Šedé labutě nad našimi hlavami

Černá labuť je z definice událost, kterou nikdo nečekal. Vzhledem k tomu, co vše probíhá, jsem v letošní výroční analýze na počátku roku nazval potenciálními černými labutěmi letošního roku kroky směrem ke sjednocování Severní a Jižní Koreje. Jako druhou labuť pak pád režimu s Saúdské Arábii.

Je zde však řada událostí, které lze nazvat „šedými labutěmi“. O možnostech takovýchto událostí již sice probleskují informace, není jim ale věnována dostatečná pozornost. Tyto události však mohou významně ovlivnit další vývoj.  Zde je přehled:

1) Finanční válka Západ – Východ se rozjíždí na plné obrátky.

1b) Rusko zavede vlastní platební systém postavený na rublu (nemám na mysli pouze systém platebních karet, který se již rodí). Rusko zakládá „plynový OPEC“.

2) Saúdská Arábie začne vyžadovat za ropu jinou měnu než dolary

3) Boom plynu ve Spojených státech zpomaluje

4) Plná konvertibilita čínské měny

5) Nový dolar ve Spojených státech (tahle je hodně tmavá, spíše už černá)

6) Významná globální banka bude bojovat o přežití. Otázkou je, zda odstartuje novou řetězovou reakci. Centrální banky budou mít „plné účty“ práce

7) Fed rozjíždí další vlnu QE

8) Významné a celosvětové omezení těžby zejména drahých kovů

9) COMEX a LBMA nemají zásoby na krytí dodávek, tak raději přestávají kótovat cenu zlata. Fixing ceny stříbra již končí.

10) Německo se dostává do vleklých sporů se Spojenými státy (ohledně přístupu k Rusku) a s Francií (budoucnost eura). Merkelová je donucena odstoupit

11) Významné nepokoje v řadě evropských metropolí

12) Japonsko a Jižní Korea utužují svoji spolupráci s Ruskem

13) Bude ustanoven globální vypořádací systém pro mezinárodní obchod postavená na bilaterálních smlouvách, o jejichž rozmachu (zejména v Asii) jsem nedávno psal. Může jít i o barterový systém

14) Rozsáhlé vyšetřování špiček globálního finančního systému.Již dříve jsem o něm psal jako o jedné z potenciálních černých labutí. Podle určitých signálů pravděpodobnost takovéhoto vyšetřování o něco vzrostla.

15) Rozjíždí se epidemie EBOLY či jiné podobné nemoci

 

Co je největším rizikem jakékoliv černé labutě? Je jím skutečnost nezamýšlených důsledků, kdy akce spustí nečekaný řetězec událostí. Řada dalších možných labutí by se zcela jistě našla. Máte další tipy na potenciální labutě? Těším se na ně.

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

Tagy:
Komentáře
 1. Petr Gejdos napsal:

  16. Kolaps trhu s potravinama a z toho plynoucí růst cen potravin celosvětově a opět z toho plynoucí „potravinové lidové bouře“ s následným kolapsem tzv. „super-systému“.

  Proč to:

  a)Ač se o tom nikde moc nemluví a nepíše – svět v podstatě celé třetí tisíciletí je v červených číslech ve výrobě potravin. Může se tomu někdo podivovat, že je to nemožné, ale je to tak – potraviny, to je něco jako elektrika – taky jsou problémy se zesynchronizováním skladování a spotřeby. Na rozdíl od elektrřiny, kde v podstatě až na výjimky neumíme obecně el. energii skladovat, avšak umíme značně účinně regulovat spotřebu, je tomu u potravin naopak – ovšem se stejným důsledkem pro systém. Umíme vcelku slušně skladovat, ale neumíme regulovat spotřebu, anžto je to celkem nesmysl – nelze totiž lidem říci, aby třebas měsíc nejedli, že …

  b)Populace lidstva stále roste, byť relatívně stále pomaleji, absolutně v podstatě stále stejně. Spotřeba potravin je navíc urychlována rostoucí relatívní spotřebou v některých rozvíjejíciích se ekonomikách, zejména v Číně.

  c)Na jednoho člověka z dnešní 7200 milionové populace na světě připadá cca 1700 m2 orné půdy.
  -s rostoucí populací toto číslo relatívně se zrychlujícím se trendem klesá,
  -zemědělské půdy jsou celosvětově z cca 50% ohroženy dezertifikací v důsledku mechanizace (udusání půdy), chemizace (zničení biologické vitality půdy), zasolení (důsledek intenzifikace umělým zavlažováním) a prostého důsledku vyčerpání biologicky důležitých bio-elementů. Toto číslo ohrožení dezertifikací kupříkladu v USA činí přes 60% (!!)
  -Dosavadní situace je řešena extenzívně tím, že cca 12 000 000 hekrarů zemědělské půdy, ročně ztracených přeměnou na pouště, je nahrazována zhruba ve stejné výměře kácením a zemědělským využíváním deštných pralesů – půda pralesů však rodí nejvýše 5-10 roků a vzápětí se mění taky v poušť ! Typicky – informujte se o tom, jak to vypadá příladně v Peru v okolí města Iquitos, kde v původním amazonském pralese vzniká obří „flek“ mrtvé půdy, děsivě zničené vodní erozí a v podstatě proměněné na Saharu ! /daje na Wiki zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Iquitos již zdaleka nejsou pravda !
  -Zrychlující se devastace orné půdy znamená podstatnou změnu využívání krajiny, rozvrat tzv. „malého hydro-cyklu“ a tím podstatnou klimatickou změnu = pomocí CO2 maskované tzv. AGW. Klimatická změna urychluje nastupující kolaps.
  ……………….

