Banky zemí BRICS

O tom, že země BRICS chystají vlastní banku, se psalo již dříve. Jaký je poslední stav?

Země BRICS podle všeho nepracují jenom na bance, ale i na alternativní struktuře ala Mezinárodní měnový fond + Světová banka. Důvodem je skutečnost, že kontrola MMF a Světové banky je v rukou Spojených států a západoevropských zemí. Základní účel těchto dvou institucí by zůstal podle všeho podobný, jako je nyní u MMF či Světové banky. Defacto jde o konkurenční projekty.

Cílem fondu by byly devizové rezervy dostupné účastnickým zemím v případě krize (prudké oslabení domácí měny, rychlý odliv spekulativního kapitálu, krize finančního systému dané země  apod.), tento fond by intervenoval na finančních trzích v případě krize v některé z účastnických zemí. Asi něco jako „BRICS Plunge Protection Fund“, možná jako „Emerging Markets Plunge Protection Fund“.

Kapitál obou nových institucí bude 100 miliard dolarů, podíly se ještě domlouvají. Čína, vědoma si svých velkých dolarových rezerv, by ráda udala co největší z nich a získala větší podíl.  Částka odpovídající 100 miliardám amerických dolarů již něco na finančních trzích zmůže.

Vzhledem ke kapitálu účastnických zemí lze předpokládat, že Čína sotva půjde pro půjčku k těmto novým institucím, aby financovala domácí projekty. Půjčky či pomoc od nich budou nabízeny rozvojovým zemím jako alternativní financování místo MMF ši Světové banky.

Nová banka by se primárně soustředila na poskytování půjček na asijské inftrastrukturální projekty. Na podobné, jaké dnes financuje buď Světová banka, nebo i již čínská EximBank.

Podle posledních informací by nezbytné zakladatelské smlouvy měly být dotaženy letos v létě a obě organizace by měly být spuštěny příští rok.

P.S.

Dost možná se výměna informací vyhne „klasickému“ internetu mimo relativně jednoduchý dosah Spojených států. Jde o globální podmořský kabel spojující země BRICS, který by taktéž měl být dokončen v roce 2015, na kterém se pracuje již několik let  a informace o kterém pronikly v loni na podzim…

 

Komentáře
 1. VoDo napsal:

  Konkurence je vždy dobrá a aspoň v MMF zbyde víc peněz pro potřebné na západě.

 2. Oracle napsal:

  @ VoDo:
  MMF nemá peniaze, ona len sprostredkuje tie peniaze, ktoré členské štáty poskytli na tieto účely, no a podmienky pôžičky sú nastavené tak ako to vyhovuje USA/nadnárodným firmám. Uvidíme ako bude pracovať nová banka.

 3. Pet napsal:

  tímhle tématem se moc nezabývám – nepředpokládám, že 100 mld. USD je pro takovouto banku dostatečné a při té příležitosti se ptám zda je to jen vějička jak vytisknout více juanů – jiná alternativa mne nenapadá – půjčovat 100 mld. USD v rupiích, rublech, juanech – znovu se ptám kdo si to bude půjčovat? není jednodušší vydat dluhopisy v domácí měně a umístit je na trh? – proč si teda BRICK země již nepůjčují mezi sebou, mohou si nakoupit vzájemně dluhopisy, nebo mi něco uniklo?? Představa, že si půjčí Vietnam, Filipíny, Malajsie od Ruské banky je uchopitelná a ´v současné době by na splátkách vydělali, ale to i na splátkách v USD – pokud čtou na proinvestory – dokáží si představit kolaps USD a tak si jistě půjčují v USD co mohou.

 4. Lime napsal:

  Rezervy MMF, Ruska a Číny. V každém případě nepociťuje v současné době MMF naléhavou potřebu rezerv. Sama G20 se o tom rozhodla a potvrdila na summitu možnost poskytnutí dodatečných rezerv MMF.

  Současné rezervy fondu činí pouhých 400 miliard dolarů. Pro srovnání – rezervy Ruska přesahují 500 miliard dolarů, a rezervy Číny – 3 biliony. S podobnými valutovými rezervami se už mohou stát rozvojové země dárci orgánu, jehož původním cílem bylo poskytování půjček rozvojovým zemím, říkají experti. Může se stát, že MMF už nebude vůbec potřebný.

