Roman Truska: Zlato vs papírová měna

Autor článku: 3. 1. 2013

Nie je pochýb, že americký dolár bude čoskoro len históriou. Čína začala prepracovávať všetky svoje zlaté rezervy do malých kilových tehličiek, aby vydala novú, zlatom krytú, menu. Bezpochyby ide o strategickú časť jej obchodných dohod s Ruskom, Japonskom, Brazíliou, Indiou a Iránom. GATA odhaduje, že 80% zlata o ktorom si investori myslia, že majú alokované, je už dávno fuč, väčšina pravdepodobne skončila v Číne.

Tento čínsky ambiciózny plán má skutočne masívne rozmery. Môžeme očakávať narušenie globálneho obchodu a určite aj globálneho bankového systému. Toto obrovské prepracovávanie poukazuje na to, ako sa Čína pripravuje na nový systém obchodu. V tomto procese musia pripraviť aj základňu pre možný nový monetárny systém, ktorý bude mať základ v zlate, ktorý podporuje obchodné platby. Spočiatku budú použité pre obchod, neskôr aj v bankovníctve. Americké dlhopisy pôjdu stranou. Považujte tento čínsky projekt ako predzvesť kolapsu amerického zadlženého dolárového systému. Číňania sťahujú tisícky metrických ton zlatých tehličiek z Londýna, New Yorku a Švajčiarska. Prepracúvajú tehličky, už ich nechcú v unciach, ale v kilogramoch. Väčšie tehličky akosti Good Delivery sú uložené v Číne. Nie je jasné, či tento projekt funguje len v Číne, pretože je tu pár indikátorov, že sú v tom zapracované aj švajčiarske zlievarne, keďže majú skúsenosť a kapacitu.

Príbeh prepracovania v Londýne je potvrdený z dobrého zdroja. Zdá sa byť nad slnko jasnejšie, že sa Čína pripravuje na nový systém obchodu, aby sa zhodovala s novým bankovým rezervným systémom. Možno urobia značnú časť kilových tehličiek práve pre retailových investorov a bohatých jednotlivcov v Číne. Zbavia sa tým toxických amerických dlhopisov.

Čomu nasvedčuje aj konanie filantropa George Sorosa, v prvom 1Q 2011 predal väčšinu svojich podielov v SPDR Gold Trust a iShares Gold Trust, fondoch krytých zlatom, zatiaľ čo nakupoval akcie ťažobných spoločností Goldcorp Inc. a Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. 31. Marca 2011  Sorosov fond držal 49400 akcií SPDR Gold Trust oproti 4721000 akciám, ktoré mal na konci 4Q 2011. New Yorkský fond predal všetkých svojich 5 miliónov akcií iShares Gold Trust. To predstavovalo hodnotu zhruba 30 ton fyzického zlata, uložených v Barclays a HSBC.

Pokračoval v obrovských investíciách do zlata cez vlastníctvo ďalších ťažobných akcií a ETF. Sorosov Fund Management LLC pridal do svojich investícií počas 1Q roku 2011 Eldorado Gold, Freeport-McMoran Cooper & Gold a Goldcorp. Soros kúpil 301300 akcií Freeport-McMoRan a 7600 Goldcorp.

Investor Paulson drží vo svojej masívnej zásobe akcií SPDR Gold Trust a pridal aj ťažobné spoločnosti, vrátane Johannesburgskej AngloGold Ashanti Ltd. Jeho fond kúpil 97540 ADR najväčšieho producenta zlata za 4Q 2011 v Južnej Afrike a taktiež 2 milióny Gold Fields Ltd..

(pozn. ADR = American Depository Receipt = predstavuje vlastníctvo akcií neamerickej firmy obchodovanej na amerických finančných trhoch, vydávajú ich depozitné banky, ich ceny aj dividendy sú v US dolároch, obchodujú sa ako akcie amerických firiem, umožňujú investorom nakupovať akcie zahraničných firiem bez rizika a nepríjemností s cezhraničnými a medzimenovými transakciami).Zlato bude v budúcnosti slúžiť ako zábezpeka v medzivládnych transakciách.

