Zadluženost jednotlivých ekonomik

Toto je názorný graf zobrazující zadluženost ekonomik. Schválně nepoužívám slova “zemí“, ale ekonomik.

Je zde dáván dohromady vládní dluh spolu se soukromým dluhem, pouze v něm není započítán dluh finančních institucí, který by to vše celé významným způsobem zkreslil.

Světový průměr je 212 % HDP, průměr vyspělých zemí je 272 %, průměr členských zemí eurozóny je 257 %, průměr emerging markets dosahuje jen 151 %. Dluh Ruska je 43 % HDP.

Nejvíce zadlužené je Japonsko, jehož zadlužení je více než 400 % HDP.

Graf s řadou dalších zemí viz níže:

 

 

 

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

 • – Akcie
 • – FOREX
 • – Indexy
 • – Futures
 • – Opce a další

Ke stažení ZDE

Komentáře
 1. VoDo napsal:

  Kvalita obrázku nic moc. Rusko za posledních 25 let dvakrát zbankrotovalo.

 2. Libri napsal:

  zajímavé že mají tendenci bankrotovat státy s rozsáhlým nerostným bohatstvím, jestli za tím něco nebude ? třeba něco tak konspiračního jako srazit přes monetární tlaky (tisk vlastní měny a nastavení zákonů vnitřních CB pro svůj účel) zemi na kolena a pak za babku skoupit aktiva. obvykle než se v dané zemi objeví diktátor (jehož kupodivu nadšeně podporuje většina utiskovaného obyvatelstva), který chce aby majetek země sloužil především vlastnímu obyvatelstvu, je příslušná judikatura přijata díky spřízněným (čtěme podplaceným) demokratickým vládcům a s přispěním demokratických nevládních institucí věnujícím se jak jinak jenom bohulibým činnostem jako je boj za demokracii, lidská práva a proti korupci … pak už následuje jen humanitární bombardování anebo letecká nehoda toho zlého diktátora

 3. Jan Dvořák napsal:

  S nerostným bohatstvím to je dobrý postřeh.
  Rusko zbankrotovalo, souhlas, toto je stav nyní, to nevylučuje, ž nemůže zbankrotovat zas…
  Ale hlavním kandidátem na bankrot je Japonsko.
  USA jsou také zralé na bankrot, ale dokud bude dolar hlavní světovou rezervní měnou, nezbankrotují.

 4. diego004 napsal:

  chtelo by to lepsi kvalitu, aby to clovek nemusel „louskat“ 🙂 jeste je pekne, jak nekde soukromy dluh tlaci ekonomiku v zebricku nahoru, nizky vladni dluh jeste nemusi znamenat „no problemo“ 🙂

 5. VoDo napsal:

  Libri: proč se na to nekouknout jednoduše? Komodity jsou někdy potřeba víc někdy míň. Jelikož dostat komoditu ze země je daleko jednodušší než něco vymyslet tak se doluje víc než vymejšlí a prachy se prožírají, rozkrádají, ceny rostou, otevírá se více a více dolů až se trh nasití či někdo kdo musí drahou komoditu kupovat vymyslí technologie jak jí využít efektivněji či hledá náhražky. Mezitím se otevírá více a více dolů až cena dosáhne vrcholu a poté padá. Padá rychleji protozě sposuta subjektů tuto komoditu kupovala na sklad a najednou se jim to už nevyplatí a snaží se této zbavit. Dochází k zavírání dolů, a toto trvá přibližně stejně dlouho jako růst ze dna. Komoditní země nešetří, jejich hlavní příjem je z dolování, tudíž jsou zasaženy nejvíce. Neni to jen Rusko, ale to umí bankrotovat.
  Příklad o komodatě která byla nahrazena je velrybý tuk který se používal ma svícení až skoro velryby lidé vyhubily.

 6. Hugo napsal:

  Vodo a kolikrát by rusko zbankrotovalo pokud by si mohlo tisknout vlastní měnu bez povinného navyšovaní dolarových rezerv v CB? a kolikrát by zkrachovaly spojené státy kdyby měly podmínky pro tisk dolaru nastavené tak jako Rusko pro tisk rublu? Já myslím že to kdo kolikrát zkrachoval není moc relevantní když tu někdo podvádí a žije na úkor jiných.

 7. Jan Altman napsal:

  V žádném případě se nechci zastávat té východní byzantské bašty samoděržaví, ale i USA podle mne v sedmdesátých letech také zbankrotovaly (nebyly schopné dostát svým finančním závazkům).

 8. VoDo napsal:

  Hugo: pokud vím tak Rusko má taky fiat měnu
  JA: souhlas, proto mají vysoký dluh, přeci jenom je to už 40 let… Stejně tak česko a vlastně celej východ zbankrotoval na začátku devadesátek a tím nesmírně pomohl západu-nové a lačné trhy.
  Jen poukazuju na to, že je posunutá startovní pozice, někomu se měří od roku 1972 jinému od roku 1998. Což je zavádějící a mimochodem jak se tu pořád píše o bankrotu Japonska, o tom se prý píše uz od začátku devadesátých let a doopravdy na tom japonci nejsou hůř než Rusko či Čína.

 9. VoDo napsal:

  Možná bych se spíš zaměřil na Švédsko to kleklo taky docela nedávno a už je zase kandidátem, podle těch čísel.

