pes: člověk s malými přijmy úzkostlivě loví dno. Člověk s pořádnými penězi nakupuje podle potřeby... Prostě každý hraje tu ligu, na kterou má... :) Ať se Vám daří vydělávat a přeju Vám, abyste nemusel řešit, co je "okovy". Dostatek prostředků dává naopak volnost.

 • kubik napsal:

  Zlato může padnout v rámci týdnů k 1097,stříbro k 13,68 0,takže s těma nákupama možná trochu počkat.

 • plukin napsal:

  Martin Kopacek: To ze clovek ma "poradne" penize nemusi znamenat, ze ma nakupovat kdykoliv "ma potrebu". Donald Trump poradne prachy ma a stejne ho zivot naucil nechavat obchod uzrat tj. nespecha "protoze chce koupit", naucil se ze mu to zvysuje zisky a snizuje ztraty. Ma-li zlato pred sebou 2 roky poklesu, proc kupovat ted? Samozrejme, neverite-li ve svou schopnost cist trh a nahrazujete-li to strategii postupneho prikupovani, je to taky moznost. Prekvapuje me nicmene ze zlato hrajete jinak nez vase opce kde me prinde, ze ctite trend. Proc? Nebo u zlata jedete rocni tf?

 • Oracle napsal:

  @ Libri Pozrite to video o Nečvoldovi čo sem prilepil RusSvk. Iste zlato ako peniaze t.j. uchovávateľ hodnoty má zmysel v 2 prípadoch: 1) keď je to rozptýlené medzi ľudmi; 2) nezvažuje ekonomiku t.j. v obehu je aj mena ktorá neuchováva svoju hodnotu na dlhú dobu a papier je na to vhodné ak nie je tlačené hlava nehlava t.j. je krytá niečim iným ako s planými sľubmi. - ETF obzvlášť zlata a striebra sú práve plané sľuby, ktokoľvek si ich kupuje, koleduje o problémy.

 • Libri napsal:

  Oracle, určitě to je zajímavý týpek. Nicméně staví svou teorii na falešné stopě. Deprese v 19.st. ani v r.1929. ani 2008 (:D) nebyly způsobeny zlatým standartem. jednoduchý příklad - jak by asi tak mohlo množství oběživa ovlivňovat množství vyrobených statků (bude-li peněz menší množství, ceny budou nižší, bude-li peněz naopak mnoho, ceny vzrostou). pokud se produkuje potřebné zboží, kupce si vždy najde, produkuje-li se něčeho nadbytek, či nekvalitního nebo dokonce zbytečného (i na tuto okolnost se vztahuje termín špatná alokace zdrojů)pak množství oběživa prodej nezajistí. a bude-li nějakého statku příliš málo, pokud nebudou k budování nových výroben kladeny byrokratické překážky, po přechodném nárustu ceny, se najde dost podnikatelů cítících příležitost. zkus mi například vysvětlit princip, jak zvýší výrobu aut natištění více bankovek? jak způsobí osetí více ploch natištění více fiat měny? jak způsobí ušití více obleků zvětšení peněžní zásoby přidáním několika nul? ekononmika pracuje úplně na jiném principu a jenom zesložitění vzájemného obchodního styku z přímé bartrové směny přes využití univerzálního platidla - peněz, mnohým zakrývá vidět pravdu. pokud je hospodářství dobře spravováno - bohatství společnosti roste, pokud není, obyvatelstvo chudne a nezakryje to vyhazování peněz z vrtulníku, pouze to umně maskuje. a to je skutečná příčina všech těch keců o strašidelné deflaci, inflaci podporující růst, protikrizových opatřeních vlády a podobně. zlatý standart byl příliš čitelný indikátor stavu vládnutí - zlato odtékalo ze země - chybná vláda, zlato se v zemi akumulovalo - vláda dobrý hospodář. to samé platí i v malém - lidem mizí zlato (nechovají se řádně), akumulují zlato - asi se ekonomicky nemusejí obávat stáří. ale pidinožení malých můžou lehce zhatit chyby velkých=vlády. množství peněžní zásoby jen maskuje ekonomickou realitu.

 • Libri napsal:

  Ale mnohem zajímavější mi přijde toto vyprávění: https://www.youtube.com/watch?v=4XGznXOD2T4 a pak taky doporučuji navštívit stránky www.mises.cz, kromě pěkných článků je tam i spousta literatury volně ke stažení

 • martin52 napsal:

  Libri> Zmeny v mnozstve penaznej zasoby sposobuju v konecnom dosledku zmeny aj na strane produkcie. Uz len samotny fakt, ze peniaze sa priamo ucastnia transakci s ostatnymi statkami, znamena, ze pri zmene mnozstva penazi dojde k zmene dopytu po tychto statkoch, co ma vzdy nejake dosledky. Novy stav ekonomiky je odlisny od stavu, keby sa penazna zasoba nezmenila. Vysledkom takejto zmeny by bola inflacia resp. deflacia iba v pripade, ze by sa dopyt po vsetkych statkoch zvysil rovnomerne. V ostatnych pripadoch dojde k zmene struktury ekonomiky, co ma dopad na efektivitu vyroby, ako aj druh vyrabanych statkov. A viac kapitalovych statkov zvysuje efektivitu vyroby, co nasledne zvysi produkciu a teda aj bohatstvo spolocnosti. Podobne to moze ist aj opacnym smerom, vsetko zalezi od toho ako budu peniaze v spolocnosti rozlozene.

 • Libri napsal:

  aha, martin52, takze kdyz CNB snizi mnozstvi korun v obehu třeba na polovinu,tak si misto jednoho rohliku koupis jenom pulku? a misto telefonu budeš raději volat vysilačkou za polovic? anebo v zimě ztlumiš kohoutky na topeni na polovinu, když bude v obehu miň peněz? a co učebnice? koupiš dětem jen polovinu učebnic? a třeba pugét manželce k narozeninám koupíš jen jednou za dva roky?

 • František Sousedík napsal:

  Pro martin52: Sdělte mi, prosím, jak jste dospěl k takovému poznání. Jde mi o to zda jste to někde vyčetl na webech (odkazy by bodly)? Zda jste danou problematiku zkoumal opravdu do hloubky? Či zda jde o "myšlenky" předávané studentům ekonomických škol? Vy jste ekonom?

 • martin52 napsal:

  Libri> ako si predstavujes ze CNB dosiahne znizenie mnozstvi korun na polovicu? pretoze od toho bude zavisiet co sa nasledne stane. Ako som pisal v predoslom prispevku, dolezite je rozlozenie penazi po zmenach v spolocnosti. František Sousedík> to je z principov rakuskej ekonomickej skoly. Mne sa najlepsie citala kniha "Peníze, Banky a Hospodářské Krize" od Jesus Huerta de Soto. Obsahuje a vysvetluje aj mnozstvo citatov z diela Misesa a Hayeka. Inak rakusania pisu tak, ze sa to hrozne tazko cita.

 • Libri napsal:

  martin52 byl to jen zjednodušující pohled na princip jaký vliv má asi množství peněz na to, jak budou lidé nakupovat potřebné statky (ale dosáhne toho úplně stejně jako když si zamane množství snížit třeba o 1%). čímž jsem chtěl jenom naznačit, že množství peněz v ekonomice nemá na produkci reálných a potřebných statků žádný vliv. chleba se kupuje když je hlad, ne když je dost peněz v oběhu, to samé platí pro bydlení, oblečení ap. až nad tím je nadstavba tzv. luxusních statků, ty se kupují pokud je splečnost bohatá. pokud společnost chudne omezuje se nadstavba, jíst kvuli tomu nikdo nepřestane. ae třeba místo šunky se přejde na suchý chléb.

 • Libri napsal:

  a jenom dodatek, když bychom předpokládali že nějaký chudák nebude mít vůbec žádné peníze, je zde vždy možnost vyměnit chleba za nějakou službu (práci) nebo vlastní výrobek. peníze k získání zboží nejsou vůbec nezbytné. to je pouze zbožné přání těch co prachy tisknou aby přesvědčili hlupáky , že bez peněz to nejde.

 • martin52 napsal:

  Libri> to je vsetko pravda co pises, ale ved to znamena, ze zmeny mnozstva penazi maju vplyv na fungovanie ekonomiky. Ked bude mat bezny clovek menej penazi, tak si proste da na obed miesto rezna halusky, nebude vyhadzovat potraviny po zaruke, dieta neposle na tenisovy kruzok a ucebnice miesto novych kupi od suseda. Rozhodne sa, ze mu osuchane rifle este rok vydrzia, odlozi aj kupu noveho pocitaca ci vymalovanie bytu. A zatial co masiar ostruha, pekar zarobi viac a moze si kupit luxusne hodinky. Proste nejake dopady to mat bude. Zmeni to strukturu ekonomiky, niektore odvetvia ziskaju, ine stratia. Zmeni sa pomer spotrebnych a kapitalovych statkov. Zmenia sa socialne vztahy atd. A nezalezi na tom ci su peniaze vytlacene alebo vytazene. A ako teda znizi centralna banka mnozstvo penazi v obehu povedzme o 1% ? Lebo centralna banka nedokaze priamo kontrolovat mnozstvo penazi v obehu.

 • Libri napsal:

  jasne, jenomze to vsechno znamena, ze jinak plytvame. takze kdyz se vrati spotreba k normalu tak se tvarime že to je spatne a hledame cesty jak zase plytvat. prece je rozdil pokud koupim knihy pouzite a pokud jich koupim jen polovinu, ne? je rozdil jestli kazdy rok kupuju pouzitelne kalhoty nebo je nosim dokud nejsou roztrhane a mezi tim pokud chodím nahý nebo jako žebrák. a to jestli ten který jednotlivec má nebo nemá dost peněz vůbec nesouvisí s jejich množstvím v oběhu. vždy budou lidé, kteří peněz budou mít dost a těch ostatních, protože opakuji znova k fungování reálné a smysluplné ekonomiky peníze nejsou potřeba vůbec, pouze zjednodušují výměnu statků. a k tomu omezeni oběživa - uplně jednoduche- centralni banka zacne stahovat bankovky a mince z oběhu tak jak to dela u opotrebenych bankovek. proste misto nich uz nevytiskne nove. co v tom hledat za slozitosti.

 • Libri napsal:

  jeste to zkusim napsat polopaticky - kdyz koupim jen polovinu knih nebo budu chodit jako zebrak, nebo budu umirat hlady , pak ekonomika nefunguje. pokud se omezuje neefektivní spotřeba jde o očistný proces a ne o krizi. společnost není bohatší pokud plýtvá. to bohatnou pouze ti kteří dokáží prodávat věci, které nejsou potřebné (auto každé tři roky nové, pračku každých 5 let, televizi,telefon či PC každé 2 roky ap.), výsledkem ale je že společnost jako taková chudne, protože ti co to kupují spotřebovávají zdroje na věci které již mají a nepoužívají na vytváření věcí, které ještě neexistují (nové výrobky, služby, úprava krajiny atd.)

 • martin52 napsal:

  Odklaname sa od povodnej tezy. Riesili sme to, aky maju zmeny v mnozstve penazi vplyv na stav ekonomiky. Co si v podstate uznal. Ale teraz pises o tom, ze ludia plytvaju. Ze si kupuju veci co nepotrebuju. Neviem, co tym chces povedat, chces snad urcovat co ludia potrebuju a kolko by mali coho kupovat, aby ekonomika "fungovala spravne" a nikto neumiral hlady? Na ten sposob stiahnutia penazi sa pytam, pretoze to je velmi dolezite. Tvoj navrhovany sposob o stiahnuti bankoviek a minci by moc nefungoval. Jednak hotovost tvori iba asi 10% z celkoveho mnozstva penazi z obehu, jednak keby CB stiahla vsetku hotovost, tak sa uz nebude dat platit hotovostne, takze to nemoze urobit. Druha vec je, ze ked teraz banka stahuje opotrebene obezivo, tak ju nahradzuje novym. Pretoze vsetko to obezivo niekomu patri a CB mu ho nemoze iba tak vziat. Musi ho za nieco vymenit. Napriklad stare za nove. Alebo odpise obezivo a pripise elektronicke peniaze. Takze ziadne peniaze zo systemu tym nezmiznu. CB moze

