Trocha lidské psychologie

Nedávno se nad přístupem k investování zamýšlel Plukin, v diskusích pod různými články objevují komentáře čtenářů, že se někdo chová tak, jiný onak. Podle mého názoru stojí za sepsání pár postřehů. Zaměřím se na chování většiny lidí, i když samozřejmě lidé jsou individua a každý má své názory a postoje.

Psychologie jako taková slouží lidem jako obranný mechanismus.

Řada lidí věří, že „ti nahoře“ nedopustí nejhorší, že stát či systém je ochrání před nejhorším.  Lidé potlačují nepříjemné skutečnosti, snaží se nemyslet na nejhorší možnost, respektive si ji nepřipouští, pokud její pravděpodobnost není významná. Pokud by na to museli myslet, prý by se z toho „zbláznili“.

Úspěšným lidem často stávající systém vyhovuje, vždyť jsou úspěšní právě v něm. Kdyby došlo k zásadní změně systému, jejich pozice by se otřásla v základech. Těmito lidmi přitom nemám na mysli politiky nebo třeba lobbisty, ale např. podnikatele, kteří vybudovali svoje podnikání a vůbec nemusí mít odběratele na straně státní správy. Pro takové lidi je změna fungování systému to poslední, co si přejí.

Velká většina lidí se tak chová, že stávající systém přežije do nekonečna. Z jejich pohledu jde o racionální chování. Také si nestavím doma bunkry a nedělám x-leté zásoby potravin. Pouze mám část finanční rezervy v drahých kovech.

Ke změně systému (finančního) dojde, až nebude skutečně zbytí. K tomu nejdříve musí být překročena kritická hranice, kdy již běh věcí nepůjde zastavit. Poté se jednoho krásného rána probudíme a vše bude jinak. Na radikální změnu stačí prodloužený víkend, maximálně nějaký den bankovních prázdnin navíc. Před tím, samozřejmě, budeme svědky řady krizových událostí a jejich následného „vyřešení“ v rámci stávajícího systému. Pak ale najednou nezbude jiné řešení, než systémová změna.

Jak kdo dopadne? Opravdu malý zlomek lidí si namastí kapsu nevídaným způsobem. Pár procent lidí na tom vydělá slušné peníze. Čtvrtina až třetina, možná i půlka lidí, bude kolem nuly, případně malé plus. Zbytek, obávám se, prodělá kalhoty – to je kategorie, do které se nechci dostat.

Za jak dlouho k tomu dojde? Nevím. Kdybych to věděl, dostal bych se mezi zlomek lidí zmíněný v předchozím odstavci. Může to trvat roky, anebo to bude v řádu měsíců. Co já vím. Záleží na spouštěči.

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

Tagy:
Komentáře
 1. VoDo napsal:

  Nebo se na to lze kouknout tak, že změnu si přejí ti v současném systému neuspěšní, doufající že novej systém jim dá úspěch. Bohužel mnokrát v historii se právě z těchto lidí stali posluhovači nového režimu se vším špatným co k tomu patří, 20 století v zemích Českých je krásný příklad. Pro obyčejného občana je daleko lepší snažit se uspět v současném systému než doufat ve změnu která bude přesně pro něj. Nebude, kdo stál opodál bude stát i nadále či jak jsem psal výše zaprodá důstojnost za prospěch.

 2. diego004 napsal:

  VoDo:
  – palec nahoru, presne tak..
  – ad kolaboranti, vzdy si vzpomenu na chudaky odbojare, kteri si behem par let mohli „vyzkouset“ metody gestapa a StB … 🙁
  – a casto s prekvapenim zjistili, ze StB byla horsi nez gestapo..
  – asi necekali tolik dobra od noveho rezimu… 🙂

 3. Jan Dvořák napsal:

  „Neúspěšný pan Vomáčka“ nemá šanci něco takového prosadit. Něco takového prosadit by mohl někdy typu „neúspěšný JP Morgan“ apod.

