Spolupráce Íránu a Ruska

Autor článku: 11. 2. 2014

Včera jsem se zaměřil na ruský finanční trh. Dnes se podívám na zahraniční finanční vztahy Ruska.

Írán a Rusko vyjednávají o vzájemné spolupráci – defacto o barterovém obchodu ropa za zboží v objemu téměř 20 miliard za rok. Takovýto barter by nebyl první, jejich historie sahá až do 70. let minulého století.

Mluví se o objemu dodávek půl milionu barelů ropy denně z Íránu do Ruska výměnou za ruské výrobky.  Není to proto, že by Rusko potřebovalo íránskou naftu. Tímto krokem však pomůže Íránu obejít bankovní a finanční sankce a ropu prodá na světových trzích samo za sebe jako vlastní. Íránská ropa prakticky skončí kdekoliv  na světě. Díky této dohodě stoupne íránský export ropy o polovinu a významně proto podpoří tamní ekonomiku.

Také se nemluví o tom, jaké výrobky bude Rusko do Íránu dodávat (co třeba obranné technologie?). Vzato kolem a do kola, nemuís vůbec jít o ruské výrobky. Může jít o jakékoliv výrobky, které si Írán vybere. Rusko je na světových trzích nakoupí svým jménem a dodá Íránu.

Jestliže se systém osvědčí, může se začít používat jako první krok a barter i nadále ho rozšiřovat. Je to forma podpory Íránu a boje proti dolaru.

Pokud k tomu skutečně dojde, může se Írán a jeho vývoj stát jedním z hlavních bodů roku 2014.

 

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Prozatím 5 článků s největším počtem přečtení v roce 2014

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

Štítky: ,

Komentáře

  • VoDo napsal:

    Dneska jsem viděl krásnou íránčánku.

  • Ty se máš :-)

  • Spojené státy se probraly... https://www.zerohedge.com/news/2014-04-04/us-threatens-russia-sanctions-over-petrodollar-busting-deal

  • kubik napsal:

    https://www.nwoo.org/view.php?nazevclanku=usa-vyhrozuji-rusku-kvuli-dohodam-sabotujicim-petrodolar&cisloclanku=2014040030 tady je to přeloženy Ale myslím že se spíš probrali rusi a amíkům to teprve začíná docházet.USA vynakládají sta miliony na boj proti obezitě,tak aspon tady ušetří

Napsat komentář