Články týdne – 24. dubna

clanky_tydne

Banka JP Morgan zpřísňuje pravidla pro bezpečnostní schránky. Zakazuje v nich držet hotovost nebo mince z drahých kovů bez sběratelské hodnoty.

Morgan Stanley nevěří zlatu na příští dva roky

Je společnost Berkshire Hathaway „too big to fail“? Regulátor trhů ve Velké Británii ji chce zařadit do této kategorie.

Venezuela přestala zveřejňovat údaje o tom, jaké má devizové rezervy. Rázem je tu řada spekulací…

Rusko v březnu nakoupilo milión uncí zlata

Pokuta 2,5 miliardy USD, to už není nezanedbatelná položka…

 

Komentáře
  1. plukin napsal:

    Prave to sem jdu dat, ze se konec hotovosti a elektronicke penize muze stat brzkou realitou:
    https://armstrongeconomics.com/2015/04/24/the-war-on-cash-2/

  2. Jan Dvořák napsal:

    Doplňuji odkaz na rozhovor s bývalým guvernérem ČNB Pavlem Kysilkou
    https://echo24.cz/a/iSFrN/v-evrope-nastala-krize-krizi-je-to-jako-pred-padem-rimske-rise

  3. VoDo napsal:

    Myslim si ze konec hotovosti nebude problem pro ty kteri uz dnes maji financni gramotnost a tem ostatnim to bude stejnak jedno, nejak se jim to vysvetli. Kdyz se clovek koukne okolo sebe tak vidi spoustu lidi zamestnanych ve funkcich ktery driv neexistovali. Uz dnes je, troufam si tvrdit, polovina obyvatelstva nejakym zpusobem prisata na stat, tim nemyslim pridavky na deti, ale spis skrz zamestnani, spousta lidi ikdyz delaji pro soukromou firmu tak je zivy stat pres zakazky ci pres jiny firmy, ktery cerpaji bud statni zakazky ci dotace, vzdyt mame dotaci uz temer na vse. Myslim ze se casem spolecnost rozdeli jako byva znazornena ve filmech z budoucnosti, kde 90% lidi zije podle systemu a zbytek nekde v podzemi, lesich, pouzivaji k obchodu vymenu zbozi. Ikdyz je to ve filmech romanticky znazorneno tak ja si nevyberu byti rebelem v podzemi ci v lese. Co realne prinese ztrata hotovosti? Ztratu svobody? Jaky? Kdyz dneska pokud vas chteji sledovat tak vas sleduji, bankovni tajemnstvi uz nejsou. Nepracuji na cerno, nedelam za hotovost, protoze je to bude levnejsi pane. Drogy neprodavam ani nekupuji, kradeny zbozi taky nekupuji ani neprodavam. Mali priklad na ztrate hotovosti muzem videt ve vykupu kovu, toto kleslo protoze to vetsinou bylo kradeny zbozi a tem co to maj legalne je preci jedno jestli bude znama jejich totoznost. A jak je videt porad dokola tak vetsina lidi chce aby se stat staral a rikal jim co maji delat. Viz vcera Jourova o tom jak se bude menit zakon, prtooze kupujici prece necte smlouvy a cist nechce.

  4. Standa napsal:

    VoDo: Vaše odhady jsou podhodnocené. Podle statistické ročenky je přímo přisátých na stát 8 milionů lidí. Pouze 2,5 milionů lidí pracuje v primárním sektoru. Nicméně počet lidí, kteří v primárním sektoru pracují pro stát (státní zakázky, obecní zakázky) nebo vykonávají činnost, které stát vytváří poptávku (pěstování řepky, solární plantáže, daňoví poradci, dotační poradci, výrobci registračních pokladen,…) čísla dále naklání v neprospěch vytvářrní reálných hodnot (tato čísla už nelze zjistit tak snadno).

    Systém vlastně přežívá jen díky úžasnému růstu produktivity průmyslu a zemědělství.

  5. VoDo napsal:

    Standa:hmm teda, tak to je jeste horsi nez jsem predpokladal. I proto se system jentak nezmeni, vyhovuje 80% obyvatelstva. Ted se zacalo povidat o prijeti eura, vypada to ze to nasi politici zase stihnou v ten nejblejsi cas kdy bude levnejsi nez dolar ale jelikoz CNB manipuluje s kurzem tak bude i koruna hodne slaba. Misto aby to nechali byt a dneska by euro mohlo byt uz pod 25Kc.

  6. Jan Altman napsal:

    Socialismus asi většině lidí vždy vyhovoval a vyhovovat bude.
    Jenže zkrátka nefunguje a nutně musí zbankrotovat.
    Ne vše, co si lidé přejí, je realizovatelné. Já bych také třeba chtěl být věčně mladý – ale i když nás v národě takových bude 80% a prosadíme si to třeba i do Ústavy, prostě se to nestane!

    Podívejte se do zemí, kde se již nějakou dobu socialismus buduje. Itálie, Francie.
    Nebo takové Španělsko: za 20 let bude půlka lidí v penzi. Půlka lidí do 35let je nezaměstnaná. Dlouhodobě, nikdy se pracovat nenaučí.
    Takže za 20 let bude půlka lidí v penzi. A z té druhé (v produktivním věku) půlky bude polovina lidí, kteří se nikdy nenaučili pracovat. A velká část té zbývající čtvrtiny dělá pro stát – buď přímo, nebo nepřímo (státní zakázky, dotace, umělé obory typu obnovitelné zdroje). K tomu v každé vesnici letiště, museum, stadion, rychlovlak a kulturní dům za dotace, nikdo ale nemá a nebude mít na údržbu.

    Toto zkrátka nutně a zákonitě zbankrotuje. Možná ne zítra, možná ne za rok, ale jednou NUTNĚ ano.

    Navíc ani nelze čekat, že ta drtivá menšina produktivních, která to vše musí platit, si to dlouhodobě nechá líbit. Lidi nejsou idioti a chovají se ekonomicky (maximalizují SVŮJ užitek). Kdo bude ochoten platit 80% daně? Kdo bude ochoten platit obrovské penzijní „pojištění“, když sám pravděpodobně ve stáří nic nedostane? Ti produktivní a schopní zvolí jednu ze tří možností:
    1) Také se na to vykašlou a přisajou se na stát
    2) Odejdou někam, kde stát není tak velkým zlodějem (Švýcarsko, Británie, Asie, Amerika) – Londýn je dnes co do počtu francouzů tuším třetí největší francouzské město
    3) Odejdou do šedé či černé ekonomiky A tyto země se od těch severněji položených liší pouze tím, že jsou v socializaci, zadlužení a dalších jevech o něco napřed. Ale na té cestě jsme také.

Přidat komentář