Událost týdne – Lotyšsko vstupující do eurozóny a jeho ekonomika

Událostí minulého týdne je vstup Lotyšska do eurozóny, stalo se osmnáctou zemí eurozóny. Zároveň je čtvrtou nejmenší členskou zemí (po Maltě, Estonsku a Kypru). Podle vyjádření vlády je to završení cesty do Evropy (po vstupu do NATO a EU).

Jaká je skutečnost?

Nedávno země prošla ekonomickou depresí, pouhé slovo „recese“ by bylo eufemismus. K depresi došlo přesto, že země není předlužena. Veřejný dluh dosahuje cca 40% HDP, je tedy na úrovni České republiky, přesto země zažila nevídanou depresi.

Ekonomika mezi lety 2007 a 2010 propadla o cca 30%. Díky drastickým opatřením (např. drastickému propouštění státních zaměstnanců, snižování jejich mezd o více než 25%) a exportu se z ní relativně rychle dostala a nyní je již o přibližně třetinu nad svým dnem. Ještě rok či dva a ekonomika bude na předkrizové úrovni. Nezaměstnanost se podařilo srazit z 20% na 12%. Cenou za to je 7% pokles počtu obyvatel způsobený zejména emigrací mladých lidí (emigrace přispěla významnou měrou k poklesu nezaměstnanosti).

Kurzových šoků by se země dočkat neměla. Kurz, jakým bylo domácí měla lat převedena na euro, byl již dlouho fixní v rámci evropských směnných mechanismů.

Euro bylo přijato navzdory tomu, že tři z pěti lidí jsou proti přijetí eura.

Vláda se bojí vlivu Ruska (vztahy s ním jsou pořád silné) a proto chtěla přijetím eura završit cestu do Evropy. Rusko podle ministra financí své chování samo od sebe nezmění. Euro tak bylo použito jako pojistka, jako posílení vazeb se západem. Vláda k tomu doufá, že se mu po nedávno překonané depresi podaří přilákat investice.

Jak se Lotyšsku povede, ukáže až čas. Zbývající pobaltská země – Litva – by měla přijmout euro v příštím roce.

 

Tagy:
Komentáře
  1. Oracle napsal:

    Chudáci, nevedia že práve nastúpili na potápajúcu sa loď, pričom ich lístok je do podpalubia. 🙂

  2. Jan Dvořák napsal:

    Oni to vědí, 60% obyvatel euro nechce…

  3. Oracle napsal:

    Pán Dvořák, oni vedia že loď sa potápa oni nevedia že idú do podpalubia.

Přidat komentář