Věříte Mezinárodnímu měnovému fondu?

Neměli byste.

Pokud ano, uvědomte si, že Mezinárodní měnový fond před pár dny velké chyby v řešení řecké krize z před pár let. Proč? Protože nejvyšší vedení se chovalo podle politického zadání zemí eurozóny. To velmi vadí asijským a latinsko- americkým zemím. Vždyť pomoc poskytnutá zemím eurozóny mnohonásobně přesahuje objem pomocí poskytovaných fondem při minulých krizích. Zvláště pokud se vezmou v úvahu kvóty pro jednotlivé země.

To je však bohužel jenom jeden aspekt.

Mnohem závažnější je dle mého názoru skutečnost, že nejvyšší vedení dostávalo od vlastních analytiků neúplné a nesprávné informace a příprava podkladů pro rozhodování neprocházelo standardním procesem a někdy ani nelze dohledat autora podkladů, někde ani dokonce rozhodovače. Neumím si představit, že by toto bylo možné v nějaké bance. Pokud ano, šéf by letěl na hodinu.

Když byla krize v pobaltských zemích, MMF donutil tyto země k drastickým škrtům, snížení mezd apod. Něco takového se v Řecku nestalo.  Proč? Protože ty bylo politicky neprůchodné, aby se přiznalo, že země eurozóny je až v takových problémech a že jiné země eurozóny nemají systémové řešení pro tento typ problémů. Všechny kroky a „úsporná opatření“ byly jen polovičaté a naoko. Aby to vypadalo, že se něco dělá. Také proto dosud Řecko čas od času žádá o dodatečnou pomoc. Slyšeli jste něco od pobaltských zemí? Já ne.

Co nám zbývá? Doufat, že se MMF poučil.

Komentáře

Přidat komentář