  VoDo – souhlas, pro občana je daleko lepší snažit se uspět v současném systému než jen doufat ve změnu. Doufáním se nikdo neuživí.
  Akorát by měl mít ponětí o možnosti změny (i když mu přijde s malou pravděpodobností) a v jejím případě nesmí prodělat kalhoty.

 4. Pet napsal:

  Ocenil bych článek, který se bude zajímat o budoucnost tohoto webu. O chování většiny je toho napsáno hodně se stejným výsledkem, který charakterizuje prostá Gaussova křivka, čemuž osobně říkám návrat do průměru. Jediný rozdíl v dnešní době je v relativitě bodu průměru, bo ten se může nacházet z hlediska času a doby na jiném místě, než je počáteční předpoklad. Nicméně i tento web má svůj nárůst účinkujících a nechce se mi věřit, že jsme na vrcholu křivky a nastane jen druhá část = se poklesu k druhému konci. Jinak o výsledku moderní doby a ztracené PC generaci( nebo dvou) docela názorně vypovídá – Jsme generace idiotů https://video.idnes.cz/?c=A140521_134509_mob_tech_pka&idvideo=V140514_113351_tv-zpravy_eli

 5. lulinak napsal:

  je potreba i vychazet z faktu, ze tento web je svym zpusobem marketingovym nastrojem jisteho prodejce drahych kovu (nic proti, proc ne), cili clanky zde budou spise jednobarevne a tendencni, cili podporujici prodej, a to same i v komentarich, prodejci se musi vzajemne podporovat, tedy i zde funguje jakasi druzba… 🙂
  Jinak ano, subjektivne hodnotim tento web jako spise umirajici, mozna i z vyse uvedeneho duvodu, ale je to jen pocit, navstevnost mozna hovori uplne opacne a pak je to v poradku…

 6. VoDo napsal:

  Trochu odbočím, tady je jeden z důvodů proč jsem bullish co se týče ameriky, technologie. Doporučuji prostudovat budoucnost výroby už dnes.
  https://view.exacttarget.com/?j=fe58127770670574751c&m=fef4107871660d&ls=fdef1d797267037d74107273&l=fe5a1679746c07747115&s=fdfd15767767007d7216717d&jb=ffcf14&ju=fe2d11777c63057c751771

 7. kubik napsal:

  Vodo-nechápu,proč by měla technologie 3D tisku upřednostnovat ameriku.Např výroba TV,počítačů,automobilů atd se okamžitě přestěhovala do zemí s nejméně placenou lidskou prací,tady nejde o to vyrobit 3D tiskárny,ale jde hlavně o vývoj softwéru na výrobu jednoho dílu např stroje,a ten může vyvíjet zdenda na šalamounových ostrovech.Jinak čínani vyrábí na 3d tiskárně domy.

 8. Jan Dvořák napsal:

  Nevím, jak si článek o budoucnosti tohoto webu představujete. Co se připravuje? Jaké články?

  Pokud máte obavy o návštěvnost, tak ta neklesá,nebojte 🙂

 9. Zavacky napsal:

  S uspokojením chválim, že v diskusiách na tomto webe došlo k principiálnemu pochopeniu budúcej monetárnej situácie vo svete.
  .
  Ospravedlňujem sa p.Dvořákovi, že keď som to nedávno kritizoval, vyznelo to ako kritika jeho webu. Mal som na mysli diskusie. Je dobré, že sa tu diskutuje v širších súvislostiach a poznatky aj inšpiráciu môžeme prenášať ďalej.

 10. Zavacky napsal:

  K článku:
  Je potrebné doplniť, že dôjde nielen k zmene finančného systému, ale aj iných spoločensko-ekonomických systémov – sociálny, zdravotnícky, mocenský, právny, medzinárodných vzťahov.