 10. Jan Altman napsal:

  Tohle jsou stále jen takové atrapy na bankrot. Takové softbankroty.
  Jednou zkolabují fiat měny jako koncept.
  Jednou se ukáže, že polovina lidí je v důchodu a na jejich penze nejsou peníze.
  Jednou se ukáže, že už dál není možné, aby se produktivní menšina (zaměstnanci soukr.firem, podnikatelé a živnostníci) nechala vysávat stále se zvětšující neproduktivní většinou – a bude proto nezbytné odmítnou rovné hlasovací právo, protože jinak neproduktivní budou mít stále silnější většinu.).
  Možná je to ještě daleko, ale systémová změna jednou přijde. Do té doby se státy mohou na dluh zachraňovat zdánlivě donekonečna. Do eurovalů nasype sever peníze, ECB mu na to půjčí za nula. Ostatní zachrání MMF pomocí dolarů (a dalších měn), které si jejich dodavatelé také nagenerují klikem na klávesnici. Toto se bude dít stále častěji a ve větším objemu. Ale těžko věřit tomu, že to takhle půjde donekonečna. Za 100 let si o tom lidi budou číst v dějepise a ťukat si na čelo, co že jsme si to jako mysleli.

 11. lulinak napsal:

  J.Altman: naprosty souhlas, soucasna agonie se v ruznych obmenach muze vinout klidne dalsich 10,20 a vice let, neni opravdu zadny duvod proc by nemohla a jeste budeme koukat s bradou dole co se vsechno vymyslelo pro udrzeni.
  Jen nekteri maji stale pocit ze uz TO davno zacalo, tak at si sve vestectvi uzijou, a mozna se toho nekdy i dozijou…

 12. VoDo napsal:

  Jde to pomalu, jednou se to utrhne, ale jsou to kreativci. Koho by napadlo že něco jako negativní úrok v bance bude reálný? Neni to tak dlouho co byl úrok na vkladech osm procent a dalo se z toho i žít. Až tato deflační hrozba odezní tak to se teprve začnou dít věci, počítám že dvacátá léta budou velice zajímavá a prosperující a odbourají mnoho zažitých nesmyslů jako že každej by měl mít barák na hypošku protože nemovitost je to co bude vždy růst. Prdlačky, začne se naplno projevovat demografie a ti co jsou součástí dnešních problému předluženosti sklidí ovoce ve vysokých nákladech na údržbu a v mizivém výnosu z pronájmu či prodeje. Opět bude normálka si koupit byt za tři roční platy a ne za osm.

 13. diego004 napsal:

  JA: jak se zde rika „kaprici si sami rybnik nevypusti…“ 🙂 takze ta systemova zmena je zatim hodne, hodne daleko… a mozna tou systemovou zmenou-resenim muze byt napr. nejmenovane nabozenstvi, ktere nabidne na veskere problemy universalni a velice rychle reseni… 🙂 a vysledna nova spolecnost-civilizace se nam mozna nebude moc zamlouvat …
  ale to jiz spekuluji-vestim z koule az prilis… a nejspise se toho nikdo z nas nedozije… snad… 🙂

 14. diego004 napsal:

  JA: ad rovne hlasovaci pravo souvisi samozrejme s demokratickymi volbami… takze me prekvapuje, ze pouze nekteri s „bradou dole“ sleduji vyvoj ve Svedsku, kde si 5 stran domluvilo v pohode vladnuti az do r. 2022 🙂 samozrejme duvodem je „stabilita zeme“, v zadnem pripade nejde o reakci na uspech opozice, ktera se snazila alespon zacit diskuzi o imigraci 🙂 a takovych WTF momentu bude jen pribyvat 🙂

 15. Oracle napsal:

  Taká zaujímavosť, keď robili prieskum ohľadom toho, ktoré slovo charakterizuje 20. storočie resp. obdobie 1912-2012, jasným víťazom sa stalo slovo Titanic.
  Ďalšia zaujímavosť v roku storočnice potopenia Titanicu sa potopila Costa Concordia (Titanic 15.4, Costa Concordia 13.1).
  Costa Concordia mala 11 hlavných palúb prístupných verejnosti, volali sa (od najnižšej-v Taliančine):
  1)Holandsko; 2)Švédsko; 3)Belgicko; 4)Grécko; 5)Taliansko; 6)Veľká Británia; 7)Írsko; 8)Portugalsko; 9)Francúzsko; 10) Nemecko; 11)Španielsko.
  Mal 2 vedľajšie paluby prístupné pre verejnosť: Rakúsko a Poľsko.
  Plán palúb: https://www.royal-olympic-cruises.com/cruise-ships/images/Costa-Cruises/costaconcordia/deck_costaconcordia.gif
  Pôdorys: https://www.friendlyplanet.com/media/gallery/ships/costa_concordia/costa-concordia-deck-plans-big.png?title=Costa%20Concordia%20deck%20plans%20%28click%20to%20drag%29

  Každá z týchto 11 krajín predstavuje problém v EU z politického a/alebo z finančného konca. (Taliani síce zvolili nového prezidenta napriek mojim očakávaniam, ale ich vláda a financie nie sú bohvieako stabilné.)
  Keď dáme Goethemu za pravdu, že „Každá veľká vec vrhá pred seba tieň.“, tak by sa dalo povedať Costa concordia=EU.

  Ďalšie 2 zaujímavosti:
  1) V roku 2008 predok lode sa poškodil v Palermo: https://en.wikipedia.org/wiki/Costa_Concordia#Accidents_and_incidents
  2) Taliansky kapitán (údajne opitý počas incidentu) sa volal Schettino, poľský minister zahraničných vecí Schetyna (znejú celkom podobne). (Žeby bol Poľsko katalyzátorom rozpadu, ktovie.)

  Viem, šialená mluva, je aj bez logiky? Asi nie, mňa osobne neprekvapí, keď EU sa rozpadne tak ako sa potopila Costa Concordia.

 16. J@ napsal:

  Stojí za přečení „Velká americká slepá ulička“ https://www.zvedavec.org/komentare/2015/02/6323-velka-americka-slepa-ulicka.htm a „Čína: únik po pravém křídle?“ https://milanzeleny.com/cs-CZ/stranky/1/-/63/26/blog

 17. Oracle napsal:

  ECB dnes vyhlásila, že Grécke banky nemôžu použiť ako zábezpeku Grécke štátne dlhopisy:
  https://www.zerohedge.com/news/2015-02-04/ecb-pulls-trigger-blocks-funding-greece

  ECB odštartovala bankový run na VŠETKY grécke banky, aká bude odpoveď gréckej vlády môžem len hádať. Asi to bude bankrot na zahraničných dlhoch a odchod z EU.

  Práve toto rozhodnutie ECB urýchlil rozpad EU.

 18. lulinak napsal:

  inu za posledni ctyri roky asi dvestepadesata negativni zprava a dalsi jasne potvrzeni, ze uz TO prece zacalo. A co na to trhy? jako vzdy nic… 🙂
  Ale chtelo by to jeste par dalsich, at muzeme alespon na indexech korigovat alespon o 20-30 procent, uz to je potreba jako sul, jsem v blocich…

 19. Oracle napsal:

  @ lulinak
  Aké trhy?
  Vy myslíte HFT kasína financované centrálnymi bankami? Gambleri v nich budú tí poslední ktorí zistia, že boli podvedení a hra skončila.

 20. lulinak napsal:

  Oracle: ses jak opakovaci kafemjlenek, kolik jsi tim za posledni ctyri roky vydelal? O tradery se nestarej, ti chytrejsi vydelane penize smenuji za neco hmozneho anebo je vymenuji za zivotni zazitky, a ostatni me tak nejak nezajimaji.
  Pokud umis tradovat neco jineho nez trhy tak sem s tim jsem jedno velke ucho, my si s nimi musime vystacit a nemame s tim sebemensi problem, naopak nas to velmi bavi, a ze je to zmanipulovane? To vi uz i uklizecka ve skole mnoho let…

 21. diego004 napsal:

  pro me osobne velice prekvapivy krok od ECB, cosi se ale dalo tusit uz od setkani GR minifin v UK… ta strucna reakce o „nejvetsim nebezpeci pro global. ekonomiku – Recko, Rekove by meli byt zodpovedni“ uz naznacovala, ze to nebylo tutununu bratrske setkani 🙂 zase takova panika to zatim neni, banky budou cucat likviditu od recke central banky pres ELA… na druhou stranu to neni hrozeni prstem, co je celkem rychly „zahlavec“ Recku 🙂

 22. Jan Dvořák napsal:

  Obchodujete třena ukrajinskou hřivnu?
  Intradenní pokles až o téměř 50 %, to je síla…

 23. Oracle napsal:

  @ lulinak
  Nevidím dôvod aby som skladal účty gamblerovi, obzvlášť takému ktorí bude nariekať a obviňovať zo svojho nešťastia tých, ktorí ho dopredu varovali.
  Ale odpoviem, moja stratégia má jeden jediný cieľ, uchovať si majetok a investovať svoje fin. zdroje a čas do toho, čo v prípade veľkých problémov zabezpečí mi príjmi (alebo zníži výdavky či odhadnúť kedy sa to rozsype). A bez traderov/gamblerov svet zaobíde bez majstrov v tom či v onom remesle ťažko.

  S&P 500 a podobné indexy lámu rekordy, ale baltic dry index (celkom dobrý ukazovateľ ekonomickej aktivity) je v 29 ročnom minime.
  Toľko o meme „ekonomika je OK lebo akcie rastú“ alebo „tlačenie meny stimuluje ekonomiky“ (tak akurát banky a spätný nákup akcií) či „US$ je silný, lebo rastie jeho index“ (tak prečo ho opúšťa čoraz viac krajín?). 😛

 24. plukin napsal:

  Oracle: ano, svet se bez traderu obejde..jsi mistr v tom ci onom remesle, ze zrovna tyhle zminujes jako dulezite? Je to tvoje cesta jak uchovat a investovat svoje zdroje? Pokud ne..tak proc nesrovnavat „zbytecneho“ tradera se „zbytecnym“ investorem kteremu akorat jde o jeho majetek? Nikde jsem tam totiz nenasel zminku, ze investujes abys pomohl lidem v tom ci onom, abys mel nejaky skvely produkt po kterem lide v nadchazejich dobe hrabnou s chuti..a ktery ti prave ty prijmy zabezpeci. To jsou potom lide kteri byli, jsou a budou treba.
  Paklize nejsi jeden z nich..neni rozdil mezi tebou a „zbytecnym“ traderem. Takovy ma navic vyhodu, ze si na nic nehraje a je si vedom sve „sobeckosti“. 🙂

 25. Oracle napsal:

  @ plukin
  Keď si traderi uvedomujú svoju sebeckosť, tak nech prestanú tváriť ako pupok sveta, alebo je to nad ich sily?

  Zmieňujem remeslo, lebo chem naučiť aspoň jedno (titul chemický inžinier mi nestačí).

 26. Oracle: Trader je stejné řemeslo, jako třeba prodavač nebo obchodník v supermarketu. Nejsme pupek světa, ani nejsme sobečtí 😀

 27. plukin napsal:

  Jan Dvořák: ne, ja ted nesaham ani na CHF natozpak nejake exotiky.

