Začlenění juanu do SDR – jde o stovky miliard USD

To, že Čína se snaží prosadit juan jako složku měny Mezinárodního měnového fondu známou pod zkratkou „SDR“, není nic nového. Stávajícími stavebními kameny této měny jsou dolar, euro, jen a libra, přičemž zdaleka největší váhu má dolar.  Poprvé jsem o tom psal loni na jaře, články na toto téma byly linkovány i letos na jaře v rámci Článků týdne.

Co by to ale znamenalo pro globální měnový systém? Zásadní změnu. Nejde jen o to, že by došlo k oslabení dolaru. Pravděpodobně by došlo k dalšímu posílení čínské měny. To je ale přesně vývoj, který by čínská vláda a tamní centrální banka, které bojují se zpomalováním růstu ekonomiky, nerady viděly.

Čínské ambice ji mohou tak paradoxně ublížit.  Navíc má tento krok řadu dalších implikací, o kterých se moc nemluví.  Je známo, že Spojené státy tento krok nevítají s otevřenou náručí, avšak na veto takovéhoto kroku nemají dostatečnou sílu (ačkoliv řadu jiných kroků vetovat mohou) – ke schválení struktury SDR stačí 70% hlasů.

Předpokládejme proto, že juan se součástí SDR letos na podzim nakonec skutečně stane. Co to může znamenat?

Čínský juan se rázem z pozice sedmě nejdůležitější větové rezervní měny posune na pátou pozici. Přeskočí australský a kanadský dolar, které jsou také Mezinárodním měnovým fondem považovány za rezervní měny, avšak nejsou součástí SDR.

Současné devizové rezervy centrálních bank držené v juanech jsou odhadovány na ekvivalent 100 miliard USD, u kanadského i australského dolaru se objem devizových rezerv držených v každé z těchto měn odhaduje na ekvivalent 200 miliard USD.

Po zařazení juanu do SDR lze očekávat, že objem devizových rezerv v něm držených by se dostal minimálně na úroveň kanadského a australského dolaru. Do juanu by tak přiteklo cca 100 miliard USD.

Kdyby se měly devizové rezervy držené v juanu vyrovnat těm drženým v japonském jenu či britské libře, muselo by do juanu přitéci cca 300 miliard USD.

Skutečnost asi bude někde mezi a dopad na finanční trhy bude spíše dlouhodobého a psychologického charakteru, než že „by si trhy neporadily“ s takovouto částkou.

 

 

 

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

  • – Akcie
  • – FOREX
  • – Indexy
  • – Futures
  • – Opce a další

Ke stažení ZDE

 

 

Komentáře
  1. plukin napsal:

    Uz jenom vzhledem k objemu co je v dolaru a predpokladanem objemu v juanu tak to na nejake vetsi oslabeni dolaru nevidim, k tomu se juan zatim nehodi. Odliv by ale mohl zasahnout ostatni meny.

Přidat komentář