 11. Jan Dvořák napsal:

  Kritika nevadí, s tím problém nemám. Navíc, nemůžeme mít všichni stejné názory, to by burza přestala obchodovat

 12. lulinak napsal:

  Zavacky: to mi asi uslo ze na tomto webu melo dojit k pochopeni toho co se ma chystat, pro nas mene chapave tedy prosim o shrnuti at jsme v obraze 🙂
  Zatim tu mel probehnout kolaps skoro kazdy mesic, uz asi dva roky, aktualni posledni termin je pozitri, tak se na to poradne vyspete…

 13. Zavacky napsal:

  lulinak:
  Aj Vy pripúšťate, že finančný systém môže skolabovať. Väčšina diskutujúcich nadobudla presvedčenie, že aj skolabuje. Časť z nich vidí, že ten kolaps aj prebieha. Môže trvať roky aj desaťročie. Môžu to byť fázy nielen prudkých prepadov, ale aj rastu ukazovateľov. Neexistuje univerzálny a jednoznačný ukazovateľ.
  .
  Ak sa napr. hovorí o Zimbabwe, udáva sa nekompromisne rok 2009. Tento zlozvyk vymazáva predstavu o presnejšom vnímaní tamojšieho kolapsu. Ten začal byť zreteľný už v r., 2000, keď začala rásť inflácia nad obvyklú mieru a už v r.2001 možno hovoriť o hyperinflácii.
  .
  Ak desaťročná superinflácia, či hyperinflácia nie je kolapsom, tak potom už nič iné …….

 14. lulinak napsal:

  Zavacky: ano, ja pripoustim i ze zitra muze zhasnout slunce, ze zitra mohou zacit kolonizovat Zemi mimozemstani, ze zitra muze zacit ten kolaps, toto vse (bez legrace) pripoustim, to je to A).
  Pak je jeste nutne B) a to je nacasovani a promitnuti teto skutecnosti do meho relaneho zivota, a protoze pro vsechny tyhle zalezitosti je nacasovnani znacne diskutabilni, spise mnohdy nemozne (i kdyz nekteri maji samozrejme o kolapsu naprosto jasno) tak je na zvazeni, zda ma smysl se vubec zabyvat i tim A), tot vse… 🙂

  panove sorry, ale mam uz davno pocit, ze to vecne cteni o kolapsu a studovani tajnych grafu si vas zotrocilo a zblbli jste z toho, zkuste zkusit zpomalit a trochu zit to co dneska mame, a ne to co jasne a zretelne vidite v te sve virtualni vestecke kouli.
  Ono opravdu relane hrozi, ze v nasem kratkem zivote se toho kolapsu proste nedockate, to bylo fer si pripustit take.
  Mno nic, v sobotu to vypukne, jedu koupit nejake dalsi naboje, prehodnotil jsem ze tisic je malo…

 15. Oracle napsal:

  @ lulinak
  Možnože máte pravdu s tou sobotou, pretože Rakúšania chcú previesť audit svojho zlata v Londýne. Čo sa stane keď Rakúšanom odoprie prístup k ich zlatu? Keďže dôvera medzi bankami vrátane CB vytratila nestane nič príjemné, aspoň pre systém. Malo by to aspoň 2 následky:
  -horúčkovitý nákup zlata;
  -tie bilióny US$ čo sedia na účtoch by sa pohli.
  Obávam sa, že k dodaniu zlata nedošlo, predajcovia by sa vyrovnávali v hotovosti, čo by podkopal všeobecnú dôveru v systém a vyhnal cenu zlata nuž aj do výšok 50000 US$ za oz. Pričom by nás BRICS kúpil za babku. 😀

 16. Pet napsal:

  Když už jsi u toho Colo webu – proč nepřidat další odkazy:
  Nižší poptávka Číny po zlatu
  https://www.colosseum.cz/vzdelavani-a-informace/zpravy/20372/nizsi-poptavka-ciny-po-zlatu Po Německu se také Rakousko chystá na audit svých zlatých rezerv
  https://www.colosseum.cz/vzdelavani-a-informace/zpravy/20366/po-nemecku-se-take-rakousko-chysta-na-audit-svych-zlatych-rezerv
  Pokud budou dělat AUT audit tak dlouho jako Němci, tak se nestane nic, stejně jako Němci nevyskakují, když dostali zpátky 5 tun – a přesto zlato klesá, SGE láká investory jak může na fyzické zlato a stejně zlato neroste, Indie uvolňuje clo na nákup zlata a stejně zlato neroste

