To snad Evropská komise nemyslí vážně

Autor článku: 8. 11. 2013

Evropská komise pohrozila Německu disciplinárními sankcemi, pokud bude i nadále dosahovat takových obchodních přebytků v rámci Evropské unie. Zatím to tak vypadá. Prý se Německo stará o vlastní zájmy a ne o zájem dalších zemí Evropské unie, nestimuluje dostatečně domácí poptávku.

To snad Evropská komise nemyslí vážně. Německo patří k největším přispěvatelům do unijního rozpočtu, podílelo se největší měrou na záchranných balíčcích pro evropské banky.

Nyní Evropské komisi vadí, že jiné země kupují německé zboží a že zároveň Němci nekupují zboží vyrobené v jiných evropských zemích. Kdyby bylo německé zboží dotované, tak neřeknu, ale o nepovolených dotacích se nikde vůbec nemluví.

Buď tedy v rámci EU má být volný trh, nebo ne. Pokud ano, tak Evropská komise káže bludy a pokud ne, chystá se EU do kytek.

 

Otázkou je, kdo potřebuje koho více? Potřebuje více Německo euro nebo eurozóna potřebuje Německo ve svém středu?

Německo  není na obchodu s eurozónu dramaticky závislé. Proto by se ani ono nemuselo bránit odchodu vybraných zemí z eurozóny. Naopak. Pokud to neudělají oni, může to udělat Německo samotné.

Po druhé světové válce si Německo zakládalo na nízké inflaci a silné marce. Tu potom obětovali na oltář evropské integrace (mimochodem, marka ale i nadále zůstala zákonným platidlem, euro bylo pouze přidáno).

Německo stojí stát před otázkou, zda raději slabé a inflací hrozící euro spravované Evropskou centrální bankou nebo relativně silnou vlastní marku řízenou Bundesbankou. Co myslíte, že Německo časem zvolí?

Osobně jsem přesvědčen, že Německo scénáře o odchodu z eurozóny zpracované má. Jestliže Bundeswehr má zpracované scénáře Peak Oil až po systémovou krizi politického zřízení, tak nevěřím, že by neměli zpracované scénáře návratu k marce včetně všech nezbytných detailů.

Německo se tak bez stávajícího eura obejde. Stávající eurozóna se však bez Německa neobejde, pokud nebude chtít dopustit pokles kurzu eura proti hlavním světovým měnám o desítky procent.

Štítky: , , ,

Komentáře

 • diego004 napsal:

  - mno vzhledem k tomu, ze minuly tyden se EU soudruzi zabyvali "chcankami", uz se nicemu nedivim... :-) P.S. regulace splachovani WC v cele EU ... :-)

 • Oracle napsal:

  Žiaľ je to pravda a keď to bude pokračovať napr. odklepnú návrh na 10% majetkovú daň tak tu potečie krv a EU rozpadne, čo by sa udialo v priebehu 10 rokov to sa udeje za 3-4.

 • Toxic napsal:

  Chtělo by to napařit Německu slušnou pokutu, aby se Němci pořádně naštvali a rozpadu Svazu Evropských Socialistických Republik již nic nebránilo :)

 • Zavacky napsal:

  Informáciu o sankciách čítam prvý krát. Je to správne pochopené? Čo sa týka vzťahov Nemecka a krajín EU, som presvedčený, že ich závislosť je vzájomná. Aj keď sa to tak nezdá, Nemecko stojí a padá s hospodárstvom EU. Revalvácie a devalvácie nových mien by situáciu nijako nevyriešili a v princípe nezmenili. EU to musí ťahať spoločne až do konca. Nemecko napriek vonkajším prejavom z tejto cesty takisto neustúpi. Nemá inú možnosť. Záver bude len jeden a to krach a žiaden postup ho neobíde.

 • Oracle napsal:

  Pán Zvacký 2 pravdy: Býk je nebezpečný spredu, kôň zo zadu a blbec zo všetkých strán. Nikto z učený z neba nespadol, ale hlupákov akoby zhadzovali a občas dopadnú na zaujímavé miesta. Takže niekto komu vyhovuje súčasná situácia a chce sa z tejto zhoršujúcej sa situácie profitovať dosadzujú ľahko-ovládateľných hlupákov (inkompetentné a neschopné osoby)na dôležité miesta. Keď sú problémy tak to odnesú hlupáci a zločinci budú pokračovať v "biznise". Inými slovami revolúcie požierajú svoje deti.

 • rj1 napsal:

  Co myslíte, že Německo časem zvolí? Nic, zvoleno uz bylo a není cesty zpet. Nad staty eurozony existuje ještě jeden nad-stat, který se jmenuje ESM. To je tajemna schránka, ve které nic není, ale která ma neomezene pravomoci požadovat a vzit co bude chtit a jak rychle to bude chtit a dat to komu bude chtit. ESM není nikomu odpovedna, stihatelna, ale sama o osobe je zcela suverenni. Počet státu, které se ještě vlastním jmenem budou moct zadluzit a "investovat" tyto prostředky do ESM, je ještě relativne porad dost. I tahle pyramidova hra ma svoje limity, jakmile požadavky na sanaci odpadavajicich státu budou převyšovat moznosti tech ještě zbylých, v tom okamziku se to bez varovani zhrouti. Jako když dopadne poslední mala vločka na nahromaděny previs snehu a spusti lavinu...

Napsat komentář