Slyšení o zlatě v Kongresu USA

Na 23. září 2010 se v podvýboru zaměřeném mimo jiné na ochranu spotřebitele chystá slyšení o „legislativě, které by měla regulovat dealery zlata, obor, který v dnešní době vytrvale inzeruje na kabelových televizích“.

Dealeři zlata by podle tohoto předpisu měli zveřejňovat hodnotu prodávaného zboží. Co je účelem? Podle mnohých jde o snahu odvrátit investory od nákupu fyzického zlata, od něčeho co má trvalou hodnotu, na rozdíl od měny ohrožené inflací.

Dalším zdůvodněním návrhu je skutečnost, že jeden z významných dealerů využívá v reklamě významných osobností. Tyto osobnosti prý využívají obav veřejnosti a jsou schopny vyvolat To je snad vtip. Co kdyby takhle omezovaly v inzerci třeba banky? To je ani nenapadne.

Co je účelem celého humbuku? Podle všeho jde o obavy z rostoucí oblíbenosti investování do zlata. Pokud budou investoři ve větší míře nakupovat zlato, bude to tlačit cenu vzhůru. A u zlata je zákon nabídky a poptávky naruby. Čím vyšší cena, tím více kupců zlato přiláká. A čím vyšší cena zlata, tím více lidí si uvědomí, že situace opravdu není dobrá. Toť vše.

Bude velmi zajímavé sledovat, jak celé slyšení dopadne.

Komentáře

Přidat komentář