  Prostou lineární extrapolací vývoje ukazuje krizi = světový hladomor v horizontu desítek let. Ovšem tento subsystém není lineární a v podstatě se projevuje spíše jako systém stochastický. Výpadek výroby potravin v nějaké v potravinách významné exportní zemi nastartuje dominový efekt s dopadem na celý super-systém. Takovou zemí dnes potenciálně je Ukrajina. Dopad potravinové krize bude podpořen rozkladem finančního systému, krize v obou zdánlivě nepříliš souvisejících oblastech super-systému bude synergicky znásoben a povede doslova k rázové vloně. To nebude výbuch ! To bude detonace…
  ………………….
  Vů§bec se nikdo neschovávejte za s prominutím „přiblblé optimistické kecy“ že nějak bylo a zase nějak bude ! Tím jen na sebe ukážete prstem a nbepořímo o sobě řeknete „já sice ničemu v podstatě nerozumím, ale já si jen tady obchoduju na finančních trzích!“ Pověstný pštros s hlavou v kupě písku bude větším mudrcem…

 2. Petr Gejdos napsal:

  17.Velký kolaps kontinentálního systému rozvodu elektrické energie, paradoxně třeba v Evropě je teplé počasí snad ještě horší, než zima. Nu a my teď zrovna vstupujeme do kritického týdne. V podstatě se snadno asi shodneme, že „vše čeká“ na nějakou „ránu z milosti“, která to definitívně nastartuje. Takovým spouštěčem může být kontinentální „blackout“ a to buď v Evropě (vysoce pravděpodobné), v USA a případně v Japonsku. V Evropě je situace napjatá již delší dobu, v USA posledních snad 50 roků – naštěstí pro USA je jejich kontinentální rozvodný systém tak slaboučký, že v podstatě nehrozí výpadek v rozsahu celých USA, Japonsko se blackout velmi přiblížilo v důsledku fukušimské katastrofy a odstavěni japonských JE. Evropa je potenciálně tím nejnebezpečnějším místem světa z tohoto ohledu, coby spouštěč.
  Takový blackout, to může být záležitost hodin – pokud nedojde k nevratným škodám na rozvodném systému. Ten je však všude tragicky poddimenzovaný a nevratné škody vskutku hrozí. Celou situaci podstatně zhoršuje stále větší vstup do rozvodů nepravidelných impulzů energie z tzv. „zelených zdrojů“ el. energie – typickou hrozbou pro Evropu je rostoucí výkon německých větrných elekráren a neschopnost jejich přenosů na jih Evropy.

  Pokud dojde k blackout s následnýzmi škodami na páteřním rozvodném systému – ekonomiky EU se v někoka dnech zhroutí, de facto se zastaví život a budou nedozírné škody. Ty ale by nebyly samy o sobě rozhodující, my ale skutečně čekáme na popud ! Popud, který spustí revoltu davu. A ty jsou doslova nachystané a nabroušené. Uvidíme to ostatně již na výsledcích voleb do EP tendo týden.

  Stále platí můj odhad – do konce května budeme vědět, jak to půjde dál – na konci května bude možno říci, co se tento rok bude dít dále.

 3. Jan Dvořák napsal:

  Blakcout by byl rachot, navíc nepředvídaný.
  Potraviny – taky souhlas, ale tam by vývoj měl určitý náběh…

 4. Petr Gejdos napsal:

  Ten „určitý náběh“ vývoje tady je cca 14 roků již vidět. Tahleta problematika = světový hladomor, to byla moje první „velká práce“ na skutečném PC v roce 1992, když jsem si za nemalé (v podstatně hřísné) peníze koupil první skutečný PC a vytvořil svůj první model takové krize, tehdy ještě na bázi Framework a Pascal. Mi tehdy vyšlo – v roce 1992 ! – že první obecně již zřetelné projevy nastupujícího světového hladomoru budou pozorovatelné v roce 2005 – stalo se. Napsal jsem o tom hodně „do světa“ a vysloužil jsem si „oder přiblblého katastrofisty“ – tedy mě nic moc na světě rozházet již „jen tak „nemůže. Ale říká se, že „…nikdy neříkej nikdy !“ Moje smůla je, že mám stále větší a evidentně neléčitelnou alergii na blbce. Já jsem dnes v důchodě – koupil jsem vele-úsporný (energeticky) dům a slušně velkou zahrádku u něj. A v podstatě se hlavně raduju z budování zahrádky – tu řeším jako vzorovou eko-zahradu s důrazem na kombinaci esteticky a úžitkovosti. Zlato (a pod.) je „dobrá špatná“ investice. Pokud to bude tak, jak si myslím, že to bude – tak ten, kdo vykope zlatou cihličku s představou, že ji smění za něco užitečného „na zub“, ten se dočká kulky do hlavy spíše, než nějakého skutečného úžiku z toho zlata – tak to totiž bude ! Zlato (a spol.) bude mít cenu pouze pro toho, kdo bude mít i svoji soukromou armádu na svou ochranu. Jediná spolehlivá smysluplná investice je investice do vzdělání/vědění a manuální zručnosti sebe sama. Vše ostatní je pro normální lidi ztráta času. Mnohým to dojde, až už bude pozdě.
  PS – normální člověk – co to je ? Já lidi dělím dnes na super-elity a plebs. Když vidím v telce nějaké Babiše, Bakaly a podobně – když tedy zůstanu doma v Česku – tak tito jsou stále plebs. Asi tak… řekl bych – „Člověče ! Zanech marných snah a modli se.“

 5. Libri napsal:

  Otázka potravin a výživy je docela výživná sama o sobě a zasloužila by si samostatný článek (nejen proto, že má přímou vazbu na komoditní futures).
  Západní část světa se přejídá přesto trpí podvýživou. Pokud se to někomu zdá jako protimluv, a bude-li ho to dále zajímat, může si najít rozhovory s MUDr.Erbenem. Zjednodušeně princip spočívá v tom, že jíme mrtvé potraviny. Zelenina a ovoce obsahuje o 80% méně výživných látek a vitamínů než před 100 lety – především kvůli modernímu hospodaření (drahá hnojiva obsahují pouze látky podporující růst vlákniny, potraviny se převáží po celém světě a proto se sklízí nedozrálé – cestou sice změní barvu, ale nenaberou živiny, které absorbují z půdy v posledních hodinách dozrávání). Nahrazování životodárných potravin chemickými sajrajty – rafinovaný cukr, bílá mouka, varem spálené enzymy. Další fenomén – MONSANTO. Plníme si žaludky hmotou, ale nedodáváme živiny.
  Ale přes všechny obavy katastrofalogů jsem optimista. „neviditelná ruka trhu“,alias příroda nebo-li přírodní zákony (chcete-li Bůh) nastolí zase harmonii a rovnováhu. Pro ty, kteří se tomu nedokáží přizpůsobit to nebude veselé, dokonce to nebude ani veselé pro mnohé ostatní. Nicméně výsledek bude stát za to 🙂 Asi to je úděl lidstva, že vše krásné se rodí v bolestech a krvi. On to popisoval již Dante Alighieri 🙂
  PS: zkusili jste si někdy jak bude vaše tělo reagovat pokud nedostane třeba týden žádné jídlo? až dokážete vydržet tři dny bez jídla, zjistíte, jak bude vypadat svět pokud z jakýchkoli důvodů vypadne zásobování (jedeme docela na hraně – podle ekonomicky efektivního dodávání just in time činí odhadované zásoby potravin v maloobchodě dle různých propočtů cca 2-3dny).