 17. Oracle napsal:

  @ Pet
  Iste milionári a miliardári nemajú cash a malí investori teraz zistili, že kúpa toho domu/bytu nebol práve najlepší nápad. Takže čo sa stane keď malí investori sa rozhodnú naďalej investovať a nemajú možnosť ísť do nehnuteľností, do akcií a do dlhopisov?
  No do zlata a striebra.
  India hovorí o tom, že uvoľní clo na zlato, nie že uvoľnil (nová vláda ešte nie je pokope a nie je funkčná) a zatiaľ práve teraz sa pašuje to zlato do Indie vo veľkom.
  Lenže uvoľní sa embargo a budeme mať sezónu svadieb na ktoré bude potrebovať zlaté šperky to zvýši dopyt po zlate, pričom západ to zlato ktoré sa predáva vo forme ETF NEMÁ.
  No budú problémy.
  Čo sa týka Rakúšanov, pokiaľ ich nepustia na audit, tak oni a ostatné CB začnú nakupovať zlato vo veľkom. Nesmieme zabudnúť, že Nemci teraz kupujú zlato potichu, bez veľkých fanfárov.
  No a niečo aj pre ostatných-„Putin says Russia and China need to secure their gold and currency reserves“: https://www.reuters.com/article/2014/05/24/russia-forum-putin-idUSL6N0OA0JE20140524
  -dôvera sa vytratila a run na zlato sa onedlho začne.

 18. lulinak napsal:

  inu kolega Oracle je uz na kazdou poznamku jak bejcek na cervenej hadr s milionem a jednim zcela neprustrelnym argumentem typu KDYBY, AZ, tak nejvyssi cas vypnout… kazodpadne bojovnici za prava jiz dva roky utlacovaneho chudacka zlata prozatim prohravaji na cele care, tak uvidime za dva dny, jestli ta strasna a neferova manipulace jeho ceny na hrisny zlomek toho, co pry ma stat, konecne skonci a tento nepochopeny cerny kun a vlhky sen vsech virtuanich investoru doleti na tech 50.000 za unci 🙂
  Ja si skromne dovolim odhadnout ze v prichazejici korekci nam zase skytne smerem nahoru a pristi rok se pokorne podiva k 1000, a to i bez manipulace…

 19. Pet napsal:

  2 Oracle – představa, že musíte vše osvětlit svým pohledem na věc, je podle mne mylná – pokud již tak činíte, tak čtěte pozorně, stejně jako se o to snažím já, když čtu Vaše příspěvky – „Indie uvolňuje clo“ neznamená, že jej již uvolnila – to jen na okraj. Svým přístupem mi naznačujete, že mám a) špatné informace , b) špatné vnímání informací, které mám k dispozici.
  ad a) to je možné – proto čtu i Vaše příspěvky a pokud mne něco zaujme, zeptám se – nic to nemění na skutečnosti, že – ad b ) o svém pohledu na věc si rozhodnu sám, s přihlédnutím k informacím, které získám.
  Jak píše Lulinak – je fér si některé věci připustit – třeba, že vydavatel informace ji vydává za nějakým účelem a pokud se zde na ProInvestory píše o měnových válkách, tak bych neváhal zdůraznit, že mediální válka na úrovní národů a ras, se přesunula do války vlastníků médií( které ovšem zastupují zájmy svých donátorů( inzerentů). Z tohoto hlediska si rád přečtu Vaše upozornění na některé informace, ale jejich zhodnocení a vysvětlení si udělám sám.