 28. Oracle napsal:

  @ Kopáček
  Predsa sa nájdu takí, ktorí si kvôli svojmu remeslu to myslia. 🙁

  Naskytuje sa otázka, resp. 2:
  Čo je/mal by byť úlohou tradera a či ju aj plní? 🙂

 29. Petr Gejdos napsal:

  „…Trader je stejné řemeslo, jako třeba prodavač nebo obchodník v supermarketu. Nejsme pupek světa, ani nejsme sobečtí …“
  .
  Samozřejmě … Naprosto nepochybně.
  . Na požádání popřemýšlím, zda bych našel ještě jiné podobné, tak opravdu vážené a lidstvu přinosné řemeslo. Hned mě tedy žádné nenapadlo, kromě snad … ale ne, nebudu to dál rozvíjet. Zvláště ta nesobeckost, ba až totální altruismus – to se cení.

 30. Oracle: Víte pro mne je to prostě byznys, který jsem si vybral, který mi funguje a který mne živí. Jsem spokojen. Nemusím dělat nic, co mi někdo uloží, nejsem ničí zaměstnanec. Dělám co chci a kdy chci. Nemusím se s nikým o ničem dohadovat. Svoji práci mohu dělat odkudkoliv a kdykoliv. Díky tomu třeba mám na motorce nalítáno asi víc, než bych kdy najezdil jako zaměstnanec. Prostě mi to dává svobodu a klid. To je podle mne to hlavní, co k tradingu přitahuje lidi.

  Proč v tom hledat nějaké poslání nebo ne/službu veřejnosti? Prostě jsem si vybral tuto cestu. Jiný člověk je třeba spokojen v nějakém zaměstnání, těší ho třeba vyrábět něco v nějaké továrně, nebo sedět někde na úřadu, nebo prodávat zeleninu ve stánku… To je věc každého, v čem a jak se realizuje.

  Nevšiml jsem si, že by namyšlenost byla výsadou traderů. Naopak, jsou to často ti nejspokojenější a tedy i nejméně nápadní lidé. Znám jich dost, věřte mi. Až na pár „neomylných hlasatelů pravdy“ a majitelů „jediných správných postupů“ jsou to vesměs pohodoví lidé, kteří jsou mimořádně otevření, sdílní a přátelští. Tolik moje zkušenost.

 31. Petr Gejdoš: Zkuste se podívat na to, kdo financuje jaké charitní programy. Velmi často najdete právě burzovní obchodníky.

  Co je sobeckého na tradingu? Vůbec nic. Šanci má naprosto každý. Nemohu být lékařem ani právníkem, nemám potřebnou VŠ. Nechci být továrním dělníkem, protože bych se z toho stereotypu zbláznil (stačila mi „povinná praxe“ ve fabrice, v době, kdy jsem byl gymnáziu, za dob rudého bratra).
  Jako zamětnanec jsem fungoval v sedmi firmách. Někde mne to bavilo víc, někde méně. Proto se věnuju tomu, co mne baví a to je mimo jiné i trading.

  Vám prostě vadí burza, spekulace, trading. Ok, já vám to neberu, třeba vás baví práce na poli, nebo v nějaké dílně. Třeba rád pečete chleba nebo pomáháte sociálně potřebným. Ale pochopte, že v tom vidí svůj smysl života určití lidé, ale ne všichni.

  Velmi si vážím každého, kdo něco umí. Na druhé straně je na každém, v čem se chce realizovat. Není nutné být ani don Corleone, ani matka Tereza. Je to svobodná volba každého z nás, chvála bohu.

 32. Oracle napsal:

  @ Kopáček
  Ja Vás nesúdim, ja Vás varujem (a to z dobrej vôle).

  Pýtal som sa 2 pomerne jednoduché otázky, ktoré si musíte zodpovedať sám tak pravdivo ako môžete (t.j. aj bez sebaklamu), bez toho aby ste mi oznámili výsledok.

  Prečo?
  Vesmír je super-systém super-systémov (tak ako ľudská spoločnosť je super-systém super-systémov) a ak z jeho pohľadu Vaša činnosť je vyslovene škodlivá, tak s Vami urobí krátky proces, hoci kým sa na Vás dôjde rad tak môže ubehnúť dosť veľa času. Nie nadarmo sa hovorí „Božie mlyny melú pomaly, ale isto.“ resp. „Na každú sviňu sa varí voda.“ (vyberte si podľa gustu).
  Takže moje otázky zostávajú a doplním o ďalšiu:
  Či je činnosť traderov teda trading (teda aj Vaša) pre vesmír/spoločnosť škodlivá alebo prospešná?

  Vesmír pozná odpoveď na tieto otázky, či už dotyčný klame sám seba alebo nie. Našťastie vesmír varuje každého včas, či už sú to varovania priateľov (alebo diskusných partnerov), rozpadnuté vzťahy, nehody/choroby, strata všetkého majetku, smrť blízkych osôb a keď svoje konanie neskoriguje, tak dotyčný musí vypiť jedový kalich smrti do dna.

  To čo som napísal vzťahuje v poslednom odseku na každého nielen na Vás.

 33. Oracle:
  Děkuji za varování a za dobrou vůli 🙂 Když jsem začínal s podnikáním, hodně dobrých lidí mne varovalo před riziky, přálo mi jistoty dobrého zaměstnání atd. atd. Dnes jsou zpravidla tam, kde byli před lety (nebo fabriku vyměnili za důchod). Já jsem (díky bohu) jinde. Díky bohu jsem se nedal strhnout „dobrými radami“. Ani katastrofickými scénáři, které měli tito lidé samozřejmě kdykoliv po ruce 😀

  Jestli si myslíte, že trading je škodlivý, ok. Jestli čekáte, že začne Armageddon (nebo máte pocit že už začal), taky ok. Jestli žijete váš život očekáváním zkázy a rozvratu, ok. Jestli všude vidíte zlo a problémy, ok. To je vaše osobní volba – jaký si život uděláte, takový ho máte. V tom s vámi souhlasím. Každý máme takový život, jaký si ho uděláme.

