Změna rozložení sil v globální ekonomice

Končí dominance zemí G8? Vypadá to tak. Na posledním jednání skupiny G20 přebraly otěže jiné země, než země skupiny G8. Tyto země předložily vlastní návrhy chránící vlastní zájmy – například Francie zastupující tyto země prosazuje cenovou kontrolu komodit, omezit růst jejich cen. Chtějí omezit to, co nazývají spekulacemi. Mimochodem, na těchto spekulacích se rozvojové země podílejí jen minimálně, pokud vůbec.

Cenová regulace je sice na první pohled hezká věc, ale výsledkem by mohl výt nedostatek vybraných komodit. Jak moc jsou si tohoto rizika vědomi, těžko říci. Docela by mě zajímalo, co vnímají jako větší zlo – zda vyšší ceny nebo nedostatek. Podle jejich chování zřejmě vyšší ceny. Vyšší ceny v nekrytých měnách.

Podle mě tyto návrhy však nebudou dalšími zeměmi – primárně vedenými zeměmi BRIC –  akceptovány.  Už na několika posledních jednáních G20 neakceptovala Čína žádný z návrhů vyspělých zemí s odůvodněním, že jsou rozkladné nebo destruktivní.  Vliv Číny na agendu G20 ukazuje vyšší míru vlivu, než se zdá podle médií.

Důvod nesouladu mezi zeměmi je prostý, jde o konkurenční boj mezi zeměmi. To co představuje pro vyspělé země náklady (včetně zvýšení inflace), jsou pro země, jako je Argentina nebo Brazílie, naopak příjmy. Vyšší ceny komodit jsou tak de facto prostředkem přesunu bohatství z vyspělých zemí směrem k těm rozvojovým.

Boj to bude tuhý, země BRIC jsou v nevýhodě, že mají velkou část rezerv uloženu v dolarech. To je asi jejich největší nevýhoda. Jde o to, jak velké ztráty jsou tyto země ochotny obětovat za udržení svých cílů. Pokud se odhodlají k razantním krokům, řeknou vyspělým zemím něco ve stylu „trhněte si nohou, přestaňte se vměšovat do volného kapitalismu. Finanční krize je vaše dílo, teď se bude hrát podle našich pravidel“.

Připravme se na zajímavou dobu a pečlivě studujme, i mezi řádky, prohlášení jednotlivých zemí z jednání G20. Pro výnosy z investic to bude výrazně důležitější než finanční analýza kupované společnosti.

Komentáře
  1. xjezour napsal:

    Z jakých zdrojů čerpáš informace o jednání G20 a prohlášení jednotlivých zemí?

  2. Jan Dvořák napsal:

    Některé zdroje si s dovolením nechám pro sebe 🙂

    Pro příští týden pak chystám výňatek z placené analýzy zaměřené na vývoj v Evropě pro příští 3 roky – podařilo se mi získat souhlas od autorů analýzy s publikováním výňatku o trhu nemovistostí v češtině. Máte se na co těšit…

Přidat komentář