Zlato a stříbro – co k jeho dalšímu vývoji říká historie

Cena zlata a stříbra patří v poslední době k čím dál více sledovaným hodnotám. Protože jsou letní prázdniny, připravil jsem analýzu, vývoje ceny zlata a stříbra od letních měsíců do konce kalendářního roku v průběhu posledních 10 let. Změna ceny je počítána vždy vůči letnímu minimu.

Pokud by historie byla vodítkem a pracovali bychom s průměrem, měly by se ceny zlata na podzim přiblížit k 1800 dolarům. V případě maximálního historického růstu by se cena zlata vyšplhala těsně pod 2000 dolarů, konkrétně na 1980 dolarů. To se může zdát moc. Z jiného pohledu to ale vůbec moc není. Podívejte se sem.

Jak je na tom stříbro?

Jeho volatilita je v porovnání se zlatem mnohem větší. Při průměrném růstu by se jeho cena vyšplhala na 45,5 USD, v případě opakování maximálního růstu z loňského roku by se pak cena dostala až těsně pod 60 dolarů za unci.

Toto je však jen opakování historii. Vzhledem k letošnímu vývoji mohou ceny obou kovů vzrůst výrazně více. Jestli to tak skutečně bude, to se dozvíme za 5 měsíců.

Komentáře
 1. johndow napsal:

  Tak dneska po otevreni burzy zlato rovnou na maxima 1690 a stribro skoro bez pohybu, takze je na nej jeste stale vice nahlizeno jako na prumyslovy kov (byl jsem celkem zvedavy kam se vyda po otevreni), o zlatu jsem nepochyboval .)

 2. Jan Dvořák napsal:

  Také to pozorně sleduji.
  Jsem zvědav na otevření v Evropě a hlavně v USA. Tam se rozhodne.

 3. VoDo napsal:

  stribro uz je plus 5%
  zlato plus 2%
  QE3 se blizi

 4. VoDo napsal:

  Tak zlato je nad 1700 babek. Jen by me zajimalo kdy se to projevi i na cene junioru 🙂

 5. Jaromir napsal:

  takový kurz, to by vůbec nebylo špatné! Je stejně ale svým způsobem zajímavé, jak dva roky zpátky zlato/akcie těžařů během té krize padaly, teď trhy padají a zlato se drží, resp. roste, potěšující je, že i to stříbro se docela drží, až na ten čtvrteční nebo páteční kolaps 🙂

 6. Jan Dvořák napsal:

  Nestačím se divit. JPM!! předpovídá cenu zlata do konce roku na 2500 USD.

  Kdyby to udělal gold bugger, pochpím to. Ale firma shortující zlato ostošest…

 7. Jan Dvořák napsal:

  Pořád přemýšlím nad motivací JPM.
  Nemůže tou motivací být snaha nalákat množství nových kupců, aby JPM měli možnost jak uzavřít své short pozice?

 8. johndow napsal:

  Tak zlato skoro 1800 a stribro 38, vypadato na to ze jde ratio zpet na 1:50, a pokladat otazku co je prekoupeno nebo preprodano je asi jiz bezpredmetne.

Přidat komentář