 6. lulinak napsal:

  premejslim jestli na tomhle platku za posledni ca 4 roky bylo napsano neco pozitivniho, hezkyho, apod., IMHO nebylo…
  To sem fakt leze jen nevelka skupinka zvlastne ujetych jedincu, jejichz hlavni starosti je na denni bazi vyhlizet ty ruznobarevne negativni labute…?!? kurna co je to pak za zivot?
  Ale ja vim, beda nam ostatnim, kteri jsou hloupi, slepi a hlusi, to uz ale neni asi 30 let nic noveho… 🙂

 7. lulinak napsal:

  kdyz je tu tolik odborniku na po-kolaps stav, pak bych tu logicky ocekaval jejich spolecnou fundovanou praci na tema „co s aktualni volnou hotovosti, v techto tesne pred kolapsovymi dny“, protoze:

  drahe kovy – ne (kulka do hlavy atd.)
  nemovitosti a pozemky – ne (hrozi ta strasne dane a vyvlastnovani)
  cenne papiry – ne (kdo by se opovazil v dnesni dobe!!!)
  zbrane – ne (az budou opravdu potreba, vsude se jich bude valet mnoho a zadara)
  hotovost – ne (uz brzy budeme prece penezmi topit)

  Cili timto davam namet na dalsi hodnotny clanek, mate na nej uz jen par dni a zachranite tak nemalo zivotu a rodin, myslim to vazne 🙂
  Predem za nasi mensinu, ktera jeste neprozrela, dekujeme.

 8. Libri napsal:

  lulinak – jedina šance je veškerý majetek odevzdat charitě a odejít do kláštera 🙂
  PS:číslo účtu mé charitativni organizace je 123456789/abcd

 9. diego004 napsal:

  Libri:
  – lidske telo dokaze divy, to jen ta namyslena opice 21. stolei v mozecku si to nepripousti
  – 1-3 denni pust zvladne kazdy bez nutnosti jakychkoliv znalosti
  – 7-21 to uz chce neco vedet…
  – 21+ uz je pro hodne zkusene, mistr dokaze udelat i 50dnu 🙂

 10. Jan Dvořák napsal:

  lulinak – jestli vidíte někde pozitivní vývoj, klidně napište článek a pošlete mi ho. V rámci soutěže čtenářů ho vydám.

 11. VoDo napsal:

  diego: zkusil jsi to nekdy? Ja teda ne hladovku jako takovou, ale jen 600 kalorii denne, paty den zacnou bolet zuby, dalsi den svaly atd… nic zdraveho a nedoporucuju, na psychice to taky neprida…ted me napada jestli mistni vetsina neni na diete!

 12. diego004 napsal:

  VoDo: 🙂 🙂
  – vy jste hladovel, ja mluvim o pustu.. jenom cista voda…

 13. diego004 napsal:

  pardon, TY jsi hladovel..

 14. diego004 napsal:

  Lulinak: mensina, co jeste neprozrela, by se tu uz dala spocitat na prstech 1 ruky 🙂

 15. VoDo napsal:

  Nemyslim že by v tom byl až tak rozdíl, nedostatek vitamínů tak jako tak.

 16. VoDo napsal:

  nojo, vzdyt jsme tu uz zazili rozpad USA, rozpad EU a navraceni statu k menam, dve treti svetovy valky z toho tri atomovy, prezili jsme propad trhu o devadesat procent, porad drzime tuny zlata ikdyz stalo uz i patnact tisic dolaru, kdo by preci chtel dolar vzdyt ten taky uz je historie, umime cinsky a korespondujeme si se vzdelanym cinskym venkovskym lidem, tankujeme bionaftu, bydlime ve srubu a topime hovinkama od kravicek, vse si pestujeme a jeste mame dost casu na internety.

 17. diego004 napsal:

  VoDo:
  – je v tom obrovsky rozdil…
  – pri pustu se zastavi cele traveni, zaludek+ledviny+jatra dostanou poprve od narozeni „dovolenou“
  – komplet cele telo se zacne cistit od sracek a odpadu, najede uplne na jiny rezim
  – nic z toho se u hladoveni nedeje… o vitaminy vubec nejde

 18. Koudak napsal:

  Co se vody týče, správní tvrďáci jedou půst na destilované, na normální vodu kašlou.

  Přidal bych další labuť, v podobě potřeby Japonska a Číny, které si bez přítomnosti USA a NATO budou chtít vyříkat, komu teda budou patřit Senkaku Islands. A ještě jednu: ZIMA když vezmeme, že tahle zima se místo do Evropy odstěhovala do USA, co se asi tak bude dít, až se vrátí do Evropy a Rusové si vzpomenou, že mají málo Fridexu v kohoutech a ty jim, jak na potvoru, zamrzly v poloze „Zavřeno“?

  BTW: Potraviny jsou věčné téma už od dob Malthusiánů. Zatím se to bez zásadních problémů vždy vyřešilo. S potravinami bude zásadní problém ve chvíli, kdy udeří nedostatek energie a záporná energetická bilance. Ale myslím, že se to Evropy až tak týkat nebude, ta není tak přelidněná a má docela dobré klima. Afrika a JV Asie na tom budou podstatně hůř. V Evropě pak bude potřeba umlčet humanisty a pašeráky, kteří budou mít potřebu zvyšovat ceny potravin v Evropě tím, že je budou chtít posílat někam pryč.

 19. diego004 napsal:

  Koudak: presne tak 🙂 destilka ma vybornou chut 🙂

 20. Oracle napsal:

  @ VoDo
  Čo nás čaká, to nás neminie. Snáď tá atómová vojna nás obíde oblúkom. Inak EU sa rozpadá, USA sú na tom mizerne a východ sa zmáha (aj napriek prepadu Číny, čo je asi dôsledok prepadu v stavebníctve).

