Ropa

Pohled na trh s ropou bude jedním z bodů výroční analýzy, kterou budu publikovat pravděpodobně kolem poloviny ledna. Pro dnešek jsem si pro předplatitele připravil pohled na boj o cenotvorbu ropy. Americká WTI má jednu cenu, ropa Brent druhou. Tyto dvě ceny jsou globálně uznávány jako benchmarky. Nyní se chce k nim přidat třetí hráč. O koho jde a co je jeho primárním cílem? Podaří se mu získat alespoň nějaký podíl?

Jde i Rusko, které zavádí cenový benchmark pro jeho ropu.  Jeho cílem je konkurovat texaské WTI a ropě Brent. Cena ropy Brent slouží nyní jako benchmark pro ocenění přibližně 70 % všech transakcí s ropou na světě.

Svoji logiku to má. Vždyť ruské dodávky ropy jsou několikanásobně větší, než dodávky ropy skutečného typu Brent a ceny hlavní ruské exportní suroviny je odvozována od něčeho, co s ní souvisí jenom typově.  Aby se ruská ropa mohla stát benchmafrkem, musí splnit tři základní kritéria:

  • Transparentní cenotvorbu
  • Nepřerušovaní dodávky (že by zde byl pravý důvod ke snaze obejít Ukrajinu či Turecko?)
  • Denní dodávky alespoň 3 milióny barelů

Na začátku se cena ruské ropy obchodovaná na burze v Petrohradě bude stanovovat v dolarech. Zda později doje k přechodu na rubl je otázka. Jer to ale pravděpodobně, zvláště když se spekuluje o tom, že ruskou měnu jako platidlo za ropu bude akceptovat i Saúdská Arábie.

Věnujte tomu svoji pozornost, ukáže to skutečnou pozici Ruska. Bude to signál pro další vývoj. Tím, či oním směrem.

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář