Začlenění juanu do SDR – jde o stovky miliard USD

Autor článku: 2. 6. 2015

To, že Čína se snaží prosadit juan jako složku měny Mezinárodního měnového fondu známou pod zkratkou „SDR“, není nic nového. Stávajícími stavebními kameny této měny jsou dolar, euro, jen a libra, přičemž zdaleka největší váhu má dolar.  Poprvé jsem o tom psal loni na jaře, články na toto téma byly linkovány i letos na jaře v rámci Článků týdne.

Co by to ale znamenalo pro globální měnový systém? Zásadní změnu. Nejde jen o to, že by došlo k oslabení dolaru. Pravděpodobně by došlo k dalšímu posílení čínské měny. To je ale přesně vývoj, který by čínská vláda a tamní centrální banka, které bojují se zpomalováním růstu ekonomiky, nerady viděly.

Čínské ambice ji mohou tak paradoxně ublížit.  Navíc má tento krok řadu dalších implikací, o kterých se moc nemluví.  Je známo, že Spojené státy tento krok nevítají s otevřenou náručí, avšak na veto takovéhoto kroku nemají dostatečnou sílu (ačkoliv řadu jiných kroků vetovat mohou) – ke schválení struktury SDR stačí 70% hlasů.

Předpokládejme proto, že juan se součástí SDR letos na podzim nakonec skutečně stane. Co to může znamenat?

Čínský juan se rázem z pozice sedmě nejdůležitější větové rezervní měny posune na pátou pozici. Přeskočí australský a kanadský dolar, které jsou také Mezinárodním měnovým fondem považovány za rezervní měny, avšak nejsou součástí SDR.

Současné devizové rezervy centrálních bank držené v juanech jsou odhadovány na ekvivalent 100 miliard USD, u kanadského i australského dolaru se objem devizových rezerv držených v každé z těchto měn odhaduje na ekvivalent 200 miliard USD.

Po zařazení juanu do SDR lze očekávat, že objem devizových rezerv v něm držených by se dostal minimálně na úroveň kanadského a australského dolaru. Do juanu by tak přiteklo cca 100 miliard USD.

Kdyby se měly devizové rezervy držené v juanu vyrovnat těm drženým v japonském jenu či britské libře, muselo by do juanu přitéci cca 300 miliard USD.

Skutečnost asi bude někde mezi a dopad na finanční trhy bude spíše dlouhodobého a psychologického charakteru, než že „by si trhy neporadily“ s takovouto částkou.

 

 

 

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

  • – Akcie
  • – FOREX
  • – Indexy
  • – Futures
  • – Opce a další

Ke stažení ZDE

 

 

Komentáře

  • plukin napsal:

    Uz jenom vzhledem k objemu co je v dolaru a predpokladanem objemu v juanu tak to na nejake vetsi oslabeni dolaru nevidim, k tomu se juan zatim nehodi. Odliv by ale mohl zasahnout ostatni meny.

Napsat komentář