Ukrajina – jak pokračují jarní zemědělské práce?

Pokud jde i situaci na Ukrajině, slyšíme o ní prakticky denně. Stalo se to, stalo se ono, člověk ten a ten řekl to a to. Toto jsou věci možná zajímavé, ale bez okamžitého dopadu na náš život.

Přitom je tu jedna věc, která by nás měla velmi zajímat. To je pokračování jarních zemědělských prací na Ukrajině. Ukrajina je zemědělská velmoc, patří mezi největší světové exportéry pšenice a kukuřice – komoditám s jejich spojitosti s Ukrajinou se nedávnou věnoval ve své analýze i p. Lembák.

V případě kukuřice ukrajinský podíl na objemu exportované kukuřice činí 15%, u pšenice pak 5% a patří mezi největší světové exportéry obou plodin.

Jaké jsou lokální agrotechnické lhůty?  Pšenice se sela loni na podzim a v létě ji čeká sklizeň. Zde zatím nevidím problém. Důležitější (i vzhledem k podílu na světové úrodě) je kukuřice. Ta se má set v dubnu a květnu, sklízí se pak cca půl roku po setí.

Stavu zemědělství na Ukrajině se ve zprávách nevěnuje ani špetka pozornosti. To je samá ropa, plyn, ale o potravinách či zemědělských komoditách ani slovo.

Doufejme, že žádné informace = dobré informace a že setí kukuřice na Ukrajině probíhá podle plánu. Jinak se na podzim dočkáme nepříjemného překvapení.

 

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

Komentáře
 1. VoDo napsal:

  Bude míň burbónu no a možná se zase začne kukuřice jíst a ne pálit v motorech tak jak to prosadili zelení pitomci.

 2. marwin napsal:

  Na podzim se seje pšenice ozimá a na jaře jarní.Může se pěstovat jak jedno-nebo dvouletá.
  Myslím si,že obavy jsou bezdůvodné,zamědělci na Majdan nechodili,ti mají jiné starosti.
  P.S…kukuřice v našich zamědělských podmínkách nemá jako potravina pro lidi žádné zvláštní opodstatnění (do Evropy byla přivezena až po objevení Ameriky,zatímco pšenice se tady pěstuje cca 6000 let).
  Ale je to vynikající krmení hlavně pro skot a prasata….:) A jinak souhlas s tím,že jenom pitomec může vymyslet pěstování kukuřice jako zdroj paliva do auta,popřípadě ji sypat do bioplynek…:(

 3. Oracle napsal:

  Na sádzanie a na žatie je potrebné ropa a Rusi zatvorili prívod ropy do Odesskej rafinérie (pretože neplatili).
  Teraz otázka, aký veľký bude kvôli tomu výpadok?
  @ Marwin, súhlas.

 4. Lime napsal:

  MMF varuje Ukrajinu: Bojujte o Východ, nebo nebudou peníze.
  https://www.nwoo.org/view.php?nazevclanku=mmf-varuje-ukrajinu-bojujte-o-vychod-nebo-nebudou-penize&cisloclanku=2014050008 A už se bojuje. Začal útok na Slavjansk.
  Ukrajinská armáda útočí na Slavjansk, separatisté sestřelili dva vrtulníky

  Ukrajinské vládní jednotky zahájily postup na Slavjansk na východě země a už zaútočily na kontrolní stanoviště na okraji města. Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov útok potvrdil s tím, že pokračuje protiteroristická operace ve Slavjnasku a Kramatorsku. Separatisté sestřelili dva armádní vrtulníky. Avakov uvedl, že na místě jsou mrtví a zranění.

 5. Oracle napsal:

  No géniovia zo západu to pohnojili, Ruská odpoveď bude asymetrická, brutálna a hlavne na ekonomická. Je ešte niekto bull na US$?

