Česká republika a Fiskální pakt EU

Vláda České republiky před minulý týden schválila přistoupení k Fiskálnímu paktu Evropské unie. Tento pakt nařizuje všem jeho signatářům, že mají uzákonit vyrovnanost strukturálního rozpočtu (akceptovatelný deficit bude pod 0,5% HDP). Strukturální deficit je deficit bez vlivu hospodářského cyklu.

Země, která přistoupí k paktu a zároveň jej nebude dodržovat, může dostat pokutu až 0,1% HDP. A nejen to. Pro takovou zemi by rozpočet sestavila Evropská unie, resp. její byrokrati.

Nechápu, proč ČR v dnešní situaci musí k paktu přistupovat. Co tím vláda chce dokázat? Tento pakt je závazný pro země platící eurem, nás se proto netýká a ještě nějakou dobu týkat nebude. Cíle vlády mohou být stejné, akorát nebudou hrozit případné sankce.

Jsem zvědav, zda se vládě podaří sehnat zbývajících 9 poslanců pro potřebnou ústavní většinu.

Jestliže Česká republika přistoupí k Fiskálnímu paktu tak, že závazný pro Českou republiku bude až od okamžiku přijetí eura, pak je přistoupení k němu pouze planým gestem. Ničím jiným.

Jedině, že by se přistoupením k tomuto paktu vláda oháněla, až bude zvyšovat daně všeho druhu a potřebuje to jako zástěrku. Nechme se překvapit.

 

 

Komentáře
 1. diego004 napsal:

  presne tak, dane jsou nove+vysoke protoze EU…. a obycejnej clovek jim to bude zrat i s navijakem…. 🙂

 2. Pepan napsal:

  Kalousek říkal, že pro fiskální pakt bude hlasovat jen, když začne platit okamžitě. Nevím, co tím myslel. Zda to, že bychom ručili za dluhy Řeků, Španělů apod. už teď, aniž bychom měli Euro? V tomto případě by to plané gesto nebylo.

 3. Jan Dvořák napsal:

  V tom případě by to nebylo gesto, ale BLBOST

 4. diego004 napsal:

  Pepan: – to radeji nikdo obycejnym lidem nerika, ze v pripade vstupu do Eurozony okamzite zacneme platit/rucit za ESM, SRM a dalsi shit-fondy, ktere jeste soudruzi v Bruselu vymysli a schvali… 🙂
  – a ze se nejedna o maly peniz, ale o stovky mld CZK… psssst… 🙂

 5. Pepan napsal:

  Stará vláda byla svržena pod záminkou směšných obvinění, za kterými se už zavírá voda. Z kroků nové vlády začínám chápat, proč někomu záleželo na tom, aby tady byla o půl roku dříve. Díky ODS (nejsem příznivcem ODS!!!) nebylo možné prosadit přistoupení k Fiskálnímu paktu a zrušení dodatku k Lisabonské smlouvě. Teď to půjde jak po másle. Asi se ještě budeme divit.

 6. diego004 napsal:

  Pepan: jasne, stacilo videt Dluhoslava na navsteve Bruselu, to bylo jak navrat ztraceneho soudruha … 🙂 jesteze Barroso a Schulz nemeli kalhoty dole, vzal by to s chuti i s rozbehem … 🙂

 7. diego004 napsal:

  ad dodatek LS: ja doufam, opravdu doufam, ze ma Bohus 100% jistotu v tvrzeni, ze ten dodatek nehraje uz zadnou roli…a ze to nema podporene jen tvrzenim nejakeho orange soudruha z plzenskych prav… 🙂
  – protoze pokud pravdu nema…. ultra mega prus.r pro celou CR … 🙁

 8. Pepan napsal:

  diego004:
  Možná budou sudetské restituce.

 9. Libri napsal:

  Nechci malovat čerta na zeď, ale že se bude jednou o majetek sudeťáků hrát je podle mně jistota. Ty kecy, jako že dosud to nikdo nenárokoval, jsou pitomé asi jako dávat za příklad že se v autě ještě nenaboural ten, kdo ho nevlastní. Kdo by asi tak podával žalobu, když bylo jasné že legislativa to neumožňuje. Nicméně očekávám, že si počkají na vhodnou příležitost. A bude to podáno jako pomocná ruka. V době až budeme vězet v dluzích až po uši. Někde jsem četl vzpomínku jednoho účastníka setkání knížete s nějakou šlechtičnou, která mu blahopřála jak se mu podařilo získat tolik majetku. Jeho odpověď prý byla, že vracet se ještě bude tolik, o čem se nikdo dnes neodvažuje ani pomyslet, protože češi budou mít úplně jiné starosti, neboť nebudou mít co žrát.

 10. Oracle napsal:

  Čert bol nám dlžný (bývalému východnému bloku) toto EU.

 11. Martin Kopáček napsal:

  EU je něco jiného, než byla na začátku. Socialistický moloch, který drží nad vodou černé díry typu Řecka. Obávám se, že to bude prostě důvod pro další daně a další příkazy/zákazy. Bohužel, doba kdy slibovali referendum k závažným otázkám, je dnes minulostí. A je to škoda.
  Fiskální pakt je podle mne hodně riskantní, víceméně budeme i v rozpočtových věcech těžce ve vleku. Ach jo.

 12. diego004 napsal:

  MK: soudruzi z Bruselu referendum nahradili opakovanim hlasovani tak dlouho, dokud z toho nevypadne jimi pozadovany vysledek… 🙂 jak proste a genialni …

 13. Martin Kopáček napsal:

  diego004: Ano, Irové by mohli vyprávět 😀

Přidat komentář