Zlato x Dolar – nevídaná korelace

Dlouhou dobu fungoval, že zlato posilovalo při oslabování dolaru a opačně. Minimálně na kratších časových horizontech.

V posledním měsíci jsme svědky nevídané změny korelace. Zlato se pohybovalo ne proti dolaru, ale s ním. Když posiloval dolar, posilovalo zlato.  Zde je názorně vidět na grafu.

GLDxUSD

 

Ať už je důvod jakýkoliv, ukazuje ta na významnou změnu chování investorů – něco, co se nedá jen tak přehlížet.

Výsledek? Zvýšení volatility ceny zlata, pokud je vyjádřena v jiných měnách než v USD.

 

 

Kniha Průvodce burzou a investicemi ke stažení zdarma

 

 

Tagy:
Komentáře
 1. Lazy Algo napsal:

  Připomnělo mi to: já jsem kdysi četl jednu studii, která tvrdila, že nejlepší pohled na zato není jako na investiční aktivum, ale jako na měnu. Ale na měnu s nulovou úrokovou sazbou. Tak jsem si to i v hlavě zafixoval.

  Jako dominantní faktor ovlivňující „kurz zlata“ byla studií „prohlášena“ negativní korelace s US úrokovými sazbami. Ostatní faktory, mimo jiné i korelace s cenu dolaru, byly prohlášeny za mnohem, ne-li řádově, slabší.

  Já si „doma“ žádný model ceny zlata podle dané studie nevedu.

  Je ale možné, že by za dané období mohla silná negativní korelace US úroků a ceny zlata platit.

 2. VoDo napsal:

  Zlato vyjadreno v AUD lame rekordy

 3. cipinek napsal:

  a k čemu je pane VoDo taková informace? pokud se shodneme na tom, že AUD je austalský dolar a ten bude k USD oslabovat tak logicky bude zlato v AUD růst, je to stejné jakoby CZK oslabovala k USD, tak taky bude cena zlata v CZK růst…:-)))

 4. VoDo napsal:

  Ano je k nicemu, navic nejspis zlato zase poleti dolu a tentokrat pod tisic USD a s nim i zlaty akcie ktery ted pul roku letely nahoru, je cas na trailing stop loss.
  Trocha historie. Po dosazeni vrcholu v roce 1980 zlato padalo pet let a pote zhodnotilo o 38% z minima behem dvou let. Po dosazeni vrcholu v roce 2011 zlato padalo ctyri roky a prave nyni zhodnotilo o 38% z minima a to za jeden rok.

 5. cipinek napsal:

  tehdy ovšem nebyly velké ekonomiky zadlužené tak jako dnes, a růst HDP byl snad docela svižný…:-), já vidím zlato long, po létě a s volbou nového prezidenta v USA tam bude nucena Žanet Jelen pustit trochu kohoutky „kvalitativního“ uvolnění…:-)

Přidat komentář