 6. Lime napsal:

  To je jedna věc. Věc druhá je tato: Washington – Ekonomika Spojených států v letošním prvním čtvrtletí rostla ročním tempem 0,1 procenta, zatímco v předchozích třech měsících růst činil 2,6 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

  Ekonomickou aktivitu v USA zasáhla mimořádně chladná zima. Hospodářský růst tak byl nejpomalejší od konce roku 2012. Výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 1,2 procenta.

 7. Lime napsal:

  Jestli se boje rozhoří, budou se sklízet leda tak nevybuchlé granáty.

  Vystrašení Slováci Na slovensko-ukrajinské hranici stoupá podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka napětí. Rizikem je nejen nárůst počtu nelegálních migrantů ze třetích zemí, ale zejména zvyšující se agresivita a vyzbrojenost převáděčů z ukrajinských organizovaných skupin, citují ministra slovenské weby. Konkrétní čísla, která by dokládala nárůst imigrace, ale nebyla zveřejněna.

  Vzhledem k omezené kontrole Ukrajiny nad migračním tokem ze země existuje podle slovenského ministra reálné riziko, že by na hranici mohlo dojít ke konfliktu za užití střelných zbraní. Ministr tak vyjádřil obavy ze současné bezpečnostní situace a připomněl, že ke střelbě na hranici došlo již v minulém roce.

  https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/bojuje-se-i-na-jihu-ukrajiny-slovaci-se-boji-strelby-na-hranici_305857.html

 8. Pet napsal:

  2 Oracle – no ještě na USD bull nejsem, ale jde to správným směrem, v okamžiku, kdy se začne v mediích přetřásat jak je USD na hraně, kolaps za dveřmi, lidé skáčou z oken v panice z padajícího USD – to je ideální čas pro nakoupení USD aktiv. BTW – kouknul jste se alespoň na ten graf juanu ke kterékoliv měně? ale nic, jen houšť a hlavně ať je to na idnes a novinkách – pak jdu bull na USD. Pet

 9. Oracle napsal:

  @ Pet:
  Nejde o to čo sa píše v novinách, ale o to čo sa deje za uzavrenými dverami Čínskeho a Ruského vedenia, a o čom tieto 2 mocnosti dohadujú. Pravdepodobne špekulujú asi takto:
  Čína má problémy s tieňovým bankovníctvom a Rusko zas s USA kvôli Ukrajine(https://www.zerohedge.com/news/2014-04-30/putin-us-behind-ukraine-crisis-beginningnow-leading-it), jedna chce vytlačiť kopu Yuanu bez toho aby došlo k hyperinflácií a druhý zas chce to osladiť Západu (pričom obe majú USA po zuby kvôli vmiešavaniu do ich vnútorných záležitostí) a najjednoduchšie to dosiahnu tak, že Rusko povie „za plyn a ropu sa u nás platí Yuanom a zlatom“ (ani jedna vec nie je súčasťou košíka SDR, v čom MMF poskytla pôžičku na zaplatenie Ukrajinského dlhu pričom podmienka je: https://www.zerohedge.com/news/2014-05-01/imf-warns-ukraine-fight-east-or-no-money). Samozrejme po tom čo sa založí BRICS banka spôsoby platby sa rozšíria.
  Číne to umožní zaplatiť dlhy za suroviny a etabluje Yuan medzi rezervné meny, a Rusku zas umožní zrovnať USA, EU a Ukrajinu do late.

 10. Pet napsal:

  2 Oracle – good luck. Jinak díky za zajímavé linky a originální názory. To se vždy cení. P.

 11. plukin napsal:

  odepisovat dolar muze byt predcasne:
  https://armstrongeconomics.com/2014/04/28/capital-flows/

 12. Oracle napsal:

  @ plukin
  Možno nie, odhady na rast US HDP pre Q1 2014 pohybujú od -0,1% do 0,1% (podľa aktuálnej metriky: https://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2014/05/20140502_miracles.png) pričom Goldman hovorí o 3% rastu na 2014.
  Musíte si ale zobrať v úvahu, že zo Sýrie v politickom kontexte vykľul čierna labuť a z Ukrajiny zas môže vykľuť čierna labuť, ale v ekonomickom kontexte.
  Takže technické analýzy OK, ale musia sa brať v úvahu aj iné faktory. 🙂
  PS: Z Ruska uteká špekulatívny kapitál, čo ruské vedenie len víta.