  Faktem zůstává, že váha ekonomik pod zkratkou BRICS je podstatně větší, než tomu bylo před deseti či dvaceti lety. Seskupení BRICS, představují dokonce i v době krize motor světové ekonomiky, téměř 50% přírůstku globálního GDP.

  Rusko a Čína se již v některých vypořádáních obejdou bez dolaru a euro. Nyní se 5 zemí v rámci BRICS chystá poskytovat úvěry v národních měnách. „To není jen symbolický krok a signál, že národní měny zemi BRICS mohou plně sloužit jako účetní a vypořádací měny ve vzájemném obchodu, ale je to i signál toho, že svět přestává být jednopolárním“.

 5. Sid napsal:

  Aby měla taková banka skutečně nějaký podstatnější význam bude muset být kapitalizovaná v jiné měně než USD. Jinak to celé postrádá smysl.
  Pak například takové ( https://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2014/5/8/spojene-staty-maji-eso-v-rukavu-proti-ruskym-bankam-planuji-pouzit-silnou-zbran/ ), či podobná opatření mohou celý sytém zlikvidovat.

 6. DEERRICK napsal:

  no uvidíme.Já osobně se domívám,že IRS je v USA nezakonný.Nikdy ho neschválily všechny státy USA.A tudíž v USA by neměla být povinnost platit daně.Sám nevím,moc podrobně se tím nezabývám,ale už jsem o tom četl na více místech.Ale být občanem USA,tak to dám k soudu a uvidíme,co na to Nejvyšší soud USA.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Diskuse:Da%C5%88_z_p%C5%99%C3%ADjm%C5%AF

 7. DEERRICK napsal:

  podle mne jsou USA banda idiotů i s tím jejich dolarem.Tady vidíte výsledek v Sýrii,povstalci podporovaní USA zničí stavbu z 13. století.To se ne mne může zlobit,kdo chce,ale tohle jsou prasárny,které by jim měl někdo vrátit.

  https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/335687-silny-vybuch-v-halabu-rozmetal-starobyly-hotel-a-okoli-stredoveke-citadely.html

 8. Oracle napsal:

  Čína poskytne pre Zimbabwe pôžičku, hádajte čo je zábezpeka?
  Zlato: https://www.zerohedge.com/news/2014-05-07/china-demands-gold-collateral-zimbabwe-loans V čom môžete obchodovať v Šanghaji zlato a ropu? V Yuanoch.
  1. krok k zlatému Yuanu/ku komoditným menám pričom elegantne transformujú svoje US$ rezervy na zlato.
  Je tu ešte niekto kto vážne myslí, že čaká nás medvedí trh v zlate a striebre?

 9. VoDo napsal:

  Cina se pripravuje na kolaps juanu, to je snad kazdymu jasny, zlato pak vymeni za USD aby meli co zrat. Cinskej zazrak se pomalu ale jiste hrouti.

 10. marwin napsal:

  to VoDo-a nebylo by pro číňany jednodušší v případě kolapsu juanu prodávat US bondy ,než pracně nasyslačený Au?
  Mají toho,jak sladkýho zelí,za to už by byla slušná hostina…:)

 11. Oracle napsal:

  @ VoDo:
  USA exportuje do Číny potraviny, šrot, suroviny a čerstvo vytlačené US$ teda infláciu tak ako Japonsko a EU. Keď chce Čína kurz Yuanu držať dole, tak musí vytlačiť viac svojej meny než príslušné CB do kopy, lenže sa objavili 2 problémy:
  -masívne dlhodobé tlačenie poškodzuje všetky ekonomiky aj Čínsku;
  -problémy s tieňovým bankovníctvom Číny, ktorá vznikla ako dôsledok zlej regulácie a ktorá bude hlavne riešená ďalším masívnym tlačením.
  Takže keď nechce mať ekonomiku v čudu a hyperinfláciu tak musí urobiť 3 veci zvýšiť dopyt po svojej mene, reformovať a skúpiť problémové firmy. Vyzerá to tak, že ekonomika už utrpela kritické poškodenie takže Čínske vedenie môže len minimalizovať škody. Teda jedinú vec čo môže urobiť na medzinárodnom poli potopiť US$ a etablovať Yuan ako rezervnú menu a najľahšie to urobí tak, že dohodne sa s ostatnými BRICS krajinami, že podľa možnosti budú používať jeho menu a zavedie krytie najlepšie zlatom.
  Ostatné BRICS krajiny na to pristúpia a nielen oni, ale aj väčšina ázijských, Latino-amerických a afrických krajín, druhá možnosť potopiť sa spolu s USA.
  Pár čísiel FED mesačne oficiálne vytlačí 55 miliárd US$, neoficiálne je to 2-3 razy viac, Americký dlh oficiálne je 17 biliónov US$ keď k tomu prirátame aj záväzky tak je to 220 biliónov (našich) a nezamestnanosť reálne je okolo 20%.
  Teda US$ a v ňom denominované papierové aktíva sú toxické.

 12. Pet napsal:

  2 oracle – tak tenhle poslední příspěvek co čtu mi nedává logiku –
  Keď chce Čína kurz Yuanu držať dole, tak musí vytlačiť viac svojej meny
  -problémy s tieňovým bankovníctvom Číny, ktorá vznikla ako dôsledok zlej regulácie a ktorá bude hlavne riešená ďalším masívnym tlačením. — pozn. – ok , až potud je to o QE v Chině

  Takže keď nechce mať ekonomiku v čudu a hyperinfláciu tak musí urobiť 3 veci
  1) zvýšit dopyt po svojej méně – pozn. – zvýšit poptávku po klesající měně ????? – to nějak nefunguje – nebo jo?

  2) reformovať a skúpiť problémové firmy.

  „Teda jedinú vec čo môže urobiť na medzinárodnom poli potopiť US$ a etablovať Yuan ako rezervnú menu a najľahšie to urobí tak, že dohodne sa s ostatnými BRICS krajinami, že podľa možnosti budú používať jeho menu a zavedie krytie najlepšie zlatom.“ – pozn. upřímně – pokud si tohle myslíš, tak je něco špatně – takhle neuvažovali ani v pravěku a to byl výměnný obchod – tímto směrem fungoval SSSR, když zavedl konvertibilní rubl, za který si nakoupil od satelitů a pak to nesplatil ani v té ropě – pořád nevidím důvod proč – pokud by byla poptávka – se BRICS země kurňa nefinancují napřímo už teď?????? – na co budou mít novou měnu, novou banku ?????? – proč se pár zemí chce dostat pod jinou měnu???? – to postrádá logiku – vždyť jim nikdo nezakazuje aby se financovali v domácí měně, brali půjčky od Číny, Ruska, Indie. Pokud zajdu hodně daleko – tak zavedení zlatého juanu = automatické zastavení možnosti tlačit více juanů — tak jak teda ta China splní ty podmínky co jsi psal na počátku – „Keď chce Čína kurz Yuanu držať dole, tak musí vytlačiť viac svojej meny“

  Tak tyhle věci by mne zajímaly – nemám na ně odpověď – tak mi to třeba osvětlíš, ale neodbíhejme někam jinam –
  1) co udělá s Chinou zlatý juan
  2) proč by zlatý juan měli začít používat ostatní země
  3) proč se nefinancují již teď? – pokud narazíš na oblíbené swapy – tak je prosím uveď – o jaký objem se jedná( jestli se nemýlím, tak nejvyšší swap má podepsaný s Japonskem, nebo J. Koreou
  4) jak zvýšít poptávku po měně, která má uvadající ekonomiku
  („Vyzerá to tak, že ekonomika už utrpela kritické poškodenie takže Čínske vedenie môže len minimalizovať škody.“)

 13. Pet napsal:

  nechci slučovat 2 věci a tak mimo předešlý příspěvek se zeptám, zda víte v historii o případu, kdy centrální banka navýšila svoji bilanci skrze QE a přesto to tamní ekonomika zvládla a CB po skončení QE svoji bilanci snížila, bez potřeby hyperinflace?

 14. VoDo napsal:

  Pet: neni známo, ale bude 🙂 měna krytá důvěrou je ten nejlepší ekonomický výmysl, stačí tu důvěru udržet.