 21. VoDo napsal:

  diego: ok chapu

 22. Libri napsal:

  VoDo – při dietě tělo chátrá – má nedostatek živin. při půstu dojde od třetího dne k plnohodnotné endogenní výživě – tělo spaluje balast zakonzervovaný do tukových obalů. vnější pohled vypadá nebezpečně – ztráta hmotnosti. vnitřní stav je však dokonalý – dochází k obnově a regeneraci zničených tkání, tělo spaluje a zbavuje se škodlivin. často se to však projevuje bolestivostí opravovaných tkání a tělo bývá zaplaveno uvolňovanými toxiny – dojde k zakyselení organismu – nevolnost, zimnice ap. vlastní půst (do 21 dnů) nemůže ani trochu uškodit, nebezpečný může být pouze návrat k jídlu. kdo chce toto zkoušet, musí začít praktikovat pomalu, sbírat zkušenosti a něco si i nastudovat. dochází ke změně osmotického buněčného tlaku a pokud se po delším půstu začne hned baštit třeba tučné jídlo (maso, mléko ap.) může to člověka i zabít.

 23. diego004 napsal:

  Libri: presne tak… jen bych doplnil, navratova faze po delsim pustu by mela trval min. stejne dlouho jako pust..

 24. Libri napsal:

  ale k tématu černých labutí – automobilový průmysl – https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4092-pohrebiste-aut-kde-konci-miliony-neprodanych-kusu

 25. plukin napsal:

  Libri: diky za inspiraci.

 26. VoDo napsal:

  Tak začnu půstit. Nejdřív jen jeden den v týdnu. Začínám zítra. Posledních pár desítek minut jsem strávil čtením o půstu. Tři dny nedám ani za měsíc. I ten den bude rachot. 🙂

 27. VoDo napsal:

  Libri: lol 🙂

 28. lulinak napsal:

  a jakej je teda rozdil mezi dietou a pustem? dieta jsou treba jen jablka a voda, a pust je jen a jen voda? tohle kdyby cetl nejakej letitej odbornik na zivotni styl a stravu mozna by mu dost vstavaly vlasy hruzou, tezko rict… 🙂

 29. plukin napsal:

  VoDo: das vice nez tusis..kdyz musis.. 😉

 30. Libri napsal:

  lulinak – presne jak píšeš. ono i ovocný půst, či pití zeleninových šťáv je pro tělo dobrý, jen to nevnímáme jako potravinu ale „pouze“ jako nápoj – jen je potřeba počítat s negativními projevy detoxikace a abstinenčními příznaky (stejné jako u odvykání alkáči či drogám). tělo se změnou stravy přelaďuje na jinou frekvenci ale setrvačností stále touží po starých „dobrotách“, které mají samozřejmě frekvenci jinou (a tělo se s nimi za tu dobu samozřejmě sharmonizovalo). jinak jestli budete hledat nějaké informace o půstech, dbejte hlavně na to, abyste poslouchali rady těch co to již v životě praktikovali (MUDR.Partyková, Malachov, Nikolajev) – teoretiků je do tuctu dvanáct. taky si nenecháte operovat ruku od zdravotní sestry, když to přece již tolikrát viděla a umí to i latinsky pojmenovat. ale nejdůležitější je naučit se poslouchat signály vlastního těla a nesnažit se tělo přetlačovat rozumem.

 31. VoDo napsal:

  Libri: mám za sebou odvykání kouření, hooodně těžký po patnácti letech krabka denně. Držení diety, dolů kilo týdně. Nejhorší je přestat „žrát“ večer. Teď bude další krok, nejíst jeden celý den. Počítám že to bude podobně blbý jako nekouřit první den po těch letech. 🙂 Challenge accepted.

 32. Oracle napsal:

  K téme ktoré nastolilo PG, v USA je rekordné sucho, niekoľko komunít v Texase a v Kalifornií majú vodu len na 90 dní a prosím voda nie sú US$, to sa nedá natlačiť podľa potreby.
  Toto sucho už dvíha ceny potravín a zdá sa nielen v USA ale celosvetovo, pretože Kalifornia a Texas sú hlavné poľnohospodárske oblasti.

 33. lulinak napsal:

  tyjo kdyz to tak ctu tak me to zacina docela lakat, jednou za rok to fakt nemusi bejt spatny, ale ja jsem hubenej uz ted a mit o 15 kilo min si ani neumim predstavit… 🙂
  Pro dokresleni ze to myslim vazne – prave do sebe tlacim susenky a kafe z automatu… 🙂

 34. Libri napsal:

  VoDo: tak víš dobře o čem hovořím 🙂
  hlavní je podle mě přepsat si v hlavě pořadí priorit. výmluvy na slabou vůli jsou řeči nechápající podstatu chování člověka. vůli má slabou úplně každý – ta je vedle síly krátkodobých (a rychlých) požitků úplný trpaslík, neboť souvisí s dlouhodobými cíli u kterých chybí odměna následující ihned po provedení úkonu směřujícímu k naplnění tohoto dlouhodobého cíle. zatímco krátkodobý požitek tuto okamžitou odměnu poskytuje a na cestě při selhávání dlouhodobých priorit dokonce opakovaně – čemuž jednorázová odměna kdesi v dáli nemůže konkurovat. jakmile ale v hlavě změníme pořadí priorit (ne že to jenom vyslovíme, musíme to tak opravdu vnímat a cítit), každé dílčí překonání odporu nám tento požitek poskytne a člověk již nebojuje, ale plní zadání. je to tak jednoduché a přitom složité 🙂 o těchto věcech by se daly psát romány, ale toto asi není úplně příhodná platforma na jejich ventilaci 🙂

 35. VoDo napsal:

  Vypadá to že zlato doopravdy jede podle grafu předchozího bear trhu. Dead cat bounce by měla končit v srpnu tohoto roku na ceně kolem $1,400, bohužel ne víc a pak no pak typickej, roky trvající pokles a plácání se, počítám kolem $700.

 36. Oracle napsal:

  @ VoDo
  JPM robí dobre svoju prácu, Číňania dokážu lacno nakúpiť (tak ako aj ja).
  Čo sa týka US$, Čína zatrhla US$ transakcie voči Afgánským bankám: https://www.trust.org/item/20140522141850-v8jhd
  Toto nepoteší drogových barónov a CIA (v kuloároch nazývaný Cocaine Import Agency, kvôli faktu, že ilegálne/čierne operácie financuje z predaja drog), na jednu stranu to zatrhne financovanie Ujgurských separatistov v Číne, znormalizuje Čínsku realitnú bublinu a na druhú klepne po prstoch CIA.

