Co nám říkají tankery?

Volná kapacita tankerů je několikaletých minimech, ceny za jejich pronájem vylétly za poslední dva týdny o více než 50%. Na trhu s ropou se něco děje.

Pro majitelů tankerů je to dobrá zpráva, pro ostatní z oboru těžby ropy je to otazník, možnosti jsou dvě, s rozdílnými dopady.

První scénář – jde o signál, že se země Perského zálivu (spekuluje se zejména i Iráku) budou snažit zaplavit trh ropou. Cena ropy spadne.

Druhý scénář – jde o signál, že najednou vyskočila poptávka po ropě. Ceny ropy půjde nahoru. 

Co s tím? 

Možností je celá řada…

 

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

 • – Akcie
 • – FOREX
 • – Indexy
 • – Futures
 • – Opce a další

Ke stažení ZDE

Komentáře
 1. Copter napsal:

  V Pátek zasedá OPEC, vzhledem k tomu jak jsou rozhádání bych to neviděl , že se dohodnou a sníží těžbu jsem na krátko a TP 58,40

 2. Libri napsal:

  K přesnějšímu odhadu by pomohlo znát skladovací kapacity. Pokud sklady praskají ve švech mohou těžaři těžit jak vzteklí, ale nebude kam vozit 🙂 V dnešní době plánování výroby na dodávky just-in-time se sklady spíše minimalizují, ale ropa je strategická surovina, tak si to netroufám tipovat. Pakliže se na zaplavení trhu ropou, aby snížili cenu ropy a srazili ekonomicky rusko a irán, podílelo USA, tak mohou mít snahu doplnit zásoby a bude pravděpodobnější druhá varianta. Dávalo by to i ekonomický smysl – prodat ropu za draho, namastit si kapsu na shortu futures a prodeji call opcí a pouze doplnit zásoby zalevno 🙂

 3. Petr Gejdos napsal:

  Trošku mi chybí alespoň náznak toho, kdo si ty tankery vlastně propachtoval. Nabízí se totiž poměrně málo sympatická varianta třetí ! A sice, že „někdo“ již se znalostí data počítá s tím nejhorším = vypuknutím ostrého konfliktu mezi supervelmocemi. A nebo mezi Izraelem a Iránem … což ale by de facto bylo totéž.

 4. Pet napsal:

  „OPEC chce na začátku června přepravit půl miliardy barelů ropy a analytici odhadují, že dalších asi 20 milionů barelů je uskladněno na lodích. Jde o další z řady signálů, že na trhu s ropou stále vládne převis nabídky.
  Rekordní snížení těžby ropy ve Spojených státech a pokles investic do tohoto sektoru se na celkovém objemu těžby ve světě ještě neprojevil. Podle Goldman Sachs se tak globálně vytěží 1,9 milionu barelů denně, které trh nevstřebá. Paddy Rodgers z Euronav tvrdí, že nadbytečná nabídka se stále kumuluje, a to se projevuje i v cenách lodní přepravy. Ropní býci by snad mohli najít určitou útěchu z vývoje v USA. Tam totiž v poslední době klesají zásoby, což naznačuje, že by mohl polevovat tlak ze strany přebytečné nabídky. Tvrdí to alespoň analytici ze společnosti Standard Chartered. Podle jejich názoru bude ale trvat ještě další tři měsíce, než na trhu dojde k obnovení rovnováhy. “
  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2925343/tankery-varuji-ropne-byky.html

 5. Copter napsal:

  WTI
  TP dosažen , svezl se někdo ???

 6. Mario napsal:

  Petr Gejdoš:
  Nene, je to čtvrtá, neméně sympatická možnost. Mimozemšťani se rozhodli vykoupit všechnu ropu.

 7. VoDo napsal:

  Ty tankery vozi ropu do Ruska a ti to pak preprodavaji a zvysuji tim svoje hdp. 🙂
  Rusku klesa zasoba ropy.

Přidat komentář