 13. Lime napsal:

  Reaganův finanční guru o autodestrukci „amerického snu“
  „Ekonomika Spojených států je domečkem z karet,“ píše Dr. Paul Craig Roberts, náměstek ministra financí ve vláděRonalda Reagana a šéfkonstruktér reaganomiky. „Je to jeden velký podvod.“ I celá „iluze oživení je jen dílem zfalšované statistiky.“

  https://www.czechfreepress.cz/amerika/paul-craig-roberts-kapitalismus-jako-zlodejsky-mechanismus.html

 14. plukin napsal:

  Oracle: jenom blazen vita odliv jakehokoliv kapitalu, spekulativni nespekulativni. Btw kdyz takovy kapital odteka z Ruska tj. z rublu do ktere meny tece, hm?
  Je uplne jedno jake je HDP US nebo jake bude, porad je na tom dolar nejlip ze vsech ostatnich, i kdyby jenom proto, ze zatim neni jina alternativa kam se presunout. Je vhodne brat v uvahu i dalsi faktory. :))

  Lime: zalezi na definici kapitalizmu, zapad se za kapitalisticky uz snad ani povazovat neda s temi vsemi uniemi, podporami a politickym vmesovanim co je ok a co neni.

  nevim kdo tady zminoval toho Suvorova aneb jak to opravdu bylo s druhou svetovou. Diky, hodne zajimave cteni a leccos by to vysvetlovalo a pripomina mi to aktualni situaci.
  Btw Armstrong nedavno prirovnal Putina k Hitlerovi, ze taky zkousi co mu projde a sazi na to, ze zapad vcetne US ma ted svych problemu dost a zmuze se tak akorat na hulakani o sankcich.

 15. Petr Gejdos napsal:

  Jen blázen v Rusku nevítá odliv zvláště spekulatívního kapitálu, ovšem za daných podmínek není na škodu ani odchod toho nespekulatívního. Zvláště, když ten odliv je de facto vynucen idelologickými důvody a „údajně postižené straně“ (= Rusko) to umožňuje čistý byť přechodný zisk. On ten zisk ale není jen přechodný, nýbrž i dlouhodobý, pokud dojde – a ono vlastně se již děje – k odchodu od US dolaru. To je pane plukin poněkud „pře-spekulováno“ z Vaší strany – není-liž pravda ? Výsledek bude pro USA a Západ dost podobný, jako to bylo v té pohádce, jak dědeček směňoval nalezené zlato tak dlouho, až domu dorazil fakticky s prázdnýma rukama. Cele to parazitické paradigma spekulantů se totiž rozpadne s rozpadem USD. Nebude mi jich líto…

 16. plukin napsal:

  PG: opravdu? proto Putin uz rok apeluje na to aby rusky business stahl kapital domu?

  https://finance.yahoo.com/news/russia-knows-europe-sanctions-ineffective-040001766.html

  Putin has been urging his country’s businessmen for more than a year to bring their capital back home.

  „Russian companies have to be registered here, in their home country, and have a transparent ownership structure,“ Putin said at a March 20 business conference in Moscow.

  Instead, some $51 billion of Russian capital exited the country in the first quarter of 2014, according to central bank data. That figure has risen to more than $60 billion, U.K. Foreign Secretary William Hague said last week. A total of $63 billion flowed out of Russia last year.

  On totiz kapital neni jenom zapadni zalezitost..

 17. VoDo napsal:

  Plukin: je to stejný jako v Číně, utíkají jak lidé tak peníze, na západ, ale tady se bude pořád tvrdit opak.

 18. plukin napsal:

  VoDo: ono je to vlastne dobre. A dela to trh kde vitezi ten lepsi. Taky se to tu hodi jako jisty indikator sentimentu.

Přidat komentář