 37. Standa napsal:

  Petr Gejdos: Mám pocit, že potravinová krize je úmysl, silně podporovaný určitými zájmovými skupinami.

  Posuďte sám:

  1) Povinné přimíchávání biopaliv ve velké části „vyspělého“ světa znamená ztrátu obrovského množství orné půdy pro produkci potravin. A to nejen na dobu, kdy k němu dochází, ale i na léta potom, protože energetické plodiny vyčerpávají půdu více než potraviny.

  2) Jisté skupiny rozpoutaly prostřednictvím NGO, neprofesionálních vědců a médií hysterickou kampaň proti GMO. Všechny dveře, které molekulární genetika otevřela, se opět zavřely. Dvacet let kampaně proti GMO zlikvidovalo možnost touto cestou zvýšit výnos plodin. Zmizela většina nových kultivarů. Když se podíváme na seznam schválených odrůd, vidíme pouze toleranci k herbicidům a Bt toxin proti zavíječům (a pár druhů karafiátů). Vše od několika málo firem (pokryté patenty zřejmě jediné z nich). Kde jsou všechny ty úžasné aplikace GMO, které byly v 80. a 90. letech minulého století realitou, dnes jen vzpomínkou?

  3) Stejně hysterická podpora Bio-zemědělství, které se vyznačuje podstatně nižšími výnosy. Plodiny ze skanzenu zemědělství 18. století si může dovolit rozmařilý Evropan, ale ta půda zároveň zmizí konvenčnímu zemědělství.

  Podobně je to i s hrozícím kolapsem rozvodného systému. Namísto investic do infrastruktury se povinně odkupuje nárazový proud tzv. obnovitelných zdrojů. Přebytky a výpadky pak ohrožují celou síť, namísto aby si je řešil výrobce (což by bylo jednoduché). Je to jen prostá arogance a technická neznalost politiků, nebo úmysl?

  Pokud ovšem k velkému black-outu dojde, bude to horší, než si lidé běžně myslí. Většina systémů není připravena dodávat elektřinu do vypadlé sítě. Nezbytně potřebuje regulaci sítě, často i externí elektřinu. U nás máme jen několik elektráren, schopných naběhnout v ostrůvkovém režimu. Ty ostatní budou muset čekat na postupné zprovoznění sítě. Střízlivé odhady mluví o týdnech.

 38. Libri napsal:

  Standa – stran GMO bych byl opatrný – něco jiného je šlechtění, tomu nelze vytknout nic. a BIO zemědělstvím bych neopovrhoval – stačí zemědělství nemrvit chemií a pak se jedná o tradiční „normální“ zemědělství – předpona BIO je jen orwellovština 🙂 většinu produkčních nároků by změnily stravovací návyky, jenže to není sexy a nevydělává se na tom co se ušetří nýbrž na tom co se prodá. Pokud strava obsahuje dostatek živin a enzymů, bohatě vám stačí k nasycení třetinové porce. jenže chemií živený přírustek hmoty (vlákniny) žádné živiny do rostlin nedodá. živočišná výroba spotřebovává desetinásobné množství rostlinné produkce na produkci 1kg potravin. takže teoreticky stejně oseté plochy uživí 10x více vegetariánů než masožravců – stačilo by snížit konzumaci masa na polovinu a zemědělství by se radikálně proměnilo. nehledě k tomu, že by se přímo úměrně zlepšilo zdraví obyvatel. jsme zkrátka to, co jíme. pokud se vám zdá být nemocný či trpět moderníma chorobama jako norma, pak neměňme to co tak spolehlivě funguje.
  stran případného blackoutu – obnova sítě v řádech týdnů je hezká teorie, ale jak bude vypadat praxe, když se na dráty bez proudu (a tedy i bez možnosti detekce) vrhnou sběrači kovů, notabene plošně. to chci vidět kdo to uhlídá a kdo to bude dávat dohromady.

 39. VoDo napsal:

  Standa: zelený mozkové odtržení od reality lítající na protesty letadlem. Je to budiness, podlej a zákeřnej protože pro vlastní prospěch ničí ostatní-paraziti. Politici jim na to skočí protože jsou to vesměs pitomci odtržení taktéž od reality.

 40. diego004 napsal:

  lulinak:
  – pust neni jen o hubnuti, telo si najde prirozenou=idealni vahu
  – nejen odbornici na hubnuti, jednou z nejvetsich prekazek je okoli, hlavne rodina, ktery Vam pro pardennim pustu zacne predhazovat akcni nabidky pohrebnich ustavu… 🙂
  – navic jim vrta hlavou, ze mrtvola, co ma lezet v rakvi, normalne funguje, ma plno energie… napr. spi jen par hodin a staci ji to apod. 🙂

 41. lulinak napsal:

  VoDo: modla zlato ze ma byt na 700?? tak to tu nekteri jedinci nerozdychaji…. 🙂

 42. VoDo napsal:

  lulinak: ne zítra asi ani ne letos, ale pravděpodobně toto bude dlouhodobá podpora, několikrát testována i v příští dekádě. Pokud ovšem nastane kolaps po kterém mnozí volají tak vše bude jinak 🙂

 43. Oracle napsal:

  @ lulinak
  Tá VoDo-ova predpoveď so 700 US$ za uncu vyjde ako tá predpoveď na 1000 US$ za uncu. 😉
  Hlavne keď si uvedomíme, že Čína, Rusko a India kupujú zlato ako pominutí (oficiálne spolu 2,5 násobok svetovej produkcie), tak jeho predpoveď je vedľa.
  Keď k tomu sa pridá aj komoditná mena (čiastočne) krytá zlatom, bude jeho predpoveď predmetom verejného posmechu.

 44. VoDo napsal:

  Oracle: pokud bude $700 tak zcela jiste bude i $1,000. Nikdy jsem ovsem netvrdil ze je to jisty a ze to bude toho a toho dne. Trend na zlate je proste dolu a bude tak dlouho dokud nebude trend nahoru.

