Vývoj ceny mědi potvrzuje slabý výkon ekonomik

Autor článku: 25. 10. 2014

Určitou dobu se zdálo, že by se cena Dr. Mědi, jakožto jistého predikátora vývoje ekonomického růstu, mohla konečně vydat směrem vzhůru. A skutečně se tak i dělo po určitou dobu, což bylo ostatně i předmětem naší predikce, kde se směr potvrdil  v dubnu tohoto roku. Později jsem v červenci však upozornil na možný žádoucí exit dlouhé pozice. Od té doby cena konsoliduje zpět kolem svého  dna dosaženého v březnu.

Co se děje, vždyť podle prezentací některých analytiků na konferenci LME Metals Seminar v Londýně tento týden by mohla nabídková strana mědi skončit dokonce technicky v deficitu kolem 150 tis. tun. oproti předchozímu odhadu z počátku tohoto roku, kde se očekával přebytek. Mezi návštěvníky konference ale také průzkum ukázal, že respondenti očekávají  v blízké době nejhorší výkonnost mezi průmyslovými kovy. Poprvé po  šesti letech. Naopak nejvíce optimismu u průmyslových kovů panuje u zinku či niklu. Důvodem slabší cenové trajektorie je nižší poptávka , výkonnost ekonomik a očekávání pro nejbližší budoucnost. Jistou roli hraje také dozajista silnější dolar v poslední době, kdy se tyto kovy v americké měně kótují a tak například cena hliníku, i když v USD v tomto roce zhruba v plusu 10%, tak v eurech posílila o 20% (z pětiletého pohledu je cena hliníku však stále v klesajícím trendu), což poptávce moc nepřišpívá. Krátkodobě je cena ostatních průmyslových kovů také podporována, spíše než poptávkou z důvodu rostoucích ekonomik, například zákazy exportů bauxitu Indonésií, a tak dále.

Obecný rozsáhlejší růst cen sektoru průmyslových kovů tedy bude záviset od vývoje ekonomik (což po posledním sníženém odhadu MMF bude zajímavé sledovat) a také pak na možných nákladově efektivních řešeních těžařů a z toho plynoucí omezování nabídky.

Jaké jsou tedy základní body situace zde v USA a ve světě s ohledem na vývoj hospodářštví, které jistě budou diskutovány na nadcházejícím zasedání Fedu 28-29. října:

Tak jak společně oslabují ekonomické růsty v Evropě, Číně, Japonsko má problémy po zvýšení daně z přidané hodnoty, a podobně a zároveň posílil dolar, tak lze očekávat jistý pokles růstu plynoucí ze složky čistých exportů při tvorbě HDP. To znamená, že dle modelu pokud snižuje 10% apreciace dolaru růst o 0,4% body v dalším roce, lze podle posledního zhodnocení  USD za šest měsíců očekávat nějakých 0,25% body slabší růst americké ekonomiky z tohoto titulu do budoucna

 

Spotřebitelské výdaje jako další výdajová složka tvorby HDP směřují zpět k slabšímu růstu kolem 4%

 

Bilance zásob v průmyslu v Evropě vzhledem o objednávkám začíná mít opět rostucí tendeci, navíc zásoby se pohybují na nejvyšší úrovni od prosince 2008
 
Ochlazování růstu Číny (co se týče míry růstu, nelze však takový vysoký růst osahovat do budoucna samozřejmě a je spíš medializováno a extrapolováno nesprávně při postupně zvyšujícím se základu ze kterého pak i nižší procento v budoucnu vytvoří stejný nebo vyšší   produkt) a klesající ceny na místním trhu realit, což je vážnější problem
 
Naopak pozitivní ze spotřebitelského hlediska plošně je klesající cena ropy, což přidá v mnoha regionech světa k domácí poptávce a růstu produktu

Budeme tedy se zájmem dále sledovat vývoj ceny mědi a dalších průmyslových kovů, co nám dále vypoví o vývoji světového hospodářství a poptávky do budoucna. Podle poslední zprávy americké komise pro komoditní trhy drží obchodníci (mimo zajišťovatele) čistých 37 598  pozic u kontraktů na měď na chicagské burze CME Group na prodejní SHORT straně (navýšení o 4 108 kontraktů více na prodej oproti předchozímu týdnu). Krátkodobá rezistence je u aktivního COMEX kontraktu na hodnotě 305 centů za libru a hranice podpory na 302,65.

Závěrem se pojďme podívat na vývoj prosincového kontraktu na měď na burze v Chicagu (divize COMEX) a jeho komoditní spread s březnovým 2015 kontraktem  v tomto roce (SOL Trader, denní data). Klikněte na obrázek pro zvětšení:

Štítky: , ,

Komentáře

 • Hawkie napsal:

  Hmm, napadá mě další komodita, která vypadá, že indikuje oživení, míněno ironicky. Ropa. Sice problematice nerozumím tak moc a nejsem úplně obdařen časem na hledání, ale i přes apreciaci dolaru se mi pokles na 80 USD/barel nezdá. Takto začínalo první kolo krize. Mám otázku na profíky: je tato cena projevem vysoké těžby jako takové nebo klesá spotřeba nebo jde o manipulaci s cenou s nějakým strategickým cílem? (třeba vyšachovat ze hry těžbu z břidlic, to bych řekl, že by mohlo USA zkomplikovat hodně život) Je zajímavé, že depreciace rublu odpovídá přesně poklesu ropy. Nebo ta shoda není náhodná?

 • Toxic napsal:

  Hawkie: Dle mého skromného názoru je snižování ceny ropy prostředkem trestání Ruska, které je na vývozu surovin závislé.. Btw. pokles cen ropy na burzách jsem jakožto běžný spotřebitel téměř nezaznamenal. Cena benzínu a nafty je plus minus stejná jako když stál před prázdninami 115. A ne, ani dolar ani euro vůči koruně za tu dobu tolik neposílili..

 • Oracle napsal:

  @ Hawkie Za poklesom ceny medi (a ostatných surovín) je asi prasknutie bubliny okolo čínskych CFD. Za poklesom cenou ropy je SA ktorá: -je vydieraná USA, že na ňu poštve ISIS; -prišiel s plánom zbaviť US$ rezervného statusu a nechce byť označená darebáckym štátom, ktorý ako ďalší po Rusku ohrozuje svetovú bezpečnosť, narozdiel od Ruska na SA Američania môžu dovoliť kde čo. Jednoducho OPEC krajiny prídu s vyhlásením, že kupujúci môžu kúpiť ropu od členov za čokoľvek, to umožní tváriť SA "ja nič, ja muzikant". - Čo sa týka brydlicovej ropy, pravda. Niekde som čítal, že na to aby brydlicové operácie boli na nule je potrebná in. cena za 85$ za barel. Lenže tieto operácie sú financované cez úvery a sú napákované asi 25x. Jeden-dva mesiace tak nízkych cien a bublina praskne.

 • Pet napsal:

  Pracovníci jednoho z největších dolů měďi oznámili, že od příštího týdne vejdou do měsíční stávky kvůli nevyplněným změnám v managementu společnosti. Důl je tak velký, že s velkou pravděpodobností bude mít vliv na světové ceny mědi. (Reuters)

Napsat komentář