Událost týdne – náhrada londýnského fixingu stříbra rozhodnuta?

stribro_hromada

Před necelými dvěma měsíci jsem psal, že londýnský fixing stříbra skončí v půlce srpna (mimochodem – přestal být atraktivní pro samotné aktéry) a že do té doby bude třeba najít nový systém stanovení ceny stříbra. Ten je na světě, rozhodnutí podle dostupných informací padlo před přibližně týdnem (v polovině června se mluvilo o 7 scénářích). Přiznám, že mě zvolený systém moc nepřekvapil, o žádnou skutečnou revoluci se nejedná. O co tedy jde?

Jde o připojení se k Chicago Mercantile Exchange. Nebude se tak stanovovat formou konferenčních hovorů, ale za využití elektronické platformy. Protože se přesto objevují rozdílné informace, dávám tomuto rozhodnutí pravděpodobnost 75%. Dalších 20% nechávám na to, že by stanovování ceny stříbra přešlo na London Metal Exchange, zbylých 5% pak na jiné scénáře.

Ať si říká kdo chce, co chce, výsledkem je tak koncentrace stanovení ceny stříbra. To jen může přilít oleje do globálního ohně.

U stříbra skončil historický fixing z vynucení. Aby k něčemu takovému nedošlo i u zlata (tam by to byla mnohem větší potupa), pracuje se již nyní na změnách v procesu stanovení ceny zlata. Na toto téma se za poslední týden objevil zvýšený počet komentářů, připravuji jejich zpracování.

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář