Zajímavé komentáře čtenářů z uplynulého týdne

Je tu další výběr nejzajímavějších komentářů čtenářů

 

standa: A teď si vezměte fakt, že všichni poměřují dluh a další parametry vůči HDP, jednomu z nejpochybnějších ukazatelů v ekonomice.

V dobách, kdy státní utrácení činilo jen nějakých 10% z rozpočtu, tak ani to největší plýtvání nevedlo k významné změně vztahu mez HDP a ekonomikou.

Ale dnes, kdy státní utrácení přesáhlo 50%, je už obrovský rozdíl, jestli stát peníze investoval do infrastruktury, nebo za ně postavil prodělečné podniky či nechal vystudovat vysokou školu lidi s IQ80.

Peníze ze státního rozhazování jsou pro ekonomiku stejně ztracené jako hodnoty zničené povodní či tajfunem. Oboje však přesto zvyšuje ukazatel HDP. Někteří ekonomové jsou již natolik zahledění do svých falešných ukazatelů a natolik odtržení od reality, že opěvují japonskou tsunami jako dar z nebes, který skvěle vylepšil HDP. Asi nečetli Ekonomii v jedné lekci.

Kdyby dnes žil Mao Ce Tung, určitě by do nebe chválil růst HDP výstavbou tavící pece v každé vesnici. A západní ekonomové by se na ten zázrak jezdili dívat, a nad mrtvolami hladem zmořených rolníků by obdivovali ten ekonomický zázrak.

 

Jan Altman: A co se týče HDP, tak to je samozřejmě další nesmyslný údaj.
Jednak samotný výpočet výdajovou metodou, kdy se započte každý sebe nesmyslnější vládní výdaj… WTF?
Nově se hoši rozhodli změnit statistiku a do HDP započítávají i šedou a černou ekonomiku (prostituci, drogy, …). Jako zázrakem HDP vzrostlo a poměr dluhu k HDP klesl. Zázrak!

Příště do toho zahrnou i ekonomiku domácností: průměrný manžel pomůže manželce s úklidem v hodnotě 3000Kč/měs, manželka mu ve stejné hodnotě pomůže s praním a žehlením. Reálně to je nula od nuly, ale kdyby si za to doopravdy navzájem platili, HDP dramaticky vzroste – takže by se politici mohli rozhodnout to započítat odhadem, stejně jako tu šedou ekonomiku.

Máme tedy nesmyslný ukazatel HDP, z něj odvozujeme (pomocí od stolu určené metodiky výpočtu inflace) reálný růst HDP. Paráda. Ale reálně nikdo nemůže s určitostí říct, jestli ekonomika doopravdy roste o 2%, nebo klesá o 3%. Takže realitou může být to, že spíše klesá a proto v USA v 50.letech manžel ze střední třídy uživil rodinu, dětem zaplatil vzdělání, všem zdravotní pojištění, barák, auto, … a dnes dělá i manželka, přesto nezvládají splácet a děti studují na dluh.

Stát má eminentní zájem předstírat, že inflace je nižší (nemusí valorizovat, atd…) a růst HDP vyšší (všichni jsou happy, zadlužení klesá, …). Pro tak velkého dlužníka je inflace nutností a když je nepřiznaná, tak tím lépe.

A další věc: k čemu vůbec je udávat zadlužení jako poměr dluhu k HDP? HDP přeci není majetkem ani výnosem státu, ze kterého by ten dluh mohl platit. Dluh může platit pouze z té části HDP, kterou se mu podaří lidem a firmám zkonfiskovat (ukrást). Čili daleko lepší indikátor zadlužení by byl poměr dluhu k “daňovým příjmům státu” (eufemismus pro loupež), nebo lépe k jejich disponibilní části (bez mandatorních výdajů a dalších závazků).
Přeci je rozdíl, zda některý stát vybere na daních 50% HDP a některý jiný 30% HDP. Když oba mají zadluženost (dluh k HDP) třeba 60%, tak ten první má reálně daleko více prostředků ke splácení. Ten druhý zase má určitou rezervu, než narazí na limity loupeže v podobě Lafferovy křivky (na které ten první již asi narazil). Každopádně situace těch dvou států je dramaticky odlišná, přestože míra zadlužení takový rozdíl nenaznačuje.

 

marwin: No- a mně právě vůbec není ukradený to,proč se indexy urvaly ze řetězu.Alespoň ne ve chvíli,kdy chci akcie nakoupit.
Je rozdíl,jestli firma prodává skvělé preparáty ,válcuje konkurenci na trhu kvalitou i cenou a její akcie stoupají,anebo hrajeme Monopoly,kde si bankéř vesele připisuje na bankovkách nuly a po nás se chce jenom to,abychom zůstali ve hře a věřili mu,půjčovali si od něj ty zfalšovaný prachy a nakupovali ostošest už tak předražené akcie…

 

Libri: ad oslabování reminbi – rusko a čína zatím nemají vybudovanou infrastrukturu na nový peněžní systém. v stávajících herních mantinelech jít hlavou proti zdi nedává smysl, levnější je plout po větru. taky doposud když byli (a z velké části stále jsou) pouze montovnou, neměli ambice shodit dolar coby rezervní měnu, jenže od jistého okamžiku pro ně současný systém přestává být výhodný a jsou přes dolary stále více okrádáni. bylo by bláhové si myslet že se budou usmívat jak Lojzíci a pracovat dál za tištěné dolary.
že se tak nestane do týdne (jak někteří plánují již několik měsíců) je dáno mnoha faktory, ale některé procesy nejde prostě urychlit bouchnutím pěstí do stolu. To bouchnutí do stolu možná nebylo slyšet, ale jsem si jist že nastalo, a nyní se trpělivě pracuje na všech krocích nutných k vystřídání US dominance. Leckdo se může ušklíbat nad konspiračními teoriemi, ale jsem si jistý, že prosazení eura bylo silně motivováno také odstraněním silné marky. Ta posilovala a spolu s ní i německá ekonomika. Matlat do toho oslabování měn slabých ekonomik je snaha udělat z různých podmínek stejné zákonitosti.

 

Komentáře
 1. Oracle napsal:

  SA zakladá nový fond, nie je to nič pozitívne pre západný finančný systém. Ide o reakciu na sústavné okrádanie Saudskej Arábie a ostatných OPEC krajín. Prečo to hovorím?
  Masívne tlačenie meny je krádež, zmenšuje bohatstvo producentov a obohacuje finančný sektor (čo je v lepšom prípade pomocná služba v horšom parazit na tele ekonomiky).
  Radšej ani nespomínam, že SA okradli o svoje Londýnske zásoby zlata (oficiálne priznanie nech nikto nečaká).

  Ergo SA západu neverí ani nos medzi očami.

