Sledujte individuální akcie

Není to tak dávno, co jsem pro předplatitele psal o dvou skupinách akcií – FANG a MSESP, které významným způsobem ovlivnily vývoj akciových indexů v minulém roce.

FANG = Facebook, Amazon, Netflix a Google. Jak moc jejich ocenění odpovídá? Zde je pár faktů:

Tyto 4 akcie získaly v roce 2015 na tržní kapitalizace téměř 500 miliard dolarů. Protože hodnota indexu S&P500 během roku 2015 poklesala, musely zbylé akcie indexu ztratit na své hodnotě více, než 500 miliard dolarů.

Nikde ale není vidět, že by se zvyšovala hodnota – pozor, nezaměňovat hodnotu s cenou – pouze těchto čtyřech firem. Co z toho lze vyvodit?

V minulém roce došlo k významnému odchýlení ceny a hodnoty jednotlivých akcií. Cena akcie odlišná od její hodnoty poskytuje zajímavé investiční příležitosti, případně varuje před nákupem na první pohled zajímavé akcie.

Sledujte fundamenty akcií, mohou vám vydělat, nebo naopak zachránit peníze. Nenaběhněte si, jako investoři kupující akcie na přelomu tisíciletí. Přitom nemluvím o akciích ztrátových firem bez tržeb, ale o nákupech největších tehdejších technologických firem.

Vezměte si za příklad tehdy tak obdivovaný Microsoft. Ne, firma nezkrachovala, funguje i nadále, je to pořád jeden z leaderů ve svém oboru. ALE cena její akce je dnes stejná, jako před 15 lety. Akcie Intelu jsou ani na polovině tehdejší ceny akcie.

 

Závěr?

Než koupíte akcie, udělejte si vlastní analýzu, netrapte se trhem jako celkem a nekupujte akcie jenom proto, že jde o jednu z největších společností na světě.

 

 

moje nová výroční analýza ke stažení zdarma zde.

Komentáře

Přidat komentář