  Jestli je trading pro vesmír prospěšný? Ufff, tak to si opravdu neumím zodpovědět, nejsem ta pravá osoba. Vůbec netuším, co je pro vesmír prospěšné a přiznám se, že je mi to jedno. A řekl bych, že to je jedno nejen mně jako traderovi, ale 99 lidem ze 100 🙂

  Když už tedy filosofujeme o vesmíru atd: Je velká pravda, že lidské myšlení ovlivní průběh života jedince. Jestli všude čekáte problémy, ano, dočkáte se. Jestli vidíte jen zmar, ok, pak váš život bude bohužel plný zla a zmaru. Tvůrcem vašeho života jste vy sám. Snad jednou nezjistíte, že jste prožil život jen hledání zkázy a bojem se zkázou, předvídáním pohrom a prožíváním katastrofických scénářů. Bylo by to škoda 🙂 Život je fajn se vším, co přináší.

 34. plukin napsal:

  Oracle: „Vesmír je super-systém super-systémov..a ak z jeho pohľadu Vaša činnosť je vyslovene škodlivá, tak s Vami urobí krátky proces“
  -> to je mi ale pekna nahravka na pondelni smec 🙂
  To je totiz potom uplne jedno jestli jsem trader, lekar nebo tesar. Protoze prospesnost jednoho ci druheho nezalezi na lidech a jejich vnimani prospesnosti ale na cemsik jinem tak nejak Vyssim. Takze jak Vy sam vite jak vesmir vnima tradery a tesare a jina povolani? Co kdyz mu je uplne jedno co kdo dela, ale zalezi na tom JAKY to je clovek? Hmm, co pak? Muzete hanet tradery a proklamovat prospesne cinnosti..ale chape-li to pan Vesmir jinak, jste s timhle myslenim nahranej dokud neprindete na to jak to teda bere pan Vesmir. 🙂 To si potom pospeste nez s Vama On ten kratky process udela. Prijemny tyden preji..a nemusite zase tak panikarit, casu mate dost..i kdyz kdovi, tezko mluvit za Vas! Jako bych u Vas slysel zvonit Budicek, slysite ho taky nebo jeste chrupkate? 🙂

 35. xmart napsal:

  @PG, Oracle: Vaše snaha ukázat místním traderům, že je jich zábava, a pro některé i zdroj obživy, podporuje dnešní zvrácený systém je podobná, jako chtít po velmi dobře placenému zaměstnanci kasína, kterého jeho práce baví, jelikož není moc náročná, aby připustil, že jeho práce má mnoho negativních důsledků pro společnost.

  Podobně by si měla uvědomit většina politiků, právníků i ekonomů, že jejich činnost udržuje v chodu kriminální systém, jehož architektům jde o totální nadvládu na každým a aspektem lidského života. Přestože můžeme žít ve svobodné společnosti, kde je hojnost pro každého. Tito politici, právníci, ekonomové a další nemají ani ponětí, jak zrůdný systém podporují. Protože kdyby věděli, tak by s ohledem na sebe a své děti toto nepodporovali.

  @Martin Kopáček, plukin: Svůj názor, proč v tradingu nemají všichni stejnou šanci, jsem vyjádřil ve svém komentáři:
  https://proinvestory.cz/oracle-2014/comment-page-1#comment-11987

  Uvědomte si, jak dlouho trvalo Vám, než jste začali být v tradingu úspěšní (2 až 4 roky, možná i déle?). A teď si vemte začátečníka. Také mu to bude trvat podobný čas. Je téměř jisté, že do 2 let budeme mít nový finanční systém. Pak se změní velmi mnoho věcí. A je v celku možné, dokonce je to pravděpodobné, že trading pak odejde sám. Protože již nebude tolik vynášet, neboť většina lidí se již nebude chtít účastnit kasína, když budou daleko bezpečnější formy spoření a uchování hodnot.

  Proto mi přijde úplně zbytečné se věnovat učení tradingu, když to stejně brzy bude obsolete skill.
  Jste již připraveni na změnu povolání?;-)

 36. plukin napsal:

  xmart: vubec se mi na to nechce reagovat, protoze to Martin uz nedavno nekde tady zminoval.. Jestli mate pocit, ze NEKDE mate stejnou sanci tak se zamyslete znova. Jsme KAZDEJ unikat, kazdy mame jine geny, jine zkusenosti takze i jinou sanci.. Dokonce i dva synove i kdyby byli dvojcata, tak jsou kazdy v necem jiny a pristupuji k zivotu odlisne a to se projevi na jejich sancich. Takze mluvit o tom, ze bysme nekde meli stejne sance je naprosto mimo. To jinak nejde napsat. Jestli mate pocit, ze mate stejne sance s ostatnimi treba co se tyce vyhry v loterii ci sbaleni zenske tak jste na omylu. Cista statistika nebere v uvahu individualitu kazdeho, takze sorry, ferovost co si vybajili lidi ani neexistuje. Klidne budte presvedcen, ze trading je na odchodu.. To jeste neznamena ze se tak stane, ja su klidnej, trading tady bude i nadale i kdyby nahodou v jine forme tak nemam nejmensi problem se prizpusobit. Viteze nezastavis. 🙂
  Osobne nestahuju kalhoty kdyz je brod jeste v nedohlednu, ale klidne si tak cinte. Vas snad nekdo do uceni se tradingu nuti, ze opakovane pisete, ze vam to prinde zbytecne? Nechapu, proc to porad opakujete.

 37. xmart napsal:

  Opakuji to proto, že systém funguje pouze s naším „tichým souhlasem“, často i nevědomím.
  Formy tohoto souhlasu jsou velmi různé.
  Někteří dávají energii tomuto systému tím, že dělají trading, další tím, že si berou hypotéky na nemovitosti, které chtějí pak pronajímat. Potom jsou tu také ti, co nakupují věci které nepotřebují za peníze, které nemají (na úvěr), aby se zalíbili těm, které nemají rádi…

  Bez tohoto skrytého souhlasu by systém velmi rychle skončil. A samozřejmě, že systém se snaží tento souhlas udržet tím, že jisté aktivity tohoto souhlasu zajímavě odměnuje.

 38. plukin napsal:

  xmart: No vidite, takze tohle vam vadi? Ze podle vas traderi atd podporuji stavajici system? To uz jsme ale probirali drive..chcete-li system opravdu nepodporovat, tak hupky mimo civilizaci a nejlip nekam do jeskyne. To byste ale nemel moznost pristupu ani na tenhle web. Takze z meho pohledu jste i vy podporovatel systemu jako ja, jini traderi a vubec ostatni „zbytecni“. 🙂 A je tu jeste dalsi aspekt, vy vite, ze system je podporovan energii..jenze to neni energie toho co delame..ale energie toho co JSME.. Nechcete-li opravdu podporovat system, tak mu nevenujte energii..ale vubec zadnou! Tj. porad omilat, ze system funguje s „nasim tichym souhlasem“ a podobne..neni nic jineho nez venovani vasi energie tomu cemu pry energii venovat nechcete. Oukej, v pohode, ale je dobry v tom mit poradek kdyz jste teda tak proti venovani energie tomu co nema smysl coz ja naprosto schvaluji.

  Priklad Matky Terezy: zadali ji aby vystoupila/demonstrovala proti valce, pogromech atd. Nemela zajem, tim by tomu vsemu jenom dodala svou energii coz ona vedela. Takze vsichni ti protestujici proti tomu, onomu..vlastne tou svou pozornosti, energii podporuji prave to proti cemu tak broji. Paradox ze? I ja tim, ze jsem na to vubec reagoval jsem tomu jistou energii venoval, nicmene vyjimecne si to sem tam muzu dovolit a citil jsem, ze nejaka odpoved nam muze obema pomoct.

  Jak tak koukam, zamenujete pricinu s nasledky. Zmente pricinu..a nebudete mit potrebu psat proti systemu a ze ostatni ani netusi.. Sorry, ale je vam neco po systemu? Je vam neco po ostatnich? Zatim se stale jeste hledate..a chcete-li opravdu neco zmenit v systemu ci v ostatnich..zmente to v prve rade v sobe. Pak to teprve bude mit ten ucinek ktery byste rad.. Reseni mate primo pred ocima a vy to vite a postupne se k tomu dopracovavate. Jde vam to pomalu, ale co uz. Mate-li toho dost a mate-li zajem si tu cestu dost zkratit a zjednodusit, s chuti vas navedu.
  Nemate-li zajem, v pohode, preji prijemne protloukani se na vlastni pest. Cil nemuzete minout, takze zadny strach a s chuti do dalsich kroku. A vzpomente si, ze „Cesta je cil.“

 39. plukin napsal:

  Zajima me jak v tom novem formatu dam textu nejakou formu at to neni jedna kupa. Nejaka moznost formatovani? Zalomeni radek ci odradkovani?

 40. xmart: A nemáte problém s tím, že prodáváte zlato? Tím přece také parazitujete (podle Vaší logiky) na ostatních…

  Tvrdíte, že trading končí. Já říkám, že ne. O co se vsadíme, že tu za 2 roky stále bude trading? Navrhněte, ale pořádnou sázku. Třeba to, že ten, kdo prohraje, sem už nikdy nebude psát 🙂
  — Za další: Šikovného tradera z Vás klidně udělám za 3 týdny. Na to nejsou třeba 2-4 roky, to je jen Váš názor – ale chápu, nikdy jste na burze neobchodoval, takže o tom asi moc nevíte.

  Mám rád sázky: Vsadím se k kýmkoliv, že z něj do 3 týdnů bude profitabilní trader za těchto podmínek:

  1) Má vůli se učit a vnímat, co ho budu učit.

  2) Je natolik inteligentní, že zvládl střední školu typu OA, Gymnázium apod.

  3) Bude k dispozici 10 hodin denně po 3 týdny s výjimkou sobot.

  Není zapotřebí ekonomické vzdělání ani znalost angličtiny. Nemám ani jedno, ani druhé 🙂 Matematika na gymplu za 3 z milosti…

  Co za to? Moje cena za jeden den mého života (čti: práce) je 6840 Kč. Tj. 100.000 Kč je můj čitý měsíční příjem, ostatní jsou náklady nenažraného státu.

  Čili intenzivní třítýdenní výuka, za kterou jsem schopen z (prakticky) kohokoliv udělat tradera, je 18×5000 Kč, tedy 90.000 Kč.

  Jestli to nezvládnu, a nový úspěšný trader nebude, máte to zadarmo. Jinak řečeno, svůj čas (a to je moje nejcennější komodita) vám věnuji zadarmo. Po soudružsku: pracoval jsem pro vás 3 týdny zadarmo. A už se nenapíšu ani řádku a rok nebudu vůbec obchodovat na burze. Nabídka platí pro první 3 zájemce, víc času nechci dávat – je to opravdu moje nejcennější komodita, kterou si nikde nelze koupit.

  Kdo má zájem? Kdo má odvahu? Kdo se hodlá naučit to, co mu těch 90.000 Kč přinese v pohodě zpět během jediného roku? Mail: martin.kopacek/at/silverum.cz

  Tolik k teoretizování a plkání o armageddonu a NWO, ufonech, Aštaru Šeramovi, aktech X, Nostradamovi a jiných nesmyslech. Výzva je na stole, kdo má koule, má šanci.