 2. Petr Gejdos napsal:

  Já se minulý týden válel u moře, mimochodem na Istrii a počasí mohlo bejt i podstatně horší, takže nenaříkám. Internet tam dostupný byl kvality, která rozhodně nesváděla k psaní příspěvků, ač tedy někteří zde psali skutečně „pozoruhodnosti“ – stačilo mi již to, že odeslání prostého mailu o „bezporuchovém dojezdu“ byla záležitost dlouhých minut a nervů, kdy člověk přemýšlí „co ten krám vlastně dělá“, zda se restartuje, nebo už je definitívně po smrti.
  ……………………………………………………….
  Ale číst si se sem tam jakž takž dalo, tak jsem si tedy sem tam tady četl. A skvěle se bavil … hmmm Naprosto zásadní chyba v úvahách některých místních s životem vezdejším zcela „spokojených boys“ je to, že mají snad již v genech zafixovaný americký dolar + všechny ty pochybné a zdravému selskému rozumu se naprosto příčící ekonomické „velepravdy“, kterými nás roky oblbují všelijací nositele Nobelovek za ekonomii, ale i za mír. V Bibli jest se možno dočíst patrně zásadní poučku o správném pohledu na svět. A sice, že podle ovoce poznáme strom. A my přece můžeme vidět, jaký to strom Bretton-woodský nám to tu roste ! Přečtěte si zdůvodnění, proč vlastně systém z Bretton Woods vznikal, co všechny ty instituce z toho vyplývající měly pro svět zajišťovat a porovnejte s tím, co se dělo ve skutečnosti. Potom doufám i nejmenovaný pán zalezlý kdes v Australii pochopí, že se poněkud mýlí a že jeho pohled na svět není zrovna realistický. Já nechápu třebas pana s nick drewid a jeho myšlení, hojně prezentované v diskusi pod článkem „Finanční válka – rychlé shrnutí“ a osobně jej podezírám z „nečestného“ přístupu k diskusi, tedy ji nými slovy, že si z nás dělá srandu. Na to se nedá fakticky reagovat, považuji to vše od něj za pouhou provokaci a snahu diskusi fakticky zlikvidovat.
  Ovšem musím zaragovat na pana Oracle v téže diskusi a pořátelský upozornit, že sám jeví docela příznaky genetického poškození dolarovým myšlením !
  Proč to:
  1.Světovou měnu nemůže zavádět stát či skupina států, která by na zbytku světa nějak životně závisela, aniž by tomu bylo i naopak. Příkladně si představme nepředstavitelné, že by stát Somalsko zavedlo jako jediné platidlo a měnu čisté kovové zlato ve formě „somalského zlatého dolaru“. To prostě nejde a hrozilo by navíc, že si toho zbytek světa nemusí ani všimnout. Ovšem zemí BRICS si zaručeně již nevšimnout nelze. Dokonce ani jen samotného Ruska se zlatým rublem by nebylo možné si nevšimnout !
  2.V okamžiku, kdy má významná část světa zlatou měnu a odpovídající síla jejich ekonomiky neumožní nějaké „vydírání“ či bojkot – neexistuje reálná možnost spekulací proti takové zlaté měně. Spekulovat lze s virtualitou, nikoliv s realitou – realita má tu vastnost, že existuje nezávisle na nějakém chtění a plánování nějakých elit kdes na burze v NY. Jediný skutečně vážný způsob provádění takových spekulacií nutně musí totiž být schopnost vyvolat a vyhrát světovou válku. Západ to dobře ví a hle – zdůvodnění, proč tolik až zdánlivě nesmyslně zbrojí. Realita je dnes již nevratně taková, že Západ již jinou možnost nemá. Západ musí vyvolat světovou válku a pokusit se jí vyhrát, pro USA a celý Západ není cesty zpět !!
  3.Rusko a Čí na nemají žádný výběr, výjma dvou možností:
  a)Připojit se k Západu a hrát stejnou hru na NWO
  b)Připravit se na totální světovou válku.
  Domyslete si to ! Jiné možnosti skutečně nejsou !!
  ………………………………………………………
  Já naprosto nepochybuju o tom, že strategové na obou stranách toho ví dostatečně tolik, aby toto všechno věděli. Pan drewid nechápe nebo nechce chápat, že nikdy žádná parita nebyla a ani nemusí být. A přesto Západ takovou válku vyhrát nemůže. Rozhodovat bude realita a ta je taková, že země BRICS a všichni, kdo jim zatím tajně drží palce, se bez toho ráje keťasů, přezdívaného „Západ“ se obejdou – naopak ale to již nepůjde. Konat již dost dlouho musí Západ, protože nyní tahá za kratší konec. Nu a Západ jaksi nemá de facto kromě války již ke světové situaci co říci.
  ALE POZOR !! EXISTUJE MOŽNOST, ŽE TOTO VŠE ONEN ZÁPAD I BRICS DĚLAJÍ SPOLEČNĚ A JEDNÁ SE O SPOLEČNÝ KOMPLOT.

 3. lulinak napsal:

  konecne nekdo nahlas rekl, ze to muze byt tak, muze to byt i onak, a muze to byt take cele i uplne jinak.
  Hura, ze jsou snad jeste lide, co pochopili ze nikdy nebudou mit patent na rozum a chapou prastare pravidlo „vim ze nic nevim“, ktere zejmena v dnesni dobe bude cim dal uzivanejsi.

  Ale zpet k ZH a hlubokym analyzam probihajíciho kolapsu, za posledni tydny se tu vytvorila moc pekna kolaps komunita, tak velke sorry za vyruseni.

 4. DEERRICK napsal:

  jsem si dnes v noci nahodil prodej 5 short call opcí se strikem 109 e expirací 17.7.2014 a premií 1180 USD za kus.A teď přijdu k počítači a koukám,že ropa nějak padla,5 short put opcí se mi vypsalo kolem 5 ráno a kdybych to teď uzavřel,mám zisk cca 2000 USD.No neberte to,když trh dává.

