Stále věříte v budoucí dodávky plynu ze Spojených států do Evropy?

Jejich pravděpodobnost výrazně klesá.

Stačí se podívat na vývoj amerických zásob ropy. Před pár dny federální úřady snížily stav zásob břidlicové ropy v jejich největším ložisku (Monterey v Kalifornii) na dvacetinu, konkrétně o 96% – z 13,7 miliard barelů na 600 miliónů Toto ložisko představuje dvě třetiny těchto zásob Spojených států.

I kdyby se zbývající ložiska takovéto revize zásob nedočkaly, klesly zásoby břidlicové ropy ve Spojených státech o více než polovinu.Že by nedošlo k žádným revizím je po tomto vývoji málo pravděpodobné.

Jestli se něco podobného stane i na dalších ložiskách, je celý slavný boom pryč. A co když se něco podobného stane i s podobnými zásobami zemního plynu? Takovéto riziko nelze vyloučit. Rázem by byly slibované dodávky plynu do Evropy (místo Ruského) postavené na vodě. Už teď jsou méně pravděpodobné, než byly před týdnem.

Mimochodem, tato událost byla jednou ze zmiňovaných šedých labutí.

 

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

Tagy:
Komentáře
 1. Zavacky napsal:

  Táto bridlicová labuť môže ešte zosvetlieť, ale aj stmavnúť.
  .
  Ja by som pridal ešte voľby do EP. Ak nie terajšie, tak budúce.

 2. lulinak napsal:

  pokud v sobe najdeme silu se odprostit od te medialni masaze vsude okolo, znovu zjistime, ze Rusko ma ropu a plyn a potrebuje ji nutne nekam prodavat a EU apod. ji nema a potrebuje ji nutne i od Ruska koupit, cili zamer na obou stranach je uz mnoho desitek let stejny a obe strany to velmi dobre vedi.
  Takze az se prestane s temi trapnymi saskarnami a dostane nekdo z nich rozum (anebo jeste lepe od manzelky doma konecne pres hubu ze se chovaji jak rozmazleni fracci), pojedeme v klidu dal.

 3. Jan Dvořák napsal:

  Jasně, válka s Ruskem nehrozí.Ani velké sankce.

 4. Oracle napsal:

  Ešte raz musím pripomenúť ako VoDo písal o tom ako USA je energeticky sebestačná nato aby mohla vyvážať energetické nosiče.
  Som len zvedavý o koľko týždňov sa potvrdí opak všetkých jeho tvrdení.

 5. Pet napsal:

  a nejsou USA aktuálně energeticky soběstační? Kanada těží břidličné písky o dost déle než USA a děje se něco? – produkce ropy je v USA aktuálně na vrcholu – věřil tomu někdo před 3 lety – asi ne, nicméně je tomu tak – těží na stejné úrovni jako Saudi. Rus je taky na vrcholu – aktuálně cca o % méně, ale čemu to vadí – Lukoil jde do holportu , Rosněft prodává část podílu – to je prostě pořád stejné – Lulinak to píše jasně – „cili zamer na obou stranach je uz mnoho desitek let stejny a obe strany to velmi dobre vedi.“

 6. Pet napsal:

  btw – na dodávky plynu z USA do Evropy jsem nikdy nevěřil a jsem rád , že jste to zde na PROINVESTORY – propočítali – tečka.
  jsem rád , že Rus podepsal smlouvu s Chinou – bo to přinese práci číňanovi, starost i radost Gazpromu a někdo začne počítat, že pokud mu poklesnou dodávky do Chiny, tak je bude chtít uplatnit jinde a konečně bude alternativa k ceně – China x Evropa – cena je jistě výhodou pro Evropu a Gazprom bude mít celkem zamotanou hlavu jak to všechno proinvestovat a přitom dotovat ruský rozpočet. Uvidíme, jestli to všechno evropani zhodnotí v eurovolbách, nebo bude muset přijít neočekávaně očekávaný kolaps

 7. Oracle napsal:

  @ Pet
  Nie, USA nie sú energeticky sebestačný, pretože tie zásoby čo majú sú drahé, či už sú to ropné piesky, podradné uhlie alebo bridlicový plyn. Všetky tieto energetické nosiče potrebujú energiu a/alebo vodu na svoje ťaženie.
  Keď poklesne cena ropy a plynu, tak prestanú ich ťažiť (čo sa nestane) lenže ekonomika je závislá od lacných zdrojov energie, obzvlášť v prípade USA. Takže, keď začnú vyvážať energetické nosiče bude to na úkor domácej spotreby či už kvôli tomu, že budú potrebovať valuty, alebo nikto domáci na to nebude mať (v tom prípade aj ropa z kanadských ropných pieskov bude tiež mimo dosah spotrebiteľov z USA).

  Googlite Keystone pipeline.

 8. Pet napsal:

  Eni se s Gazpromem dohodla na svázání cen plynu s tržními cenami https://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/

 9. plukin napsal:

  DEERRICK: Nigel a briti maji rozum, s tema bych se spojil. Cesko-Britska unie GO! 🙂

 10. Jan Dvořák napsal:

  Také doma topím plynem…

 11. kubik napsal:

  https://www.zvedavec.org/vezkratce/8351/ A budeme uplne v haji

Přidat komentář