 15. VoDo napsal:

  Jo a ještě se k tomu blíží Řím, kdy ředili mince asi třista let než to padlo, takže máme ještě asi 260 let 🙂

 16. marwin napsal:

  to VoDo-svatá pravda.Stačí tu důvěru udržet…!
  Asi tak,jako důvěru prasete v chlívku,že panímáma s kyblíkem žrádla to s ním myslí dobře.Do 120 kg -a pak už je to jedno…:)
  P.S…svoji důvěru ve spojené fiat měny všech zemí jsem dávno poslal k čertu-v návalu pudu sebezáchovy…:)

 17. Oracle napsal:

  @ Pet:
  Odpoviem Vám, lebo mate zmysluplný príspevok a ja zas robím myšlienkové skoky typu „sťajú Vám hlavu, lebo Mášenka vyliala olej“.
  Takže Čína bola dotlačená k masívnemu tlačeniu, lenže tie peniaze nedostali tam kde to bolo potrebné, tak sa vytvoril masívne tieňové bankovníctvo sprevádzaný komoditnou bublinou. Táto bublina teraz praská a poškodí to nielen Čínsku ekonomiku, a aby zachránila situáciu čínske vedenie začne masívne tlačiť a skupovať problémové aktíva to ale môže vyústiť do hyperinflácie, takže je potrebný externý absorbent a tým je BRICS banka a ostatné krajiny pridružené k tomuto zoskupeniu. Keby bolo len to, tak tu máme ďalší MMF, čo by neprešlo z politických dôvodov, tak skôr súčasná ako budúca mena bude krytá zlatom.
  Podotýkam v Šanghaji je burza so zlatom a ropu, kde sa tieto komodity obchodujú v Yuane a nie sú tu futures ale fyzická dodávka, takže prejsť na krytie nebude problém.
  Čo sa týka swapov, signalizujú objem obchodov medzi krajinami vyjadrené vo vlastných menách, nič viac nič menej. Na to celé potrebujete aspoň 3 veci ďalšie krajiny ktoré majú komoditné meny, čas a politickú vôľu, ktorú svojimi činmi poskytuje USA, ich posledný ťah: https://www.sovereignman.com/trends/the-next-shoe-drops-just-2-days-after-the-last-one-14402/
  -podľa toho čo vidím, tak 1-1,5 (max o 3) mesiace budeme tu mať nový systém, ktorého základ bude zlato napr. štáty arabského polostrova chystajú zlatý dinár: https://www.youtube.com/watch?v=sZD1i0GbQzg
  Čínska ekonomika tá síce upadá, ale stále má produkčné kapacity, ale to isté nemôžeme povedať o ekonomike USA, tá upadá a nemá produkčné kapacity, teda konzumuje viac ako vyrába.

 18. Libri napsal:

  ad ředění peněz – mysím že tu hrají podstatnou úlohu ještě dva faktory – rychlost oběhu peněz v ekonomice a velikost dané ekonomiky. co se týče říma, ředění peněz se zrychlovalo s tím jak bylo dosavadní ředění neúspěšné (resp. jakmile vyprchal dočasný efekt pro vládnoucí elitu, která jediná na ředění profitovala a profituje). jelikož šlo o pomalý ekonomický systém (ve srovnání z dnešní rychlou dobou, kdy zboží přepravíme kamkoli na světě do 24hod a zaplatíme ve zlomku sekundy). proto ta doba ke krachu trvala stovky let. druhou takovou výraznou situací byla francie a jejich livres – John Law tiskem livres zničil francoouzskou ekonomika cca za 5 let – hrál tady faktor malého území a tedy i malé ekonomiky. dnes vidím situaci na něco mezi 🙂 (přesný odhad dle zásad neomylného věštce) – rychlost oběhu peněz je velmi rychlá nicméně v případě dolaru se jedná o globální ekonomiku. takže nejsem příznivcem teorií o kolapsu v řádu dnů či měsíců, nicméně 300 let tomu také nedávám. ovšem o nastavené trajektorii nepochybuji. těch symptomů nezdravé společnosti je tolik, že to nelze ignorovat.

 19. marwin napsal:

  Ještě k tomu sentimentu.
  Spousta lidí intenzivně přemýší,kam investovat svoje případné přebytky.
  Neexistuje oblast investic,která nenese riziko (Šichtařová,Kovanda,Kohout atd.)
  Ať to jsou akcie,zlato,nemovitosti,fondy,bondy-všude samá ALE.Přesto provedeme analýzu, volíme – pro nás – nejmenší zlo, a investujeme.
  Měna podložená zlatem by určitě oslovila značnou část lidstva.
  Opravdu neznám papírové peníze,do kterých bych chtěl investovat.Ale peníze podložené zlatem bych bral…:)

