Vyrovnání bank je jen zástěrka

Koncem týdne došlo k dohodě mezi 49 členskými státy USA a 5 velkými finančními institucemi ohledně vyrovnání ve výši přibližně 25 miliard dolarů. Těchto 5 institucí (Ally Financial, JP Morgan, Wells Fargo, Bank of America a Citigroup) kontroluje více než 50% trhu. O co jde? Jde o to, že banky při vymáhání pohledávek používaly falešné dokumenty a případně jiné nezákonné postupy. O žalobě jsem psal již dříve.

Obama to sice nazval největším vyrovnáním od dob vyrovnání se tabákových koncernů s kuřáky, ale toto přirovnání má jeden háček. Sice je to od té doby druhé největší, ale zároveň ŘÁDOVĚ menší, proto jakékoliv přirovnání je jen politická hra, nic jiného.

Je to totiž podstatě jenom kapka v moři. Podle řady komentátorů se ve své podstatě jedná jenom o další balíček na záchranu bank.  Částka 25 mld. dolarů se skládá z vyrovnání v hotovosti (6 mld.) a hodnota restrukturalizace půjček (19 mld.).

Těch 6 miliard v hotovosti je jen symbolická platba, aby to vypadlo, že se starají. Pokuta za zflašování dokumentů k půjčkám jsou 2.000 dolarů za každou zfalšovanou hypotéku. Jestli vám to přijde jako významná pokuta, já tento názor nesdílím.

 

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. Jan Dvořák napsal:

    Do článku byl doplněn odkaz na informace o žalobě

Přidat komentář