Událost rozhodující o přežití eurozóny je za dveřmi

Německo a vzhledem k jeho pozici s ním i celá Evropská unie se blíží klíčové události a v našich médiích ticho po pěšině. O co jde? O termín, kdy má německého ústavního soud, který projednává soulad Evropského stabilizačního mechanismu s německou ústavou, oznámit své rozhodnutí – konkrétně ve středu 12. září.

Množství investorů počítá se schválením Evropského stabilizačního mechanismu a vnímá rozhodnutí soudu víceméně jako formalitu. Tak to ale nemusí být.

Německo je klíčivou zemí a jeho chování rozhodne o osudu eurozóny. Uvažují trhy o možnosti, že by soud smetl Evropský stabilizační mechanismus pod stůl? Prakticky vůbec, akciové a další trhy však s něčím takovým vůbec nepočítají. Dopady případného zamítnutí na trhy by se blížily masakru – tím mám na mysli propad kurzu eura a evropských akciových trhů. Bez německého příspěvku je totiž jakýkoliv evropský záchranný balíček bezzubý. Eurozóna by rázem stála nejen na hraně propasti, ale ještě by se nad ní nakláněla. Tento scénář nemůžu vyloučit, ale nezdá se mi jako nejpravděpodobnější.

Jako pravděpodobnější než přímo zamítnutí se mi zdá předběžné schválení doprovázené striktními podmínkami. Ústavní soud může nastavit podmínky, za jakých se Německo bude moci podílet na Evropském stabilizačním mechanismu či podobných aktivitách. I tento výrok může zasáhnout trhy, dopad na ně bude závislý na nastavených podmínkách.

Jak to dopadne? Tipuji předběžné schválení doprovázené striktními podmínkami a Německo pracující na alternativních scénářích.

 

 

Aktuální investiční trilogie:

 1. Rýsuje se nový finanční systém
 2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
 3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
 1. Ives napsal:

  Takových událostí už bylo (a ještě bude)… Vždyť po kolikátý se říká, že právě tohle je událost nebo summit EU, který rozhodne o dalším vývoji a přežití Eurozóny…

 2. diego004 napsal:

  – EU svaz si rozvracet nedame, takze bude schvaleno
  – Spanele + Reci mezitim pookrali, odmitaji jakekoliv „dalsi“ uspory a tesi se stovky mld Euro zdarma
  – a komunista ve Francii rozjizdi prvni „dvouletku“, takze je asi vymalovano …
  – ne trochu vazneji – nejen asi pro me je sokem/prekvapenim nemecke vyklizeni pozic nejen v ECB, ale celkem v politice EU
  – moc v EU je aktualne de facto predana do rukou dluzniku – Monti, Hollande, Barroso, Rompuy, Draghi

 3. Jan Dvořák napsal:

  Je to vyjednávání. I při něm má každý z partnerů svůj cíl + různé jeho modifikace a pak by měl být připraven na variantu, když se nedohodnou.

  Co když Německo prostě přestává vyjednávat a spoléhá se na tuto záložní variantu?
  Co když je pro ně v dané situace původně záložní varianta tou nejlepší možností?

  Právě to německé vyklízení pozic („už se o to nechceme starat, dělejte si to jak chcete“) může být signálem přechodu na tuto záložní variantu.

 4. diego004 napsal:

  – jen jeden detail
  – nakupy ECB se vztahuji jak na ESM, tak na EFSF
  – tzn. pokud by nemecky US shodil ESM ze stolu, ECB muze nakupovat – staci pozadat EFSF 🙂

 5. Jan Dvořák napsal:

  ESFS ale nemá moc peněz. Zbývá tam nějakých 150-200 miliard euro. Španělsko bude potřebovat násobky této částky, Itálie taktéž…

 6. diego004 napsal:

  – tak je vymalovano, nechali si jen omezeni 190mld bez parlamentu a pravo veta
  – zadne pozadavky na dluzniky, tzn. natistena Eura se jednoduse prozerou 🙂

Přidat komentář