Vývoj čínské ekonomiky

Čína je jednou ze zemí, jejích ekonomika má významný vliv na globální ekonomické klima. Proto je jí věnována zvýšená pozornost a již delší dobu objevují komentáře, že čínská ekonomika na tom není nijak valně. Proto se na ní dnes podíváme.

Čínská ekonomika řadu let rostla desetiprocentním tempem a rychleji (cílové tempo růstu bylo na úrovni 8 procent). Její „zpomalení“ znamená růst kolem 6-7%, což je stále minimálně dvojnásobná rychlost oproti růstu ekonomik prakticky všech vyspělých zemí. Aby nedošlo k nesplnění plánu, je cílové tempo růstu pro pětiletku, která začala letos, sníženo na 6,5 procent ročně. Tato rychlost růst je nejnižší za poslední čtvrtstoletí (samozřejmě, z nižších základů se roste procentuálně snáze).

Podle posledních prohlášení se zdá, že Čína „se bude muset hodně snažit“, aby cílové úrovně ekonomického růstu po celou pětiletku dosáhla. Vládní výdaje již nemohou být v takové výši, aby sami o sobě významnou měrou zajišťovaly splnění plánu x-té pětiletky.  Když už je něco takového prohlášeno veřejně, tak to něco znamená.

Největší rizika jsou v zvyšujících se rozdílech mezi ekonomickou úrovní jednotlivých regiónů (jen pro srovnání – z čínského pohledu na rozdíly je ekonomická situace Prahy například Mostecka prakticky stejná), s tím související problémy zemědělců a značně nerovnoměrně rozdělenou nezaměstnaností. Zejména nesoběstačnost v oblasti potravin je v Číně vnímána jako krach. Proto takový důraz na zemědělství.

Něvěřte pohádkám. Řeči o soustavně ekonomické prosperitě Číny jsou opravdu jen řeči (viz například velmi vysoké množství špatných úvěrů v bankách). Skrytá rizika rostou (a pokud jsou vidět, čínští představitelé se je snaží bagatelizovat). Až jednou (může to být za týden nebo za 10 let, prakticky nelze odhadnout) Čínská ekonomika „bouchne“, bude to mít globální dopad.

Více než statistiky o růstu HDP, sledujte tvrdá data o čínském zahraničním obchodu, kurz čínské měny a reálné kroky centrální banky – Čína má stále v zásobě možnosti snížení nejen úrokových sazeb, ale hlavně povinných minimálních rezerv pro banky. Tento nástroj je mnohonásobně silnější, nežli jsou úrokové sazby.

To napoví mnohem více.

6

Komentáře

Přidat komentář