Zdroj:IndiaVision.com

 

Roman Truska

 

 

Pohled na penzijní reformu

Aktuální investiční trilogie:

 1. Rýsuje se nový finanční systém
 2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
 3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Štítky: , ,

Komentáře

 • Jan Altman napsal:

  Úvod typu "Nie je pochýb, že" ve mne moc důvěry nevzbuzuje. Připomíná to rétoriku Rudého práva "Dnes je již přeci každému jasné, že". Stejně tak bych nepřeceňoval ekonomickou sílu Číny a už vůbec ne její ekonomickou a hlavně politickou stabilitu. USA jsou předlužené a USBonds jsou bublina. S tím by se dalo souhlasit. Stejně tak s tím, že státy BRICS nejsou nadšené z hegemonie USD, z exportu americké inflace, ani z "dolarového imperialismu", který se od toho provozovaného Římskou říší liší jen v detailu: celý svět nemusí platit daně do Říma, ale celý svět musí obchodovat v měně, kteoru si "Řím" tiskne (tzn. výsledek je stejný). Tedy i věřím tomu, že BRICS s tím něco budou dělat, budou se postupně snažit nahrazovat USD vlastními měnami. Ale bude to ještě dlouho trvat. A nejsem si jist, že jakýkoli stát (tedy včetně Ruska a Číny) bude iniciativně zavádět zlatý barter - i pro tyto státy je možnost si peníze tisknout velmi lákavá. A co by si se zlatou měnou ve své situaci počalo takové Japonsko?? Na druhou stranu je evidentní, že se se zlatem něco děje. Probíhá repatriace a tam kde neprobíhá, je to poměrně zjevně na jakýsi nátlak. Čína asi opravdu taví velké cihly na malé kilovky. Problém s nealokovaným zlatem a jeho leasováním je asi také do nějaké míry reálný. Čili asi se něco stane, otázka je, jak velký průšvih to bude a kdy k němu dojde. Na druhou stranu na Silveru se přeci můžete dočíst, jak roste produkce US zlatých orlů (a jiných mincí zřejmě ne) a jak je tedy důležité kupovat právě a jen US mince. Čili předpokládají že hegemonie USA bude trvat, o metrické/kilové cihly nikdo nebude mít zájem, Krugerrand, Panda, MapleLeaf, Libertad a Filharmonik vlastně neexistují, atd... Docela by mne zajímalo, co tedy kupují ti němci, kteří dle statistik mají zlata za 6000 EUR na hlavu? A kolikpak asi mají stříbra (hádám za zhruba stejně). A určitě to všechno budou importy z USA, švýcarské kilové cihly či rakouské mince se takový němec určitě ani nedotkne. Protože čte články na S. Co se týče Sorose, tak mohl přeci dojít jen k tomu, že samotný kov je nadhodnocený, kdežto akcie těžařů podhodnocené. Navíc: u těžařů je vždy riziko znárodnění, regulací, dodatečného zdanění. Proto jsou jejich akcie opticky relativně levné. Jenže Soros není obyčejný investor a má špičkové politické konexe a tudíž informace. Dokonce asi má i páky mnoho z těhto jevů ovlivňovat.

 • velkamedvedice napsal:

  Neřekl bych jen opticky levné. Zatímco podklad i poslední dva roky rostl, doly pdadaly, takže nůžky se otevřely více i prakticky.

 • velkamedvedice napsal:

  Neřekl bych jen opticky levné. Zatímco podklad i poslední dva roky rostl, doly padaly, takže nůžky se otevřely více i prakticky.

 • fellow napsal:

  Může mi někdo vysvětlit, proč Čína nechce unce, ale kilogramy?

 • Jan Altman napsal:

  FELLOW: Třeba ze stejného důvodu, proč nechce couly, lokty, ary, vědra, kopy a tucty.... Třeba ze stejného důvodu, ze kterého se ve škole už neučí švabach :-)

 • Jan Altman napsal:

  FELLOW: Třeba to je prostě na just Americe. Ale v Evropě se Au i Ag cihly přeci také dělají kilové. Viz nabídka Rakouských, Německých či Švýcarských rafinerií. Proč ty nedělají cihly v násobních uncí? Z tradice dělají jedno-uncový slitek, ale jinak i malé slitky dělají 1g, 2g, 5g, 10g, 20g, 50g a 100g a pak už cihly 250g, 500g, 1kg, 5kg, 10kg,...

 • Jan Altman napsal:

  Každopádně to není jen proto, že chtějí menší jednotky kvůli clearingu či barteru. To by mohli dělat i 10 Oz, nebo třeba 25 Oz. Nebo 31.1 Oz (unce na druhou) :-)

 • Toxic napsal:

  Jan Altman: Slitky se více dělají v násobcích gramů (1g, 5g, 10g, 25g, 50g atd.) a mince se pro změnu dělají v násobcích uncí (1/25, 1/10, 1/4, 1/2, 1, 2, 5, 10). Výjimkou jsou snad mince půlkilové a kilové a slitky 1Oz. Nevím sice proč to tak je, ale je to tak :)

Napsat komentář