Saúdská Arábie a ceny ropy

Saúdská státní ropná společnost Aramco potvrdila, že dostojí listopadovým dohodám a sníží objem těžby ropy o 300 tisíc barelů ropy denně. Protože svým závazkům ohledně snížení těžby dostojí i Rusko, Kuvajt a Spojené arabské emiráty, nabídka ropy opravdu klesne.

Vtip je v tom, že i když se země OPEC domluvily, jejich příjmy pravděpodobně nahoru nepůjdou tak, jak by si přály. Problémů se nezbaví ani Saúdská Arábie, která v nich vězí až po uši. A to i v situaci, kdy příjmy z prdoeje ropy vzrostou téměř o polovinu.

Problém je totiž v neropných příjmech. Příjmy z prodeje ropy sice tvoří dvě třetiny příjmů, ale neropné příjmy nejsou nijak zanedbatelné. Třetina je hodně a tyto příjmy v roce 2017 porostou ani ne o 7 procent.

Saúdská Arábie tak na radu poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers přehodnocuje řadu projektů – od bydlení před dopravní investice až po vzdělávací projekty. I tak deficit bude na 10 procenty HDP. To je, jako by se rozpočtový deficit ČR pohyboval mezi 450 -500 miliardami korun.

Sledujte měnu Saúdské Arábie, mohou se tam dít věci.

 

 

Komentáře

Přidat komentář