Co kdyby jih Evropy opustil euro?

Opuštění eura Řeckem se dostává čím dál více na přetřes. Co bylo ještě loni považováno politiky za nemožné, o tom se dnes již diskutuje jako o zcela reálné alternativě. na tento vývoj se nedávno podíval německý Think tank Prognos.

Opuštění eura Řeckem by se dalo podle nedávné studie německého Think Tanku Prognos ustát. Nesmělo by však vyvolat řetězovou reakci. Podle stejné studie by opuštění eurozóny nejrizikovějšími zeměmi – tedy Řeckem, Španělskem, Portugalskem a Itálií – snížilo globální HDP v příštích 8 letech o 17 biliónů euro, což odpovídá 22 biliónům dolarů, tedy přibližně 3 biliónům ročně.

Do své částky Think Tank zakalkuloval nejen přímé ztráty, ale i následné dopady. V situaci, kdy je globální HDP odhadováno na 72 biliónů dolarů, se jedná o propad o 30%. To vypadá na první pohled jako extrémní částka, ale podívejme se na ní z jiného úhlu.

Pokud by se celá tato částka odepsala jednorázově, jedná se o návrat do roku 2006. A když si vzpomenu, jak jsem se měl před 6 lety, nepřipadá mi, že návrat do té doby by byla velká katastrofa… nebo by růst (počítáno odhady Mezinárodního měnového fondu), zastavil na příštích 5 let. To bych také přežil.

Podle mě tyto země dříve nebo později dnešním eurem platit přestanou. Pokud to neudělají sami, „vykopne“ je Německo.

 

 

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře
  1. Mattoni napsal:

    Není náhodou těch 72 biliónů USD roční globální HDP? Pokud jo, teoretická ztráta by byla 22/8= 2,75 biliónů ročně ze 72 biliónů a to není 30%, ale 3,82%. Což je přijatelná ztráta.

  2. Jan Dvořák napsal:

    72 bil to roční HDP. Také proto jsem pak pracoval z rozpočítáním 5 resp. 6 let

  3. Toxic napsal:

    Nikdo EURo neopustí, není to v zájmu elit, tak se to zkrátka nestane 🙂 Na jih, do jihoevropských bank se budou neustále přesouvat miliardy a miliardy ze severu a voličům se vysvětlí, že není jiná možnost, jinak bude hrozit třetí světová, platy budou poloviční apod..

  4. Mattoni napsal:

    Jan Dvořák: Pořád nechápu jak ses dopočítal k těm 30%.

    Toxic: S ….. na věčné časy a nikdy jinak. TO už tady myslím jednou bylo.

  5. Toxic napsal:

    Mattoni: Jojo, to už tu bylo.. Ale změna režimu se hodila do krámu hodně vlivným lidem..

  6. kramnik napsal:

    Stjeně jako Toxic nemám dojem, že by se k něčemu takovému schylovalo. Můžu se plést, ale není to v ničím zájmu a ECB je aktuálně ovládána právě lobby z jihu Evropy. Scénář rychlého odchodu kohokoli, je krátkodobě spíš nepravděpodobný.Tlak na ekonomiky jihu má za následek zápornou bilanci Řecka atd. a o to kladnější bílanci Německa. Z mého pohledu se jedná pro Německo o ne úplně nevýdělečnou věc, když svoje zboží udává v zemích s úsporami utlumenou ekonomikou. Ale jak říkám, můžu se plést.

  7. Zavacky napsal:

    Ja by som upriamil pozornosť na to,že peniaze posielané do Grécka putujú z Grécka rýchlo von ako splátky úverov a ako vklady v zahr.bankách. Situácia sa dlhodobo nemení a teda aj stav Grécka. Práve naopak. Je teda možné,že to prestane baviť skôr Grékov ako Nemcov a sever Európy.

  8. Mattoni napsal:

    Toxic, kramnik: otázka nezní, jestli to padne. Otázka zní: Kdy to padne? Z tohoto pohledu je mi jedno, co chtějí elity. S tím, co nacvičujou, to nemůžou táhnout do nekonečna.

  9. kramnik napsal:

    Mattoni, hloupá otázka:“ proč nemůžou táhnout do nekonečna?“ Podstata problému je spíš deflační, než inflační. Báze mlže být nafouknutá jak chce. Dokud klesá velocity of money, a peníze nejsou v oběhu, může si centrální banka dovolit stimulovat. Rychlost peněz dlouhodobě klesá a není náznak toho, že by se něco mělo dít jinak. A centrální banky mají v případě růstu inflace při nulových sazbách docela dost střeliva, aby tu případnou inflaci korigovaly zvyšováním sazeb.Chápu, že to nebude jednoduchá úloha pro třeťáky z high school, ale nástroje jsou. Nedávno jsme v US byli se sazbou nad 5%, dneska 0,25%. Dovedu si za současných podmínek představit klidně i QE56 :). Aby nevznikl omyl, nejsem zastánce všech těch „stimulací“ a nemyslím si, že by reálně mohly ekonomiku nakopnout. Jen se všude už čtvrtým rokem povídá, jak to nejde do nekonečna a že to už brzy praskne a ono nic, assets lezou nahoru a katastrofy se nekonají. Indexy se blíží historickým high a katastrofisté neprofitujou.

  10. Mattoni napsal:

    kramnik: Uznávám, že jsou poměrně slušně kreativní při snaze to udržet. Nicméně kombinace morálního svinstva, značné, čím dál otravnější byrokracie a finančního systému ve stylu Ponziho schématu, nemůže dopadnout dobře. Navíc vzhledem k jazykovým bariérám se v Evropě nikdy nepodaří vytvořit fungující Spojené státy evropské.
    Mimochodem, já jsem mladej, já se toho pravděpodobně dožiju…

  11. VoDo napsal:

    Vse jde posle planu. V Recku se privatizuje, pujcene penize reckem jen proplujou zpet do bank. Rekove dopadnou jako cesi kdy se vsechno rozpeodalo za hubicku a zisky odplouvaji pryc plus nulova investice od zahranicnich vlastniku. Nikdo by z odchodu od eura neprofitoval, krome obycejnych reku, ale o ne jde az na poslednim miste.

