Rozsah QE trochu jinak

Na blížícím se zasedání Fedu příští týden se jako jeden z hlavních bodů bude řešit (ne)pokračování QE. Pokud se o něm mluví, pořád se mluví o absolutních částkách.

Mnohem zajímavější je dle mého názoru relativní srovnání. Za období leden – srpen 2013 se nákupy vládních obligací Fedem rovnaly 117% čisté hodnoty vydaných amerických obligací za stejné období.

Pod čistou hodnotou nově vydaných obligací rozumím rozdíl mezi absolutním objemem vydaných a absolutním objemem splacených obligací.

Takto přepočteno Fed sám de facto financuje deficit vlády Spojených států a k tomu ještě skupuje další obligace z trhu.

 

 

 

Komentáře
 1. diego004 napsal:

  – bingo… 🙂

 2. Jan Altman napsal:

  Možná by mohli „nakopnout US ekonomiku“ tím, že by zrušili veškeré daně (přímé i nepřímé, korporátní i individuální) a celý rozpočet by si rovnou natiskli.

  Nemuseli by tisknout zas až tolik (odpadla by režije mnoha úřadů, IRS, policie a soudů řešících daně a související agendy). Stoupla by koupěschopná poptávka obyvatel, firmy by mohly investovat a zaměstnávat, … , zkrátka „ráj na zemi“ a ekonomické „perpetum mobile“ 🙂

 3. Lime napsal:

  Nejnovější zpráva:

  Videa a fotografie obětí chemického útoku v Sýrii byly předem zfalšovány
  Nálepky: Ve světě, Společnost, expert, Sýrie, Zprávy 10.09.2013, 14:45 V průběhu 24.zasedání Rady OSN pro lidská práva předložili mezinárodní experti přesvědčivé důkazy toho, že videa a fotografie obětí chemického útoku na předměstí Damašku 21. srpna byly předem zfalšovány.
  Hovoří se o tom ve zprávě zveřejněné v úterý na webu ruského ministerstva zahraničních věcí.

  „Auditorium seznámili s výpověďmi četných svědků, kteří jednohlasně tvrdili, že chemické zbraně v okolí Východní Guty použili právě ozbrojenci. Výsledky vyšetřování incidentu, které uskutečnili aktivisté, a výpovědi očitých svědků byly předány nezávislé komisi pro vyšetřování v Sýrii“, zdůraznilo ruské MZV.

  Tak jsem zvědavý co bude nyní, pokud se toto prokáže nad vší pochybnost…

Přidat komentář