 20. Oracle napsal:

  @ Pet
  Ja sa vždy myslím „Qui bono?“, kto chce vytĺcť kapitál z toho či onoho?
  Takže vyhlásenie Putina a svojim spôsobom aj Čínskeho vedenia (v mojom čítaní), že chcú mať doma svoje zlato je veľkým varovaním typu: „Neverte bankárom z Londýna a FED-u ani nos medzi očami.“-pričom je tam aj dodatok: „My máme zlato, a Vy? Ste si istý, že Vaše zlato čo ste dali do úschovy je ešte v Londýne a vo Fort Knoxe alebo, že nám to zlato predali bez Vášho vedomia?“ 🙂

  No a lulinak môže robiť toľko posmešných poznámok koľko chce, to zlato o čom západ tvrdí, že tam je zväčša NEEXISTUJE resp. je už v trezoroch BRICS-u.
  Čo sa týka dlhodobých trendoch ten je jasný USA a celý Západ stráca svoju moc už 15-25 rokov, zväčša vlastnou chybou (offshoring).

 21. VoDo napsal:

  Moc neztracej 15 az 25, spravne je, ze ten krutej zapad dava 15 az 25 let sanci zaostalejm zemim kde lide jeste dneska jsou radi kdyz maji svuj zachod ci pitnou vodu, a zlato? Koho zajima porad dokola zlato, proc se musi porad dokola psat o pojistce ktera mozna jednou bude vyplacena, mozna zrusena ci zakazana, komu to prospeje? Zlata je prebytek proto jeho cena klesla, stejne jako ted pada jako kamen cena zelezny rudy, uhli atd. protoze se proste otevrelo vic dolu nez kolik je poptavka po tezene surovine. Nabidka-poptvaka.

 22. Oracle napsal:

  @ VoDo
  Papierového zlata je prebytok, ale papier znesie všetko, aj nedodržateľné sľuby. Takže Vaše tvrdenie je vedľa. 🙂
  Čo sa týka západu, keď všetko sa vyrába v krajinách BRICS-u a v ich okolí a prakticky všetko sa ťaží na Sibíri, v Ázií, v Afrike a v južnej Amerike tak sa vynára jedna zásadná ale nepríjemná otázka:
  Z čoho bude žiť Západ, z tlačenia peňazí, teda zo sľubov, toho sa ale nikto nenajedol? Pričom populácia sa degeneruje, aj high-tech výroba sa vyváža a služby zas ako ukazuje príklad USA nie sú odpoveďou.
  Skúste mi dať na túto otázku odpoveď, keď nie, tak ste ešte väčší demagóg než o mne hlásate.

 23. Oracle napsal:

  @ VoDo
  Ešte jedna vec ma napadla, keď zlata je prebytok ako tvrdíte, tak prečo Nemci nedokážu dostať naspäť svoje zlato? Však FED by to mohol nakúpiť za čerstvo vytlačené US$, alebo sa mýlim? 🙂
  Keď neodpoviete ani na túto otázku, tak ste väčším demagógom ako o mne tvrdíte.

 24. lulinak napsal:

  inu kdyz nekoho neposlouchaj uz ni doma, ani v praci, ani v hospode, je treba se realizovat alespon na foru… 🙂
  Prehistoricke pravidlo o nabidce a poptavce a jejich efektu na vyvoj ceny je v tomto pripade prezitek, to je prece kazdemu jasne, boze muj… A z opacne strany – co takhle si treba pripustit, ze virtualni komedie s nemeckym zlatem je opravdu umela komedie? Ale ono je jednodussi verit tomu, co pisou na tom „serioznim netu“ a v novinach a soustredit se jen na clanky co se mi libi.
  Ale jo vlastne, prohlasila to ta nemecka vlada ci buhvi kdo a to je prece echt seriozni zdroj, ti by lidem nelhali, to je uplne jina liga….
  Uz si konecne pochopme, ze jsme v urcitem pohledu loutky se vsim vsudy a nemame ani tuseni, kdo prave dneska taha za snurky nahore, pak je ten zivot vyrazne jednodussi.

