Brexit – Kdo má v ruce lepší karty?

Velkohubá prohlášení ihned po referendu jsou jedna věc a realita několik let trvajících vystoupení je věc druhá.

Toto je klíčová otázka dnešních dní: kdo má lepší karty v ruce? Ale opravdu, nejen podle prvních dojmů udělaných pod emocemi. Velká Británie nebo Evropská unie? Uvědomme si, že Velká Británi není Řecko.

Podle chování představitelů Evropské unie soudím, že se domnívají, že Evropská unie drží výrazně lepší karty. Většina analytiků tvrdí, že ochod Velké Británie z EU poškodí britskou ekonomiku a podobně. Co když je to opačně a lepší karty v ruce má Velká Británie?

Kde jsou slabiny Evropské unie? Ve vlastních problémech – počínaje Řeckem přes dohadování o (ne)demokratičnosti některých korků polské vlády až imigrační krizi.

Británie je pro Německo třetí největší exportní zemí, pro Francii s Itálii pák pátou. Sotva lze předpokládat, že by se tyto země pouštěly do obchodní nebo celní války s Velkou Británií.

Stejně tak budou tyto země sotva blokovat přístup britských finančních institucí na evropský trh. Přece jenom je potřebují. A to i přes to, že se mluví o stěhování bankovních centrál z Londýna na evropský kontinent. Je ale Frankfurt opravdu alternativou Londýnu? Pokud ano, snad jenom kvůli podobnému časovému pásmu. Proč by se jinak nemohly banky přestěhovat z Londýna do New Yorku? Velká Británie stejně euro nemá, tak by to mohlo být jedno.

Zdá se mi, že obě strany mají minimálně stejně dobré karty. A pokus má někdo navrch, není to Evropská unie.

V zájmu Britů je, aby to vše proběhlo v klidu a Evropská unie netratila svoji tvář. Proto Britové nijak nespěchají, jsou si podle všeho vědomi toho, že oni nejsou ten slabší. Akorát to zatím nechtějí dát otevřeně najevo.

Kniha Průvodce burzou a investicemi ke stažení zdarma

 

 

Komentáře
  1. Libri napsal:

    No ještě bych zohlednil fakt, že měnové či jiné unie mají vždy tendenci první opouštět ti silnější. stačí si poslechnout blekotání řeků, italů nebo francouzů, že z EUsojúzu ani za nic.

Přidat komentář