Druhá nejvýznamnější událost uplynulého týdne

Ekonomickou událostí minulého týdne bylo bezpochyby zasedání Fedu a jeho rozhodnutí nezvyšovat úrokové sazby. Zasedání Fedu se věnuji ve svém shrnutí minulého týdne. Pro vás, předplatitele, jsem si připravil komentář k druhé nejvýznamnější události týdne. Nebýt Fedu, jistě by jí byla věnována velká pozornost, takhle zcela neoprávněně zapadla. To samo o sobě svědčí o tom, že události, které dříve bývaly považovány za významné, začínají být přecházeny.

O co šlo? O nic menšího, než že ratingová agentura Standard and Poors snížila úvěrový rating Japonska. Proč? Kvůli jeho zadlužení. Tento graf mluví za vše.  Ve srovnání s Japonskem je Řecko zadluženo méně. Téměř o třetinu.  Vždyť zadlužení Japonska se blíží hranici 250 % HDP. Správně by se ale měla míra zadlužení porovnávat s objemem státního rozpočtu. Aplikací tohoto kritéria se míra zadlužení Japonska zněkolikanásobuje.

Japonsko je země s dlouhodobě trvajícími nulovými sazbami, přesto stále v problémech. Ekonomika žádná sláva, oslabující jen, pouze akcie nedávno přivítaly oznámení, že možná dojde k poklesu daní.

JAP

 

K tomu ještě investoři přestávají věřit premiérovi a jeho „abenomice“. To vše vedlo i tak „optimistickou „ agenturu, jakou S&P jsou, ke snížení ratingu u AA- na A+. Japonský rating je tak horší než rating Jižní Koreje nebo Číny.

Se stárnoucím obyvatelstvem pomalu ale jistě mizí zdroj financování japonských dluhů – japonské penzijní fondy. Z těch nyní odtéká více peněz, než do nich přitéká. Je to jenom otázka času. Vzhledem k problémům v Evropě může bát řetězec událostí odstartován téměř kdykoliv a čímkoliv.

Další problém Japonska je to, že obyvatelé si problémů začínají být vědomi. Výsledek? Spoří a neutrácejí. Zvláště v období klesajících cen odkládají nákupy čehokoliv na později – vždyť to bude levnější a přitom export je v problémech. To je fáze, které se všechyn vlády bojí jak čert kříže. Toto bylo skutečnou příčinou krize 30. Let ve Spojených státech. Ne pád ce akcií, to byla jen rozbuška.

Kam by se peníze, utíkající z Japonska, přelily, je otázka. Budou to americké bondy? Americké akcie? Drahé kovy? Evropa? Těžko říci. Kdo to trefí, vydělá.

Co to znamená pro investory? Že by si měli dávat velký pozor a být připraveni rychle reagovat, jestliže si to situace vyžádá.

Komentáře

Přidat komentář