 25. marwin napsal:

  No,tohle je ,pro mne, překvapivá sebereflexe…:)
  Škoda,že všichni normálně myslící to věděli už tehdy…:(
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/337753-saddam-mel-zustat-u-moci-valky-v-iraku-a-afghanistanu-byly-chybou-bilancuji-v-britanii.html

 26. Oracle napsal:

  @ lulinak
  Vás som sa nepýtal.
  Mimochodom HDP USA na Q1 je -1% ergo zmenšuje sa, ktorý blázon nakupuje potom dlhopisy, lebo úrokové sadzby na US dlhopisy klesajú? Ste to Vy, alebo VoDo? 😀

  Ďalšia vec, dať na trh papierový prísľub na niečo čo nemá v časoch malej likvidity dokáže kde ktorý pobuda, čo sa stane potom s tým trhom? Ceny začnú klesať. Čo sa stane po tom čo zákazníci začnú dožadovať doručenie danej veci?
  Otázka za bilióny, na ktorú asi nechcete ani Vy, a ani VoDo vecne odpovedať. Zostať u osobných invektív je naozaj jednoduchšie, hlavne keď došli argumenty, že?
  PS: Ani som nečakal, že VoDo odpovie na moje otázky.

 27. VoDo napsal:

  Nejsem člen FEDu ani žádný jiný organizace. Moje názory plynou z osobní zkušenosti, komunikace s lidma na trhu se živícíma po několik desetiletí. Stále se učím, ale už nedělám chyby abych investoval podle toho co si myslí někdo jiný či podle toho kdyby či až. Cena a trend jsou důležitý a ne jen v tradingu, to já nedělám. Buduji portfolio který mi časem zajistí svobodu jak osobní tak finanční. Tolik k odpovědím na otázky kdyby a až.

 28. lulinak napsal:

  Oracle: to co povazujes za tve argumenty ja vidim jen jako vysledek skupiny nactenych clanku, jejichz autenticita je diskutabilni. Cili sorry ale neni na co odpovidat.
  Ze nemecko pry nedostalo zlato? a co kdyz na zadne nemelo ani narok anebo uz jej davno dostalo, toto vse jsou mozne a stejne realne alternativy, a ze my o nich nevime muze byt jen soucasti hry, pravidlo „vsichni vime prd jak to vlastne je“ plati i zde.
  Cili bavme se o necem co je pevne dane a meritelne, ne o necem, co si z ruznych duvodu myslime ze tak je, to je ten cely problem, tedy realita kolem nas versus „informacni matrix realita“.
  Ta druha uz velmi velmi dlouho nestoji za to, aby se ji clovek zabyval, a stale verim, ze to bude casem chapat vic a vic lidi a zacnou znovu pouzivat selsky rozum, toliko moje vize lepsich zitrku… 🙂

 29. Oracle napsal:

  @ Lulinak:
  – 1.0 rastu HDP hovorí a klesajúci predaj domov a žiadostí o hypoték hovorí o čom, že USA je na tom skvele alebo o tom, že mizerné počasie odrádza ľudí od kúpy domu?
  Mimochodom „informačná realita“ ta lezie z TV a z dobre etablovaných periodík ktoré majú záujem na tom, aby sa udržal status quo ich majiteľov.
  @ VoDo: Na akú dlhú dobu budujete to portfólio? Keď na 10-20-30 rokov, tak sa musíte vyvarovať extrapolácií súčasných trendov na trhoch a musíte sledovať politickú situáciu a ekonomické ukazovatele, čo robím ja a tie neveštia nič dobre ohľadom menových, akciových a dlhopisových trhov (ani na dobu 1-2 rokov).

 30. VoDo napsal:

  Na jak dlouhou dobu? Jako sorry ale tuhle otázku pokládají lidé kteří o investování vědí nula celá nula nic.
  Pomůžu otázkou, na jak dlouho lidé stavějí barák či na jak dlouho plánují využít svoje vědomosti?

 31. Oracle napsal:

  @ VoDo
  Sorry zle položená otázka. Čo je pre Vás dôležité (má prioritu) dlhodobý (a nízky?) stabilný zisk s opciou uchovanie bohatstva, alebo rýchle zbohatnutie s tým, že riskujete to, že prídete o všetko?
  Žiaľ na papierových trhoch tá prvá možnosť momentálne nie je na výber viď Cyprus a MF Global, v oboch prípadoch malý človek skončil ako poškodený.

Přidat komentář