 41. xmart napsal:

  @Plukin: Nemám rád tenhle falešný názor, typický pro některé směry New Age učení, že když nějakému problému nebudeme věnovat pozornost, tak sám zmizí. Spíše ještě naroste a pak jej jeho řešení ještě náročnější. Ono je to trochu naopak napřed si musíme uvědomit problém a analyzovat jej, abychom mohli přijiít s vhodným řešením. A pak se soustředit na toto řešení a ne na problmém sám. To je přesně to, co dělala Matka Tereza.
  Ve všech velkých učeních je skrytá jedna zásadní pravda: na jisté urovni JSME VŠICHNI JEDNO

 42. xmart napsal:

  Pokračování k předchozímu příspěvku: A tento svět spoluvytváříme pomocí našich myšlenek. Když si uvědomíme tuto základní pravdu, tak již nebudou války, vraždy, okrádání druhých, protože, pak chápeme, že když přejeme nebo uděláme něco špatného bližním , ubližujeme sami sobě.
  Avšak elita, která chce vše ovládat nás rozděluje pomocí různých náboženství, falešné doktrýně přežije jen ten nejsilnější a ovládá nás právě pomocí peněz a médií, které buď přímo nebo nepřímo vlastní.
  Jelikož je tento finanční systém nereformovatelný musí se změnit. Věřím, stějně jako Mike Maloney, že základem prosperity je ekonomika (finanční systém) založený na poctivých penězích místo na zlegalizovaném podvodu, jak je tomu teď. Tím že ukazuji lidem, jak fungují peníze a nabízím jim alteranativu spolupracuji na tvorbě nového systému, kde bude hojnost a prosperita dostupná pro každého.
  @Martin Kopáček: Děkuji za zajímavou nabídku, bohužel teď opravdu nemám volné 3 týdny, které požadujete. Věřím, že pod vedením dobrého kouče se dá základní učební křivka tradingu značně zkrátit, ale naučit se správný emoční a money management trvá obvykle déle.
  Jinak také netvdím, že tady burza do 2 let nebude vůbec, ikdyž i to je to možné. Spíše to vidím jako dlouhodobější proces odchodu obchodníků z burzy. Protože v systému s penězi založenými na opravdových hodnotách, bude mnohem méně volných prostředků na spekulaci.

 43. plukin napsal:

  Martin Kopáček: tak tak. Vice takovych co ty koule maji. Nebo „vajecniky“, zeny v sobe taky maji draka teda dracici k uziti. Proste vice lidi, kteri vi, ze na to maji a ze muzou. 🙂

 44. plukin napsal:

  xmart: „Ono je to trochu naopak napřed si musíme uvědomit problém a analyzovat jej, abychom mohli přijiít s vhodným řešením“. Ja jsem vam reseni napsal, takze si ho klidne prectete znova a znova a znova nez vam to dojde. Jste tam kde jste. Jeste porad se snazite najit cestu z bludiste, analyzovat, hledat, patrat zjistovat kudy.. Fajn, ale nejlepsi cesta jak opustit bludiste..je uvedomit si ze zadne bludiste neexistuje! Videl jste Matrix kde Neo prohledl a uvidel kod sveta okolo sebe? V te chvili vedel, ze nemusi bojovat s agentem Smithem..proste prepsal kod a agent Smith prestal byt hrozbou. Kapisto? Ja vam ukazu jak na to jak jsem psal, zatim teda nemam takove koule abych vam k tomu napsal na kolik si toho cenim, ale lepsim se kazdym kazdym okamzikem. 🙂
  Koneckoncu mi sam muzete rict na kolik vy si cenite sveho casu, dokazu zkratit 2-3 roky vasi cesty na 2-3 mesice. Tak jako tak jednou skoncite tam kam mirite, otazka je jak dlouho vam to zabere. A mate pravdu, zvyk dokaze byt hodne zelezna kosile. O to vetsi duvod nechat si poradit a byt pristupny jednodussim cestam. 🙂 A mate-li pocit, ze nemate volne ani 3 tydny. Pak taky muzete casem zjistit, ze vam utekly mesice a roky. Takze zkuste to svoje tvrzeni ze nemate cas jeste prehodnotit, myslite to skutecne vazne? Je to skutecne pravda? Neni to prave ten „zvyk“ toho co bylo zatimco srdce citi kudy jit?

 45. xmart napsal:

  @plukin: Teď jde ještě o to, jak přepisujete tento kód Vy? Já jsem se inspiroval velmi pravdivou větou Henryho Forda:
  „Je dobře, že lidé nerozumějí tomu, jak funguje bankovní a peněžní systém. Protože kdyby rozuměli, jsem přesvědčen, že do rána by nastala revoluce.“

  Tedy ukazuji lidem lži systému a že to lze řešit i jinak. Mnoho inspirace např. v mém článku https://proinvestory.cz/martin-jonasek-nova-ekonomika

 46. plukin napsal:

  xmart: kod prepisujeme tim kym jsme/tim cim se stavame. Vsechno jsou vibrace. Priklad na bludisti. Jste v bludisti a hledate cestu ven. Vase vibrace, vas stav je rekneme „jsem v bludisti a hledam cestu ven“. Tohle ma vliv na stav tela, na vase myslenky a na vase akce. Jenze co je cilem? Dostat se ven z bludiste. Jaky stav to je? Rekneme neco jako: „wow, jsem venku z bludiste..parada! Dokazal jsem to..jsem volnej jako ptak..juuuuu…woooow, to je pohoda!“. Tohle jsou dost jine vibrace, nez „hledam“, „analyzuju“, „patram“, „makam“, „bloudim“ atd. Citite ten rozdil? Citite, ze? Takze stante se tim cim chcete tj. stavem cile..a jste venku z bludiste. Chcete pohodu? Stante se pohodou. Chcete mir? Stante se mirem. Zmeni to vasi energii a zivot a ostatni lidi na tu budou reagovat, protoze vy budete mit takovou energii kterou chcete, ktera je s vami v souladu. A ne nejakou kterou jste zdedil ci kdovi kde pochytil a ktera vam uz davno nesvedci.
  Schvalne porovnejte energii „resim problem“ a „problem vyresen, zadny problem neni“. Citite ten rozdil, ze?

