Ukrajina se po Olympijských hrách dramaticky změní

Událostí posledních dvou týdnů jsou Zimní Olympijské hry v ruském Soči. Ne kvůli počtu medailí, kolik které země zatím získala a ještě do jejich konce získá, ale kvůli tomu, že po dobu Olympiády na domácím území vyhlásilo Rusko směrem k Ukrajině nepsané příměří.

Po jejich skončení dočkáme se radikálního kroku ze strany Ruska. Jde o hodně.

Při pohledu z Ruska je Ukrajina v jejich srdci, vždyť o Kyjevské Rusi se tam učí všichni školáci, podobně jako o nás o Velkomoravské říši. Za to Rusku stojí obětovat 15 miliard dolarů. Ukrajina díky nim odvrátila default a následnou anarchii (nedávné nepokoje nebyly nic v porovnání s problémy a nepokoji hrozícími v případě defaultu).Některé regiony začínají projevovat separatistické tendence. Nezapomínejme, že např. Krym byl historicky součástí Ruska a Ukrajina ho dostala během existence Sovětského svazu darem.

Jak vidí situaci 3 hlavní hráči?

1. Evropská unie se snaží a bude i nadále snažit přivázat si Ukrajinu k sobě a oslabit tím Rusko minimálně skrz jakous takous politickou unii.
2. Rusko přesně naopak a navíc bylo ve svých snahách podpořeno Čínou (včetně návštěvy čínského prezidenta v Soči), budující spolu s Ruskem euro-asijskou obchodní zónu.
3. Spojené státy naopak vidí situaci na Ukrajině jako diktovanou Ruskem. Proto ji chtějí dostat do NATO.

Přijde mi, že ukrajinské vedení by nejraději neviděli zemi ani na západě, ani na východě, ale jako most. Něco jako Turecko (mimochodem, ještě že to se nehrne do EU –  kdyby se stalo členem, by rázem bylo druhým nejlidnatějším státem, navíc z 95% muslimským, jeho vstup by mohl paralyzovat EU).

Rusko bude reagovat v nejbližší době. Situace na Ukrajině se dramaticky změní.

 

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Prozatím 5 článků s největším počtem přečtení v roce 2014

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

 

Tagy:
Komentáře
 1. Lime napsal:

  Rusko Ukrajinu nepustí. Přece si nenechají u svých hranic instalovat raketový systém NATO.
  Zprávy v médiích jsou zase trošku zkreslené. Proč se nehovoří o tom, že se nepokoje šíří také na východ a to proti opozici.
  Násilí eskaluje i mimo Kyjev. Z východu Ukrajiny jsou hlášeny útoky na kanceláře opozice. Sídlo strany Udar Vitalije Klička kompletně shořelo v Krivém Rohu. Opoziční kanceláře hoří (nebo hořely) v Dněpropetrovsku, Charkově a Chersonu.

  Šéf civilní kontrarozvědky Jakymenko pro Interfax potvrdil: „O rozhodnutí odstartovat (protiteroristickou operaci) jsem už informoval prezidenta.“

  Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) oznámila, že v celé zemi spouští „protiteroristickou operaci“. Podle šéfa tajné služby Oleksandra Jakymenka se zvyšuje hrozba „použití zbraní extremistickými skupinami“.

  Mnoho policistů bylo usmrceno střelnou zbraní.

 2. Lime napsal:

  Ranění jsou přijímáni v Polsku, pokud bude potřeba, budou přijímáni i u nás v ČR. A to si nebudu představovat co by se dělo, kdyby vypukla občanská válka.
  Možná, by u nás zase po lesích běhali Banderovci…

 3. Lime napsal:

  Poslední můj příspěvek: To, co se teď děje na ukrajinském majdanu Nezávislosti, je podle zákonů USA „vnitřní terorismus“ a „federální zločin spojený s terorismem“.

  Originál dokumentu „Patriot Act“ z roku 2001 je na politechbot.com. Stojí v něm, že akce „zaměřené na nátlak na vládu pomocí zastrašování nebo násilí“, jsou přísně trestány. Konkrétně: za verbální tlak na vládu pomocí zastrašování s hrozbou násilných činů je 10 let vězení. Kdo ničil nebo způsobil poškození jakéhokoliv vozidla, budovy či jiné nemovitosti, je v USA poslán do vězení na 25 let. Pokud rebel způsobil zranění dalším občanům nebo policii životu nebezpečnými zbraněmi: 35let.

 4. Ives napsal:

  Já myslím, že Ukrajina se (bohužel) dramaticky mění již nyní a to OH ještě neskončily… Země se defakto rozpadá. No vyčkejme událostí dní příštích…

 5. Jan Dvořák napsal:

  Na Ukrajině začíná run na banky

 6. Jan Dvořák napsal:

  Rusko začíná reagovat: uvažuje o omezení dovozu potravin z Ukrajiny
  https://www.interfax.com/newsinf.asp?id=483533

Přidat komentář