  Light Sweet Crude Oil – aug 2014 109,00 17-7-2014 Krátká pozice Call 5 1,18 0,76 -3 800 2 025 USD 2 025 35,59

 5. Oracle napsal:

  @ PG
  Upozorňujete na to, že celá vec môže byť hra na jednu bránku. Pre určité kruhy to môže byť pravda napr. Rokefellerovci, ich posledné obchody (EXXON, Shell, BP atď) s Ruskom.

  Údajne Európsky a Americký Bilderbergovci sa rozchádzali nad tým ako sa postaviť k Rusku. Európska časť hovoril o tom, ako sa chce dohodnúť s Ruskom a Americký zas presadzovali sankcie. Postavenie Európanov je pochopiteľný, keď Rusi odstrihnú plyn, ropu a suroviny (čo kvôli americkým náckom v Ukrajine je celkom reálny scenár) v Európe celkom určite hrozí povstanie, čo by nebolo v ich réžií.

  Takže je tu aj 3. možnosť, kým „špičky Západu“ sa budú medzi sebou žrať (onedlho sa to prejaví naplno), BRICS vytvorí základy niečoho nového.

 6. Oracle napsal:

  @ lulinak
  2 veci:
  1) Irak
  2) 150-200 US$ za barel, položí kdektorú západnú ekonomiku. 🙂

 7. Oracle napsal:

  Pre „optimistov“ ako lulinak:
  https://www.youtube.com/watch?v=Ci2GBRDq9fw&feature=youtu.be
  😛

 8. lulinak napsal:

  jojo jasny, irak a ropa za 200, o tom nepochybuju.
  Tak za dva mesice se tady zase sejdeme a vymyslime dalsi duvod, ktery bude vypadat aktualne velmi akutne, a jak ten zivot leti co…?

 9. Petr Gejdos napsal:

  Pane lulinak !

  Opravte mě zcela nemilosrdně – podle faktů a surové reality, pokud se v následujících tvrzeních někde pletu:

  1.Země s ekonomikami, které produkují reálné „konzumovatelné“ produkty (= třeba Čína, ale vlastně celý BRICS a spol)(= třeba železo, cement, všelijaké spotřební šunty a spol) a nikoliv pouze toxické finanční produkty, tuto reálnou produkci hojně vyváží hlavně do USA, EU a dalších zemí tzv. „Západu“, přičemž mají v podstatě trvalý přebytek v obchodní bilanci. Onen Západ to de facto platí nikoliv konzumovatelnými produkty (= užitečným zbožím), ale (hlavně) US dolary a podobnými papírky.

  2.Země Západu si vcelku „nenuceně a neomezeně vyrábí“ svoje papírové peníze „stiskem enter“ na PC a znehodnocují tak „úspory“ z obchodních přebytků oněch „produkujících“ zemí (= BRICS). To je de facto a vlastně i de iure nectná sprostá krádež.

  3.Země Západu pomocí dolarového světového systému a tedy nejen (i když hlavně) USA se chovají jako parazit. Země BRICS mají jedinou možnou obranu – požadovat vyrovnávání přebytků v obchodní bilanci nikoliv v US dolarech, ale takových nějakých komoditách, které zaručují, že si zachovají svou reálnou hodnotu bez ohledu na další „výrobu“ US papírků. Reálně se skutečně nabízí jako dokonalá náhrada za konzumovatelné zboží (= které Západ jaksi nedokáže nabídnout a odtud ony olbřímí přebytky v obchodní bilanci) požadovat platby ve zlatě, respektíve dorovnávání nerovnováhy v obchodní bilanci ve zlatě.
  ………………………………………………………
  Tato situace není zde prvně, Evropa již cca před 1000 roky se v obchodování s „Východem“ (= kadidlo, hedvábí, koření a spol) dostala do stejné skoro bezvýchodné situace a jediné zboží pro opravdový obchod v tom slova smyslu měla tehdejší Evropa pouze zlato. To ale byl stav dlouhodobě neúnosný a tehdejší Evropa se tak dala na cestu vyrovnávání deficitů v obchodování pomocí „ohně a meče“. Začali to Portugalci na přelomu 14. a 15 století a dokončili Britové o 300 let později. Evropa a posléze anglosaské Imperium de facto kolonizovaly ohněm a mečem zbytek světa a od té doby zde máme současný „naprosto vynikající“ stav světa. Vynikající pro zloděje a parazity.
  Velmi legrační mi při té příležitosti připadá, když někdo příkladně o „špinavých Arabech“ mluví s pohrdáním, že jediné, co vymysleli za celou historii je džihád a sekání hlav. Navrhuji, aby si takový „myslitel“ promyslel, jak by se mu líbilo být (jako ilustrace) bezdomovcem proto, že dům jeho rodičů obsadil někdo se zbraní v ruce a dnes tam bydlí již vysmátí potomci oněch lupičů a ti krčí rameny, že co jim po tom, oni dům zdědili legálně a ty „špinavý bezdomovče“ táhni pod most, když se o sebe neumíš postarat … A kdyby se takový myslitel dobral oslnivé úvahy, že „…to bylo a již není …“ – potom si srovnejte kulturu života v Libyi před 5 roky a dnes a povídejte něco o tom, že „…to bylo a již není !!“