 • Oracle napsal:

  @ Libri Tak ako pred všetkými prepadmi fin. trhov min. za posledných 100 rokov treba hľadať nákupy na margin resp. špekuláciu na margin. Proste niekto dal privysokú páku pri špekuláciách a nevyšlo mu to, bublina praskla kvôli panike a aktíva zas nemali takú hodnotu akú mala pôžička to znamená, že kredit/peniaze zmizli z obehu a to malo za následok to, že nebolo dosť obeživa na nič iné. Mimochodom nákupy na margin dosahujú úrovne, ktoré sme videli v roku 2007/08 pred krachom, čo zlé sa môže stať? - Bavíme tu ale o ekonomike nie o bublinách. Obeživa v ekonomike musí byť tak akurát a práve toto čiastočne riešil Keynesov bankor, pretože to bolo naviazané na komodity. Lebo keď je v ekonomike priveľa obeživa, tak sú tu bubliny, inflácia a hyperinflácia a keď je primálo tak je tu deflácia resp. žiadna inovácia/investícia. Pozor hovorím o celej ekonomike, lebo v jednom sektore/oblasti sa môže nastať nárast cien a v inom pokles. Lenže, čo má následok bezhlavé tlačenie meny či už vo forme QE alebo ZIRP? Nárast cien papierových aktív, vytvorenie bublín a nárast nákladov (špekulujú sa aj na komodity), žiaľ mzdy nerastú. Teda dá sa povedať nielen to je dôležité, že koľko je toho obeživa, koľko toho sa tlačí ale aj to ako sa to obeživo do ekonomiky dostáva a kto k tomu dostane najskôr. Mimochodom nastal prepad cien väčšiny komodít, že by sa čoskoro opakoval scenár 2008 (dialo sa to isté)?

 • František Sousedík napsal:

  Pro martin52: Ó, děkuji. Nebudu se tedy vyjadřovat, asi víte proč jsem reagoval. Žel knihu jsem před časem prohlédl, ale do čtení se zatím nepustil, je dost tlustá. :) Nyní, po Vašich slovech mám do ní větší chuť.

 • Libri napsal:

  Martin52 - opravdu jsem trochu odbočil, protože jsem se snažil popsat podstatu - omezení plýtvání není negativní zpráva, ačkoli se nám vlády snaží namluvit že omezení utrácení tragédií je (označují to za pokles ekonomiky). a jinak jste mi opravdu nevysvětlil jak omezení měnové zásoby omezí vaši spotřebu pečiva, oblečení či bydlení. to jestli si koupíte míń telefonů a televizí asi tragédií nebude :) a s tím stahováním peněz správně chápete, že když většina peněz je ve formě jedniček a nul v PC, tak omezení oběživa není zásadní, nicméně možné je. a tak jako může CB nenahradit poškozené bankovky, úplně stejně může zastavit tok nul do ostatních PC, např. omezením úvěrování. komerčních bank.

 • Libri napsal:

  ještě je srandovní jak jednou větou říkáš, že omezení oběživa neumí CB provést, pak že tedy jo ale stažení bankovek neudělá protože to je blbost (pozor nezmiňoval jsem že úplně zruší hotovost). a co se týče jiných možností jak zmenšit peněžní zásobu ve světě jedniček a nul, jsem si jistý, že kromě výše zmíněného způsobu budou zcela jistě mnohé jiné, sofistikovanější.

Napsat komentář