 45. lulinak napsal:

  mno zatim uz je velmi mnoho a mnoho let k posmechu akorat ten, kdo z nejakeho velmi zvlastniho duvodu vytrvale ignoruje soucasny bull trh a placa donekonecna teorie o krachu, ale to je jen a jen jeho boj.
  At si klidne dal sam sebe presvedcuje ze to co denne meritelne vidi je jen matrix, a to co je matrix to je prece realita, tak hlavne ze to nese, to je dulezity.
  Zlato muze bejt za 5 let 3000 i 400, pravdepodobnost je IMHO uplne stejna, jen si to holt nekteri nechteji priznat a dal lestej doma vesteckou kouli, protoze maji pocit, ze ta hybe trhy…

 46. Ulostar napsal:

  Tak s tím půstem bych to moc nedrtil. Když hladovíme, uvrhujeme tělo do stavu paniky a ono začne autokanibalizovat své zásoby bílkovin a tuku. Výsledkem je, že ztrácíme tuk a svaly. tělo začne produkovat ketony, což jsou odpadní produkty takového spalování. Ty způsobí, že se cítíme zdraví a plní energie,(bude taky pěkně páchnou z úst po acetonu, alkoholu). Je to reflex z pravěku, sloužící k přežití zvířat, které by zesláblí neměli šanci lapit zvěř. Změny v těle:
  1/Enzymy zodpovědné za trávení odumíraj, proto tak těžký návrat ke stravě. 2/ kys. hydrochloridová nemá co dělat, tak narušuje výstelku a připravuje půdu pro vznik žal. vředů
  3/Svaly žaludku leniví, neb nemaj co dělat 4/Ve střevech se hromadí odpadní produkty, neb je nemá co posouvat ven, a na tom nic očistného není. 5/Když se tělo autokanibalizuje, zpomaluje se metabolismus, a nezvládneme zpracovat tolik potravy jako dříve=náchylnější k tloustnutí a chorobám.
  6/Játra jsou přetížena, protože horečně přeměňují tuk a svalové bílkovinyv cennou energii, kterou potřebujeme. Játra jsou čím dál tučnější, protože zastavila plnění jiných úkolů, aby se plně mohla věnovat úsilí o udržení vašeho těla naživu…..
  Takže při pravidelných částějších půstech budete mít břicha jako africké děti.

 47. Ulostar napsal:

  No a při konzumaci jen zeleniny a ovoce je situace obdobná, zoufale chybí cukry….Tolik můj komentář k šedočerné labuti jménem půst 🙂

 48. lulinak napsal:

  Ulostar: jojo ja si myslim ze to co tu cteme je jen ta hezka strana veci, cili obcasny pust asi ano, ale 21 dni bude asi moc, 3-6 dni by jeste telo mohlo zvladnout bez vetsi ujmy, Zkusim neco nastudovat, pokud mozne ze zdroju, u kterych kazda druha veta nakonci „zijte s Bohem“ apod. prozatim co jsem nasel, tak je bohuzel vzdy tohoto typu…

 49. VoDo napsal:

  Jeden den nejist snad nevadi… I tri bych si jako lajk troufnul odhadnout.

 50. Petr Gejdos napsal:

  Když někdo žije ve vymyšleném světě a spolů s ním tu hru na onen vymyšlený svět hraje většina – stále to neznamená, že neexistuje realita. A tedy, že ten fiktívní vymyšlený svět není skrz naskrz prolhaný, přechodný a nesmyslný. A v žádném případě jejich argument, že toto je přece život, nemá skutečný smysl. Rovněž to nesnímá ani omylem vinu z hlav těch lhářů. Oni jak ti pověstní lumíci běží o závod, aby spáchali lumíkovskou sebevraždu a ještě mají odvahu druhé poučovat, že se mají chovat stejně nesmyslně – že toto je ten pravý život. Takže ano – všichni máme volbu a všichni si chca nechca MUSÍ ZVOLIT, nelze si totiž nezvolit. Je to každého jeho volba, jeho cesta. Výsledek je nesporný, daný, jasný, každý dostane, co chce.

  Dovoli bych si dát sem ještě 19. „šedou labuť“..

  19. Civilizační choroby a to v souvislosti se stavem životního prostředí. A to jak fyzického životního prostředí pro veškerý život na Zemi, tak psychického prostředí, zde platno hlavně pro druh údajně „Homo sapiens sapiens“.

  Je formálně pravda, že se v tzv. „civilizovaných vyspělých zemích“ zvýšila délka života. To ovšem není ani tak odraz rostoucí úrovně a kvality života a zdraví lidí v těch společnostech, jako spíše to dokladuje rostoucí schopnost „údržby života“ bez ohledu na skutečnou kvalitu života.

  Nechci to příliš natahovat – k tomu bych dokázal bez přípravy napsat velmi dlouhé závažné pojednání. Navrhnu pro představu myšlenkovou zkratku – největší takový úspěch a v podstatě ilustraci smyslu takového úspěchu lze snadno a relatívně levně zabezpečit tak, že bychom každého jedince zmrazili a uložili do kontejneru. A bylo by ! Lidé by takto pojato žili či mohli žít věčně. Že to nedává smysl ? A jaký tedy smysl má ta naše současná „vymyšlená realita“ ??
  Já jen tím chci říci, že tento fenomen tady jednoznačně působí a plíživě rozhlodává fundamenty té naší „povedené civilizace“. Vcelku pak se to chová jako klopný obvod s velkou hysterezí – až se to začne překlápět, nepůjde to v žádném případě již zastavit a důsledky budou mimořádně závažné. Likvidační. Víme to jako lidstvo dobře a přesto do toho stavu aktívně spějeme. Děkuji njmenovaným pánům i zde za snahu, s jakou tu káru tam tlačí. Blahoslavení chudí atd … však to znáte a víte, co tím chci říci. Nebude žádné „…kdyby …“

 51. Pet napsal:

  Začíná být pro mne složité rozlišovat co je život ve skutečném a vymyšleném světě, s odkazem ať jedno, nebo druhé , žijeme v realitě – tak se do toho nebudu míchat – filozofie nebyla mým koníčkem.
  Mám dotaz na informátory o konci současného modelu vývoje společnosti – když čtu – PROINVESTORY – tak se mi vynořuje dotaz – co budete dělat až dojde na skutečný kolaps civilizace, který dle info zde nabytých je již v pokročilém stavu. Jak budete získávat info ze ZH a kde budete „nechápající“ informovat jak to bude dál?

 52. Ulostar napsal:

  Lulinak: informace popsané mnou výše byly z knihy DIETA X, což není kniha o půstu, ale spíše jak jíst zdravě. Je tam celkem sexy, jak pro malé děti popsáno, jak co v těle funguje, autorka Tabitha Hume. Osobně experimentuju rád, lsd,houby, holotropní dýchání, nechal jsem se na týden zavřít do tmy. O půstu jsem samo taky uvažoval, ale po přečtení té knihy jsem od tohoto úmyslu ustoupil. Nicméně myslím že třídenní půst, minimálně jako zkouška sebe sama může být zajímavé, byť ne moc zdravé. 21 dní je postupná sebevražda.