  ………………………………………………………
  Země „Východu“ dnes představují chudobu, ale i dynamiku a vývoj, založenou na tvrdé práci. Země „Západu“ dnes představují po zuby ozbrojeného lupiče „…nahoře huj a dole fuj…“, který začíná mít úkrutný hlad, neumí si totiž to žrádlo sám vyrobit a skuteční výrobci již nechtějí prodávat jen tak, „za papírky“. Co asi se dá čekat ?? A hlavně, (někteří) milánkové s myšlením parazitů a keťasů, kdy to vše vypukne, kdy vám ztuhne úsměv na rtech ??

 10. Jan Altman napsal:

  „který začíná mít úkrutný hlad, neumí si totiž to žrádlo sám vyrobit a skuteční výrobci již nechtějí prodávat jen tak“

  No zrovna ve žrádle má EU i USA přebytky, kdežto ten úžasný třetí (východní a jižní) svět hladoví. Jinak na tom příspěvku samozřejmě něco je (nákupy surovin a čínských cetek za vytištěné papírky), ale netřeba tento fakt shazovat přeháněním.

 11. kubik napsal:

  Jestli počítám západ třeba jako nato,s tím že si potraviny vyrobí vděčí ropě, a odkud pochází tato ropa?Podobně fosfor,jestli by nám tyto dvě suroviny nedodávali,počet obyvatel se v našich zemích rapidně zredukuje.

 12. kubik napsal:

  Ale ono by to mělo i efekt na ostatní země,třeba blízký východ,kam potraviny vyvážíme,takže je to začarovaný kruh.

 13. Petr Gejdos napsal:

  Pane Jane Altman !

  Já samozřejmě použil slovo „žrádlo“ v přeneseném slova významu v té své ilustraci dnešního stavu světa. Mínil jsem tim obecně „konzumovatelné zboží“, kam však samozřejmě počítám i potraviny. Ale nejen a spíše „hlavně ne jen“ potraviny. Mám dceru poměrně dlouho již žijící (15 let) a vdanou v USA a když jsem tam v roce 2003 trochu déle pobyl u příležitosti svatby, dobře jsem si nastudoval, cože se to v amerických nejen obchodech s potravinami prodává. Po pravdě řečeno, z pravděpodobně „amerického zboží“ mi v hlavě utkvělo snad jen kalifornské červené víno a kdoví, zda i to nebylo v Kalifornii pouze plněno vínem dovezeným z Číny… 😀
  Včera zemřel herec Eli Wallach, vlastně Calvera, který by v této diskusi asi nejlépe svou životní filosofií ilustroval tu mou myšlenku o zlodějích ze Západu, kteří začínají mít hlad a neumí si to žrádlo sami vypěstovat. Ta filosofie zápaďáckých keťasů a parazitů byla poměrně přesně formulována právě v monologu Calvery, když ve filmu „Sedm statečných“ přemlouval „nájemné“ obránce oné mexické vísky, aby se spojili s jeho partou. Já jsem patrně docela hodně naivní člověk. Nekradu, nelžu, věřím Desateru Božích přikázání do slova a do písmene a zčasu načas se poměrně zbytečně a kontraproduktívně naštvu, když potkám jedince s životní filosofií de facto diametrálně opačnou – za což se kaju, Confiteor Deo omnipotenti et vobis, fratres, quia peccavi nimis cogitatione, verbo, opere et omissione: mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa… atd ! Prosím – nebrat má slova a vyjádření mechanicky v tom nejjednodušším možném významu – lidská mluva je bohatší. ostatně ale uštěpačně nemůžu nedodat „čistému vše čisté !“

Přidat komentář