Spojené státy si došláply na švýcarskou banku

Autor článku: 6. 1. 2013

Švýcarsko bývalo velmi dlouho vnímáno jako země bank a bankovního tajemství. Spojené státy a země EU útočí na toto tajemství, seč mohou,  Spojených státech (ale i v Evropě) probíhají vyšetřování švýcarských bank.  Švýcarské banky utrpěly před pár dny významnou porážku.

Nejstarší švýcarská banka Wegelin & Co, která byla z důvodu napomáhání daňovým únikům vyšetřována ve Spojených státech od února loňského roku, dostala za toto jednání pokutu necelých 60 miliónů dolarů.

Banka poté oznámila, že ukončí svoji bankovní činnost.

Toto je mnohem zásadnější fakt, než výše pokuty. Ukazuje totiž všem, že švýcarské bankovnictví již není bezpečným přístavem.

 

 

 

Pohled na penzijní reformu

Aktuální investiční trilogie:

 1. Rýsuje se nový finanční systém
 2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
 3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Štítky:

Komentáře

 • Kolda napsal:

  Ukazuje totiž všem, že švýcarské bankovnictví již není bezpečným přístavem. No a taky to ukazuje, že být dnes Američanem je stejně výhodné, jako vstoupit do "strany" v r. 1989 :-) USA špehuje své občany, aby mohli vymáhat daně na Američanech, kteří v USA vůbec nežijí. Dokonce je chce vymáhat i na lidech, kteří se v USA ani nenarodili a nikdy tam nebyli - mají jen jednoho Amerického rodiče. Mnoho Kanaďanů má nahnáno ...

 • plukin napsal:

  Me by opravdu zajimalo pozadi.. Cim na ne zatlacili? Protoze jak muze US vysetrovani ukoncit svycarskou banku? A to ze ji to ukoncilo opravdu znamena ze svycarske banky uz nejsou bezpecne.. Ale treba si od toho svycari slibuju prave snizeni tlaku na frank. :))

 • Jan Dvořák napsal:

  Pozadí by mě taky moc zajímalo

 • Kolda napsal:

  Cim na ne zatlacili? Protoze jak muze US vysetrovani ukoncit svycarskou banku? Já myslím, že to vychází z toho, že žádná banka nemůže existovat bez styku s americkými bankami. Tudíž US vláda zažaluje banku u US soudu. Banka spor prohraje a je odsouzena k pokutě 60 mil USD. Vláda si pokutu ztáhne přes americkou banku. Wegelin je sice stará banka, ale asi ne moc velká, takže je to možná položilo. Přesně tak to funguje i u státního bankrotu - soukromí věřitelé žalují u US soudů a mají úspěch - dnes Argentina, dříve Rusko a jiní.

Napsat komentář