Ve Spojených státech se něco děje

Na politické scéně ve Spojených státech se podle dostupných indicií chystají velké věci, a to bez jakéhokoliv zájmu u nás. Události takového rozsahu (nemluvím o nedávných volbách) budou mít drtivý dopad na vývoj na politické scéně. Půjde o zlomový okamžik. Přirovnat je lze snad pouze k aféře Watergate. Následovat patrně budou dalekosáhlé důsledky i na finančních trzích. O co přesně jde?

Obama odmítal jakékoliv vyšetřování minulých událostí s tím, že je třeba dívat se dopředu. Krátce přes Štědrým dnem se objevil editorial novin The New York Times nazvaný Prosecute Torturers and Their Bosses. Jde o výzvu s trestnímu stíhání čelných představitelů Bushovy administrativy. Tento editorial mluví o tom, že je třeba dívat se i zpět, bez toho, že je cesta vpřed nemožná. Něco takového by bylo ještě nedávno v nejvyšších patrech americké politiky naprosto nemyslitelné.

Kdo by mohl patřit mezi stíhané osoby? Bývalý viceprrezident Dick Cheyney, bývalý šéf CIA George Tenet a další, včetně jejich nejbližších spolupracovníků.

V tomto případě nejde jenom o obsah stíhání, ale o to, jaké osoby jsou stíhány. Svět je zasíťovaný, pád jednoho podlomí nohy dalšímu. Řetězová reakce se spustí a nikdo neumí odhadnout, kde skončí. Může to být zlomový okamžik, který uvolní řadu stíhání například vysoce postavených bankéřů,kteří dosud víceméně proklouzávali. 

Spojím – li si tuto informaci s těmi,co o finančních operacích (potažmo na jejich spojení se špičkami finančních sektoru) těchto lidí již nějakou dobu prosakují, dopady na finanční trhy nebudou zanedbatelné.

Komentáře

Přidat komentář