 53. lulinak napsal:

  Pet: post kolapsovych sajt je spoustu, lidi co je plnej moc nechapu ale kdyz je to bavi…

  trebas tohle:
  https://postapo.cz/
  http://www.rozpad.cz/forum/index.php a urcite mnoho dalsich, mistni teoretikove to maji jiste nactene a poradi nejake lepsi…

 54. Koudak napsal:

  Ještě docela nedávno mě to hodně lákalo, ale po přečtení Five Stages of Chaos od Dmitriho Orlova jsem došel k názoru, že náklady na přípravu jsou obrovské a není dost dobře možné se připravit, protože není možné předpovědět, v jakém stádiu se kolaps zastaví. Jedinou obranou proti kolapsu jsou kvalitní mezilidské vztahy, protože sám o sobě se člověk hlubokou krizí jednoduše neprotluče, i kdyby měl výcvik všech speciálních jednotek a všechno vybavení na světě. Postapo bude primárně o lidech a jejich přizpůsobení se novým podmínkám. Ne o přípravě.

 55. Jan Dvořák napsal:

  Jedna labuť je tu, článek ještě dnes odpoledne

 56. lulinak napsal:

  cerne labute maji tu vyhodu, ze kdo si da alespon minimum prace, najde jich kazdy den minimalne deset a jejich finalni pocet je v podstate nekonecny… a az nekdy prijde dalsi kolo bezneho cyklu, tj. zase na chvili dolu a umela panika vsude okolo, najdeme z tech mnoha a mnoha desitek tu jednu, ktera tomu byla alespon tochu blizko a rekneme – vidite, ja to vedel uz tehdy daaaavno :-))))

 57. Pet napsal:

  2 JA – Jane, je docela příznačné, že stejný informační zdroj o situaci informuje úplně jinak
  https://jakobsen.blog.ihned.cz/c1-62226780-nemecka-ekonomika-nezadrzitelne-zpomaluje-nikoho-to-nezneklidnuje – tak SAXO mám rád – nastavuje extrémní limity – a to samé Německo jinde – https://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2014/5/23/nemecko-hdp-1q2014-final/ – Německá ekonomika nabírá na síle, podle finálních údajů v prvním čtvrtletí expandovala o 2,5 % meziročně

 58. diego004 napsal:

  Ulostar:
  – i bez peristaltiky z Vas ty „sracky“ vypadnou
  – hodne lidi prekvapi, ze nich tece neco podobneho rope/mazutu, semtam to v mise i cinkne … 🙂
  – kdo nevyzkousel, neuveri… v rozporu s nejakou opo-knihou… 🙂

 59. diego004 napsal:

  – uz bych jen dodal, ze pust mame zakodovan v genech jako dalsi „zvirata“
  – a na rozdil od ketaseni, kolapsu, diet, ajfounu a dalsich vymyslenosti opicky 21. stoleti s tim ma lidstvo zkusenosti uz par tisic let… 🙂
  – k pustu HOWGH od pust lamy – jen 2 tydny … 🙂

 60. Petr Gejdos napsal:

  Vždyť je to zcela óóóúúúúplně jedno, co si kdo myslí o realitě – realita prostě je a nepřestane být pro „…zlaté voči nějakého pana xyz“ – dosaďte si třebas svůj nick, protože „…realita je, která je…“ – tedy ať si kdo chce co chce říká – prostě je taková, jaká je. V Bibli je to řečeno dosti podobně – to takhle jednou pasouc kozy lelkovaljistý Mojzes na Sinai, když tu najednou před ním začal hořet keř. Onen pán se šel zvědavě na to čudo podívat a ejhle – ufoun se mu zjevil ! A mimo jiné řeči pravil, že jeho jméno jest „Jsem který jsem !“
  Vážení a milí – jednou to taky zjisíte, jak to je. Do té doby vám přeji hóóódně úspěchů při těch vaších vele-užitečných kšeftících. A až definitívně zjistíte, na co vám to vše bylo – nebudete se již mít s kým bavit. Opakuji – nebude žádné „kdybych…“ – to vlastně již není ani dnes – vše už je dáno. To není fatalismus, to je ta realita, která je.

 61. Pet napsal:

  pravda – lež – realita – kdo chce cokoliv, má to mít a když to nemá tak to vyrobí, třeba i sepsáním knihy knih – tak tomu bylo a v dnešní době se používají jen jiné technologicky nové postupy ( co za doby ŘÍMA trvalo roky, trvá dnes nejdéle dny) – aneb jak se vyrábí realita – https://zpravy.idnes.cz/obrazova-manipulace-ve-zpravodajstvi-o-ukrajine-f6t-/zahranicni.aspx?c=A140522_144040_zahranicni_jw#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6
  jj, už se to blíží – labutě si pokojně neplují na vodní hladině, ale létají nad hlavami i někdo zvolal – “ je tu realita, zpátky na stromy „

 62. Petr Gejdos napsal:

  Pane Pet !
  Píšete docela nebezpečné příspěvky… nebezpečné pro Vás osobně. Lze totiž na základě vlastně takového Vašeho svědectví o Vašem myšlení dovozovat hodně závěrů o Vás a Vašich pohnutkách, pohledu na svět. Za svoji osobu Vám musím sdělit rmutnou informaci – já jsem starší člověk „…a nějací dva Němci mi furt již kradou a schovávají věci…“, ovšem v tomhletom právě naopak mám paměť ve stylu kombinace paměti slona a želvy dohromady. V mých očích takto – a s Vaší patrně bezděčnou pomocí skládám obraz Vaší osobnosti a jak pomalu ten obraz roste – garantuji, že nebude snadné potom, až se Vám to bude hodit, přívalem slov to zase jen tak zbourat a vymazat. Říká se v takových případech, že „…kapka po kapce a jedová číše se utěšeně plmí !!“

 63. Petr Gejdos napsal:

  To ale samozřejmě platí obecně…

 64. rothschild napsal:

  Peťo Gejdoši, Peťo Gejdoši!!!