 20. VoDo napsal:

  Investice do penez neni investici. Dobra investice je ta ktera nese nejaky prijem. Uvedu priklad, nekdy od roku 2010 se hovori o tom jak system zkrachuje ci jak se zhrouti staty, meny atd.. Nekdo investoval do zlata, nekdo do koruny, nekdo do USD nekdo do shortu a nekdo do akcii a nekdo do dividendovych akcii. Uplynuly ctyri roky, zlato je tam kde bylo, meny plus minus take, akcie udelali 100%, dividendove portoflio mohlo vynest take 100% plus vynos z dividend treba i 40%. Ne toto neni navod na dalsi ctyri roky, jen ukazka toho ze prijem je to proc byt na trhu, vybudovat si svoje vlastni duchodovy pojisteni, ktery zahrnuje i kovy, ne z duvodu teseni se na kolaps, ale pokud by pad doopravdy prisel tak vymenit kovy za novou menu a opet ji investovat do podniku ktery plati dividendy. IBM, Coca Cola, mekac, Intel, a tisice dalsich firem zde budou i po kolpasu, protoze lidi proste budou potrebovat jejich sluzby.

 21. marwin napsal:

  to VoDo-určitě máte pravdu,hlavně v krátkodobém kontextu a hlavně posuzovaném retrospektivně.Lidé,kteří měli ve svém portfoliu akcie Lehman Brothers (nedávno se tady soudil jeden právník se svým brokerem o 2,5 mil.Kč,neboť mu je vpašoval do portfolia bez jeho vědomí)si také mysleli,že je to príma výnosná investice-banka TBTF…!
  No,a o tom,že peníze nejsou investice vykládejte našemu dědovi,který na zahradě pod kaštan zakopal nejen soudek se slivovicí,ale i krabičku stríbrňáků…:)
  Oboje dvoje byl mimořádně zdařilý investiční počin…:)

 22. plukin napsal:

  SID: Dokud uvazuji i tihle v dolarech tak ma dolar pred sebou stale budoucnost lepsi nez zbytek men.

  marwin: btw Armstrong pise i nesmyslu zlatem kryte meny. Funguje to jinak nez si lide vetsinou mysli..
  – mno, nechtel bych aby z me investice bylo neco az za zivota mych vnuku 😀

 23. marwin napsal:

  to plukin-
  to je asi věc názorů.
  M.N.Rothbard zase píše,že je nesmysl měnu zlatem nekrýt,a uvádí pro toto tvrzení spoustu smysluplných argumentů…:)
  Ale uvidíme,jak to dopadne a jak dlouho se lidi ještě nechají tahat za nos…:) A k těm investicím-
  dá se to říct i tak,že bych byl moc rád,kdyby z mých investic něco zůstalo i pro mé děti-vnuky.
  Pěkný den vám všem…:)

 24. Oracle napsal:

  @ Marwin
  Súhlasím s Vami, každá nekrytá mena (krytá len dôverou) bez rozdielu skolabovala. Číňania to môžu potvrdiť de facto oni ju vynašli a padli s nimi na hubu niekoľkokrát.

 25. Pet napsal:

  no banku možná založit chtějí ,ale měny se jim chovají dost dramaticky – Rusové se ve velkém zbavují rublů – https://www.novinky.cz/ekonomika/335914-rusove-se-ve-velkem-zbavuji-rublu.html

 26. Oracle napsal:

  @ Pet
  Naštrbená dôvera sa vracia, na druhú stranu, akonáhle založia tú banku alebo zavedú zlaté krytie či povedia platiť za naše veci len v tom a tom veci sa dramaticky zmenia, len na to sa potrebujú pripraviť inak poškodia svoje ekonomiky a ekonomiky pridružených štátov.

 27. VoDo napsal:

  Rusko je v pasti, korupční ekonomika založená na mining se chýlí ke konci, Rusko čeká možná i bankrot, už třetí za posledních 25 let, nemyslím že by jeho výhružky o prodeji jen za měnu kterou ono akceptuje bude někdo brát jinak než s úsměvem.

 28. xmart napsal:

  Co jiného je přechod na novou měnu než nepřiznaný bankrot.

  Čína tak přechodem na zlatem krytou měnu vyřeší 2 programy – své interní i závislost obchodu na dolaru. A to samé udělá Rusko.

  Proř to musí udělat současně v následujícím článku: https://www.silverdoctors.com/jim-willie-bombshell-over-40000-tons-of-gold-stolen-by-the-west-shipped-east/

 29. VoDo napsal:

  A celej svět bude šťastnější a přijme tu jejich novou měnu…

Přidat komentář