Zlato

Kilovka zlata

V polovině července jsem se věnoval stříbru s tím, že banky otáčí své pozice a že se stříbro může pohybovat kolem dlouhodobého dna. V té době se jeho cena pohybovala kolem 20 dolarů za unci.

Při pohledu do zpětného zrcátka se domnívám, že také cena zlata se o prázdninách odrazila od dlouhodobého dna, přičemž jsme na počátku růstu jeho ceny alespoň o pár stovek dolarů. Tím nečekám, že by cena zlata dosahovala pětimístných hodnot, jak již několik let předpovídá Albert Edwards ze SocGen. Ale stovky dolarů vidím jako možné.  Co by to mohlo způsobit?

Stačí pád některé významné banky řešený pomocí bail-in či default některé z předlužených zemí. Kypr byla pro finanční trhy ne moc důležitá země. V okamžiku, kdy by k aplikaci bail-in došlo v některé z klíčových zemí, investoři by rázem začali vnímat zvýšené riziko.

S takovouto událostí by měla problém i samotná burza Comex, která na tom není zrovna nejlépe – objem zlata ve skladu v letošním roce výrazně klesá. Objem „registered“ zlata klesl prakticky o dvě třetiny.

V jejím případě řada lidí mluví o defaultu při nejbližší kritické události, protože nebude schopna dodat investory nakoupené kovy. Zda však stačí, aby Comex mohl plnit své závazky díky dodání ETF a je po problémech, ovšem jen z pohledu burzy. Z pohledu klientů očekávajících fyzické zlato by po problémech nebylo. Objem „papírového“ zlata objem fyzického převažuje zhruba čtyřicetinásobně. Celé to směřuje k posílení trendu k dvojí ceně zlata.  Zvláště v případě, že fyzické zlato v dnešních dnech směřuje do pevných rukou.

Co by ceně zlata pomohlo? Nárůst úrokových sazeb (i když jejich výhled by stál za detailnější rozbor), zejména ve Spojených státech. Efektem by byl růst úrokových sazeb, ať už by Fed dělal, všechno možné. Pokud by se zlato vrátilo do měnového systému, k čemuž dříve nebo později (spíše dříve) dojde, i to podpoří jeho cenu.

Slovy z jednoho filmu: dávám překonání historických maxim rok, maximálně dva.

 

 

Komentáře
 1. Jan Altman napsal:

  Ježíííš nestrašte. Já chci ještě co nejdelší dobu kovy nakupovat levně…

  Koupil jsem USD (jsou teď levné) a doufám, že se hoši v USA brzy dohodnou na navýšení dluhového stropu a dolarová cena kovů klesne.

  Stejně tak v EU – ať se s bankama či prasátkama děje cokoli, ECB příspěchá na pomoc. Navíc pokud v DE vznikne velká koalice, mohla by být ochotná k věcem typu fiskální unie resp. eurobondy.

  Protahování neudržitelného ještě bude pokračovat několik let, na to vsázím já.

  Jediné, z čeho mám akutní obavy, je domácí situace. Jak dopadnou volby asi tušíme. A co bude následovat, to asi také: daně z příjmu i z majetku porostou. Poroste i deficit. A CZK dost možná oslabí, což by nákupy nepříjemně prodražilo. To je to, čeho se reálně bojím. Nic jiného v horizontu jednotek let nehrozí.

 2. burakcz napsal:

  Mám dotaz na pana Altmana. Příští týden budu v okolí Bonnu a rád bych si přivezl nějakej kov. Nevíte o nějakém obchodě přímo v Bonnu nebo jeho blízkém okolí.
  Vyhledávač gold.de, který obvykle pro tento účel využívám, nabízí nejbližší v Kolíně a tam se mně kvůli tomu nechce. Předem dík za odpověď.

 3. Jan Altman napsal:

  No obávám se, že s tím vám moc neporadím. Zkušenost mám s prodejci blíže k ČR (Mnichov, Erding, Norimberg, Dresden).

  Vyhledával jsem si ty prodejce primárně podle tohoto webu:
  https://www.silber-investor.de/silber-verkauf-silber-muenze-wiener-philharmoniker-2013.php

  protože se na ten seznam nedostane úplně každý překupníček, plus tam jsou řazeni dle aktuální ceny. A nepomůže Google? Tzn, nějaké „Bonn silber OR bullion OR edelmetall“…

Přidat komentář