  Jseš si stále vědom toho co vlastně činíš? Začínáš si hodně, hodně koledovat o to, že ti náš Pán bude muset výchovně a preventivně s otcovskou láskou majznout po papuli. Peťo bacha, hraješ si na někoho kým nejsi, ale stále máš ještě čas pro nápravu svého smýšlení. Měj více lásky ve svém srdci, prosím tě o to 🙂

 65. kubik napsal:

  Pet-to jsou nepodstatné věci,mě a ostatní zajímá,kdo a proč upálili nejméně 40 lidí v Odese,proč se zabíjí pokojní civilní občané na Ukrajině (již několik set),proč se popravují vojáci kteří odmítli střílet na svoje bratry,rodiče a sestry,když mají v normální zemi ukol je chránit proti vnějšímu nepříteli a tady to žvanění o tom kdo ve Photoshopu co namaloval mě nebere,kdyby to bylo v africe je mně to jedno,ale máme to za humny…

 66. Pet napsal:

  2 PG – historická pravda se těžko vyvrací, to je známo – jestli z ní plyne nebezpečí pro člověka, který na ni odkáže? – možná ano – nicméně je to alespoň historicky ověřitelný fakt a pokud někdo používá analogii na knihu knih (V Bibli je to řečeno dosti podobně – to takhle jednou pasouc kozy lelkovaljistý Mojzes na Sinai, když tu najednou před ním začal hořet keř. Onen pán se šel zvědavě na to čudo podívat a ejhle – ufoun se mu zjevil ! A mimo jiné řeči pravil, že jeho jméno jest “Jsem který jsem !”) je jisté , že si je vědom i toho jak tento popis historie vznikal – opět nehodnotím, co koho vede k hodnocení povahy jiných diskutujících.
  2 Kubík – doporučím – pokud máte otázky a chcete znát realitu – 1) vytvořte si ji – jeďte do Charkova, Doněcku, Oděsy a podívejte se okolo sebe, promluvte si s lidmi – pokud se Vám to nehodí, kontaktujte kontakty, které Vám sdělí svoji versi reality – pokud jim důvěřujete – máte odpovědi na své otázky a jistě jich můžete využít ku prospěchu svému i druhých.
  Vložil jsem link zcela záměrně a to ze 2 důvodů – 1) ocenil jsem, že idnes vytvořil nezávislou zprávu(jedinečný výtvor, který jsem nezaregistroval mnoho let) – 2)zpráva, která popisuje „tvorbu“ reality zapadala do tématu, ke kterému některý z diskutujících vložil příspěvek – kupodivu bych neváhal zařadit mediální „tvorbu reality“ mezi další labuť

 67. kubik napsal:

  Pet napsal:kupodivu bych neváhal zařadit mediální “tvorbu reality” mezi další labuť

  Přesně tak,to jsme už od doby Paul Joseph Goebbelse zažili několikráte a já oficiální verzi reality pro ovčany už dávno nevěřím a tuto si ověřuji z mnoha zdrojů,ale do Slaviansku či Kramatorsku se mně opravdu ale opravdu nechce.

 68. Petr Gejdos napsal:

  rothschild, 25.5.2014 v 12:32
  Jsem trošku ve zmatku… To, že si koleduju o „po papuli“, to je naprosto evidentní a však taky de facto po ní dostávám furt… Tady by tedy žádná dramatická změna nehrozila. To ale je mezi mnou a Bohem. Co ale ty máš na mysli – nad tím docela úsilovně přemýšlím a jistý si tedy vskutku nejsem. Rci – co máš konkrétně na mysli, čím to podle tebe „…si koleduju ??“
  Máš na mysli to, že jsem jakoby znevážil slova Starého Zákona a nazval „zde v Bibli úředního boha ufounem ??“ Cha cha – o bych se fakt musel zasmát. V Bibli se skutečně o Bohu mluví, ale docela zřídkavě málokdy. A spíše jen implicitně. To ale zde vysvětlovat by bylo OT na druhou. Musel bych tě pozvat na jiné kolbiště… A taky se nebudu zdráhat výzvy na Boží soud. Jsme „na okraji“ a může tpo být nebezpečné, protože čas se krátí. Rci tedy, v čem si to koleduju – i bez toho soudu.

 69. Petr Gejdos napsal:

  Více lásky v srdci – to je hezký řečeno. „Nebudeš Boha pokoušet …“ jest psáno. Což JÁ NEČINÍM, AČ TI TO TAK PŘIPADAT MŮŽE !! Já se na Boha obracím s každou v duši byť jen ještě ani nevyjádřenou myšlenkou.

 70. Petr Gejdos napsal:

  A do třetice…

  rothschild je symptomatický „shluk písmenek“ – že ? Zdaž-li si to uvědomuješ ?

 71. rothschild napsal:

  Ne, nemám na mysli žádné znevážení Starého zákona. O mimozemských civilizacích vím svoje i to že např. v Peru a nejen tam a to jsou oficiální informace s nimi spolupracuje armáda, ale to je teď jedno, tohle tě dál neposune 🙂
  Ber to jako výzvu k velmi hlubokému zamyšlení/procítění. Jsi sice jako všichni na nějaké cestě, která má jistou formu. Hraješ ale na hřišti, které má mantinely, operuješ pouze ve vymezeném prostoru, ale ty si toho vůbec nejsi vědom. Ne, že si toho nejsi vědom, ale jsi otevřený a ochotný tohle připustit nebo zaníceně žiješ ve svém omezeném vesmíru a nejsi nebo už ani nemůžeš připustit, že existuje něco ještě mnohem mnohem dál a hlouběji? No nic zanechme filosofování, bylo to nutné 🙂

  Pomalu na mě začínáš působit jako ten velesvatý mnich z pohádky Hrátky s čertem 🙂 Ať se daří

 72. plukin napsal:

  rothschild: pekny mirror pro PG. 🙂 Na kolik tak si to asi tak uvedomil? Na nejake urovni urcite, ale stejne by me to zajimalo. 🙂

 73. kubik napsal:

  no rothschilde,PG je ve svojich vizích a názorech o mimozemštanech a jinejch /pavědách/ ujetej určitě o několik řádů více jak si myslíš že jseš ty

 74. rothschild napsal:

  kubíku, tak tohle jsem zrovna od tebe vážně nečekal :-)))

 75. rothschild napsal:

  plukin

  dík, to víš snažím se 🙂 Něco se do toho podvědomí určitě dostalo i kubíkovi, tak to zkrátka funguje. Výsledky budeme vidět později měsíce, roky, dekády, staletí 🙂

Přidat komentář