 47. Martin Kopáček napsal:

  Díky 🙂 Mimochodem jsem zjistil, že kolegyně traderky (pro PG, Oracle, xmart a další napravovače systému: zlodějky a vražednice z Wall Streetu) obchodují lépe, než my „paraziti“. Dámy mají větší konzistenci obchodů a narozdíl od většiny chlapů nemají potřebu „prát se s trhem“. Včas vystupují z trhu, včas řídí pozice. Nemají problém přijmout ztrátu, nemají problém nebojovat proti cenám 😀

 48. diego004 napsal:

  MK: ani ne moc prekvapive info, to masculini ego bude spise asi na prekazku 🙂

 49. xmart: Jak jsem čekal : ) Tak aspoň vystupte ze systému, který tak kritizujete. Ukažte, jak to zvládnete bez toho prohnilého a k zániku odsouzeného matrixu, do kterého tu tak tepete. Zvládnete to? Dokážete svoji pravdu prakticky?

 50. diego004: Přesně tak. Většina nás chlapů má potřebu jít do boje znovu a znovu, prostě toho mamuta nakonec musíme dostat! Dámy jsou v klidu, sečtou ztráty a místo dalšího ataku vyčkají na Příležitost. To mluvím o dámách, které jsem měl tu čest v tradingu koučovat – která vytrvala, ta uspěla. Nehrotí trading kvůli „dokázání si“ schopnosti překonat ty druhé ještě oslnivějším výsledkem. Kdepak, jedou na pohodu, na malé, zato konstantní zisky. Nepotřebují vydělat na jachtu, stačí na pěknou dovolenou 🙂 A díky tomu dámy uspějí, díky realismu, pokoře a konzistentnosti. Taky si všímám, že se zde dámy nezapojují do nekonečných diskuzích o konci světa – nemají narozdíl od místních „dobrodinců-teoretiků“ potřebu zlepšovat systém, svět ani Vesmír…

 51. plukin napsal:

  Martin Kopacek: ano, zenske jsou intuitivnejsi a vnimavejsi, vyvoj je k tomu vice vedl nez nas. Zatimco my byli vedeni k tomu, ulovit neco at se citime jakkoliv pod psa. Nebyl cas se hrabat v pocitech, proste neni jidlo, tak se seber a neco ulov..a v poradku se vrat tj. nenech se sezrat. Uplne jine podminky nez mely zeny. Ony maji zase svoje vyzvy, pac byly odkazane na schopnosti toho sveho lovce a vetsina si tak potrebuje uvedomit, ze ony samy jsou kralovnami sveho zivota. Tohle vedomi vlastni moci s jejich vyvinutym instinktem..to je silne kombo. 🙂

 52. xmart napsal:

  @plukin: Ano máte pravdu vše kolem i my jsme energie. Dokonce inteligentní vědomá energie. Další důkaz, že je vše propojeno a VŠICHNI JSME JEDNO. Ale to pak znamená, že svou realitu netvoříme jen my, ale pouze spoluvytváříme. A s tím tedy souvisí naše odpovědnost i za druhé. Opravdu si přečtěte knihu Svět bez hranic, pak pochopíte více.

  Ještě k Vašemu příkladu bludiště:
  Budu-li v bludišti a říkám si „wow, jsem venku z bludiste..parada!“ tak ziji v iluzi a kdyz se z bludiste poté, co si to řeknu rychle nedostanu (i to se může stát) zadělávám si na solidní depresi.
  Daleko lepší je si říct „Jaké by to bylo být svobodný, venku z bludiště“. To uvolní stejné pozitivní vibrace, ale nežijete v iluzi, víte že tam ještě nejste. Zároveň Vás to motivuje dělat další a další kroky, které vedou k dosažení Vašeho cíle.

  Proto je velmi důležité si uvědomit realitu a na základě ní jednat. Můžete mít sebelepší plán, ale když do toho plánu zadáte špatná vstupní data, je značně pravděpodobné, že nedopadne tak, jak očekáváte.

 53. Oracle napsal:

  @ xmart
  Súhlas

  @ plukin
  „Človek môže ignorovať realitu, ale nemôže ignorovať dôsledky ignorovania reality.“-Ayn Rand zakladateľka Objektivizmu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Objektivizmus_%28Ayn_Randov%C3%A1%29 (s poslednými bodmi ZÁSADNE nesúhlasím a aj inými vecami: https://sk.wikipedia.org/wiki/Ayn_Randov%C3%A1)

  Väčšina tu prítomných ignoruje realitu, ostatne je to ľudská črta, že ľudia uprednotňujú príjemnú lož pred tvrdou realitou. No a nepríjemná realita je, že Vesmír má svoje štandardy posudzovania a keď jeho prvok sa rozhodol kašlať na celok a jeho činy odzrkadľujú tento postoj (čo je aj Váš prípad), tak s tým prvkom primerane zatočí. A keď sa vám to nepáči, tak choďte sťažovať na lampáreň.

Přidat komentář