Brexit a poslední bývoj

Média jsou plná dnešních amerických voleb, finanční servery toho, kam se pohnou trhy po oznámení výsledků, případně jakým oborům pomůže výhra toho či onoho kandidáta v delším časovém horizontu. Nemluvě o zlatu, ropě…

Já jsem připravil souhrn z druhé strany Atlantiku – souhrn posledního vývoje kolem Brexitu.

Před necelým týdnem vydal londýnský soud rozhodnutí, že ještě před tím, než premiérka uplatní paragraf 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Velké Británie z Evropské unie, musí získat souhlas parlamentu. Jinak že by se jednalo o obcházení suverenity parlamentu, a to i v případě referenda. To tak de facto má „pouze“ argumentační význam.

Britská libra v reakci na toto rozhodnutí skokově posílila v naději, že k Brexitu nakonec nemusí dojít.

Je to zvrat, protože premiérka řadu měsíců tvrdila, že díky výsledkům referenda nepotřebuje souhlas parlamentu (mimochodem, nedovedu si představit, co by se dnes ve Velké Británii dělo, kdyby již byla paragraf 50 uplatněn).

Na jednání parlamentu jsem opravdu zvědav, protože během kampaně většina zákonodárců podporovala setrvání Velké Británie v EU. Zároveň ale prohlašovala, že budou akceptovat výslechy referenda – takže by měli uplatnění klauzule o vystoupení podpořit.

Pokud bude paragraf o vystoupej uplatněn (tipuji, že ano), následná vyjednávání o Brexitu budou tvrdá a odhadují se na dva roky. Parlament se může snažit nenechat vše na vládě a získat větší slovo v tomto procesu. Uvidíme.

Velká Británie nemusí mít v ruce horší karty než Evropská unie.

 

 

Komentáře

Přidat komentář