  12. Jan Altman napsal:

    Z eurozóny nikdo neodejde. Stejně jako už nezkrachuje žádná banka. Lehmani elity vystrašili dostatečně. I když je zde teoretická možnost vystoupení Řecka za techto podmínek:

    1) Merkelová sezná, že to je nejjistější impuls, který donutí ostatní státy EU přijmout fiskální unii a užší integraci vůbec.

    2) Pro elity bude Řecko malá cena za tuhou centralizaci EU

    3) To vše samozřejmě za předpokladu, že Merkelová a bruselští dojdou k závěru, že jsou schopni Řecko dostatečně ohradit, zamezit lavinovému efektu.

    Vystoupení SP a IT je samozřejmě nemyslitelné.

  13. diego004 napsal:

    – recka privatizace? nejaka velka, uz zrealizovana? pouze recke sliby 🙂
    – stejne jako propusteni 150k statnich pijavic, recka realita? prijeti novych 70k statnich pijavic 🙂
    – ano pujcene penize Reckem protecou, ale jsou to darovane penize uplne za nic, realne Rekove za posledni 3-4 roky neudali pro napravu dluhove situace nic… jen sliby, prognozy a vysledek je prave opacny…

  14. diego004 napsal:

    – jinak ale souhlas s VoDo, Altman, Kramnik, Toxic
    – EU je pro soudruhy obrovsky business – Nemecko export, Francie dotace, cely jih hromada penez zadarmo
    – a vychodni barbari se trochu priskriti, placnou pres ruku, aby si nevyskakovali (CR, Madarsko)
    – ze jsou bruselsti papalasi absolutne neschopni – vzdyt to ridi soudruh maoista s prodavacem knizek bez maturity 🙂 – jeste neznamena, ze to s ECB nemuzou pytlikovat dekady

  15. Jan Dvořák napsal:

    Žádná banka de jure nezkrachuje,souhlasím. Vždycky ji někdo za dolar + vládní záruky převezme.
    Ale nevěřím, že z eurozóny nikdo neodejde.

  16. Kolda napsal:

    Diego: Ten „prodavac knizek bez maturity“ je kdo?

  17. Jan Dvořák napsal:

    Pokud jde o německý zahraniční obchod:

    Není kromě Francie a Itálie jih Evropy pro Německo nijak klíčový. Objem obchodu se zeměmi Střední Evropy nijak významně nezaostává – objem zahraničního obchodu s Polskem představuje 2/3 obratu obchodu s Itálií, objem obchodu s Českou republikou je prakticky stejný jako se Španělskem, objem obchodu se Slovenskem je o polovinu větší než objem obchodů s Portugalskem.

  18. Jan Altman napsal:

    Tzn pokud by z ČR+SR+PL Německo udělalo další spolkové země, zbytek Evropy nepotřebuje a stačí mu pak budovat dobré obchodní vztahy s Čínou, Ruskem, USA, … Třeba by mohli opustit euro, zavést zase něco jako marku a nabídnout fiskální a měnovou unii východním sousedům 🙁
    Nakonec kdyby to byla marka na stejném Ag základě, jako ta poVýmarská, tak proč ne… https://chodorov.galerie.cz/#88994843

  19. Jan Altman napsal:

    https://chodorov.galerie.cz/#89383546

    Pokud nastanou problémy se stabilitou měny (EUR, CZK – ECB i ČNB na tom pracují), nebude těžké lidi nalákat do jakéhokoli chomoutu slibujícího stabilitu….

  20. diego004 napsal:

    Kolda: https://www.aktuality.sk/clanok/208917/eu-vedie-predavac-knih-bez-maturity/
    JDvorak: diky za info ohledne obchodu s vychodni Evropou, zajimave…hodne zajimave…

  21. Jan Dvořák napsal:

    Tady se hraje o to, kdo půjde jako první. První podle mě spustí lavinu a to nikdo nechce být.

  22. PetrAsch napsal:

    JDvorak: podle mě se mýlíte, eurozóna se nerozpadne. To by byla porážka celého procesu sjednocování Evropy.

  23. VoDo napsal:

    2PetrAsch: mam stejnej nazor, nezahodej 50 let sjednocovani kvuli nejaky krizi kterych bylo a bude jeste stovky. Navic si myslim ze uz je po vsem a dno roku 2009 nebude ani otestovano ani priblizeno.

  24. Jan Dvořák napsal:

    Tuhle debatu rozsoudí až čas. Nechme se překvapit.

  25. VoDo napsal:

    Jojo uvidime, jeste bych dodal ze sila je v jednote a amici z toho nejspis vyjdou jako vitezove, evropa jim bude zase koukat na zada, jednoduse si nemuze dovolit ukazat svetu ze neni schopna se udrzet pohromade. Jak jsem jiz psal, za par desitek let bude dnesni doba vnimana jako porodni bolesti EU. Evropa je proste jedna.

  26. Zavacky napsal:

    Páni,ak dovolíte,Európa sa zjednocuje aj inými spôsobmi,ako politikou zhora.Sú aj neformálne javy,ktorých význam sa v budúcnosti prejaví.Ak Grécko opustí eurozónu,nomôže to znamenať „porážku celého procesu“.Európa sa zjednocuje a rozdeľuje celé stáročia. Zostáva len to,čo dáva zmysel a úžitok.

Přidat komentář